Back to list

Torneio Nacional Juvenil
BRA São Paulo
April 4, 2024 - April 7, 2024
Required: National license

Epee Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANGRISANO Valentina 2010 BRA CAP Paulistano
R 46 Inscribed
CHEN Sindy 2006 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 40 Inscribed
DIAS Aydee 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 7 Inscribed
EMED Maria Luiza 2008 BRA AMK Mestre Kato
R 15 Inscribed
IVANCHECHE Alice 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 29 Inscribed
ROSSA Lais 2009 BRA AMK Mestre Kato
R 5 Inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R 1 Inscribed
EL MURR Catarina 2006 BRA CAP Paulistano
R 26 Inscribed
EL MURR Laura 2006 BRA CAP Paulistano
R 17 Inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Leipzig, CAP Paulistano, Ass. Scherma Pro Vercelli
R 2 Inscribed
MELO Mariana 2009 BRA CAP Paulistano
R 11 Inscribed
SILVA Samara 2009 BRA CAP Paulistano
L 21 Inscribed
DE LA TORRE Manuela 2009 BRA CC Curitibano
R 30 Inscribed
PORTUGAL Gabriela 2007 BRA CC Curitibano
R 23 Inscribed
DINIZ Helena 2008 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 45 Inscribed
MORAES Gabriela 2005 BRA CMPR Parana
R 6 Inscribed
TEIXEIRA Pietra 2006 BRA CMPR Parana
R 12 Inscribed
BARROS Yasmin 2010 BRA Dourado Esgrima Club
R 22 Unpaid
CAMPOS Pietra 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 24 Unpaid
GONDO Mariana 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 8 Unpaid
KOMATSU Giovana 2010 BRA Dourado Esgrima Club
R 28 Unpaid
MADUREIRA Alice 2010 BRA Dourado Esgrima Club
L 41 Unpaid
PARO Maria 2006 BRA Dourado Esgrima Club
R 4 Unpaid
ULIAN Maria 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 13 Unpaid
BRAZOLIN Pietra 2009 BRA ECP Pinheiros
R 27 Inscribed
IKUNO Naomi 2009 BRA ECP Pinheiros
R 16 Inscribed
BARALDI Alexia 2009 BRA EEAM Abel Melian
R 37 Inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 20 Inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 25 Inscribed
ASQUINO Sophia 2010 BRA LQ Life Quality
L 35 Inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA Romão Gomes Esgrima
R 3 Inscribed
MACEDO Vitória 2008 BRA Romão Gomes Esgrima
R 18 Inscribed
KOMATSU Giulia - BRA Dourado Esgrima Club R 14 Cancelled  
CAVALIERI Beatriz - BRA ECP Pinheiros R 39 Cancelled  

25 Entries, 7 Pending, 2 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARMANI Luca 2008 BRA AMK Mestre Kato
R 33 Inscribed
CAVALHEIRO João 2005 BRA AMK Mestre Kato
R 16 Inscribed
HUBERT George 2004 BRA AMK Mestre Kato
R 10 Inscribed
MADDALOZZO Moritz 2004 BRA AMK Mestre Kato
R 42 Inscribed
SILVESTRE Pedro 2006 BRA Baldin Esgrima
R 22 Inscribed
FATIGA Ricardo 2009 BRA CAP Paulistano
R 36 Inscribed
LONGO Gianlucca 2009 BRA CAP Paulistano
R 53 Inscribed
LOUZADA Pedro 2010 BRA CAP Paulistano
R 41 Inscribed
MARIN Daniel 2008 BRA CAP Paulistano
R 38 Inscribed
MELIAN Fernando 2008 BRA CAP Paulistano
R 29 Inscribed
MEZZACAPA Henrique 2008 BRA CAP Paulistano
R 21 Inscribed
NOGUEIRA Heitor 2006 BRA CAP Paulistano
L 12 Inscribed
RIBEIRO Rafael 2006 BRA CAP Paulistano
R 2 Inscribed
ROCHA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 8 Inscribed
SANTOS José 2010 BRA CAP Paulistano
R 46 Inscribed
HOPFER Pedro 2008 BRA CMPR Parana
R 19 Inscribed
OLIVEIRA Jose 2005 BRA CMPR Parana
R 17 Inscribed
SOUZA Matheus 2007 BRA CMPR Parana
L 7 Inscribed
CARRILHO Luis Henrique 2010 BRA CMSP Sao Paulo
R --- Inscribed
VASCONCELLOS Leopoldo 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 26 Inscribed
BRANDINI Samuel 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 27 Unpaid
DUBIEL Guilherme 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 11 Unpaid
OLIVEIRA Jean 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 24 Unpaid
BICALHO Bernardo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 13 Inscribed
BRANDT Matheus 2007 BRA ECP Pinheiros
L 1 Inscribed
BUSNARDO Lucas 2004 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA ECP Pinheiros
L 4 Inscribed
MALUF Guilherme 2008 BRA ECP Pinheiros
R 20 Inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R 5 Inscribed
MEDEIROS Daniel 2010 BRA ECP Pinheiros
L 35 Inscribed
WU Nicky 2005 BRA ECP Pinheiros
R 3 Inscribed
HOFFMANN Joao 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 9 Inscribed
REIS Henrique 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 32 Inscribed
ASQUINO Lucca 2008 BRA LQ Life Quality
R 14 Inscribed
HOMSI Bernardo 2007 BRA Romão Gomes Esgrima
34 Inscribed
VIANA Eduardo 2007 BRA Romão Gomes Esgrima
R 39 Inscribed
MUTTI João 2004 BRA SCM Magnolia
R 18 Inscribed
VARGAS Pedro - BRA Baldin Esgrima R 31 Cancelled  
GARDIN Francisco - BRA EEAM Abel Melian R 60 Cancelled  
MACIEL Pedro Henrique - BRA GNU Nautico Uniao R 40 Cancelled  

34 Entries, 3 Pending, 3 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANGRISANO Valentina 2010 BRA CAP Paulistano
R 24 Inscribed
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R 1 Inscribed
BURBERRY Livia 2008 BRA CAP Paulistano
R 4 Inscribed
MELO Mariana 2009 BRA CAP Paulistano
R 14 Inscribed
SILVA Samara 2009 BRA CAP Paulistano
L 10 Inscribed
QUEIROZ Isis 2006 BRA CGB Betancourt
R 12 Inscribed
AOKI Julia 2010 BRA ECP Pinheiros
R 20 Inscribed
BASSO Valentina 2009 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
GRAHL Julia 2009 BRA ECP Pinheiros
R 7 Inscribed
GROSSO Ana Laura 2010 BRA ECP Pinheiros
R 21 Inscribed
PASQUALETTI Marina 2006 BRA ECP Pinheiros
R 18 Inscribed
TAPAJOS Manuela 2008 BRA ECP Pinheiros
R 11 Inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R 2 Inscribed
WU Yuki 2010 BRA ECP Pinheiros
R 17 Inscribed
MATOS Livia 2008 BRA GNU Nautico Uniao
L 3 Inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 19 Inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 15 Inscribed
QUADROS Julia 2007 BRA GNU Nautico Uniao
R 8 Inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA Tenis Clube Paulista
R 5 Inscribed
PENTEADO Maria Fernanda - BRA CAP Paulistano R 13 Cancelled  

19 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AVILA Antonio Almeida 2005 BRA CAP Paulistano
R 28 Inscribed
BURBERRY Alan Patrick 2006 BRA CAP Paulistano
R 6 Inscribed
KALLEBY Alvaro 2010 BRA CAP Paulistano
R 16 Inscribed
MELIAN Fernando 2008 BRA CAP Paulistano
R 13 Inscribed
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 4 Inscribed
TOMINO Rafael 2004 BRA CAP Paulistano
R 11 Inscribed
MIRANDA Heitor 2009 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 23 Inscribed
LOBO Guilherme 2007 BRA CMSP Sao Paulo
R 10 Inscribed
ALONSO Vinicius 2006 BRA ECP Pinheiros
R 12 Inscribed
BITTAR Gabriel 2007 BRA ECP Pinheiros
R 22 Inscribed
BUENO Gustavo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 18 Inscribed
CHOLFE Theo 2006 BRA ECP Pinheiros
R 14 Inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L 8 Inscribed
GALLEAZZI Felipe 2006 BRA ECP Pinheiros
R 7 Inscribed
LUCCI Henrique 2009 BRA ECP Pinheiros
R 24 Inscribed
MURA Andre 2005 BRA ECP Pinheiros
L 1 Inscribed
VIANNA Guilherme 2006 BRA ECP Pinheiros
R 9 Inscribed
CAMARGO Pedro 2005 BRA GNU Nautico Uniao
R 20 Inscribed
CARDOSO Filipe 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 21 Inscribed
DI BARI Felipe 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 17 Inscribed
FUMAGALLI Giorgio 2005 BRA GNU Nautico Uniao
L 3 Inscribed
HOFMEISTER Andre 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 15 Inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 2 Inscribed
PASCUOTTI Pedro 2009 BRA ECP Pinheiros
R 19 Inscribed

24 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima

Sabre Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TANAKA Giulia 2008 BRA APE Paulista
R --- Inscribed
IMPROTA Julia 2009 BRA Baldin Esgrima
R 9 Inscribed
OHANA Gabriela 2009 BRA Baldin Esgrima
R 12 Inscribed
TOSTA Lais 2010 BRA Baldin Esgrima
R 18 Inscribed
PISSATO Helena 2009 BRA CAP Paulistano
R 20 Inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R 3 Inscribed
SZÁSZ Carolina 2009 BRA CAP Paulistano
L 6 Inscribed
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R 5 Inscribed
CHEN Isabela 2005 BRA ECP Pinheiros
R 7 Inscribed
FRAGA Ana Beatriz 2009 BRA ECP Pinheiros
R 1 Inscribed
PELUSO Maria 2009 BRA ECP Pinheiros
R 10 Inscribed
CHISTA Maria Vitoria 2007 BRA Instituto Mais Esporte
R 13 Inscribed
VITÓRIA Hillary 2007 BRA Instituto Mais Esporte
R 16 Inscribed
CUNHA Isabela 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 4 Inscribed
QUEVEDO Laura 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
R 8 Inscribed
PAGNAN Julia - BRA Baldin Esgrima R 15 Cancelled  
NEHRKE Eduarda - BRA Lindóia Tênis Clube R 11 Cancelled  

15 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima

Sabre Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AJL Maurice 2010 BRA APE Paulista
R 24 Inscribed
FASTING Thomas 2004 BRA APE Paulista, KTF Luitpold München
R 7 Inscribed
KUI Arthur 2007 BRA APE Paulista
R 20 Inscribed
GOMEZ Marcos 2004 BRA Baldin Esgrima
R 16 Inscribed
OLIVEIRA Samuel 2008 BRA Baldin Esgrima
R 25 Inscribed
QUEIROZ Danilo 2006 BRA Baldin Esgrima
R 12 Inscribed
CHIERIGHINI Lorenzo 2005 BRA CAP Paulistano
R 9 Inscribed
PAIM Antonio 2006 BRA CAP Paulistano
L 10 Inscribed
SALIBA Renato 2004 BRA CAP Paulistano
R 2 Inscribed
SANTOS José 2010 BRA CAP Paulistano
R 23 Inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 11 Inscribed
FERREIRA Pedro Luiz 2008 BRA CMSP Sao Paulo
L 21 Inscribed
BECKER Matheus 2004 BRA ECP Pinheiros
R 1 Inscribed
IKUNO Dylan 2006 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
PATTO Erico 2006 BRA ECP Pinheiros
R 3 Inscribed
PELUSO Joaquim 2010 BRA ECP Pinheiros
R 18 Inscribed
DOUGLAS Henry 2010 BRA GNU Nautico Uniao
R 31 Inscribed
MORAIS Arthur 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 13 Inscribed
PINTO Marcus 2010 BRA GNU Nautico Uniao
R 14 Inscribed
RUBIALE Alberto 2006 BRA Instituto Mais Esporte
R 19 Inscribed
SCARPELLINI João 2006 BRA Instituto Mais Esporte
R 26 Inscribed
MEDEIROS Felipe 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 4 Inscribed
SCHUBERT Lucas 2006 BRA Lindóia Tênis Clube
R 8 Inscribed
WOLFF Arthur 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
L 5 Inscribed
DELLAROSA Felipe - BRA Instituto Mais Esporte R 30 Cancelled  
BOTELHO Arthur - BRA Lindóia Tênis Clube L 17 Cancelled  

24 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima