Back to list

Torneio Nacional Cadete
BRA Curitiba
June 12, 2024 - June 15, 2024
Required: National license

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AMMIRATI Sofia 2008 BRA Associação Campineira Esgrima Mestre Pereira
R --- Inscribed
BURBERRY Livia 2008 BRA CAP Paulistano
R 1 Unpaid
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R 13 Unpaid
MELO Mariana 2009 BRA CAP Paulistano
R 11 Unpaid
SILVA Samara 2009 BRA CAP Paulistano
L 8 Unpaid
AOKI Julia 2010 BRA ECP Pinheiros
R 9 Inscribed
BASSO Valentina 2009 BRA ECP Pinheiros
R 3 Inscribed
GRAHL Julia 2009 BRA ECP Pinheiros
R 5 Inscribed
TAPAJOS Manuela 2008 BRA ECP Pinheiros
R 4 Inscribed
WU Yuki 2010 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
MATOS Livia 2008 BRA GNU Nautico Uniao
L 2 Inscribed
QUADROS Julia 2007 BRA GNU Nautico Uniao
R 7 Inscribed
PENTEADO Maria Fernanda - BRA CAP Paulistano R 10 Cancelled  
GROSSO Ana Laura - BRA ECP Pinheiros R 14 Cancelled  
FAYOS Luisa - BRA GNU Nautico Uniao R --- Cancelled  

8 Entries, 4 Pending, 3 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   GOMES Eduardo Romao BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Official   ROSSATO Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Foil Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LOBO Guilherme 2007 BRA CMSP Sao Paulo
R 3 Inscribed
MARUYAMA Enzo 2008 BRA Associação Campineira Esgrima Mestre Pereira
R --- Inscribed
KALLEBY Alvaro 2010 BRA CAP Paulistano
R 4 Unpaid
MELIAN Fernando 2008 BRA CAP Paulistano
R 5 Unpaid
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 1 Unpaid
MIRANDA Heitor 2009 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 8 Inscribed
BITTAR Gabriel 2007 BRA ECP Pinheiros
R 6 Inscribed
BUENO Gustavo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 7 Inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L 2 Inscribed
LUCCI Henrique 2009 BRA ECP Pinheiros
R 9 Inscribed
PASCUOTTI Pedro 2009 BRA ECP Pinheiros
R 10 Inscribed
HOFFELDER Rafael 2010 BRA GNU Nautico Uniao
R --- Inscribed
REICHOW Felipe 2010 BRA GNU Nautico Uniao
L 12 Inscribed
MARIN Daniel - BRA CAP Paulistano R --- Cancelled  
SILVA Walison - BRA CAP Paulistano R --- Cancelled  
DE FREYN Matteo - BRA CMPR Parana R --- Cancelled  
CAMARGO Henrique - BRA GNU Nautico Uniao R 11 Cancelled  
CONFORTIN Felipe - BRA GNU Nautico Uniao L --- Cancelled  
COSTA Bernardo - BRA GNU Nautico Uniao R --- Cancelled  
TEIXEIRA Antonio - BRA GNU Nautico Uniao R --- Cancelled  
TIEDE Antônio - BRA GNU Nautico Uniao R --- Cancelled  

10 Entries, 3 Pending, 8 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   GOMES Eduardo Romao BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Official   ROSSATO Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Men's Foil Confederação Brasileira de Esgrima

Sabre Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
IMPROTA Julia 2009 BRA Baldin Esgrima
R 5 Inscribed
OHANA Gabriela 2009 BRA Baldin Esgrima
R 8 Inscribed
TOSTA Lais 2010 BRA Baldin Esgrima
R 6 Inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R 2 Unpaid
SZÁSZ Carolina 2009 BRA CAP Paulistano
L 3 Unpaid
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R 4 Unpaid
FRAGA Ana Beatriz 2009 BRA ECP Pinheiros
R 1 Inscribed
PELUSO Maria 2009 BRA ECP Pinheiros
R 10 Inscribed
CHISTA Maria Vitoria 2007 BRA Instituto Mais Esporte
R 9 Inscribed
DAMASIO Helena 2009 BRA Instituto Mais Esporte
R 14 Inscribed
QUEVEDO Laura 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
R 7 Inscribed
OLIVEIRA Ana Clara 2008 BRA Sociedade Thalia
R 13 Inscribed
ZANATTA Sophia 2007 BRA Sociedade Thalia
R 12 Inscribed
GROSSO Ana Laura - BRA ECP Pinheiros R --- Cancelled  
BOGADO Mariana - BRA Instituto Mais Esporte R 17 Cancelled  

10 Entries, 3 Pending, 2 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   GOMES Eduardo Romao BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Official   ROSSATO Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Women's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima

Sabre Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CAVALCANTE Bernardo 2010 BRA CMPR Parana
R 14 Inscribed
AJL Maurice 2010 BRA APE Paulista
R 7 Inscribed
BALDIN Theo 2011 BRA Baldin Esgrima
R 10 Inscribed
OLIVEIRA Samuel 2008 BRA Baldin Esgrima
R 4 Inscribed
MARIN Daniel 2008 BRA CAP Paulistano
R 12 Unpaid
SANTOS José 2010 BRA CAP Paulistano
R 5 Unpaid
FERREIRA Pedro Luiz 2008 BRA CMSP Sao Paulo
L 8 Inscribed
PELUSO Joaquim 2010 BRA ECP Pinheiros
R 3 Inscribed
SAUAN Rafael 2011 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
DOUGLAS Henry 2010 BRA GNU Nautico Uniao
R 6 Inscribed
PINTO Marcus 2010 BRA GNU Nautico Uniao
R 1 Inscribed
MORAES Igor 2011 BRA Instituto Mais Esporte
R 15 Inscribed
WOLFF Arthur 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
L 2 Inscribed
MARUYAMA Enzo - BRA Associação Campineira Esgrima Mestre Pereira R --- Cancelled  
NOGUEIRA Pedro - BRA CAP Paulistano R --- Cancelled  

11 Entries, 2 Pending, 2 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   GOMES Eduardo Romao BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Official   ROSSATO Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Referee VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima

Ranking lists

2024 Brasil Esgrima Ranking U15 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima
2024 Brasil Esgrima Ranking U17 Men's Sabre Confederação Brasileira de Esgrima

Officials

BALDIN Rodrigo BRA Coach Wed Thu Fri Sat Baldin Esgrima
QUEIROZ Danilo BRA Coach Wed Thu Fri Sat Baldin Esgrima
RAMOS Adriano BRA Coach Wed Thu Fri Sat CC Curitibano
SOUZA Luciano BRA Coach Wed Thu Fri Sat CC Curitibano
ANZOLIN Carolina BRA Coach Wed Thu Fri Sat ECP Pinheiros
CARDOSO Marcos BRA Coach Wed Thu Fri Sat ECP Pinheiros
LAKERBAI Alkhas BRA Coach Wed Thu Fri Sat ECP Pinheiros
PEZZI Enrico BRA Coach Wed Thu Fri Sat ECP Pinheiros
SCHWUCHOW Bernardo BRA Coach Wed Thu Fri Sat ECP Pinheiros
CHISTA Maria Vitoria BRA Coach Wed Thu Fri Sat Instituto Mais Esporte
DAMASIO Helena BRA Coach Wed Thu Fri Sat Instituto Mais Esporte
RUBIALE Alberto BRA Coach Wed Thu Fri Sat Instituto Mais Esporte
ZAGROBELNY Icaro BRA Coach Wed Thu Fri Sat Instituto Mais Esporte
ABREU Marcus BRA Coach Wed Thu Fri Sat Sociedade Thalia
CABRAL Giocondo BRA Coach Wed Thu Fri Sat Sociedade Thalia
MELANI Ronald BRA Coach Wed Thu Fri Sat Sociedade Thalia