Back to list

Results

2010 Championnats du Monde
FRA Paris
November 4, 2010 - November 13, 2010

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 NISIMA-CHARLEY Maureen 1981 F FRA AULNAY CE (FRA)
2 SZASZ-KOVACS Emese 1982 F HUN VASAS Budapest (HUN)
3 MOELLHAUSEN Nathalie 1985 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
3 LOGUNOVA Tatiana 1980 F RUS
5 PIEKARSKA-TWARDOCHEL Magdalena 1986 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
6 FLESSEL-COLOVIC Laura 1971 F FRA
7 OH Yun Hee 1984 F KOR
8 ANTAL Edina 1990 F HUN VASAS Budapest (HUN)
9 SHEMYAKINA Yana 1986 F UKR Lviv (UKR)
10 JUNG Hyojung 1984 F KOR
11 LUO Xiaojuan 1984 F CHN
12 DINU Loredana 1984 F ROU
13 LAMON Sophie 1985 F SUI SES Sion (SUI)
14 BEREZA Malgorzata 1984 F POL
15 HURLEY Kelley 1988 F USA
16 MARTINEZ Maria 1983 F VEN
17 HEIDEMANN Britta 1982 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
18 DUPLITZER Imke 1975 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
19 POPESCU Ana Maria 1984 F ROU
20 SOZANSKA Monika 1983 F GER FC Offenbach (GER)
21 QUONDAMCARLO Francesca 1984 F ITA
22 GEROUDET Tiffany 1986 F SUI SES Sion (SUI)
23 WERTSÉN Emma 1988 F SWE KF99 Kungsbacka (SWE)
24 SATO Nozomi 1986 F JPN
25 KIRALY Hajnalka 1971 F FRA
26 KOCHNEVA Olga 1988 F RUS
27 IKEDA Megumi 1979 F JPN
28 BELJAJEVA Julia 1992 F EST Tartu Kalev (EST)
29 TRZEBINSKA Ewa 1989 F POL UKS ZOLIBORZ (POL)
30 KRYVYTSKA Olena 1987 F UKR
31 PANTELYEYEVA Kseniya 1994 F UKR Lviv (UKR)
32 HOOGE Karin Louise 1990 F DEN KFK Kalundborg (DEN)
33 TOL Sonja 1972 F NED
34 DEL CARRETTO Bianca 1985 F ITA
35 MAROIU Anca 1983 F ROU
36 NAVARRIA Mara 1985 F ITA
37 DMOWSKA-ANDRZEJUK Danuta 1982 F POL
38 EMBRICH Irina 1980 F EST
39 XU Anqi 1992 F CHN
40 SUN Yujie 1992 F CHN
41 BERGDAHL Johanna 1990 F SWE FFF Stockholm (SWE)
42 GHERMAN Simona 1985 F ROU
43 KOLOBOVA Violetta 1991 F RUS
44 WESTMAN Nina 1989 F SWE FFF Stockholm (SWE)
45 PARK Se Ra 1983 F KOR
46 KUUSK Kristina 1985 F EST
47 ABIEVA Mergul 1987 F KGZ
48 GUILHON Cleia 1989 F BRA
49 HSU Jo-Ting 1990 F TPE
50 GUY Joanna 1984 F CAN
51 LEHTONEN Suvi-Maaria 1983 F FIN Kalpaveljet (FIN)
52 RAMIREZ PEGUERO Violeta 1986 F DOM
53 MALUKA Jelena 1976 F LAT
54 SWITZER Ainsley 1978 F CAN
55 SHIN A Lam 1986 F KOR
56 HORIKAWA Kozue 1992 F JPN
57 KAMINSKAYA Vera 1988 F RUS
58 FACZANNE BUDAI Dorina 1992 F HUN BHSE BUDAPEST (HUN)
59 STRELNIKOV Daria 1995 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
60 BESBES Sarra 1989 F TUN ST MAUR VGA (FRA)
61 HURLEY Courtney 1990 F USA
62 CIPAROVA Dagmar 1989 F SVK BSK Bratislava (SVK)
63 BEER Jessica 1979 F NZL
64 MARCLAY Jurate 1971 F LTU
65 STEFFEN Tabea 1982 F SUI SEB Basel (SUI)
66 ILIC Danijela 1971 F SRB MK Crvena Zvezda (SRB)
67 OLEINIK Julia 1989 F EST Pohjakotkas (EST)
68 LAWRENCE Corinna 1990 F GBR
69 MILLS Noam 1986 F ISR
70 ROJAS Karilin 1988 F VEN
71 CHEN Yinhua 1979 F TPE
72 POCHKALOVA Anfisa 1990 F UKR Lviv (UKR)
73 JORQUERA PALMER Daria 1988 F CAN
74 ANDREEVA Larisa 1988 F KGZ
75 KOCK Catharina 1991 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
76 BARVESTAD Kinka 1986 F SWE KFK Kalmar (SWE)
77 ZADNIKOVA Daniela 1984 F CZE Dukla Olomouc (CZE)
78 CHENG Ya Wen 1985 F TPE
79 KOUMPANI Vasiliki 1967 F GRE P.A.O. ATHENS (GRE)
79 RAKHMETOVA Karina 1988 F KAZ
81 RODRIGUES Camila 1975 F BRA
82 HUANG Shih-Ya 1981 F RSA Cape Fencing Academy (RSA)
83 LOZANO OLARTE Laskmi Natalia 1987 F COL
84 CROOK Jayne 1984 F GBR
85 1st round SHIMOOKAWA Ayaka 1988 F JPN
86 1st round DAVIDZON Ekaterina 1991 F ISR
86 1st round YIN Mingfang 1986 F CHN
88 1st round HÄMÄLÄINEN Hilla 1977 F FIN Ylioppilasmiekkailijat (FIN)
89 1st round CHANG Chialing 1987 F TPE
90 1st round MENEZES Clarisse 1979 F BRA CMIL Rio de Janeiro (BRA)
91 1st round DEVI Kabita 1990 F IND
92 1st round ALIBERT Nathalie 1984 F FRA
93 1st round NAEF Simone 1986 F SUI FCB Bern (SUI)
94 1st round ANDRYUSHINA Tatyana 1990 F RUS
95 1st round STEFFLOVA Tereza 1983 F CZE USK Praha (CZE)
96 1st round OSLAND Teresa 1978 F NOR Bergens FK (NOR)
97 1st round HUANG Magdalene Xin´en 1983 F SGP YMC (SGP)
98 1st round YUNUSBAYEVA Jamilya 1988 F KAZ
99 1st round KOSTAKI Emmanuela 1987 F CYP AKRITES (GRE)
100 1st round SHER Diana 1993 F AUS
101 1st round TAKACS Emese 1978 F BRA BHSE BUDAPEST (HUN)
102 1st round KOMAROVA Alena 1996 F RUS
103 1st round LAVOIE Gabrielle 1989 F CAN
104 1st round COHEN Mary 1986 F GBR London Thames FC (GBR)
105 1st round HALLS Joanna 1973 F AUS
106 1st round WUNDERLICH Lauren 1985 F USA
107 1st round HASSANEIN Mona 1985 F EGY
108 1st round SVATKOVSKAYA Oxana 1988 F KAZ
108 1st round HALLS Evelyn 1972 F AUS
110 1st round GUNAC Gokce 1986 F TUR
111 1st round PIASECKA Caroline 1990 F NOR Bygdø FK (NOR)
112 1st round RODIC-STAMENKOVIC Smiljka 1985 F SRB MK Silni (SRB)
113 1st round YAITSEVSKAYA Julia 1987 F KGZ
114 1st round CAMPBELL Lindsay 1981 F USA
115 1st round ZLINSKA Martina 1983 F CZE USK Praha (CZE)
116 1st round KLAFSTAD Pia 1990 F NOR Bygdø FK (NOR)
117 1st round CARFOOT Tamryn 1986 F RSA Cape Fencing Academy (RSA)
118 1st round BRAVO ARANGUIZ Caterin 1975 F CHI
119 1st round ROTTLER-FAUTSCH Lis 1987 F LUX Heidenheimer SB (GER)
120 1st round MULTERER Ricarda 1990 F GER Heidenheimer SB (GER)
121 1st round SMETANINA Aleksandra 1987 F LAT Daugavpils BJSS (LAT)
122 1st round FORJE Lepsongah Pauline 1981 F CMR
123 1st round OLAH Zsofia-Borbala 1988 F FIN Kalpaveljet (FIN)
124 1st round LUGO Eliana 1985 F VEN
125 1st round PINTO Adriana 1982 F COL
126 1st round DOUBOVA Dominika 1990 F CZE Dukla Olomouc (CZE)
127 1st round LAWRENCE Hannah Elizabeth 1989 F GBR Wingerworth FC (GBR)
128 1st round EKA PERTIWI Dian 1986 F INA
129 1st round KRASIKOVIENE Gryta 1982 F LTU
130 1st round PACEVICIUTE Rimante 1990 F LTU Gintarine spaga (LTU)
131 1st round CHBANI Khadija 1983 F MAR
132 1st round KUZMANOVSKA NIKOLOVSKA Biljana 1970 F MKD MK Vardar Skopje (MKD)
133 1st round COSTA Rayssa 1991 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
134 1st round MARTINEZ Dayana 1986 F VEN
135 1st round DU PLOOY Adele 1980 F RSA Cape Fencing Academy (RSA)
136 1st round YEPES MOLINA Dirley Janineth 1987 F CRC