Back to list

Results

2017 Deutsche Meisterschaft
GER Moers
May 13, 2017 - May 14, 2017

Foil Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 EBERT Leonie 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
3 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
3 UELTGESFORTH Pia 1999 F GER FC Moers (GER)
5 WERNER Sophia 1999 F GER OSC Berlin (GER)
6 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
7 VOESTE Mara Sofie 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 WEINER Kari 1999 F GER OFC Bonn (GER)
9 HAAS Lisa Camille 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 ERHARDT Maike 2000 F GER TSG Weinheim (GER)
11 BRUNETS Sophie Irene 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 SCHMITZ Karoline 2000 F GER OFC Bonn (GER)
13 KINZEL Josefin 1998 F GER SC Berlin (GER)
14 FÉRON Johanna 2000 F GER FC Moers (GER)
15 VÖLKER Johanna 1999 F GER SC Berlin (GER)
16 STEPHAN Mona 1999 F GER OFC Bonn (GER)
17 WELTZIEN Theresa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
18 SCHIFFNER Inga 2001 F GER OSC Potsdam (GER)
19 THÜRMER Caecilia 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 VOGEL Ainhoa 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
21 PHILIPP Angelina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
22 KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
23 ADLER Laura 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
24 KIRSCH Anne 1999 F GER TSG Weinheim (GER)
25 STERZIK Linda 2000 F GER Dresdener FC (GER)
26 GEYER Emma 2001 F GER TFC Hanau (GER)
27 SCHÄFER Nadine 2002 F GER Quernheimer FC (GER)
28 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
29 JANSEN Greta 2001 F GER FC Moers (GER)
30 WENZKE Tina 1999 F GER Dresdener FC (GER)
31 RIEDEL Alida 2000 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
32 SWOBODA Svenja-Olympia 1998 F GER VFL Hüls (GER)
33 SOTHEN Ira 1999 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
34 RUERS Merle 2002 F GER FC Moers (GER)
35 MORANDI Carlotta Sophie 2001 F GER SC Berlin (GER)
36 KROHMER Alice 1999 F GER CTG Koblenz (GER)
36 FLACK Isabelle 1998 F GER TG Münster (GER)
38 FREITAG Luise 1999 F GER FC Fürth (GER)
39 HOLZE Henrietta 1999 F GER TG Münster (GER)
40 ROKACH Julia-Jennifer 2000 F GER FS Bielefelder TG (GER)
41 SCHOCH Katharina 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
42 KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
43 SHIGIHARA Annalena 2000 F GER OFC Bonn (GER)
44 GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
45 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
46 EBIGT Leonie 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
47 BIEDERMANN Juliane 1998 F GER SC Berlin (GER)
48 STASCHEK Svenja 2002 F GER FS TG Würzburg (GER)
49 BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
50 HOCH Adriana 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
51 WELTING Sabrina 1999 F GER FC Moers (GER)
52 RICKEN Lisa 2002 F GER Dürener FC (GER)
53 ASANGER Sophie 1997 F GER ESV Neuaubing (GER)
54 SHAHRIYARI Mahnaz 1997 F GER TSV Winsen (GER)
55 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
56 KÖLSCH Lucy 1997 F GER MTV Braunschweig (GER)
57 WAND Paula Luise 2001 F GER FSC Jena (GER)
58 HUBOLD Lena 2001 F GER FSC Jena (GER)
59 FRAOUI Sabrine 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
60 WEIMER Cora 1997 F GER MTV Giessen (GER)
61 BUCHWALD Pauline 2000 F GER FSC Jena (GER)
62 DENCKER Carlotta 1998 F GER FG Schwerin (GER)
63 KARNATH Nathalie 1999 F GER TG Biberach (GER)
64 HÖNNGER Laura Sophie 2000 F GER FSC Jena (GER)
65 BRAUN Nina 1998 F GER OFC Bonn (GER)
66 MAUL Xenia 2002 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
67 HARSÁNYI Anja 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
68 LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
69 JOHA Cora 2002 F GER TFC Hanau (GER)
70 ZEYN Carla 2002 F GER TFC Hanau (GER)
71 KNODEL Sophie 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
72 WOLDT Sarah 2001 F GER Eintracht Duisburg (GER)
73 TSIMOPOULOU Katharina 2001 F GER PSV Stuttgart (GER)
74 RODE Marie-Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
75 1st round VON FINCKENSTEIN Caroline 2000 F GER Wilhelmshavener SC Fr. (GER)
76 1st round MOSA Maike 2002 F GER Walddörfer SV (GER)
77 1st round SCHMIDT Leonie 1999 F GER SC Korb (GER)
78 1st round SÖLTER Louisa 2000 F GER Eintracht Hildesheim (GER)
79 1st round KRAUS Carlotta 2001 F GER TFC Hanau (GER)
80 1st round SPECHT Melanie 2002 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
81 1st round KIEßLING Sophia 2002 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
81 1st round SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
83 1st round REIMELT Stina 2002 F GER FC Moers (GER)
84 1st round AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
85 1st round VOGEL Greta 2002 F GER SC Korb (GER)
86 1st round DREWS Lina 1999 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
87 1st round RUCK Sabina 2002 F GER FC Fürth (GER)
88 1st round THOME Esther 2001 F GER FS TG Würzburg (GER)
89 1st round FAUDE Antonia 2001 F GER TV Haueneberstein (GER)
90 1st round KAPPEL Lea 2002 F GER SC Korb (GER)
90 1st round HOFFMANN Amelie 2000 F GER TSV Winsen (GER)
92 1st round ERK Lara 2000 F GER FC Fürth (GER)
92 1st round PETERS Annabelle Charlotte 2001 F GER FC Moers (GER)
94 1st round BLACK Sophie 2000 F GER TV Haueneberstein (GER)