Back to list

Results

2000 World Championships Cadets/Juniors
USA South Bend
April 18, 2000 - April 19, 2000

Foil Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FRANCE       FRA
1 JAULT Jerome 1983 M FRA BOURG LA REINE (FRA)
1 SINTES Hamid Victor 1980 M ALG RUEIL MALMAI (FRA)
1 GUYART Brice 1981 M FRA PARIS RCF (FRA)
1 LECABELLEC Yann 1980 M FRA RUEIL MALMAI (FRA)
2 POLAND       POL
2 FOGT Przemyslaw 1980 M POL
2 PIETRUSIAK Krzysztof 1984 M POL
2 CIEPLY Tomasz 1980 M POL AZS AWF Poznan (POL)
2 PIETRUSIEWICZ Radoslaw 1982 M POL Wroclawianie (POL)
3 GERMANY       GER
3 BEHR Dominik 1981 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 WEßELS André 1981 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
3 SENFT Jan-Simon 1982 M GER OFC Bonn (GER)
4 ITALY       ITA
4 CASSARA Andrea 1984 M ITA
4 BALESTRIERI Ugo 1981 M ITA
4 BONOMETTO Andrea 1980 M ITA CS Fiamme Oro Roma (ITA)
4 BARRERA Stefano 1980 M ITA
5 RUSSIA       RUS
5 IGNACHOV Alexei 1980 M RUS
5 STOUKALINE Alexandre 1981 M RUS
5 NASSIBOULLINE Rouslan 1981 M RUS
5 TIKHONOV Serguei 1982 M RUS
6 NETHERLANDS       NED
6 COMBE Sebastiaan 1982 M NED s.v. Pegasus Escrime (NED)
6 BORST Sebastiaan 1984 M NED s.v. O.K.K. (NED)
6 MOOREN Ischa 1982 M NED Zaal Amsterdam Zuid (NED)
6 ROHLFS Matthijs 1981 M NED SC Amsterdam (NED)
7 JAPAN       JPN
7 FUKUDA Yusuke 1981 M JPN
7 HIGASHI Yuji 1980 M JPN
7 KAKINUMA Takashi 1982 M JPN
8 GREAT BRITAIN       GBR
8 MONTAGUE Ben 1980 M GBR
8 CLAYTON Graham 1980 M GBR
8 MANSOUR David 1981 M GBR
8 KRUSE Richard 1983 M GBR
9 USA       USA
9 SINKIN Jeremy 1983 M USA
9 GERBERMAN Steven 1983 M USA
9 ERIKSEN Kevin 1981 M USA
9 CELLINI Peter 1981 M USA
10 AUSTRALIA       AUS
10 MACKENZIE Matthew 1981 M AUS
10 COTMAN Hugh 1983 M AUS
10 BARTOLILLO Frank 1981 M AUS
10 WITKOP Simon 1983 M AUS
11 VENEZUELA       VEN
11 PINEDA Jose 1981 M VEN
11 LOPEZ Marcos 1900 M VEN
11 SALAZAR Eder xavier 1982 M VEN
11 PEREZ Jonner 1980 M VEN
12 CANADA       CAN
12 ALLEN Nicolas 1981 M CAN
12 COTE Alexis 1982 M CAN
12 MCGUIRE Joshua 1983 M CAN
13 AUSTRIA       AUT
13 RICHTER Andreas 1983 M AUT FUM Mödling (AUT)
13 HINTERSEER Tobias 1982 M AUT AFCS Salzburg (AUT)
13 SCHLOSSER Roland 1982 M AUT AFCS Salzburg (AUT)
13 SOHM Cornelius 1982 M AUT AFCS Salzburg (AUT)
14 HUNGARY       HUN
14 BAGONYAI Laszlo 1981 M HUN
14 SZMODICS Zoltan 1980 M HUN
14 MOROCZ Gabor 1900 M HUN
14 BERJOZKIN Anton 1980 M HUN Hodmezovasarhely (HUN)
15 KOREA       KOR
15 CHOI Byungchul 1981 M KOR
15 KO Jae Won 1980 M KOR
15 HAN Sangkyu 1981 M KOR
16 SPAIN       ESP
16 VERSTRYNGE-VIDAURRETA Eric 1980 M ESP
16 ROCAMORA Alejandro 1981 M ESP
16 MENENDEZ Javier 1981 M ESP
16 REJAS DEL CAMPO Pablo 1983 M ESP
17 CZECH REPUBLIC       CZE
17 STANEK Joroslav 1980 M CZE
17 HENDRYCH Jakub 1981 M CZE
17 NEMESKAL Stanislav 1983 M CZE USK Praha (CZE)
18 MEXICO       MEX
18 ORTEGA WOLBURG Frederico 1981 M MEX
18 JUNCO Daniel 1981 M MEX
18 RIOS Aquiles 1980 M MEX
18 CHUMACERO HERNANDEZ Edgar 1980 M MEX
19 PUERTO RICO       PUR
19 MORENO Eduard 1981 M PUR
19 CARRION Marlon 1981 M PUR
19 ZAYAS CEDENO Eduardo 1980 M PUR
19 ARMAIZ Gabriel 1985 M PUR
20 BRAZIL       BRA
20 BRAGA Fabio 1980 M BRA
20 BECKER Lucio 1980 M BRA
20 SHIMBO Heitor 1983 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
20 SOUZA Joao Antonio 1983 M BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
21 HONG KONG, CHINA       HKG
21 NGAN Kwoon Yat Kevin 1983 M HKG
21 LUK Wai Hin 1900 M HKG
21 WONG Chi Fai 1983 M HKG
22 CHINESE TAIPEI       TPE
22 CHIU Cheng-Kuo 1982 M TPE
22 YANG Ming Tse 1900 M TPE
22 YEH Ting-Kuei 1981 M TPE
22 CHAO Yu-Chien 1900 M TPE
23 SWEDEN       SWE
23 MAKROPOULOS Christos 1982 M GRE KFK Kalmar (SWE)
23 WERTSÉN Johan 1983 M SWE GFK Göteborg (SWE)
23 MAGNUSSON Mattias 1981 M SWE HFS Halmstad (SWE)