Back to list

Results

2009 World Championships
TUR Antalya
September 30, 2009 - October 8, 2009

Epee Men's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FRANCE       FRA
1 LUCENAY Jean-Michel 1978 M FRA
1 GRUMIER Gauthier 1984 M FRA
1 JEANNET Jérome 1977 M FRA
1 ROBEIRI Ulrich 1982 M FRA
2 HUNGARY       HUN
2 BOCZKO Gabor 1977 M HUN BHSE (HUN)
2 REDLI Andras 1983 M HUN Balaton (HUN)
2 SOMFAI Peter 1980 M HUN BHSE (HUN)
2 IMRE Geza 1974 M HUN
3 POLAND       POL
3 ZAWROTNIAK Radoslaw 1981 M POL AZS AWF Krakow (POL)
3 WIERCIOCH Adam 1980 M POL
3 MOTYKA Tomasz 1981 M POL AZS AWF Wroclaw (POL)
3 MIKOLAJCZAK Krzysztof 1984 M POL St.Szerm Legia Warszawa (POL)
4 GERMANY       GER
4 SCHMITT Martin 1977 M GER
4 SCHMID Sven 1978 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 KNEIP Christoph 1980 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 FIEDLER Jörg 1978 M GER FC Leipzig (GER)
5 SWITZERLAND       SUI
5 KAUTER Fabian 1985 M SUI FCB Bern (SUI)
5 KAUTER Michael 1979 M SUI FCB Bern (SUI)
5 HEINZER Max 1987 M SUI SEB Basel (SUI)
5 STEFFEN Benjamin 1982 M SUI SEB Basel (SUI)
6 KOREA       KOR
6 JUNG Jinsun 1984 M KOR
6 PARK Kyoungdoo 1984 M KOR
6 JUNG Seunghwa 1981 M KOR
6 KIM Wonjin 1984 M KOR
7 ITALY       ITA
7 TAGLIARIOL Matteo 1983 M ITA
7 MARTINELLI Francesco 1978 M ITA
7 ROTA Alfredo 1975 M ITA
7 CONFALONIERI Diego 1979 M ITA
8 UKRAINE       UKR
8 KHVOROST Maksym 1982 M UKR
8 NIKISHIN Bogdan 1980 M UKR
8 MEDVEDIEV Vitalii 1983 M UKR
8 REIZLIN Igor 1984 M UKR
9 CHINA       CHN
9 WANG Feng 1988 M CHN
9 WANG Sen 1988 M CHN
9 YIN Lianchi 1984 M CHN
9 LI Guojie 1985 M CHN
10 ESTONIA       EST
10 JARVE Sven 1980 M EST
10 ALLIKA Marno 1982 M EST
10 NOVOSJOLOV Nikolai 1980 M EST Le Glaive (EST)
10 PRIINITS Sten 1987 M EST En Garde Haapsalu (EST)
11 SPAIN       ESP
11 CANTO Ignacio 1981 M ESP
11 ESPANA David 1986 M ESP
11 FONT Marc 1981 M ESP SEA-T (ESP)
11 ABAJO Jose Luis 1978 M ESP SAMA-M (ESP)
12 NORWAY       NOR
12 TORKILDSEN Sturla 1981 M NOR Njård Fekting (NOR)
12 TARKOVSKIJ-HEMMINGHYTT Alexandr 1986 M NOR Njård Fekting (NOR)
12 PIASECKI Bartosz 1986 M NOR Bygdø FK (NOR)
12 BACKER Fredrik 1987 M NOR Njård Fekting (NOR)
13 RUSSIA       RUS
13 TIKHOMIROV Alexey 1983 M RUS
13 SUKHOV Pavel 1988 M RUS
13 TOURCHINE Igor 1982 M RUS
13 AVDEEV Anton 1986 M RUS
14 USA       USA
14 BRATTON Benjamin 1985 M USA
14 MATTERN Cody 1981 M USA
14 HANSEN Eric 1975 M USA
14 KELSEY Weston 1981 M USA
15 JAPAN       JPN
15 NISHIDA Shogo 1982 M JPN
15 SAKA Shunsuke 1985 M JPN
15 SAKAMOTO Keisuke 1984 M JPN
15 KON Naoki 1986 M JPN
16 VENEZUELA       VEN
16 FERNANDEZ Silvio 1979 M VEN
16 LIMARDO Francisco 1987 M VEN
16 MEJIAS Wolfgang 1983 M VEN
16 LIMARDO GASCON Ruben 1985 M VEN
17 CANADA       CAN
17 BOISVERT-SIMARD Hugues 1981 M CAN
17 GANTSEVICH Igor 1988 M CAN
17 LINTEAU Thomas 1976 M CAN
17 BAJGORIC Tigran 1983 M CAN
18 SOUTH AFRICA       RSA
18 MALAHE Michael 1988 M RSA UCT Cape Town (RSA)
18 MADUMA Sello Given 1987 M RSA Mamelodi FC (RSA)
18 NEW Jarryd 1986 M RSA Cape Fencing Academy (RSA)
18 MCDONALD Andries 1988 M RSA Steekfees Sk (RSA)
19 CZECH REPUBLIC       CZE
19 AMBROZ Matyas 1986 M CZE USK Praha (CZE)
19 AMBROZ Jakub 1986 M CZE USK Praha (CZE)
19 BERAN Jiri 1982 M CZE SC Praha (CZE)
19 COUFAL Zdenek 1977 M CZE SC Praha (CZE)
20 EGYPT       EGY
20 FAYEZ Ayman 1991 M EGY
20 SAIF Mohannad 1980 M EGY
20 AYAD Tarek 1987 M EGY
20 EL KAFRAWY Ahmed 1985 M EGY
21 KAZAKHSTAN       KAZ
21 SHABALIN Sergey 1971 M KAZ
21 GRYAZNOV Dmitriy 1985 M KAZ
21 ALIMZHANOV Elmir 1986 M KAZ
21 AXENOV Alexandr 1975 M KAZ
22 GREAT BRITAIN       GBR
22 CADMAN Thomas 1979 M GBR
22 KUHLMEY Lukas 1989 M GBR
22 TAYLOR James 1982 M GBR
22 BENNETT Thomas 1986 M GBR
23 PORTUGAL       POR
23 VIDEIRA Joaquim 1984 M POR
23 CORDEIRO Joao 1987 M POR CAE (POR)
23 AREDE Pedro 1988 M POR CAE (POR)
23 PEQUITO Filipe 1987 M POR CAE (POR)
24 NETHERLANDS       NED
24 HOLSTEGE Arnaud 1982 M NED
24 DE VRIES Matthijs 1989 M NED Fencing Ermelo (NED)
24 KARDOLUS Arwin 1964 M NED s.v. Zaal Kardolus (NED)
24 VERWIJLEN Bas 1983 M NED SC Den Bosch (NED)
25 IRAN       IRI
25 SEDAGHATY Hamed 1985 M IRI
25 REZAEI TADI Mohammad 1981 M IRI
25 YAGHOUBIAN Ali 1981 M IRI
25 ABEDI Sadegh 1985 M IRI
26 ISRAEL       ISR
26 LEVIT Doron 1976 M ISR
26 HARPER Ido 1991 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
26 BESKIN Grigori 1987 M ISR FFF Stockholm (SWE)
26 ZINGERMAN Viacheslav 1984 M ISR
27 KYRGYZSTAN       KGZ
27 NIKITIN Denis 1980 M KGZ
27 KATCHIOURINE Serguei 1973 M KGZ
27 CHERNYKH Alexander 1976 M KGZ
27 KHREBTOV Andrei 1977 M RUS
28 TURKEY       TUR
28 UZUNAY Mert 1990 M TUR Konya Aymaz Kol SK (TUR)
28 ACIKEL Ugur 1974 M TUR
28 SIR Guray 1981 M TUR
28 BADOGLU Baris 1988 M TUR
29 BRAZIL       BRA
29 FERREIRA Nicolas 1992 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
29 SCHWANTES Athos 1985 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
29 BAUMGARTNER Ivan 1987 M BRA