Back to list

Results

1990 Championnats du Monde
FRA Lyon
July 8, 1990 - July 16, 1990

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 CHAPPE Taimi 1968 F ESP
2 EOERY Diana 1970 F HUN
3 MAZINA Maria 1964 F RUS
4 MORESSEE-PICHOT Sophie 1962 F FRA
5 SCHAEPER Ute 1967 F GER SC Berlin (GER)
6 ITTNER Eva Maria 1961 F GER
7 TOPIN Florence 1967 F FRA
8 ANGLESIO Alessandra 1962 F ITA
9 SZALAY Gyoengyi 1968 F HUN Balaton (HUN)
10 HAUTERVILLE Marlene 1968 F FRA VAUREAL (FRA)
11 OSINGA Pernette 1967 F NED s.v. Zaal Kardolus (NED)
12 LEBEDEVA-GORSKAIA Ekaterina 1971 F RUS
13 WOJCICKA Renata 1967 F POL
14 HULIN-LECOMTE Claude 1950 F BEL
15 OLTNER Marie 1965 F SWE MF19 Malmö (SWE)
16 PENTUCCI Isabelle 1967 F SUI CHCH Châtelaine (SUI)
17 UGA Elisa 1968 F ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
18 STRAUB Anja 1968 F SUI FCB Bern (SUI)
19 RIEBANDT-KASPAR Renate 1960 F GER OFC Bonn (GER)
20 VARKONYI Marina 1970 F HUN MTK (HUN)
21 GARAEVA Julia 1968 F RUS
22 WEN Doong 1900 F CHN
23 LIANG Jun 1969 F CHN
24 KYSELA Ninni 1967 F SWE DIF Stockholm (SWE)
25 RITZ Monika 1964 F GER Heidenheimer SB (GER)
26 VAN OLPHEN Jacqueline 1962 F NED
27 KRAPF Sabine 1964 F GER
28 HABLÜTZEL-BÜRKI Gianna 1969 F SUI FZB Basel (SUI)
29 MICHELSON Riitta 1963 F FIN Turun Miekkailijat (FIN)
30 ALBERTSON Pia 1965 F SWE LFK Linköping (SWE)
31 TITOVA Viktoriya 1971 F UKR
32 JECMINKOVA Klara 1973 F CZE
33 COLTORTI Annalisa 1963 F ITA
34 HORVATH Marianna 1968 F HUN
35 AMENDOLARA Saba 1965 F ITA
36 STONE Donna 1957 F USA
37 SZÖCS Zsuzsanna 1962 F HUN
38 CHIESA Laura 1971 F ITA
39 ESKEN Merle 1969 F EST
40 VAN EMDEN Rebecca 1966 F NED
41 KNECHTL Elisabeth 1971 F AUT GFU Graz (AUT)
42 ELMFELDT ÖHRSKOG Maria 1965 F SWE LöFK Lidingö (SWE)
43 PARK Soo-mi 1900 F KOR
44 PEREZ Antonia Maria 1900 F CUB
45 BENON Brigitte 1963 F FRA LEVALLOIS (FRA)
46 DUARTE Ileana 1964 F ESP
47 STEDRA Veronika 1900 F CZE
48 CIUCULESCU Alina 1968 F ROU
49 TOMLINSON Penny 1961 F GBR
50 READ Charlotte 1970 F GBR
51 KOWALCZYCK Eva-Maria 1965 F POL
52 GEORGIEVA Ivana 1971 F BUL
53 TALLROTH-KOCK Lena 1964 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
54 YAN Jiang 1900 F CHN
55 SCHMIT Mariette 1953 F LUX
56 RUIZ HERVIAS Carmen 1967 F ESP
57 FIGUEROA Yamila 1962 F CUB
58 PAQUIN Marie Jose 1972 F CAN
59 KIM Myung-ja 1900 F KOR
60 HODASZ-MUZSNAYI Emoke 1900 F ROU
61 KOWALEWSKA Iwona 1966 F POL
62 IDZI Dorota 1969 F POL
63 LLOYD Maureen 1956 F GBR
64 MILLER Margo 1949 F USA
65 POTIER Catherine 1961 F FRA
66 LITTMANN Jane 1900 F USA
67 SKILLMAN Laurel 1964 F USA
68 BANUT Christine 1973 F ROU
69 MILNER-BARRY Alda 1948 F GBR
70 JEON Soon-Hi 1900 F KOR
71 LARSSON Ulrika 1968 F SWE DIF Stockholm (SWE)
72 DE VARGAS HILLA Cristina 1969 F ESP
73 HRISTOVA Tzveta 1969 F BUL
74 VAN DER SCHEER Wiebke 1964 F NED
75 LEHTOLA Minna 1967 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
76 WINTER Pia 1967 F FIN
77 HOFMANS-CLARK Jos 1964 F NED
78 OKAMOTO Atsuko 1900 F JPN
79 CHOUINARD Isabelle 1969 F CAN
80 JIMENEZ Teresa 1900 F ESP
81 SAITO Yoshiko 1900 F JPN
82 ALEXA DUPIR Mariana 1974 F ROU
83 WOLF-STARZYNSKI Michèle 1961 F SUI FSZ Zürich (SUI)
84 DAKOVA Ianka 1967 F USA
85 KÖNIGSWIESER Judith 1970 F AUT FUL Linz (AUT)
86 CURCIC Aleksandra 1974 F SRB
87 LORENZ Therese 1968 F AUT FUL Linz (AUT)
88 CHAN Pui-Yuk Angela 1966 F HKG
89 TYGESEN Tanya 1969 F CAN
90 KARAS Vanja 1900 F SRB
91 BARESCH Iris 1966 F AUT
92 CLARK Samanda 1967 F AUS
93 ESCANELLAS Sasha 1900 F PUR
94 RIEBMAN Amy 1900 F USA
95 PAJKOVSKA Sonja 1900 F SRB
96 TRANQUE-M. Isabel 1966 F ESP
97 CRAIG Victoria 1959 F AUS
98 NUTT Abigail 1969 F AUS
99 KOSO Albina 1971 F SRB
100 WATERHOUSE Fiona 1968 F AUS
101 LAZZARINI Paula 1956 F BRA
102 GUENTHARD Monica 1965 F SUI ZFC Zürich (SUI)
103 N 1st round BANNON Margaret 1956 F CAN
104 N 1st round SUAREZ Leyanis 1900 F CUB
105 N 1st round STEENLAND Nina 1964 F NOR Njård Fekting (NOR)
106 N 1st round HUANG Chin-Chu 1968 F TPE
107 N 1st round HARER Catherine 1958 F GBR
108 N 1st round WALKER Marie 1973 F PUR
109 N 1st round NIEVES Yolanda 1900 F PUR
110 N 1st round DRACOTT Angela 1900 F AUS
111 N 1st round SU Pao-Jung 1900 F TPE
112 N 1st round ZHAI Xiumin 1900 F CHN
113 N 1st round KUNG Hsien-Wen 1970 F TPE
114 N 1st round IKEDA Junko 1973 F JPN
115 N 1st round YANAGISAWA Junko 1970 F JPN
116 N 1st round SANLLORENTE Katja 1968 F GER
117 N 1st round GRASNEK Birgit 1967 F AUT FUM Mödling (AUT)
118 N 1st round CHAN Chia-Jung 1972 F TPE
119 N 1st round SJÖSTRÖM Camilla 1962 F FIN Helsingin Nykyaikaiset 5ott (FIN)
120 N 1st round CANO DE PINTO Roberta 1900 F COL
121 N 1st round JEONG Myung-Soo 1971 F KOR
122 N 1st round LEE Soon-Ie 1900 F KOR
123 N 1st round YABUKI Kaoru 1900 F JPN
124 N 1st round LIU Shu-Chuan 1900 F TPE