Back to list

Thüringen Pokal
GER Kraftsdorf
February 25, 2024 - February 25, 2024
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZOSEL Amelie 2002 GER BSG Stahl Nordhausen
R 1.12 Inscribed
ZOSEL Hanna 2000 GER BSG Stahl Nordhausen
L 1.11 Inscribed
SCHOLZ Susanne 1989 GER Dresdener FC
R 1.5 Inscribed
GROSS Vivien 1994 GER FC Leipzig
R 1.23 Inscribed
HÖFER Lucca Ase 2008 GER FC Leipzig
R --- Inscribed
KROKER Ida Marie 2008 GER FC Leipzig
R --- Inscribed
WEGENER Marike 1993 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
ALTENDORF Daniela 1998 GER FG Merseburger Raben
R --- Inscribed
OEHLER Heike 1975 GER FSC Nordhausen
R 1.9 Inscribed
HANSEN Ellen 1984 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.10 Inscribed
LUKAS Lisa 2006 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.2 Inscribed
RIEBER Friederike 1997 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.1 Inscribed
STRAUB Katja 1971 GER TUS Osterburg Weida
R 1.4 Inscribed
KLIMOVA Barbara 2008 UKR FC Leipzig
R 1.26 Inscribed

14 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Thüringer Rangliste Senior Women's Epee Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste U17 Women's Epee Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste U20 Women's Epee Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste Senior Women's Epee Thüringer Fechtverband e.V.

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALM Andreas 1982 GER BSG Stahl Nordhausen
R 1.7 Inscribed
SIMM Ralph 1975 GER Dresdener FC
R 1.15 Inscribed
FELLMANN Steffen 1967 GER FC Leipzig
R 1.19 Inscribed
HOGH Moritz 1999 GER FC Leipzig
R 1.8 Inscribed
ADLER Andreas 1985 GER FFV Rodleben
R 1.10 Inscribed
BRAUN Denny 1987 GER FFV Rodleben
R 1.21 Inscribed
BERTKO Michael 1978 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.1 Inscribed
KINTZEL Marcel 1978 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.5 Inscribed
LUKAS Tom 2002 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.4 Inscribed
MÖSER Marcus 1981 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.61 Inscribed
MÜLLER Jan 1982 GER FZ Erfurt EnGarde
L 1.11 Inscribed
RAUCH Christian 1977 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.12 Inscribed
SCHUMACHER Christian 1982 GER FZ Erfurt EnGarde
R 1.2 Inscribed
NEUMANN Justus 2005 GER MTV Saalfeld
R 1.17 Inscribed
PARTSCHEFELD Jürgen 1968 GER MTV Saalfeld
R 1.16 Inscribed
ZOSEL Ralph 1968 GER MTV Saalfeld
R 1.3 Inscribed
BAUER Maximilian 1997 GER Nürnberger FC
L 1.6 Inscribed
TATZKO Jonte Finn 2004 GER Nürnberger FC
R 1.14 Inscribed
SWADZBA Thaddäus 1987 GER SGS Erlangen
R 1.57 Inscribed
LOHSE Justus 2005 GER SV Einheit Altenburg
L 1.41 Inscribed
RIEMANN Fabian 2008 GER SV Einheit Altenburg
R 1.37 Inscribed
LIENSHÖFT Jan 1997 GER SV Halle
R 1.36 Inscribed
HÄCKEL Kurt 2006 GER TUS Osterburg Weida
R 1.52 Inscribed
KLOBES Olaf 1968 GER TUS Osterburg Weida
R 1.48 Inscribed
WALLBERG Markus 1968 GER TUS Osterburg Weida
R 1.22 Inscribed
WOLF Leon 2003 GER TUS Osterburg Weida
R 1.55 Inscribed
CONSTANTINE Wyatt 1990 USA FC Leipzig
L 1.13 Inscribed

27 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Thüringen Pokal Senior Men's Epee Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste U17 Men's Epee Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste U20 Men's Epee Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste Senior Men's Epee Thüringer Fechtverband e.V.

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHOLZ Susanne 1989 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
WEGENER Marike 1993 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
SOWIETZKI Anja 2008 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed

3 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SIMM Ralph 1975 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
STÖHR Bernd 1983 GER FSC Jena
R --- Inscribed
BERTKO Michael 1978 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
DREIßIG Udo 1966 GER FZ Erfurt EnGarde
L --- Inscribed
EISENGARTEN Franz 2008 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
OTTO Theodor 2007 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
PERLEBERG Matheo 2008 GER FZ Erfurt EnGarde
L --- Inscribed
SCHLIETER Matthias 2006 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
WÜNSCHE Julian 1999 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
BAUER Maximilian 1997 GER Nürnberger FC
L --- Inscribed
TATZKO Jonte Finn 2004 GER Nürnberger FC
R --- Inscribed
HAAPAKOSKI Jalo 2008 GER PSV Weimar
R --- Inscribed

12 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ADLER Andreas 1985 GER FFV Rodleben
R --- Inscribed
BRAUN Denny 1987 GER FFV Rodleben
R --- Inscribed
SCHUHMANN Dominik 1997 GER FR Nürnberg
R --- Inscribed
MÜLLER Jan 1982 GER FZ Erfurt EnGarde
L --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials