Back to list

Results

1991 World Championships
HUN Budapest
June 13, 1991 - June 23, 1991

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 CHOUVALOV Andrej 1965 M RUS
2 FELISIAK Robert 1962 M GER
3 KOVACS Ivan 1970 M HUN
3 KOSTAREV Sergej 1966 M CEI
5 SRECKI Eric 1964 M FRA LEVALLOIS (FRA)
6 LEROUX Robert 1967 M FRA
7 DEPTA Ales 1964 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
8 STRZALKA Mariusz 1959 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 KRAVTSUK Sergej 1964 M CEI
10 LENGLET Olivier 1960 M FRA PARIS ST FRA (FRA)
11 MAZZONI Angelo 1961 M ITA CS CARABINIERI ROMA (ITA)
12 FERNANDEZ GARCIA Angel 1961 M ESP
13 SCHMITT Arnd 1965 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
14 BORRMANN Elmar 1957 M GER
15 CHOUINARD Jean-Marc 1963 M CAN
16 POP I. Adrian 1968 M ROU KF99 Kungsbacka (SWE)
17 RESEGOTTI Sandro 1966 M ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
18 STROHMEYER Arno 1963 M AUT
19 KAABERMA Kaido 1968 M EST
20 CUOMO Sandro 1962 M ITA
21 LEE Sang-Ki 1966 M KOR
22 MILAN Cornel 1971 M ROU
23 FAGET Herve 1965 M FRA
24 CISZEWSKI Maciej 1971 M POL
25 XU Xuening 1968 M CHN
26 LEHMANN Cyril 1967 M SUI
27 DE LA PENA Fernando 1959 M ESP SAMA-M (ESP)
28 DOUBA Jiri 1958 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
29 LUNDBLAD Tomas 1967 M SWE UF Uppsala (SWE)
30 ROTHLÄNDER Herwig 1967 M AUT FU Linz (AUT)
31 LLORENS Cesar 1965 M ESP
32 INGERDAL Mats 1964 M SWE SAF Solna (SWE)
33 RANDAZZO Maurizio 1964 M ITA
34 DANTELIMON Gabriel 1968 M ROU
35 NOWOSIELSKI Danek 1966 M CAN
36 RIVAS NIETO Mauricio 1964 M COL
36 KIM Jung Kwan 1970 M KOR
38 BERGSTRÖM Jerri 1963 M SWE SAF Solna (SWE)
39 DI TELLA Rafael 1965 M ARG
40 ICHIGATANI Hiroki 1969 M JPN
41 MARX Robert 1956 M USA
42 KUBICEK Tomas 1962 M CZE Dukla Olomouc (CZE)
43 PANTANO Stefano 1962 M ITA Fiame Oro Rom (ITA)
44 KOLOBKOV Pavel 1969 M RUS
45 JECMINEK Roman 1967 M CZE
46 KOPPANG Nils 1958 M NOR
46 PEREIRA Manuel 1961 M ESP SAMA-M (ESP)
48 MIHAILESCU Nicolae 1965 M ROU
49 NAWROCKI Slawomir 1969 M POL Piast Gliwice (POL)
50 CHRONOWSKI Ludomir 1959 M POL Olimpia Czestochowa (POL)
50 PAZ Juan Miguel 1966 M COL
52 GORE Robert 1961 M GBR
53 SUGAWARA Toshihiko 1900 M JPN
54 DAVIDSON Robert 1958 M AUS
55 NORMILE Jon 1967 M USA
55 ZWIERZYNSKI Slawomir 1966 M POL
57 COTE Alain 1963 M CAN
58 HEINONEN Jyrki 1967 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
59 KOLBJORNSEN Endre 1967 M NOR Bygdø FK (NOR)
60 PAUL Steven 1954 M GBR
61 TSEPEKLEVICH Mark 1900 M ISR
62 CHOUINARD Nicolas 1970 M CAN
63 CAZAERCK Steven 1964 M BEL
64 NÄGELE Johannes 1964 M AUT
65 VANKY Peter 1968 M SWE DIF Stockholm (SWE)
66 BERRIMAN Quentin 1964 M GBR
67 HEGEDUES Ferenc 1959 M HUN BVSC (HUN)
68 TANASIJEVIC Dragan 1900 M SRB
69 GANEFF Stephane 1959 M NED s.v. Zaal Kardolus (NED)
70 WINTER Lars 1962 M FIN Helsingin Nykyaikaiset 5ott (FIN)
71 KYLLIJOKI Velijussi 1962 M FIN Miekka Miehet (FIN)
72 SANDEGREN Ulf 1964 M SWE DIF Stockholm (SWE)
73 MURAKAMI Tetsuhi 1900 M JPN
74 SZOEKE Atilla 1965 M HUN
75 SCHIEL Robert 1939 M LUX
76 ADAM Mirel 1969 M FRA TOULON VAR (FRA)
76 KULCSAR Krisztian 1971 M HUN Vasas (HUN)
78 PATMIOU Michael 1969 M GRE PANELLINIOS (GRE)
79 AL MURDHI Nahed 1970 M KUW
80 GEVA Andrei 1965 M ISR
81 YANG Dal-Sik 1963 M KOR
82 BANDEIRA José 1961 M POR AC Lissabon (POR)
83 SPELTZ Michel 1954 M LUX
84 KORTEKAAS Ton 1962 M NED s.v. Des Villiers (NED)
85 O'LOUGHLIN Chris 1967 M USA
86 TSCHERNER Martin 1900 M NZL
87 MAROTO Raoul 1969 M ESP SAMA-M (ESP)
88 HIRVONEN Jarmo 1962 M FIN Helsingin Nykyaikaiset 5ott (FIN)
89 AGUERO Mario 1964 M ARG
90 GERMAKOPOULOS Andreas 1968 M GRE PANELLINIOS (GRE)
91 PROSKE Uwe 1961 M GER
92 HENRY Jean-Michel 1963 M FRA
93 N CASTRO Jorge 1900 M MEX
94 N LI Ming 1900 M CHN
95 N BUERGIN Nicolas 1971 M SUI
96 N GREIDERER Alexander 1969 M AUT
97 N SHEPHERD John 1900 M AUS
97 N NECKOVIC Vladan 1955 M SRB MK Silni (SRB)
99 N TANABE Norikazu 1970 M JPN
100 N JURKA Tomasz 1971 M CZE
101 N JAQUET Olivier 1969 M SUI
102 N BURBRIDGE Martin 1968 M ARG
103 N NISHIGAKI Hitosi 1900 M JPN
104 N FRAZAO Rui 1970 M POR Lisboa Ginasio Cluebe (POR)
105 N GADOMSKI Witold 1967 M POL Piast Gliwice (POL)
106 N YANG Wenyong 1900 M CHN
107 N DRIESSEN Michiel 1959 M NED
108 N SZIKRAI Istvan 1965 M HUN BHSE (HUN)
109 N JOHNSEN Dagfinn 1964 M NOR Fredrikstad FK (NOR)
110 N MC LEAN Gavin 1965 M NZL
110 N ARNOLD Scott 1965 M AUS
112 N METCHKOV Ilia 1969 M BUL Academic Sofia (BUL)
113 N SHONG Laurie 1971 M CAN
114 N PFEFFERLE Gérald 1960 M SUI SES Sion (SUI)
114 N HAIT Eduard 1971 M ISR
116 N POFFET Michel 1957 M SUI
117 N TSOKAS Petros 1900 M GRE G.E.FLORINAS (GRE)
118 N SOUMAGNE Thierry 1953 M BEL SR Grande Harmonie (BEL)
119 N ANDERTON Grant 1964 M IRL
120 N ALEKSANDROVSKI Tomi 1958 M MKD MK Rabotnicki Skopje (MKD)
121 N NIKOLOV Ivan 1967 M BUL
122 N O'BRIEN Michael 1969 M IRL
123 N SOCOLOF Joseph 1967 M USA
124 N MADJOR BOZINOVIC Stipe 1966 M CRO MK Split (CRO)
125 N SIMONT-ZERON Gustavo 1968 M MEX
126 N BIRNBAUM Axel 1966 M AUT
127 N PARK Choong-Kun 1965 M KOR
128 N VAN GALEN Warjo 1966 M NED s.v. Des Villiers (NED)
129 N 1st round JELEV Mario 1968 M BUL
130 N 1st round KARDOLUS Arwin 1964 M NED s.v. Zaal Kardolus (NED)
131 N 1st round KU Kyo-Dong 1972 M KOR
132 N 1st round ANGELITO Octavio 1971 M MEX
133 N 1st round REDONET Mario 1962 M CRC
134 N 1st round KOPIEC Andre 1968 M AUS
134 N 1st round JØRGENSEN Henrik 1965 M DEN
136 N 1st round YANG Che 1900 M TPE
137 N 1st round VIAES Joao 1963 M POR
138 N 1st round ANDERSEN-PRYCE Rama 1973 M DEN Frederiksberg Slots FK (DEN)
139 N 1st round CORISH Michael 1958 M GBR London Thames FC (GBR)
140 N 1st round PETRICIC Goran 1965 M CRO MK Split (CRO)
141 N 1st round FIGUEROA Mario 1900 M PUR
142 N 1st round RUIZ Nelson 1900 M COL
142 N 1st round PETKOV Stoitcho 1963 M BUL
144 N 1st round HOWARD Laurence 1968 M IRL
146 N 1st round HWANG Di-Min 1900 M TPE
146 N 1st round WANG Qun 1970 M CHN
148 N 1st round MARQUINA Cesar 1900 M VEN
149 N 1st round SAKIROGLU Sezgin 1970 M TUR
150 N 1st round CARPENTER James 1962 M USA
151 N 1st round TWOMEY John 1970 M IRL
152 N 1st round N. HASSAN Ali 1900 M KUW
153 N 1st round CHEN Bin-Hong 1973 M TPE
154 N 1st round GÖKDEMIR Costun 1900 M TUR
155 N 1st round CHAN Tristan 1971 M AUS
156 N 1st round MATA Tomas 1963 M MEX
157 N 1st round BALVA Ohad-Nahum 1972 M ISR
159 N 1st round PINTO Joaquin 1961 M COL
160 N 1st round AYBERK H. Hakan 1900 M TUR
160 N 1st round YANG Chin-Kuo 1900 M TPE
162 N 1st round OWN Chih-Hong 1900 M TPE
163 N 1st round LI Heng 1900 M CHN