Back to list

Montfort FloreTT Pokal
GER Tettnang
February 24, 2024 - February 24, 2024
Required: National license

Foil Women's U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
IVANOV Liv 2013 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
OELGART Lucie 2013 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
STRATKEMPER Zoe 2014 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
STRAUB Emma 2013 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
SAINI Simar 2014 IND TG Biberach
R --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Südbadische Rangliste U11 Women's Foil Südbadischer Fechterbund e.V.

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BIHR Marie 2011 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
KÜBLER Fanny 2012 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
OSTRANDER Anna 2012 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
RODE Susanna 2011 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
MADER Elisa 2012 SUI FSF Fechtschule Starzynski Flawil
R --- Inscribed
RÖMER Marisa - GER MTG Wangen R --- Cancelled  

5 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KNAUDT Wiebke 2010 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
SADDAM LAFTA Sophia 2009 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
WLOTKOWSKI Theresa 2009 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
CHAKYR Assol 2010 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
WIESENFARTH Jana 2010 GER TG Biberach
R --- Inscribed
BÖHME Elisabeth 2010 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- Inscribed
DANNENMANN Marie-Sophie 2010 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- Inscribed
NEUMEISTER Julia 2009 GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
R --- Inscribed

8 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MATH Hannah 2007 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
CHAKYR Assol 2010 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
KARNATH Floriane 2007 GER TG Biberach
R --- Inscribed
WIESENFARTH Jana 2010 GER TG Biberach
R --- Inscribed
IHLN Sara 2008 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
NEUMEISTER Julia 2009 GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
R --- Inscribed
BUCHMANN Faye 2007 GER Tübinger Sportfechter
R --- Inscribed
EBERHARD Sabrina - GER TSV Tettnang R --- Cancelled  

7 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KUSCHE Amelie 2005 GER
R --- Inscribed
BIGGEL Annika 2005 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
SCHIRMER Vivien 2006 GER MTG Wangen
L --- Inscribed
WLOTKOWSKI Johanna 2006 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
KARNATH Floriane 2007 GER TG Biberach
R --- Inscribed
SÖNNICHSEN Maja - GER TV Überlingen R --- Cancelled  
EBERHARD Sabrina - GER TSV Tettnang R --- Cancelled  
IHLN Sara - GER TSV Tettnang R --- Cancelled  

5 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BEST Marlene 2003 GER TSV Neu-Ulm
R --- Inscribed
GOLDBACH Jasmin 2002 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
MÜLLER Andrea 1985 GER MTG Wangen
R --- Inscribed

3 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Veteran Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HAAG Almut 1978 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
KONRAD Eva 1968 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
MATH Barbara 1966 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
KARNATH Kathrin 1978 GER TG Biberach
L --- Inscribed
MADER Alexandra Christina 1979 SUI FSF Fechtschule Starzynski Flawil
R --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FIEßINGER Mats 2014 GER MTG Wangen
L --- Inscribed
ROGG Anton 2014 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
KIEL Alessandro 2013 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
KÜNK Niclas 2013 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
ZLATE-PODANI Erik 2013 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ECKE Luis Samuel 2012 BUR MTG Wangen
R --- Inscribed
BARLÖSIUS Jakob 2012 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
BODENMÜLLER Henry 2012 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
KNAUDT Pelle 2012 GER MTG Wangen
L --- Inscribed
SAUTER Mio 2011 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
FORGAN Nick 2011 GER TG Biberach
R --- Inscribed
KOHLSDORF Eric 2011 GER TG Biberach
R --- Inscribed
NIEßEN Christian 2012 GER TG Biberach
R --- Inscribed
WYATT Eliot 2012 GER TG Biberach
R --- Inscribed
RATHGEB Tim 2011 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- Inscribed
KUHLMANN Conrad 2011 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
MILADIC Leo 2012 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed

12 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOTSCHNER Patrick 2010 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
FORGAN Nick 2011 GER TG Biberach
R --- Inscribed
NIEßEN Christian 2012 GER TG Biberach
R --- Inscribed
GRÜNER Maximilian 2010 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
KUHLMANN Conrad 2011 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
MAROSVARY Oliver 2010 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
MITTER Rubino 2010 GER TSV Tettnang
L --- Inscribed
RUETZ Emil 2010 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
MADER Louis 2010 SUI FSF Fechtschule Starzynski Flawil
R --- Inscribed
SCHERRER Laurin 2009 SUI FSF Fechtschule Starzynski Flawil
R --- Inscribed
VIERTEL Tobias - GER MTG Wangen R --- Cancelled  

10 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHÖLL Clemens 2008 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
BOTSCHNER Patrick 2010 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
FRITZ Johann 2008 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- Inscribed
NEUMEISTER Alexander 2007 GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
R --- Inscribed
STOHR Paul 2007 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
VÖHRINGER Dario 2008 GER Tübinger Sportfechter
R --- Inscribed
SAINI Azad Singh 2007 IND TG Biberach
R --- Inscribed
SCHERRER Laurin 2009 SUI FSF Fechtschule Starzynski Flawil
R --- Inscribed

8 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MORATH Franz 2006 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
FRITZ Johann 2008 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- Inscribed
RILLING Noel 2006 GER TSV Tettnang
L --- Inscribed
STOHR Paul 2007 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KRANZ David 1993 GER MTG Wangen
R --- Inscribed
SCHWARZ Nick 1999 GER MTV Stuttgart
L --- Inscribed
NEUMEISTER Alexander 2007 GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, TSV Tettnang
R --- Inscribed
BURKIA Alessandro 1989 ITA MTV Stuttgart
R --- Inscribed
ERNST Deniz 1986 SUI FSZ Zürich
R --- Inscribed
MILATA Alex 1999 SUI FSZ Zürich
L --- Inscribed
MUNTWYLER Louis 1997 SUI FSZ Zürich
R --- Inscribed
BACH Moritz - GER MTG Wangen R --- Cancelled  

7 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Veteran Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JOOS Michael 1974 GER TSG Reutlingen
L --- Inscribed
MANAL Dominik 1982 GER Tübinger Sportfechter
L --- Inscribed
GRUNDLEHNER Michael 1955 SUI FC Konstanz, FSF Fechtschule Starzynski Flawil
L --- Inscribed
HOWARD Eric 1961 USA FSZ Zürich
R --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
E BIEHLER Björn GER TSV Tettnang
D BONEBERGER Tobias GER MTG Wangen
D EBERHARD Sabrina GER TSV Tettnang
D FRITZ Johann GER TSB Schwäbisch Gmünd
GOLDBACH Jasmin GER MTG Wangen
D MANAL Dominik GER Tübinger Sportfechter
D MATH Barbara GER MTG Wangen
D NEUMEISTER Wilhelm GER TSV Tettnang
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Officials

STARZYNSKI Edouard SUI Coach Sat FSF Fechtschule Starzynski Flawil