Back to list

Campeonato Pan-Americano Cadete e Juvenil
BRA Rio de Janeiro
February 22, 2024 - February 27, 2024

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOTTAZZINI Eva 2007 ARG
R --- Inscribed
EGLEZ Victoria 2008 ARG
R --- Inscribed
OUTON Enara 2008 ARG
R --- Inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
DIAS Aydee 2007 BRA AMK Mestre Kato
R --- Inscribed
GONDO Mariana 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R --- Inscribed
KOMATSU Giulia 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R --- Inscribed
AI Amy 2008 CAN
R --- Inscribed
DUBEAU Alexa 2007 CAN
R --- Inscribed
QI Jarynne Valerie 2008 CAN
R --- Inscribed
SU Evelyn 2009 CAN
R --- Inscribed
COMBATTI Simone 2007 CHI
R --- Inscribed
FRINDT ALLIENDE Alexandra 2007 CHI
R --- Inscribed
RADICH Savka 2008 CHI
R --- Inscribed
RUIZ Pia 2007 CHI
R --- Inscribed
MALAGON CAMPOS Isabella 2007 COL Club Guardia Real Chia
L --- Inscribed
ZULUAGA Sofia 2007 COL Esgrima Fencing Club
R --- Inscribed
SAYAGUES PARIS Isabella 2007 CRC Interstellar Fencing Academy
R --- Inscribed
BAUTISTA Ekaterine 2008 MEX
R --- Inscribed
GARCIA Leslie Abigail 2008 MEX
R --- Inscribed
HERNANDEZ Rebecca 2007 MEX
R --- Inscribed
PEREZ Ivanna Georgina 2009 MEX
R --- Inscribed
BRAVO ORTEGA Astrid 2010 PER
R --- Inscribed
GONZALES Valentina 2007 PER
R --- Inscribed
MASSA Alessia 2009 PER
R --- Inscribed
MOJENA Sophia 2008 PUR
R --- Inscribed
JAKEL Alysa 2008 USA
R --- Inscribed
LIN Elaine 2007 USA
R --- Inscribed
NEMETH Katherine 2008 USA
R --- Inscribed
CASTILLO TERAN Valeria Alejandra 2007 VEN
R --- Inscribed
LEE Camilla - USA R --- Cancelled  

30 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACQUADRO Franco URU Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B CARDENAS Karen PER Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Cadets Rankings (unofficial) U17 Women's Epee Fédération Internationale d'Escrime

Epee Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOTTAZZINI Eva 2007 ARG
R --- Inscribed
EGLEZ Victoria 2008 ARG
R --- Inscribed
MUSCI CONCEPCIÓN Margarita Inés 2004 ARG
L --- Inscribed
PEREZ CONTRERAS Amparo Maria 2005 ARG
R --- Inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA Romão Gomes Esgrima
R --- Inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Leipzig, CAP Paulistano, Ass. Scherma Pro Vercelli
R --- Inscribed
VIZEU Victoria 2004 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
AI Amy 2008 CAN
R --- Inscribed
DUBEAU Alexa 2007 CAN
R --- Inscribed
QI Jarynne Valerie 2008 CAN
R --- Inscribed
COMBATTI Simone 2007 CHI
R --- Inscribed
FRINDT ALLIENDE Alexandra 2007 CHI
R --- Inscribed
RADICH Savka 2008 CHI
R --- Inscribed
RUIZ Pia 2007 CHI
R --- Inscribed
CASTRO NIAMPIRA Paula Isabella 2005 COL Club Guardia Real Chia
L --- Inscribed
CORREA SANTA Carmen Andrea 2004 COL Esgrima Fencing Club
R --- Inscribed
GONZALEZ RODRIGUEZ Isabella 2006 COL Club Deportivo Tizona
R --- Inscribed
MALAGON CAMPOS Isabella 2007 COL Club Guardia Real Chia
L --- Inscribed
SAYAGUES PARIS Isabella 2007 CRC Interstellar Fencing Academy
R --- Inscribed
GONZALEZ Daniela 2004 MEX
R --- Inscribed
MAGALLON Fernanda 2004 MEX
R --- Inscribed
MORALES Maria Fernanda 2004 MEX
R --- Inscribed
PAREDES Ana Margarita 2005 MEX
R --- Inscribed
MARTINELLI LEZCANO Valeria 2004 PAN
R --- Inscribed
GARCIA CASTILLO Luciana Victoria 2006 PAR
R --- Inscribed
HANSPACH Janine 2005 PAR
R --- Inscribed
ÁLVAREZ LOAYZA Gloria Ana Paula 2004 PER
R --- Inscribed
ASPARRIN Jimena 2004 PER
R --- Inscribed
GONZALES Valentina 2007 PER
R --- Inscribed
MASSA Alessia 2009 PER
R --- Inscribed
DOROSHKEVICH Victoria 2006 USA
R --- Inscribed
JAKEL Sophia 2007 USA
R --- Inscribed
KIM Zoe 2007 USA
L --- Inscribed
MACHULSKY Leehi 2006 USA
R --- Inscribed
GUERRERO HIDALGO Victoria 2005 VEN
R --- Inscribed
PARRA Lineidy 2006 VEN
R --- Inscribed
TUOZZO TORTOLERO María Betania 2006 VEN
L --- Inscribed
VALLADARES PUERTA Sofia 2005 VEN
L --- Inscribed

39 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACQUADRO Franco URU Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B CARDENAS Karen PER Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Rankings of Columbia U20 Women's Epee Federacion Colombiana de Esgrima
2023 FIE (unofficial) U20 Women's Epee Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Women's Epee Confédération Africaine d’Escrime

Epee Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZIL
BRA --- Not enough members

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACQUADRO Franco URU Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B CARDENAS Karen PER Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Women's Epee Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Women's Epee Confédération Africaine d’Escrime

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AQUINO Samuel Ignacio 2008 ARG
R --- Inscribed
BEAUCHAMP Vlad 2008 ARG
L --- Inscribed
DEL VALLE Mateo Agustin 2007 ARG
R --- Inscribed
GROUPIERRE RAMIRO Ivan Salvador 2008 ARG
R --- Inscribed
GALVEZ IDARRAGA Daniel Alejandro 2009 BOL Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R --- Inscribed
BICALHO Bernardo 2008 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
BRANDT Matheus 2007 BRA ECP Pinheiros
L --- Inscribed
DUBIEL Guilherme 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R --- Inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA ECP Pinheiros
L --- Inscribed
ARKHIPOV Peter 2007 CAN
R --- Inscribed
FAN Jackson 2008 CAN
R --- Inscribed
LU Ivan 2007 CAN
R --- Inscribed
ARANCIBIA Diego 2008 CHI
R --- Inscribed
BERNALDO HUERTA Vicente 2008 CHI
R --- Inscribed
MERCADO Facundo 2008 CHI
R --- Inscribed
RIVAS VEGA Agustin 2007 CHI
R --- Inscribed
GARCIA LOPEZ Jorge David 2007 COL Club Academia Sabre D'Or
R --- Inscribed
URIBE GOMEZ Santiago 2008 COL Club Excalibur Madrid
R --- Inscribed
CABRERA Jorge 2009 CRC Interstellar Fencing Academy
R --- Inscribed
ZAMORA VARGAS Oscar Federico 2008 CRC Interstellar Fencing Academy
R --- Inscribed
DE LA TORRE PEREZ Jesus Adiel 2007 MEX
R --- Inscribed
ENCISO PLASCENCIA Victor Humberto 2007 MEX
R --- Inscribed
GALVAN SANCHEZ Erick Quetzalcoatl 2007 MEX
R --- Inscribed
ROMERO Carlos 2007 MEX
R --- Inscribed
CALDITO CHAN Caleb 2009 PAN
R --- Inscribed
GOMEZ NG Juan Jose 2009 PAN
R --- Inscribed
BERECHE MAKINO Sebastian 2008 PER
R --- Inscribed
BRAVO ORTEGA Estefano 2008 PER
R --- Inscribed
ENSLEY Diego 2007 PER
L --- Inscribed
SCHULZ CAMPOS Fortunato 2007 PER
R --- Inscribed
BLAS Kalil 2008 PUR
R --- Inscribed
EMDEN Andre 2007 PUR
R --- Inscribed
LOUBRIEL Deniel 2009 PUR
R --- Inscribed
CHIN Dylan 2008 USA
R --- Inscribed
CHIRASHNYA Daniel 2008 USA
L --- Inscribed
KIM Sullivan 2007 USA
R --- Inscribed
WU Jonathan 2007 USA
R --- Inscribed
MORENO Dylan 2008 VEN
R --- Inscribed
CAUCHY Eliot - CAN R --- Cancelled  
WU Alexander - USA L --- Cancelled  

38 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACQUADRO Franco URU Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B CARDENAS Karen PER Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Cadets Rankings (unofficial) U17 Men's Epee Fédération Internationale d'Escrime

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BEAUCHAMP Vlad 2008 ARG
L --- Inscribed
BOTTAZZINI Fausto 2005 ARG
R --- Inscribed
GROUPIERRE RAMIRO Ivan Salvador 2008 ARG
R --- Inscribed
TORASSA Mauricio Franco 2004 ARG
R --- Inscribed
GALVEZ IDARRAGA Daniel Alejandro 2009 BOL Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R --- Inscribed
BRANDT Matheus 2007 BRA ECP Pinheiros
L --- Inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA ECP Pinheiros
L --- Inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
RIBEIRO Rafael 2006 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
ARKHIPOV Peter 2007 CAN
R --- Inscribed
FAN Jackson 2008 CAN
R --- Inscribed
LU Ivan 2007 CAN
R --- Inscribed
WEI Hunter 2005 CAN
R --- Inscribed
INOSTROZA Lucas 2004 CHI
R --- Inscribed
MERCADO Facundo 2008 CHI
R --- Inscribed
PEREZ Vicente 2006 CHI
R --- Inscribed
RIVAS VEGA Agustin 2007 CHI
R --- Inscribed
GARCIA LOPEZ Jorge David 2007 COL Club Academia Sabre D'Or
R --- Inscribed
SUAREZ ZAMUDIO Juan Jose 2006 COL Vencedores
R --- Inscribed
URIBE GOMEZ Santiago 2008 COL Club Excalibur Madrid
R --- Inscribed
CABRERA Jorge 2009 CRC Interstellar Fencing Academy
R --- Inscribed
ESQUIVEL BERNALES David 2005 CRC Orden 66
R --- Inscribed
OJEDA BUITRAGO Daniel 2004 CRC Orden 66
R --- Inscribed
ZAMORA VARGAS Oscar Federico 2008 CRC Interstellar Fencing Academy
R --- Inscribed
SCHEMBRI-MCCORD Kruz 2006 ISV
R --- Inscribed
CHAVEZ Ismael 2004 MEX
L --- Inscribed
ENCISO PLASCENCIA Victor Humberto 2007 MEX
R --- Inscribed
GALVAN SANCHEZ Erick Quetzalcoatl 2007 MEX
R --- Inscribed
ROMERO Carlos 2007 MEX
R --- Inscribed
ACHURRA GAVIRIA Johan Alessandro 2006 PAN
R --- Inscribed
CALDITO CHAN Caleb 2009 PAN
R --- Inscribed
DORATI VELÁSQUEZ Isaac Daniel 2005 PAN
R --- Inscribed
GOMEZ NG Juan Jose 2009 PAN
R --- Inscribed
BERNAL RIQUELME MERARDOL Emmanuel 2005 PAR
L --- Inscribed
BERECHE MAKINO Sebastian 2008 PER
R --- Inscribed
ENSLEY Diego 2007 PER
L --- Inscribed
GARCIA VERGARAY Fabrizio 2006 PER
R --- Inscribed
TUDELA Bruno 2006 PER
R --- Inscribed
EMDEN Andre 2007 PUR
R --- Inscribed
RIBAS CANDELAS Fernando 2006 PUR
R --- Inscribed
SANCHEZ Emanuel Luis 2006 PUR
R --- Inscribed
CHIRASHNYA Daniel 2008 USA
L --- Inscribed
FRAY Alexander 2005 USA
R --- Inscribed
IMREK Samuel 2005 USA
L --- Inscribed
MOSES Alexander 2005 USA
R --- Inscribed
ASTORINO FIGUEROA Giuseppe 2005 VEN
R --- Inscribed
CHIRIMELLI LOPEZ Felipe Alejandro 2004 VEN
R --- Inscribed
FIGUEROA MORENO Miguel Eduardo 2006 VEN
R --- Inscribed
GONZALEZ RODRIGUEZ Josue Alejandro 2005 VEN
R --- Inscribed

49 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACQUADRO Franco URU Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B CARDENAS Karen PER Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Rankings of Columbia U20 Men's Epee Federacion Colombiana de Esgrima
2023 FIE (unofficial) U20 Men's Epee Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Men's Epee Confédération Africaine d’Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Men's Epee Confédération Africaine d’Escrime

Epee Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZIL
BRA --- Not enough members

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACQUADRO Franco URU Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B CARDENAS Karen PER Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Men's Epee Fédération Internationale d'Escrime

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CAMPOREALE Camila 2008 ARG
R --- Inscribed
HEREDIA VARGAS Candela Ludmila 2007 ARG
R --- Inscribed
PARALLADA Lucia 2008 ARG
R --- Inscribed
MONTANO MERCADO Victoria Beatriz 2009 BOL
R --- Inscribed
BASSO Valentina 2009 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
BURBERRY Livia 2008 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
GRAHL Julia 2009 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
TAPAJOS Manuela 2008 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
DAVIES Ellie 2007 CAN
R --- Inscribed
DONG Angela 2009 CAN
R --- Inscribed
LIN Zhi Tong 2008 CAN
R --- Inscribed
YAO Ada 2008 CAN
R --- Inscribed
JIMENEZ Sofia 2007 CHI
R --- Inscribed
MARTINEZ Montserrat 2009 CHI
R --- Inscribed
RODRIGUEZ Josefa 2008 CHI
R --- Inscribed
ARISTIZABAL VALENCIA Sofia 2007 COL Pothos Club
R --- Inscribed
QUINTERO SINTES Camila 2009 COL Vencedores
R --- Inscribed
HERNANDEZ Angela 2007 MEX
R --- Inscribed
MENDOZA Aleydiz Alexandra 2008 MEX
R --- Inscribed
RODRIGUEZ Cruz Maria 2008 MEX
R --- Inscribed
ROMO Danna Silvana 2007 MEX
R --- Inscribed
BRAVO ORTEGA Astrid 2010 PER
R --- Inscribed
CRUZ PLÁCIDO Casandra Halina 2007 PER
R --- Inscribed
GARCIA TINOCO Ivanna 2007 PER
R --- Inscribed
VIZCARRA ESPEZUA Cielo 2008 PER
R --- Inscribed
CANO Sofia Isabel 2009 PUR
R --- Inscribed
CHUSID Mikayla 2007 USA
L --- Inscribed
GOOR Viviene 2009 USA
R --- Inscribed
MI Alileen 2008 USA
R --- Inscribed
NISSINOFF Alexandra 2009 USA
R --- Inscribed
CARABALLO Karla 2007 VEN
R --- Inscribed
CRESPO FELICE Sofia Alejandra 2008 VEN
R --- Inscribed
MACHADO LEAL Natalia 2009 VEN
R --- Inscribed

33 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B PINEDA Joselina VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Cadets Rankings (unofficial) U17 Women's Foil Fédération Internationale d'Escrime

Foil Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZIL
BRA --- Not enough members

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B PINEDA Joselina VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Women's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Women's Foil Confédération Africaine d’Escrime

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CAMPOREALE Camila 2008 ARG
R --- Inscribed
CORREA STICCONI Maria Caterina 2005 ARG
R --- Inscribed
MERCADO Maira Maite 2004 ARG
R --- Inscribed
MERLO Francisca 2005 ARG
L --- Inscribed
GARCIA Constanza 2005 BOL
R --- Inscribed
MONTANO MERCADO Victoria Beatriz 2009 BOL
R --- Inscribed
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
BURBERRY Livia 2008 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
DAVIES Ellie 2007 CAN
R --- Inscribed
DONG Angela 2009 CAN
R --- Inscribed
LIN Zhi Tong 2008 CAN
R --- Inscribed
YAO Ada 2008 CAN
R --- Inscribed
JANA Ignacia 2004 CHI
R --- Inscribed
JIMENEZ Sofia 2007 CHI
R --- Inscribed
RODRIGUEZ Josefa 2008 CHI
R --- Inscribed
SANTIBANEZ Rafaela 2005 CHI
L --- Inscribed
ARISTIZABAL VALENCIA Sofia 2007 COL Pothos Club
R --- Inscribed
QUINTERO SINTES Camila 2009 COL Vencedores
R --- Inscribed
NARANJO CARBO Kristin Nahomy 2006 ECU
R --- Inscribed
VINUEZA BURNEO Sarah Emilia 2006 ECU
R --- Inscribed
ESTRADA ESPINOZA Alondra María 2006 MEX
R --- Inscribed
HERNANDEZ Angela 2007 MEX
R --- Inscribed
MORALES Georgina 2005 MEX
R --- Inscribed
TORRES Jimena 2004 MEX
R --- Inscribed
CHIPOCO ESPINOZA Valeria Flavia 2006 PER
L --- Inscribed
CRUZ PLÁCIDO Casandra Halina 2007 PER
R --- Inscribed
GARCIA TINOCO Ivanna 2007 PER
R --- Inscribed
SORIANO LOPEZ Mariana 2006 PER
R --- Inscribed
CANO Sofia Isabel 2009 PUR
R --- Inscribed
DIAZ Giulianna 2004 URU
R --- Inscribed
CHUSID Mikayla 2007 USA
L --- Inscribed
KONG Chin-Yi 2005 USA
R --- Inscribed
NISSINOFF Alexandra 2009 USA
R --- Inscribed
PEVZNER Victoria 2006 USA
R --- Inscribed
CRESPO FELICE Sofia Alejandra 2008 VEN
R --- Inscribed
DELMORAL COMUNIAN Andrea Elizabeth 2006 VEN
R --- Inscribed
MACHADO LEAL Natalia 2009 VEN
R --- Inscribed
PINEDA AGUILAR Victoria Joselina 2005 VEN
R --- Inscribed

40 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B PINEDA Joselina VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Women's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Women's Foil Confédération Africaine d’Escrime

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CENA SANMARTINO Emanuel 2008 ARG
R --- Inscribed
KELLEMBERGER Geronimo Leon 2007 ARG
R --- Inscribed
MARCHETTI Franco 2007 ARG
R --- Inscribed
OYUELA Calixto 2007 ARG
--- Inscribed
GALVEZ IDARRAGA Juan Mateo 2008 BOL
R --- Inscribed
BUENO Gustavo 2008 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L --- Inscribed
LOBO Guilherme 2007 BRA CMSP Sao Paulo
R --- Inscribed
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
ORR Spencer 2007 CAN
R --- Inscribed
PARK Jason B 2007 CAN
L --- Inscribed
XU Xinhao 2008 CAN
L --- Inscribed
ESCOBAR Bastian 2009 CHI
R --- Inscribed
MANCILLA Nicolas 2007 CHI
R --- Inscribed
NARANJO Francisco 2007 CHI
R --- Inscribed
QUINTERO SINTES Julian 2007 COL Vencedores
R --- Inscribed
URIBE GOMEZ Santiago 2008 COL Club Excalibur Madrid
R --- Inscribed
SANCHEZ Fabian 2007 CRC Club de Esgrima Tizona
R --- Inscribed
AGUINAGA PROCEL Pedro Jose 2007 ECU
R --- Inscribed
AGUINAGA PROCEL Thomas Esteban 2009 ECU
R --- Inscribed
DELGADO AGUIRRE Jose Antonio 2007 ECU
L --- Inscribed
BLUM Mathieu 2007 MEX
R --- Inscribed
DELGADILLO RODRIGUEZ Jose Francisco 2007 MEX
R --- Inscribed
MOYA Diego Emiliano 2008 MEX
R --- Inscribed
NAVARRO Kato 2008 MEX
R --- Inscribed
BRAVO ORTEGA Estefano 2008 PER
R --- Inscribed
VENEGAS Gonzalo 2007 PER
R --- Inscribed
YOPLA Josue 2007 PER
R --- Inscribed
ARCE Andrew 2008 PUR
R --- Inscribed
VEIL Asher 2009 PUR
R --- Inscribed
LI Richard 2007 USA
R --- Inscribed
LO Conrad 2007 USA
R --- Inscribed
RUSADZE Nickolas 2007 USA
R --- Inscribed
WU Alexander 2007 USA
L --- Inscribed
XU Jia Bao - CAN R --- Cancelled  
ALVAREZ PEREZ Adrian Alejandro - DOM R --- Cancelled  
CHUNG Connor - USA R --- Cancelled  
LIN Daniel - USA R --- Cancelled  
VAID Luke - USA R --- Cancelled  
WANG Nicolas - USA R --- Cancelled  

34 Entries, 0 Pending, 6 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B PINEDA Joselina VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Cadets Rankings (unofficial) U17 Men's Foil Fédération Internationale d'Escrime

Foil Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZIL
BRA --- Not enough members

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B PINEDA Joselina VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Men's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Men's Foil Confédération Africaine d’Escrime

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FUMAGALLI Giorgio 2005 BRA GNU Nautico Uniao
L --- Inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R --- Inscribed
MURA Andre 2005 BRA ECP Pinheiros
L --- Inscribed
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
MION Lorenzo - BRA ECP Pinheiros R --- Cancelled  

4 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B BARBOSA Juan Pablo ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B CORDERO Darwin VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B FINARDI Luciano BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GOLDANI Lucio BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GURINENKO Bogdan UKR Confederação Brasileira de Esgrima
B HERNANDEZ MONTERRUBIO Miguel Angel MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B MUNOZ Alejandra CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B ORIHUELA Marcio PER Confederação Brasileira de Esgrima
B PINEDA Joselina VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B ROSS Michael USA Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Men's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Men's Foil Confédération Africaine d’Escrime

Sabre Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERMUDEZ Natalia 2007 ARG
R --- Inscribed
BORRELLI Catalina 2009 ARG
R --- Inscribed
GOLDSTEIN Olivia 2007 ARG
R --- Inscribed
GUERSCOVICH Paulina 2007 ARG
R --- Inscribed
IRIARTE BOTELLO Briana Sarai 2009 BOL
L --- Inscribed
QUIROGA Flavia 2007 BOL
R --- Inscribed
FRAGA Ana Beatriz 2009 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
SZÁSZ Carolina 2009 BRA CAP Paulistano
L --- Inscribed
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
CROOKS Riley 2009 CAN
R --- Inscribed
LI Jiaying 2007 CAN
R --- Inscribed
LI Sonia 2009 CAN
R --- Inscribed
SHI Julia 2008 CAN
R --- Inscribed
CABEZAS Florencia 2008 CHI
R --- Inscribed
MANZO Fernanda 2008 CHI
R --- Inscribed
GALINDO PALACIOS Caroline Natalia 2007 COL San Sebastian De Yumbo
R --- Inscribed
GARCIA AMAYA Nathaly Yirena 2007 COL Club Deportivo Braveness
R --- Inscribed
MONTOYA VILLA Luciana 2009 COL Club Deportivo Tizona
--- Inscribed
CHAVEZ Frine Vanessa 2007 MEX
R --- Inscribed
COVARRUBIAS Jazmin Elizabeth 2008 MEX
R --- Inscribed
GARCIA Paulina 2009 MEX
R --- Inscribed
REYES Perla Ximena 2008 MEX
R --- Inscribed
GALINDO ALTAMIRANO Maria Karina 2008 PER
R --- Inscribed
BLAS Kiana 2010 PUR
R --- Inscribed
LIN HWANG Gabriela Maria 2007 PUR
R --- Inscribed
DANTULURI Shalini 2009 USA
R --- Inscribed
FAVO Isabella 2009 USA
R --- Inscribed
HAMMERSTROM Aria 2009 USA
R --- Inscribed
JOHNSON Dagny 2007 USA
L --- Inscribed
TORRES Camila 2007 VEN
R --- Inscribed

31 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACOSTA PEREIRA Vilmarie PUR Confederação Brasileira de Esgrima
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Cadets Rankings (unofficial) U17 Women's Sabre Fédération Internationale d'Escrime

Sabre Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERMUDEZ Natalia 2007 ARG
R --- Inscribed
BORRELLI Catalina 2009 ARG
R --- Inscribed
GOLDSTEIN Olivia 2007 ARG
R --- Inscribed
GUERSCOVICH Paulina 2007 ARG
R --- Inscribed
BONADONA AUZA Rafaela Luciana 2005 BOL
R --- Inscribed
IRIARTE BOTELLO Briana Sarai 2009 BOL
L --- Inscribed
MONCADA Mariana 2005 BOL
R --- Inscribed
QUIROGA Flavia 2007 BOL
R --- Inscribed
CARVALHO Isabela 2004 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
CUNHA Isabela 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R --- Inscribed
FRAGA Ana Beatriz 2009 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
CHEN Ashley 2006 CAN
R --- Inscribed
CHEN Xiaohan 2005 CAN
R --- Inscribed
SHTREVENSKY Maria 2006 CAN
L --- Inscribed
XIAO Julie 2008 CAN
R --- Inscribed
CABEZAS Florencia 2008 CHI
R --- Inscribed
FUENTES Danie 2006 CHI
R --- Inscribed
MANSO Constanza 2005 CHI
R --- Inscribed
SILVA PULGAR Florencia 2006 CHI
R --- Inscribed
GALINDO PALACIOS Caroline Natalia 2007 COL San Sebastian De Yumbo
R --- Inscribed
GARCIA AMAYA Nathaly Yirena 2007 COL Club Deportivo Braveness
R --- Inscribed
MARTINEZ CARVAJAL Elizabeth 2006 COL San Sebastian De Yumbo
R --- Inscribed
PEÑA NOGUERA Fabiana 2004 COL Club De Esgrima Mosqueteros Villavicencio
L --- Inscribed
HERNANDEZ NOTARIO Carla Susana 2004 ECU
R --- Inscribed
BARRERA CORDON Aurora Eloisa 2006 GUA
R --- Inscribed
BELTRAN Alejandra 2005 MEX
R --- Inscribed
CASTILLO Natalia 2004 MEX
R --- Inscribed
FRINE CHAVEZ Vanessa 2007 MEX
R --- Inscribed
MENDIOLA Ingrid 2004 MEX
R --- Inscribed
GALINDO ALTAMIRANO Maria Karina 2008 PER
R --- Inscribed
OLIVIERI Mariam 2004 PER
R --- Inscribed
TORRES Gabriela 2005 PER
R --- Inscribed
BAEZ FELICIANO Sophia 2006 PUR
R --- Inscribed
BLAS Kiana 2010 PUR
R --- Inscribed
LIN HWANG Gabriela Maria 2007 PUR
R --- Inscribed
ANDRES Charmaine 2007 USA
R --- Inscribed
ENGELMAN-SANZ Madeline 2006 USA
R --- Inscribed
HILD Nisha 2006 USA
L --- Inscribed
SHI Cathleen 2006 USA
R --- Inscribed
HATEM SIVIRA Ivana 2004 VEN
R --- Inscribed
PRIETO JIMENEZ Arianna 2005 VEN
R --- Inscribed
TORREZ Emily 2009 VEN
R --- Inscribed
ZAMBRANO Maria 2007 VEN
R --- Inscribed

44 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACOSTA PEREIRA Vilmarie PUR Confederação Brasileira de Esgrima
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Women's Sabre Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Women's Sabre Confédération Africaine d’Escrime

Sabre Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZIL
BRA --- Not enough members

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACOSTA PEREIRA Vilmarie PUR Confederação Brasileira de Esgrima
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Women's Sabre Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Women's Sabre Confédération Africaine d’Escrime

Sabre Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOETTE Juan 2007 ARG
R --- Inscribed
BONADONA Bernardo 2007 BOL
R --- Inscribed
REJAS TUFIÑO Santiago 2008 BOL
R --- Inscribed
ROMERO FIGUEREDO Rafael German 2007 BOL
R --- Inscribed
VACA Raul 2007 BOL
R --- Inscribed
OLIVEIRA Samuel 2008 BRA Baldin Esgrima
R --- Inscribed
PELUSO Joaquim 2010 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
SANTOS José 2010 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
WOLFF Arthur 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
L --- Inscribed
FALCON-KORB Mathis 2007 CAN
R --- Inscribed
LIU Lawrence 2007 CAN
R --- Inscribed
ZHANG Yu Peng 2007 CAN
L --- Inscribed
ZHU Yuchen Kevin 2008 CAN
R --- Inscribed
COFRE Guillermo 2008 CHI
R --- Inscribed
RAMIREZ Fabian 2008 CHI
R --- Inscribed
SCHAA Torsten 2009 CHI
R --- Inscribed
VILCHES Nicolas 2007 CHI
R --- Inscribed
PACHECO CORTES Juan Sebastian 2007 COL Pothos Club
R --- Inscribed
RUIZ VILLA Jeromino 2007 COL Club Deportivo Tizona
R --- Inscribed
SANTAMARIA TRUJILLO Gabriel Santiago 2008 COL Ares
R --- Inscribed
DE ALBA Adrian Eliel 2008 MEX
R --- Inscribed
ENRIQUEZ QUINTERO Miguel Angel 2007 MEX
R --- Inscribed
RAMIREZ Santiago 2007 MEX
R --- Inscribed
VELAZQUEZ Matias 2007 MEX
R --- Inscribed
RUIZ GALLARDO Gonzalo Daniel 2007 PAR
L --- Inscribed
MARQUINA Ismael 2008 PER
R --- Inscribed
MASSA Dario 2010 PER
R --- Inscribed
RUBINA Salvador 2009 PER
R --- Inscribed
SERRA Marcelo 2007 PER
R --- Inscribed
ALSINA Itzer 2008 PUR
R --- Inscribed
VINTFELD Cameron 2008 PUR
R --- Inscribed
CHUNG Connor 2009 USA
R --- Inscribed
LIN Daniel 2007 USA
R --- Inscribed
VAID Luke 2009 USA
R --- Inscribed
WANG Nicolas 2007 USA
R --- Inscribed
DESERANNO Don Jeidus - USA R --- Cancelled  
LI Richard - USA R --- Cancelled  
LO Conrad - USA R --- Cancelled  
RUSADZE Nickolas - USA R --- Cancelled  

35 Entries, 0 Pending, 4 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACOSTA PEREIRA Vilmarie PUR Confederação Brasileira de Esgrima
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Cadets Rankings (unofficial) U17 Men's Sabre Fédération Internationale d'Escrime

Sabre Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERMUDEZ Nicolas 2005 ARG
R --- Inscribed
BOETTE Juan 2007 ARG
R --- Inscribed
PEREZ FOURCADE Cristobal 2005 ARG
R --- Inscribed
BONADONA Bernardo 2007 BOL
R --- Inscribed
REJAS TUFIÑO Santiago 2008 BOL
R --- Inscribed
ROMERO FIGUEREDO Rafael German 2007 BOL
R --- Inscribed
BECKER Matheus 2004 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
IKUNO Dylan 2006 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
PATTO Erico 2006 BRA ECP Pinheiros
R --- Inscribed
SALIBA Renato 2004 BRA CAP Paulistano
R --- Inscribed
HAN William 2004 CAN
R --- Inscribed
ROBINSON William 2006 CAN
R --- Inscribed
TENG Matthew 2006 CAN
R --- Inscribed
WANG Charles 2006 CAN
R --- Inscribed
DIAZ Jose 2005 CHI
R --- Inscribed
MENESES David 2005 CHI
R --- Inscribed
VILCHES Nicolas 2007 CHI
R --- Inscribed
MORALES LINARES Jonathan 2006 COL Pothos Club
R --- Inscribed
NINO VILLARRAGA Oscar David 2006 COL Mosqueteros
R --- Inscribed
SANTAMARIA TRUJILLO Gabriel Santiago 2008 COL Ares
R --- Inscribed
VARGAS ESCOBAR Emilio 2006 COL Forza
R --- Inscribed
DELGADO Santiago 2007 MEX
R --- Inscribed
ENRIQUEZ QUINTERO Miguel Angel 2007 MEX
R --- Inscribed
TOLEDO ACOSTA Carlos Eduardo 2007 MEX
R --- Inscribed
VELAZQUEZ Matias 2007 MEX
R --- Inscribed
RUIZ GALLARDO Gonzalo Daniel 2007 PAR
L --- Inscribed
EICHHORN Lukas 2006 PER
R --- Inscribed
MANCILLA Nicolas 2005 PER
R --- Inscribed
MASSA Dario 2010 PER
R --- Inscribed
SERRA Marcelo 2007 PER
R --- Inscribed
ALSINA PADILLA Itzel A. 2008 PUR
R --- Inscribed
FIGUEREDO SULIVERES Adrian 2004 PUR
R --- Inscribed
ORTEGA II Jose-Arnel Aurelio 2006 PUR
R --- Inscribed
WOODWARD Connor Bryce 2006 PUR
L --- Inscribed
OLIVERA Thiago 2004 URU
R --- Inscribed
CHOI Silas 2007 USA
R --- Inscribed
KIM Shaun 2007 USA
R --- Inscribed
NAZLYMOV Andrei 2006 USA
R --- Inscribed
WANG Nicolas 2007 USA
R --- Inscribed
CLEMENTE LIMPIO Pedro 2005 VEN
R --- Inscribed
DURAN GOYO Simon Antonio 2005 VEN
R --- Inscribed
JIMENEZ Kevin 2006 VEN
R --- Inscribed
MOLINA PINEDA Moises 2004 VEN
R --- Inscribed

43 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACOSTA PEREIRA Vilmarie PUR Confederação Brasileira de Esgrima
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Men's Sabre Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Men's Sabre Confédération Africaine d’Escrime

Sabre Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZIL
BRA --- Not enough members

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ACOSTA PEREIRA Vilmarie PUR Confederação Brasileira de Esgrima
B ADEL Ali EGY Confederação Brasileira de Esgrima
B AGUILAR SALAZAR Emiliano Eli MEX Confederação Brasileira de Esgrima
B BRAVO Carlos VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HIROSE Tomoko JPN Confederação Brasileira de Esgrima
B IVANKOVIC Michael CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B LORA GRUNWALDT Martin Exequiel ARG Confederação Brasileira de Esgrima
B MCHEDLIDZE Zaza GEO Confederação Brasileira de Esgrima
B MELIAN FERNANDEZ Abel Francisco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B MOORE Steven CAN Confederação Brasileira de Esgrima
B NAGIMOV Rail AIN Confederação Brasileira de Esgrima
B TUCKER Matthew USA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) U20 Men's Sabre Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) U20 Men's Sabre Confédération Africaine d’Escrime

Officials

CEZANO Ednilson BRA Competition management Thu Fri Sat Sun Mon Tue Confederação Brasileira de Esgrima
ROSSATO Luciano BRA Competition management Thu Fri Sat Sun Mon Tue Confederação Brasileira de Esgrima