Back to list

Results

2016 European Championships U17
SRB Novi Sad
February 29, 2016 - March 4, 2016

Foil Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUSSIA       RUS
1 MYLNIKOV Vladislav 2000 M RUS
1 BARMAKOV Bogdan 1999 M RUS
1 BORODACHEV Kirill 2000 M RUS
1 BORODACHEV Anton 2000 M RUS
2 ITALY       ITA
2 MARINI Tommaso 2000 M ITA
2 MARIOTTI Filippo 1999 M ITA
2 RESEGOTTI Matteo Claudio 1999 M ITA
2 VELLUTI FRANZI Pietro 1999 M ITA
3 GERMANY       GER
3 WIEMANN Martin 2000 M GER Eintracht Duisburg (GER)
3 ERCAN Kerem 2001 M GER OFC Bonn (GER)
3 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 KLEIN Luis 1999 M GER TSG Weinheim (GER)
4 DENMARK       DEN
4 WINTERBERG-POULSEN Jonas 2001 M DEN Trekanten København (DEN)
4 LANDORPH Sophus 1999 M DEN Trekanten København (DEN)
4 LANG Jacob Brandt 2000 M DEN Trekanten København (DEN)
4 VALEUR Maxim 2000 M DEN Trekanten København (DEN)
5 POLAND       POL
5 CIERLUK Jakub 2000 M POL UKS Atena Gdansk (POL)
5 BOROWIEC Piotr 1999 M POL Akademia Integracji (POL)
5 JURKIEWICZ Jan 2000 M POL Budowlani Torun (POL)
5 CZARTORYJSKI Szymon 1999 M POL Wroclawianie (POL)
6 FRANCE       FRA
6 SAVIN Rafael 2000 M FRA CANNES CE (FRA)
6 SEYTOR Kim 2000 M FRA BOURG LA REINE (FRA)
6 VALENTIN Come 1999 M FRA TEAM FLEURET (FRA)
6 BIBARD Tyvan 1999 M FRA SANARY CE (FRA)
7 SPAIN       ESP
7 GARCIA APARICIO Gabriel 1999 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
7 LACASTA Daniel 2000 M ESP SAMA-M (ESP)
7 VILLAPALOS Adrian 1999 M ESP SAMA-M (ESP)
7 BRETEAU Ignacio 1999 M ESP CCC-M (ESP)
8 ROMANIA       ROU
8 SIRB Alexandru 2001 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
8 ROSU Silviu 2000 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
8 PIRVA Alexandru 2001 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
8 CANDESCU Cristian 1999 M ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
9 GREAT BRITAIN       GBR
9 DE ALMEIDA Dominic 1999 M GBR Fighting Fit FC (GBR)
9 JOLLEY Isaac 2000 M GBR Chichester Fencing Club (GBR)
9 MONNET Sebastian 1999 M GBR Salle Boston (GBR)
9 PALLIER Sebastian 1999 M GBR Club Activ 8 (GBR)
10 NETHERLANDS       NED
10 SPLIT Olivier 1999 M NED SC Noord (NED)
10 DUALEH Quincy 2001 M NED s.v. Ter Weer (NED)
10 ZOONS Edo 1999 M NED SC Amsterdam (NED)
10 GIACON Daniel 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
11 HUNGARY       HUN
11 BENYEI Erik 1999 M HUN Torekves (HUN)
11 WOLF Adam 1999 M HUN ZVE (HUN)
11 NEDELJKOVIC Mateja 2000 M HUN UTE (HUN)
11 MENDREY Tamas 1999 M HUN UTE (HUN)
12 BELGIUM       BEL
12 RUYSSEVELDT Sam 1999 M BEL Schermkring Herckenrode (BEL)
12 FRERES Hugo 1999 M BEL
12 NAVAS Timothy 1999 M BEL CE Les 3 armes (BEL)
12 FAUCONNIER Basile 1999 M BEL
13 SERBIA       SRB
13 PELEKSIC Vladimir 1999 M SRB MK Crvena Zvezda (SRB)
13 CUK Veljko 2000 M SRB MK Vojvodina (SRB)
13 KARAVIDIN Dina 2000 M SRB MK Omladinac (SRB)
13 KONFORTI Boris 1999 M SRB MK Crvena Zvezda (SRB)
14 SWEDEN       SWE
14 DAHLIN Svante 1999 M SWE KFK Kalmar (SWE)
14 KIMFORS Simon 1999 M SWE GFK Göteborg (SWE)
14 EWERS Alexander 1999 M SWE ARA Helsingborg (SWE)
14 POPPEL Martin 1999 M SWE EGF Solna (SWE)
15 CROATIA       CRO
15 GOJAK Antonio 2000 M CRO MK Karlovac (CRO)
15 LI Leo 2000 M CRO MK VMD (CRO)
15 SMREKAR Leo 2000 M CRO MK Rapir (CRO)
16 GREECE       GRE
16 ANDRIOPOULOS Ioannis 1999 M GRE A.O.X. EGALEO (GRE)
16 FATOUROS Dimitrios Stylianos 2000 M GRE PANELLINIOS (GRE)
16 MAVRIDIS Damianos 2000 M GRE A.O.X. EGALEO (GRE)
16 SOULIOS Rafail Apostolos 1999 M GRE A.O.X. EGALEO (GRE)
17 UKRAINE       UKR
17 PADALKIN Oleh 1999 M UKR Uzhgorod (UKR)
17 SKOPETS Maksym 2000 M UKR KIEW (UKR)
17 TKACH Daniil 2002 M UKR Nikolaev (UKR)
17 HOIDA Danyil 2000 M UKR KIEW (UKR)
18 CZECH REPUBLIC       CZE
18 SOBOTKA Jakub 1999 M CZE USK Praha (CZE)
18 KONIG Robert 2000 M CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem (CZE)
18 BLAHUT Jan 1999 M CZE Serm Ostrava (CZE)
18 LASAK Ondrej 1999 M CZE Serm Ostrava (CZE)
19 TURKEY       TUR
19 BEKBULAT Gorkem 1999 M TUR
19 KULCU Turhan Berke 2000 M TUR
19 SAY Amil Efe 1999 M TUR
19 DÖRTBUDAK Yigit Ali 1999 M TUR
20 ISRAEL       ISR
20 BALZAM Hadar 2000 M ISR Hapoel Emek Izrael (ISR)
20 GOREN Raz 2001 M ISR Hapoel Haifa (ISR)
20 RAPOPORT Yaakov Ber 1999 M ISR
20 ROSENFELD Roey Eliyahu 1999 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
21 BELARUS       BLR
21 SKIDAN Ilya 1999 M BLR
21 BIALIAYEV Raman 2000 M BLR MSIT (BLR)
21 SABIRAU Uladzislau 2001 M BLR MSIT (BLR)
21 BIALIAYEV Raman 2000 M BLR
22 BULGARIA       BUL
22 SLAVCHEV Ivan 2002 M BUL Volov (BUL)
22 NIKOLOV Vichko 2000 M BUL Volov (BUL)
22 NEILSON Ian 1999 M BUL Olympic (BUL)
23 SLOVENIA       SLO
23 MRAVLJAK Luka 1999 M SLO
23 DAVIDOVIC Domen 1999 M SLO SS Duel Tabor (SLO)
23 MOHORKO Borut 2000 M SLO
23 KOVAC Rok 1999 M SLO