Back to list

Torneio Nacional Cidade de São Paulo
BRA São Paulo
April 5, 2024 - April 7, 2024
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOCCARDO Agata Virginia 1991 ARG
R --- Inscribed
DE ARMAS Noel Maria 1974 ARG
R --- Inscribed
MUSCI CONCEPCIÓN Margarita Inés 2004 ARG
L --- Inscribed
DIAZ Geraldine 1980 ARG CGB Betancourt
R 76 Inscribed
GUIMARAES Maria Carolina 2000 BRA SCM Magnolia
R 7 Inscribed
CHEN Sindy 2006 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 35 Inscribed
LORENCINI Nathalie 1992 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 65 Inscribed
SILVA Sandra 2004 BRA AMAN Agulhas Negras
R 87 Inscribed
ALVES Tabea 1989 BRA AMK Mestre Kato
R 3 Inscribed
CAMARGO Fernanda 1997 BRA AMK Mestre Kato
L 14 Inscribed
DIAS Aydee 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 16 Inscribed
EMED Maria Luiza 2008 BRA AMK Mestre Kato
R 19 Inscribed
IVANCHECHE Alice 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 42 Inscribed
ROSSA Lais 2009 BRA AMK Mestre Kato
R 20 Inscribed
SCHWANTES Lorana 1982 BRA AMK Mestre Kato
R 10 Inscribed
TEIXEIRA Fabiana 1972 BRA AMK Mestre Kato
R 21 Inscribed
BRECHERET Ana 1974 BRA CAP Paulistano
R 17 Inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R 5 Inscribed
DI CUNTO Patricia 1964 BRA CAP Paulistano
R 34 Inscribed
EL MURR Catarina 2006 BRA CAP Paulistano
R 43 Inscribed
EL MURR Laura 2006 BRA CAP Paulistano
R 56 Inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Leipzig, CAP Paulistano, Ass. Scherma Pro Vercelli
R 58 Inscribed
MELO Mariana 2009 BRA CAP Paulistano
R 15 Inscribed
SANTOS Cynthia 1971 BRA CAP Paulistano
R 77 Inscribed
SILVA Samara 2009 BRA CAP Paulistano
L 44 Inscribed
PORTUGAL Gabriela 2007 BRA CC Curitibano
R 32 Inscribed
CANESTRARO Milena 1998 BRA CDE Rio de Janeiro
R 41 Inscribed
SANTOS Fernanda 1984 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 82 Inscribed
CANALI Nicole 2000 BRA CMPR Parana
R 24 Inscribed
MORAES Gabriela 2005 BRA CMPR Parana
R 9 Inscribed
TEIXEIRA Pietra 2006 BRA CMPR Parana
R 23 Inscribed
GAROFOLO Luciana 1971 BRA CMSP Sao Paulo
R 86 Inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 53 Inscribed
OLSCHOWSKY Marilia 1991 BRA CMSP Sao Paulo
R 38 Inscribed
BARROS Yasmin 2010 BRA Dourado Esgrima Club
R 45 Unpaid
CAMPOS Pietra 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 54 Unpaid
GONDO Mariana 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 22 Unpaid
KOMATSU Giovana 2010 BRA Dourado Esgrima Club
R 49 Unpaid
MADUREIRA Alice 2010 BRA Dourado Esgrima Club
L 81 Unpaid
PARO Maria 2006 BRA Dourado Esgrima Club
R 4 Unpaid
ULIAN Maria 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 33 Unpaid
BRAZOLIN Pietra 2009 BRA ECP Pinheiros
R 51 Inscribed
IKUNO Naomi 2009 BRA ECP Pinheiros
R 57 Inscribed
MOREIRA Carolina 1976 BRA ECP Pinheiros
R 13 Inscribed
NEVES Miriam 1967 BRA ECP Pinheiros
R 84 Inscribed
SILVA Marcela 1994 BRA ECP Pinheiros
R 2 Inscribed
BARALDI Alexia 2009 BRA EEAM Abel Melian
R 69 Inscribed
GODOI Deborah 1990 BRA EEAM Abel Melian
R 66 Inscribed
BONETTI Giovana 1999 BRA GNU Nautico Uniao
L 59 Inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 25 Inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 27 Inscribed
FREITAS Luísa 1995 BRA LQ Life Quality
R 67 Inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA Romão Gomes Esgrima
R 8 Inscribed
MACEDO Vitória 2008 BRA Romão Gomes Esgrima
R 60 Inscribed
TELLO Cledola 1953 BRA Romão Gomes Esgrima
R 47 Inscribed
SARAIVA Stephany 1995 BRA SCM Magnolia
R 12 Inscribed
KHOLMOGOROVA Ekaterina 1978 RUS CMSP Sao Paulo
R 31 Inscribed
PRATES Lucia - BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro R --- Cancelled  
ZETTERMANN Renata - BRA CAP Paulistano R 6 Cancelled  
DE LA TORRE Manuela - BRA CC Curitibano R 52 Cancelled  
LOURENCO Adriana - BRA CMSP Sao Paulo R --- Cancelled  
KOMATSU Giulia - BRA Dourado Esgrima Club R 39 Cancelled  
CAVALIERI Beatriz - BRA ECP Pinheiros R 68 Cancelled  
BROHL Manuela - GER CC Curitibano R 70 Cancelled  

50 Entries, 7 Pending, 7 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking Senior Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V40 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V50 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V60 Women's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U20 Women's Epee Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U17 Women's Epee Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking Senior Women's Epee Federação Paulista de Esgrima

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 132 Inscribed
OLIVETO Jose 1961 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 87 Inscribed
ALMEIDA Davi 2000 BRA AMAN Agulhas Negras
R 74 Inscribed
COSTA Eduardo 2000 BRA AMAN Agulhas Negras
R 45 Inscribed
RACCAH Jonatas 2000 BRA AMAN Agulhas Negras
L 130 Inscribed
ARMANI Luca 2008 BRA AMK Mestre Kato
R 86 Inscribed
ASSIS Gabriel 1997 BRA AMK Mestre Kato
R 17 Inscribed
CAVALHEIRO João 2005 BRA AMK Mestre Kato
R 40 Inscribed
GUBERT Leopoldo 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 2 Inscribed
HUBERT George 2004 BRA AMK Mestre Kato
R 42 Inscribed
LAZZAROTTO Fabrizio 1999 BRA AMK Mestre Kato
R 6 Inscribed
NEVES Vitor 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 25 Inscribed
PETRICH Pedro 2003 BRA AMK Mestre Kato
R 4 Inscribed
RAMOS Pedro 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 10 Inscribed
TARTA Vinicius 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 19 Inscribed
GOMES Samuel 2004 BRA Baldin Esgrima
125 Inscribed
SILVESTRE Pedro 2006 BRA Baldin Esgrima
R 66 Inscribed
GARCIA Guilherme Luis 1969 BRA CAP Paulistano
R 32 Inscribed
MARIN Daniel 2008 BRA CAP Paulistano
R 126 Inscribed
MELIAN Fernando 2008 BRA CAP Paulistano
R 100 Inscribed
MEZZACAPA Henrique 2008 BRA CAP Paulistano
R 76 Inscribed
NOGUEIRA Heitor 2006 BRA CAP Paulistano
L 30 Inscribed
PEDROSA Alberto 1954 BRA CAP Paulistano
R 143 Inscribed
PETRACHI Luiz 1968 BRA CAP Paulistano
R 28 Inscribed
RIBEIRO Rafael 2006 BRA CAP Paulistano
R 24 Inscribed
ROCHA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 35 Inscribed
SANTOS José 2010 BRA CAP Paulistano
R 142 Inscribed
LOURENCI Matheus 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
R 36 Inscribed
HOPFER Pedro 2008 BRA CMPR Parana
R 55 Inscribed
OLIVEIRA Jose 2005 BRA CMPR Parana
R 62 Inscribed
SOUZA Luciano 1973 BRA CMPR Parana
R 49 Inscribed
SOUZA Matheus 2007 BRA CMPR Parana
L 22 Inscribed
CLEMENTE Andre 1978 BRA CMSP Sao Paulo
R 146 Inscribed
FONSECA Luis Gustavo 1975 BRA CMSP Sao Paulo
R 139 Inscribed
BRANDINI Samuel 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 115 Unpaid
DUBIEL Guilherme 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 37 Unpaid
OLIVEIRA Jean 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 91 Unpaid
BICALHO Bernardo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 26 Inscribed
BRANDT Matheus 2007 BRA ECP Pinheiros
L 15 Inscribed
BUSNARDO Lucas 2004 BRA ECP Pinheiros
R 20 Inscribed
FERREIRA Nicolas 1992 BRA ECP Pinheiros
R 8 Inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA ECP Pinheiros
L 13 Inscribed
GRUNHAUSER Richard 1991 BRA ECP Pinheiros
L 3 Inscribed
JULIO Gabriel 1998 BRA ECP Pinheiros
R 14 Inscribed
MALUF Guilherme 2008 BRA ECP Pinheiros
R 50 Inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R 33 Inscribed
MEDEIROS Daniel 2010 BRA ECP Pinheiros
L 134 Inscribed
SEINI Leandro 2002 BRA ECP Pinheiros
R 11 Inscribed
WU Nicky 2005 BRA ECP Pinheiros
R 73 Inscribed
FIDELES João 1985 BRA EEAM Abel Melian
L 58 Inscribed
JESUS Cesar 1990 BRA EEAM Abel Melian
L 109 Inscribed
SICCHIERI Bruno 1979 BRA EEAM Abel Melian
R 114 Inscribed
PARADELA Evandro 1986 BRA Esgrima Rapier
L 29 Inscribed
FONSECA Lucas 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 21 Inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 52 Inscribed
HOFFMANN Joao 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 31 Inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 101 Inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 5 Inscribed
MEINE Paulo 1970 BRA GNU Nautico Uniao
R 83 Inscribed
REIS Henrique 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 53 Inscribed
ASQUINO Lucca 2008 BRA LQ Life Quality
R 67 Inscribed
AVILA Matheus 1997 BRA LQ Life Quality
R 108 Inscribed
DA ROLT Wilkinson 1991 BRA LQ Life Quality
R 122 Inscribed
KISS Gustav 1997 BRA LQ Life Quality
113 Inscribed
DONATO Alvaro 2000 BRA Romão Gomes Esgrima
R 7 Inscribed
DONATO Olavo 2002 BRA Romão Gomes Esgrima
R 23 Inscribed
MUTTI João 2004 BRA SCM Magnolia
R 48 Inscribed
GRÄSBECK Gunnar 1993 FIN ECP Pinheiros, Habda Helsinki, TSV Bayer 04 Leverkusen
R 18 Inscribed
CAVELAN Hughes 1967 FRA CAP Paulistano
L --- Inscribed
JOULAUD Laurent 1978 FRA EEAM Abel Melian
R --- Inscribed
BONAMIGO Gabriel - BRA AMK Mestre Kato L 16 Cancelled  
RIGUES Philip - BRA AMK Mestre Kato L 69 Cancelled  
VARGAS Pedro - BRA Baldin Esgrima R 104 Cancelled  
ACCIOLY Ricardo - BRA CC Curitibano R 131 Cancelled  
MADDALOZZO Luiz Otávio - BRA CC Curitibano R 90 Cancelled  
VASCONCELLOS Leopoldo - BRA CMSP Sao Paulo R 80 Cancelled  
MEMARI Mateus - BRA Dourado Esgrima Club R 120 Cancelled  
YAMASHITA Koiti - BRA EEAM Abel Melian R 82 Cancelled  
MACIEL Pedro Henrique - BRA GNU Nautico Uniao R 77 Cancelled  
VIANA Eduardo - BRA Romão Gomes Esgrima R 140 Cancelled  

67 Entries, 3 Pending, 10 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking Senior Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V40 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V50 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V60 Men's Epee Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U20 Men's Epee Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U17 Men's Epee Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking Senior Men's Epee Federação Paulista de Esgrima

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R 3 Inscribed
BURBERRY Livia 2008 BRA CAP Paulistano
R 14 Inscribed
MELO Mariana 2009 BRA CAP Paulistano
R 22 Inscribed
MURRAY Maria Luiza 2004 BRA CAP Paulistano
R 11 Inscribed
PAPAIANO Laura 2002 BRA CAP Paulistano
R 8 Inscribed
PENTEADO Maria Fernanda 2009 BRA CAP Paulistano
R 23 Inscribed
ROTHFELD Silvia 1971 BRA CAP Paulistano
R 20 Inscribed
SILVA Samara 2009 BRA CAP Paulistano
L 18 Inscribed
QUEIROZ Isis 2006 BRA CGB Betancourt
R 27 Inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 34 Inscribed
AOKI Julia 2010 BRA ECP Pinheiros
R 43 Inscribed
BASSO Valentina 2009 BRA ECP Pinheiros
R 12 Inscribed
BULCAO Ana Beatriz 1993 BRA ECP Pinheiros
L 1 Inscribed
GRAHL Julia 2009 BRA ECP Pinheiros
R 24 Inscribed
GROSSO Ana Laura 2010 BRA ECP Pinheiros
R 44 Inscribed
PASTERNAK Suzana 1970 BRA ECP Pinheiros
R 29 Inscribed
TAPAJOS Manuela 2008 BRA ECP Pinheiros
R 33 Inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R 5 Inscribed
WU Yuki 2010 BRA ECP Pinheiros
R 40 Inscribed
BONETTI Giovana 1999 BRA GNU Nautico Uniao
L 7 Inscribed
MATOS Livia 2008 BRA GNU Nautico Uniao
L 21 Inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 26 Inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 31 Inscribed
QUADROS Julia 2007 BRA GNU Nautico Uniao
R 13 Inscribed
TOLDO Ana 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 4 Inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA Tenis Clube Paulista
R 10 Inscribed
KHOLMOGOROVA Ekaterina - RUS CMSP Sao Paulo R --- Cancelled  

26 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking Senior Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V40 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V50 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V60 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U20 Women's Foil Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U17 Women's Foil Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking Senior Women's Foil Federação Paulista de Esgrima

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BURBERRY Alan Patrick 2006 BRA CAP Paulistano
R 22 Inscribed
KALLEBY Alvaro 2010 BRA CAP Paulistano
R 57 Inscribed
MELIAN Fernando 2008 BRA CAP Paulistano
R 36 Inscribed
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 15 Inscribed
PACHECO Ricardo 2003 BRA CAP Paulistano
R 5 Inscribed
TOMINO Rafael 2004 BRA CAP Paulistano
R 23 Inscribed
ALVES Bruno 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
L 48 Inscribed
CARRIÇO Pedro 1973 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 52 Inscribed
LOBO Guilherme 2007 BRA CMSP Sao Paulo
R 18 Inscribed
LOBO Heros 1976 BRA CMSP Sao Paulo
L 46 Inscribed
TAKADA Victor 2001 BRA CMSP Sao Paulo
R 38 Inscribed
ALONSO Vinicius 2006 BRA ECP Pinheiros
R 26 Inscribed
BITTAR Gabriel 2007 BRA ECP Pinheiros
R 42 Inscribed
BUENO Gustavo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 40 Inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L 12 Inscribed
GALLEAZZI Felipe 2006 BRA ECP Pinheiros
R 13 Inscribed
LUCCI Henrique 2009 BRA ECP Pinheiros
R 55 Inscribed
MURA Andre 2005 BRA ECP Pinheiros
L 9 Inscribed
SHIMBO Heitor 1983 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
VIANNA Guilherme 2006 BRA ECP Pinheiros
R 17 Inscribed
CAMARGO Pedro 2005 BRA GNU Nautico Uniao
R 33 Inscribed
CARDOSO Filipe 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 41 Inscribed
DI BARI Felipe 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 34 Inscribed
FONSECA Lucas 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 27 Inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 32 Inscribed
FUMAGALLI Giorgio 2005 BRA GNU Nautico Uniao
L 16 Inscribed
HOFMEISTER Andre 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 29 Inscribed
HOFMEISTER Vicente 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 21 Inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 10 Inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 11 Inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 3 Inscribed
MORAIS Paulo 2003 BRA Tenis Clube Paulista
R 4 Inscribed
PASCUOTTI Pedro 2009 BRA ECP Pinheiros
R 31 Inscribed
MADDALOZZO Moritz - BRA AMK Mestre Kato R --- Cancelled  
AVILA Antonio Almeida - BRA CAP Paulistano R 43 Cancelled  
MIRANDA Heitor - BRA CMIL Rio de Janeiro R 37 Cancelled  
TAVORA Lucas - BRA CMSP Sao Paulo R 47 Cancelled  

33 Entries, 0 Pending, 4 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking Senior Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V40 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V50 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V60 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U20 Men's Foil Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U17 Men's Foil Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking Senior Men's Foil Federação Paulista de Esgrima

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AJL Sílvia 1984 BRA APE Paulista
R 39 Inscribed
COLOGNESI Joara 1986 BRA APE Paulista
L 23 Inscribed
MANCINI Beatriz 1995 BRA APE Paulista
R 35 Inscribed
PELUSO Luciana 1982 BRA APE Paulista
R 18 Inscribed
TANAKA Giulia 2008 BRA APE Paulista
R --- Inscribed
IMPROTA Julia 2009 BRA Baldin Esgrima
R 22 Inscribed
OHANA Gabriela 2009 BRA Baldin Esgrima
R 24 Inscribed
TOSTA Lais 2010 BRA Baldin Esgrima
R 41 Inscribed
CHIERIGHINI Pietra 2003 BRA CAP Paulistano
R 2 Inscribed
LEE Luiza 2000 BRA CAP Paulistano
R 4 Inscribed
MARTINS Luiza 1995 BRA CAP Paulistano
R 11 Inscribed
SANTOS Cynthia 1971 BRA CAP Paulistano
R 32 Inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R 10 Inscribed
SZÁSZ Carolina 2009 BRA CAP Paulistano
L 14 Inscribed
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R 9 Inscribed
FROTA Renata 1973 BRA CMSP Sao Paulo
L 31 Inscribed
CHEN Andrea 1974 BRA ECP Pinheiros
R 30 Inscribed
CHEN Isabela 2005 BRA ECP Pinheiros
R 12 Inscribed
FRAGA Ana Beatriz 2009 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
PEKELMAN Luana 2003 BRA ECP Pinheiros
R 3 Inscribed
PELUSO Maria 2009 BRA ECP Pinheiros
R 15 Inscribed
SAUAN Patricia 1975 BRA ECP Pinheiros
R 34 Inscribed
CHISTA Maria Vitoria 2007 BRA Instituto Mais Esporte
R 17 Inscribed
VITÓRIA Hillary 2007 BRA Instituto Mais Esporte
R 28 Inscribed
CUNHA Isabela 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 13 Inscribed
MORSCH Ana Clara 2003 BRA Lindóia Tênis Clube
R 8 Inscribed
QUEVEDO Laura 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
R 21 Inscribed
SCALABRIN Carla 1973 BRA Tenis Clube Paulista
R 37 Inscribed
HOLDORF Bianca - BRA AMK Mestre Kato R --- Cancelled  
PAGNAN Julia - BRA Baldin Esgrima R 29 Cancelled  
NEHRKE Eduarda - BRA Lindóia Tênis Clube R 16 Cancelled  
SONNENSTRAHL Angelica - BRA Lindóia Tênis Clube R --- Cancelled  
ZANESCO Barbara - BRA Lindóia Tênis Clube R 19 Cancelled  

28 Entries, 0 Pending, 5 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking Senior Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V40 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V50 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V60 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U20 Women's Sabre Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U17 Women's Sabre Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking Senior Women's Sabre Federação Paulista de Esgrima

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RAMOS PEREIRA Magno 2003 BRA AMAN Agulhas Negras
R 58 Inscribed
SOUZA Andrei 2002 BRA AMAN Agulhas Negras
R 41 Inscribed
VIANNA Gabriel 2001 BRA AMAN Agulhas Negras
R 72 Inscribed
RIGUES Philip 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 24 Inscribed
AJL Maurice 2010 BRA APE Paulista
R 66 Inscribed
AUGUSTO GONÇALVES Carlos 1974 BRA APE Paulista
R 22 Inscribed
BIN Lucas 2001 BRA APE Paulista
R 67 Inscribed
COSTA Arnaldo 1994 BRA APE Paulista
R 70 Inscribed
KUI Arthur 2007 BRA APE Paulista
R 48 Inscribed
KURTZ Pedro 1990 BRA APE Paulista
R --- Inscribed
PATTO Claudio 1973 BRA APE Paulista
R 71 Inscribed
VASCONCELOS Olegario 1960 BRA APE Paulista
R 65 Inscribed
WHITAKER Arthur 1994 BRA APE Paulista
R 44 Inscribed
BALDIN Rodrigo 1982 BRA Baldin Esgrima
R 40 Inscribed
OLIVEIRA Samuel 2008 BRA Baldin Esgrima
R --- Inscribed
QUEIROZ Danilo 2006 BRA Baldin Esgrima
R 34 Inscribed
CHIERIGHINI Lorenzo 2005 BRA CAP Paulistano
R 12 Inscribed
LEE Rafael 2003 BRA CAP Paulistano
R 17 Inscribed
PAIM Antonio 2006 BRA CAP Paulistano
L 21 Inscribed
SALIBA Renato 2004 BRA CAP Paulistano
R 7 Inscribed
SALLES Fabio 2002 BRA CAP Paulistano
R 4 Inscribed
SANTOS Américo 1972 BRA CAP Paulistano
R 52 Inscribed
SANTOS José 2010 BRA CAP Paulistano
R 64 Inscribed
FERMIANO Eric 1996 BRA CDE Rio de Janeiro
L 62 Inscribed
RANGEL Paulo Roberto 2001 BRA CDE Rio de Janeiro
R 25 Inscribed
TAKAKURA Filipe 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
R 47 Inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 16 Inscribed
FERREIRA André 1976 BRA CMSP Sao Paulo
R 50 Inscribed
FERREIRA Pedro Luiz 2008 BRA CMSP Sao Paulo
L 46 Inscribed
BECKER Matheus 2004 BRA ECP Pinheiros
R 5 Inscribed
CARVALHO Fernando 1969 BRA ECP Pinheiros
R 63 Inscribed
IKUNO Dylan 2006 BRA ECP Pinheiros
R 14 Inscribed
PATTO Erico 2006 BRA ECP Pinheiros
R 11 Inscribed
PEKELMAN Bruno 2000 BRA ECP Pinheiros
R 3 Inscribed
PELUSO Joaquim 2010 BRA ECP Pinheiros
R 59 Inscribed
PEZZI Enrico 1994 BRA ECP Pinheiros
R 2 Inscribed
MORAIS Arthur 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 20 Inscribed
PINTO Augusto 1976 BRA GNU Nautico Uniao
L 69 Inscribed
PINTO Marcus 2010 BRA GNU Nautico Uniao
R 43 Inscribed
RUBIALE Alberto 2006 BRA Instituto Mais Esporte
R 30 Inscribed
SCARPELLINI João 2006 BRA Instituto Mais Esporte
R 54 Inscribed
ZAGROBELNY Icaro 1995 BRA Instituto Mais Esporte
R 19 Inscribed
MEDEIROS Felipe 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 15 Inscribed
SCHUBERT Lucas 2006 BRA Lindóia Tênis Clube
R 10 Inscribed
WOLFF Arthur 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
L 9 Inscribed
GABRIEL Lucas 2003 BRA Romão Gomes Esgrima
R 68 Inscribed
LEÔNIDAS Furtado 2005 BRA Romão Gomes Esgrima
R 42 Inscribed
PARREIRA Pedro 2002 BRA Romão Gomes Esgrima
R 55 Inscribed
CAVELAN Hughes 1967 FRA CAP Paulistano
L --- Inscribed
FASTING Thomas - BRA APE Paulista, KTF Luitpold München R 13 Cancelled  
COSTA Luiz - BRA Baldin Esgrima R --- Cancelled  
DELLAROSA Felipe - BRA Instituto Mais Esporte R --- Cancelled  
BOTELHO Arthur - BRA Lindóia Tênis Clube L 27 Cancelled  

49 Entries, 0 Pending, 4 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U20 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking Senior Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V40 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V50 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking V60 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U20 Men's Sabre Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking U17 Men's Sabre Federação Paulista de Esgrima
2024 Paulista de Esgrima Ranking Senior Men's Sabre Federação Paulista de Esgrima

Officials

BRANDÃO Rachel BRA Coach Fri Sat Sun Academia de Esgrima Rio de Janeiro
MUTTI Mauricio BRA Coach Fri Sat Sun Academia de Esgrima Rio de Janeiro