Back to list

Internationaler Händel-Cup der Saalesparkasse Halle
GER Halle
December 16, 2023 - December 17, 2023
Required: National license

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SALAMANDRA Larisa 1973 AIN FC Grunewald
L --- Inscribed
EISTERT Julia 2002 AUT ASVÖ FC Salzburg
R --- Inscribed
CHARLIER Amandine 2002 BEL CE Bastogne
R --- Inscribed
GORNY Raphaelle 2004 BEL CE Bastogne
R --- Inscribed
RATKOGLO Maria 2007 BUL SVA Oranienburg
R --- Inscribed
ESTEBAN Maxine 2000 CIV TSG Weinheim
R --- Inscribed
ILLEKOVA Katerina 2008 CZE
R --- Inscribed
ILLEKOVA Michala 2005 CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem
R --- Inscribed
PROKESOVA Barbora 2006 CZE
R --- Inscribed
PRUSOVA Kristyna 1999 CZE USK Praha
R --- Inscribed
ROTH Annabelle 2006 CZE USK Praha
R --- Inscribed
SCHAEFEROVA Justyna 2008 CZE
R --- Inscribed
SIMKOVA Anna 2008 CZE
R --- Inscribed
MAHUTKA Malin Ava 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
SCHLÜTER Amelie 2004 GER Darmstädter FC
R --- Inscribed
KLOCKHAUS Emily 2003 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
RICKEN Lisa 2002 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
STERZIK Linda 2000 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
LICATA Zoe 2000 GER Eintracht Hildesheim
R --- Inscribed
SÖLTER Louisa 2000 GER Eintracht Hildesheim
R --- Inscribed
BRAUN Annemarie 2005 GER FC Moers
R --- Inscribed
OYMANN Renee 2004 GER FC Moers
R --- Inscribed
VÖLKER Linn Marie 2007 GER FC Moers
L --- Inscribed
KRAUSE Frida 2005 GER FC Rothenbaum
R --- Inscribed
ARNELA Lucia 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
EVERS Larissa 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
FELLMANN Emelie 2007 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
GAMKE Ella 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
HÖPFL Amelie 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
KIRSCH Anne 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
MORANDI Carlotta Sophie 2001 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
TROPMANN Anastasia 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
UELTGESFORTH Pia 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
AL HASHIM Rana 2007 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
GEIGER Sabine 1961 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
OEHME Lina 2006 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
WEGENER Marike 1993 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
ZONI Lea 2006 GER Fechtcentrum Halle, Comense Scherma
R --- Inscribed
BACH Marie 2008 GER Fechtclub Radebeul
L --- Inscribed
BENEDIX Martha 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
KELLER Emilia 2001 GER Fechtclub Radebeul
L --- Inscribed
SCHALLER Cora Elisabeth 2003 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
SCHNEIDER Marlene 2008 GER Fechtclub Radebeul
L --- Inscribed
WEMME Lina Elisabeth 2004 GER Fechtclub Radebeul
L --- Inscribed
DRESCHER Lea Sophie 2003 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
KANNENBERG Mia 2004 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
KUKLA Ann- Sophie 2002 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
RODE Marie-Sophie 2002 GER FG Schwerin
L --- Inscribed
KMELNITZKI Miriam 2003 GER FK Hannover
R --- Inscribed
KROGGEL Katharina 1976 GER FK Hannover
R --- Inscribed
HUBOLD Lena 2001 GER FSC Jena
R --- Inscribed
SOWIETZKI Anja 2008 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
GRÜNERT Clara Luise 2005 GER Hamburger FC
L --- Inscribed
GOGOLIN Kim 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
GROßMANN Julie 2008 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- Inscribed
KÖLL Teresa 2006 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
KOTHIERINGER Anna Sophie 2003 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
ZIEGON Laura 1997 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
BURKHARDT Katja 1977 GER MTV München
R --- Inscribed
FISCHER Marie Francesca 2007 GER OSC Berlin
R --- Inscribed
BAARS Anna 2004 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
JAKOB Mia 2005 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
MERKERT Mandy 1987 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
MERKERT Mona Lisa 1984 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
POSGAY Zsofia 1998 GER PSV Stuttgart
L --- Inscribed
UMLAUF Mara Anneke 2007 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
VOGEL Greta 2002 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
WITT Lara 2004 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
BERGER Julia 2005 GER SC Berlin
R --- Inscribed
HAGEN Helena 2006 GER SC Berlin
R --- Inscribed
HARTMANN Leonie 2003 GER SC Berlin
R --- Inscribed
KIRSCHEN Kim 1996 GER SC Berlin
R --- Inscribed
ROHNER Emilia 2006 GER SC Berlin
R --- Inscribed
SEIFFERT Veranika 2006 GER SC Berlin
R --- Inscribed
METZ Thea 2006 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- Inscribed
BAAS Svenja 2007 GER TFC Hanau
R --- Inscribed
SCHMIDT Marie 2002 GER TFC Hanau
R --- Inscribed
SCHNARR Sophia 2006 GER TFC Hanau
L --- Inscribed
BAUER Fenja 2005 GER TG Dörnigheim
R --- Inscribed
HÖFLER Marie 2004 GER TSG Weinheim, Societa Scherma Pordenone
L --- Inscribed
HOHENADEL Celia 2003 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
HOHENADEL Leilani 1997 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
HOLLAND-CUNZ Luca Sarah 2004 GER TSG Weinheim
L --- Inscribed
KRAFT Maja 2007 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
FRIGEWSKI Joy 2007 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- Inscribed
POPOV Maria 2005 GER TSV Neu-Ulm
R --- Inscribed
HOFFMANN Amelie 2000 GER TSV Winsen
R --- Inscribed
FRANKE Lena Inken 2006 GER TV Haueneberstein
R --- Inscribed
HERWIG Finja 2007 GER VFL Marburg FA
R --- Inscribed
HERWIG Merle 2008 GER VFL Marburg FA
R --- Inscribed
RAUNISI Cecilia 1991 ITA FC Uni Kiel
L --- Inscribed
GOTO Yui 2007 JPN PSV Stuttgart
R --- Inscribed
YOSHIMORI Rachika 2006 NED Schermacademie Zair
R --- Inscribed
WISOKY Weronika 2000 POL FC Rothenbaum, Warta-Muszkieterowie Poznan
R --- Inscribed
ERTEL Alisa 2007 RUS SVA Oranienburg
R --- Inscribed
AMELANG Eileen - GER FC Schkeuditz R --- Cancelled  
BEHR Leandra - GER FC Tauberbischofsheim R --- Cancelled  
DHUIQUE-HEIN Aliya - GER FC Tauberbischofsheim L --- Cancelled  
EBERT Leonie - GER FC Tauberbischofsheim L --- Cancelled  
KÖSLING Anik - GER FC Tauberbischofsheim L --- Cancelled  
KOLLMETZ Hilke - GER Hanseatischer FC Lübeck L --- Cancelled  
SCHMÜSER Emma - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- Cancelled  
RUSTLER Aline - GER PSV Stuttgart L --- Cancelled  
MAYER Cecile - GER Quernheimer FC R --- Cancelled  
KLIMEK Leah - GER SVA Oranienburg R --- Cancelled  
TAUYEKEL Tomiris - KAZ FC Schkeuditz R --- Cancelled  

95 Entries, 0 Pending, 11 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN AHLVERS Philipp GER Fechtcentrum Halle
C ANDRITZKI Paul GER FC Tauberbischofsheim
P BERTA Gertrud HUN Fechtcentrum Halle
B CATHALAN Dominique GER Fechtcentrum Halle
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER SC Berlin
B FISCHER Maike GER Fechtcentrum Halle
CN GAASEIDNES Kjell GER FG Schwerin
B GSCHING Alexander GER Fechtcentrum Halle
CN HERZHOFF Julius NZL FC Tauberbischofsheim
CN KAHL Alexander GER TSG Weinheim
CN KIECKBUSCH Jacob GER PSV Stuttgart
B PERELMANN Mark ISR Fechtcentrum Halle
PROKES Josef CZE Fechtcentrum Halle
CN SCHMIDT Friedrich GER Fechtcentrum Halle
CN SCHMITZ-HÜBSCH Gregor GER Fechtclub Radebeul
B UFTRING Niklas GER Fechtcentrum Halle
CN VOGEL Achim GER PSV Stuttgart
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   CLAASHEN Detlef GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   GSCHING Wilfried GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   KOSACK Maik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B KNAUER Tamina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B UFTRING Niklas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste Senior Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Deutsche Rangliste U20 Women's Foil Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste U20 Women's Foil Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Hamburger Rangliste U20 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Sachsen-Anhalt Rangliste Senior Women's Foil Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
2023 Thüringer Rangliste Senior Women's Foil Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Berliner Rangliste U20 Women's Foil Berliner Fechterbund e.V.
2023 Berliner Rangliste Senior Women's Foil Berliner Fechterbund e.V.
2023 Nordbadische Rangliste Senior Women's Foil Nordbadischer Fechterbund e.V.
2023 Bremer Rangliste U20 Women's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
2023 Bremer Rangliste Senior Women's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
2023 Sachsen-Anhalt Rangliste U20 Women's Foil Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
2023 Sachsen-Anhalt Rangliste U20 Women's Foil Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
2023 Bayerische Rangliste Senior Women's Foil Bayerischer Fechterverband e.V.
2023 Württembergische Rangliste Senior Women's Foil Württembergischer Fechterbund e.V.
2023 Deutsche Rangliste Senior Women's Foil Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste Senior Women's Foil Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Classement Luxembourgeoise Senior Women's Foil Fédération luxembourgeoise d'escrime
2023 Rheinische Rangliste Senior Women's Foil Rheinischer Fechter-Bund e.V.
2023 Westfälische Rangliste Senior Women's Foil Westfälischer Fechter Bund e.V.
2023 Sächsische Rangliste Senior Women's Foil Sächsischer Fechtverband e.V.
2023 Sächsische Rangliste U20 Women's Foil Sächsischer Fechtverband e.V.
2023 Hamburger Rangliste Senior Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Brandenburger Rangliste Senior Women's Foil Brandenburger Fechterbund e.V.
2023 Nordbadische Rangliste Senior Women's Foil Nordbadischer Fechterbund e.V.
2023 Hessische Rangliste Senior Women's Foil Hessischer Fechterverband e.V.
2023 Südbadische Rangliste Senior Women's Foil Südbadischer Fechterbund e.V.
2023 NRW-Rangliste Senior Women's Foil ARGE Nordrhein-Westfalen
2023 Mittelrheinische Rangliste U20 Women's Foil Fechterbund Mittelrhein e.V.
2023 Mittelrheinische Rangliste Senior Women's Foil Fechterbund Mittelrhein e.V.

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRESSLAUER Tobias 2002 AUT SU Wien 9
R --- Inscribed
GRASSO Kei Lorenz 2004 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
HUBNER Alexander 2004 AUT FCW Wels
R --- Inscribed
HUTHMANN Erik-Elmar 1999 AUT ASVÖ FC Salzburg
R --- Inscribed
KAIN Martin 1999 AUT FU Krems
R --- Inscribed
PLANCKH Niklas 2001 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
PRIBAS Fabian Alexi 2005 AUT ASVÖ FC Salzburg
R --- Inscribed
SCHIEBEL Paul 2002 AUT UFC Wien
R --- Inscribed
WAGNER Alexander 2004 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
GASPERINI Loïc Sofian 2003 BEL CRE Huy
R --- Inscribed
GENBRUGGE Sem 2004 BEL De Maneschermer
R --- Inscribed
SIEMERS Jesper 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
GROTE Lukas 1997 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
MIRBACH Maximilian 2006 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
BERGMANN Dominik 2008 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
MEHNER Levy Etienne 2007 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
NEUMANN Henry 2007 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
SCHMIDT Konrad 2007 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
SCHUSTER Lucas 2007 GER Dresdener FC
L --- Inscribed
STRELOW Alexander 2006 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
TIPPMER Paul 2006 GER Dresdener FC
R --- Inscribed
LUCASOV Christian 1998 GER Eintracht Hildesheim
R --- Inscribed
BARBY Henrik 2007 GER FC Moers
L --- Inscribed
FABINGER Nils Alexander 2002 GER FC Moers
L --- Inscribed
JOBST Alexander 2008 GER FC Moers
R --- Inscribed
LENSCHOW Nick-Malte 2002 GER FC Moers
L --- Inscribed
LIEBSCHER David 2002 GER FC Moers
R --- Inscribed
MEHNER Laureano 2007 GER FC Moers
R --- Inscribed
POLOTZEK Simon 2006 GER FC Moers
R --- Inscribed
STUBENRAUCH Bartolomé 2004 GER FC Moers
R --- Inscribed
HÄßLER Arwed 2003 GER FC Schkeuditz
R --- Inscribed
BECHER Nicolas 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
FAUL Paul Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
KAPPUS Bastian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
KLEIN Felix 1995 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
KLEIN Luis 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
LENK Hendrik Dion 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
LINDNER Ruben 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
MAYER Leonard 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
MICHEL Fabian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
SEE Benedikt 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
WUNDLING Ivo 2006 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
HELD Henrik 2008 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
KUNERT Benwick 2008 GER Fechtcentrum Halle
L --- Inscribed
MALITZKI Lukas 2005 GER Fechtcentrum Halle
L --- Inscribed
POLLMER Vincent 2008 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
SCHWAB Jamey Maurice 2005 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
SPIELMANN Richard 2004 GER Fechtcentrum Halle
L --- Inscribed
THETMEYER Lucas 2006 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
BENEDIX Carl 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
BERGERT Michael 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
HANAWA Anthony 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
HOPPE Adrian 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
MAYWALD Paul 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- Inscribed
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L --- Inscribed
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 GER Fechtclub Radebeul
L --- Inscribed
SEEGER Martin 1983 GER Fechtzentrum Berlin
R --- Inscribed
STUDENT Mika 2005 GER FG Recklinghausen
L --- Inscribed
ENGFER Friedrich 2004 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
FELDMANN Fabian 2008 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
SCHULTZ Milan 2006 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
HÜLSEY Marius 1994 GER FK Hannover
R --- Inscribed
WALTER Raphael 2008 GER FSC Cottbus
R --- Inscribed
WALTER Sebastian 2007 GER FSC Cottbus
R --- Inscribed
KLÖTZER Maximilian 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
SALZ Paul Alexander 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- Inscribed
BRAUN Noah 2002 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
DIESTELKAMP Niklas 2005 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
KLOSTERMANN Max 2004 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
KOLLER Korbinian 2001 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
SCHUSTER Leon Emanuel 2006 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
MEIER-ECKHOFF Campino 2006 GER MTV Braunschweig
R --- Inscribed
ALTENRIEDER Simon 2004 GER MTV München
R --- Inscribed
DROEGE Oliver 1994 GER MTV München
R --- Inscribed
FRITSCHE Jan 2001 GER MTV München
R --- Inscribed
STADLBAUER Florian 2001 GER MTV München
R --- Inscribed
SCHULZ Linus 2006 GER OSC Potsdam
R --- Inscribed
GAUSS Neil 2005 GER PSV Stuttgart
L --- Inscribed
MÜLLER Len 2005 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
EHRICH Marlon 2002 GER SC Berlin
R --- Inscribed
GAASEIDNES Kjell 2004 GER SC Berlin
R --- Inscribed
HELM Leander 2003 GER SC Berlin
R --- Inscribed
SALUS Hugo 2006 GER SC Berlin
R --- Inscribed
SEMPER Leonard 2002 GER SC Berlin
L --- Inscribed
WAGNER Louis 2006 GER SC Berlin
R --- Inscribed
HERMANNS Julius 2005 GER SC Korb
R --- Inscribed
HASSE Malte 2002 GER SV Alfeld
R --- Inscribed
BECKMANN Otto 2007 GER SV Angern
R --- Inscribed
BRUSCHEK Robin 2008 GER SV Angern
R --- Inscribed
SEEMANN Niklas 2008 GER SVA Oranienburg
R --- Inscribed
ZERNICKOW Joshua Aaron 2008 GER SVA Oranienburg
R --- Inscribed
VESTI Lucien 2007 GER TFC Hanau
L --- Inscribed
EMMERICH Jaron 2004 GER TG Dörnigheim
L --- Inscribed
VON QUAST Maximilian 2006 GER TG Dörnigheim
R --- Inscribed
KAHL Alexander 1993 GER TG Hanau
R --- Inscribed
DÖRFER Laurenz 2004 GER TG Münster
R --- Inscribed
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster
L --- Inscribed
LÖHR Tom-Florin 2001 GER TG Münster
R --- Inscribed
GRÖTEKE Sebastiano 2003 GER TSG Weinheim, Frascati Scherma
R --- Inscribed
HÖFLER Julius 2006 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
MACHETANZ Jasper 2003 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
RENNER Moritz 2001 GER TSG Weinheim
L --- Inscribed
RIEGER Laurenz 2002 GER TSG Weinheim
L --- Inscribed
SEMBACH Philipp 2003 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
STRASHEIM Philipp 2007 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
TJARKS Lasse 1977 GER TSG Weinheim
R --- Inscribed
BOSSERHOFF Nils 2005 GER TSV Neu-Ulm
R --- Inscribed
STAIB Samuel 2007 GER TSV Neu-Ulm
L --- Inscribed
MAISON Jost 2005 GER TSV Winsen
R --- Inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L --- Inscribed
FRANKE Tim Ole 2004 GER TV Haueneberstein
R --- Inscribed
BLOCHWITZ Anton 2006 GER TV Markkleeberg
L --- Inscribed
HAMPO Ole 2001 GER TV Markkleeberg
R --- Inscribed
REKOW Jan Moritz 2006 GER TV Neu Isenburg
R --- Inscribed
KRÖPELIN Joscha 2007 GER VFL Marburg FA
R --- Inscribed
ZOONS Axel 2001 NED SC Amsterdam
R --- Inscribed
BAGUINHO MOORE Robert Joseph 1993 POR FC Berlin Südwest
R --- Inscribed
TSEILER Dmitrii 1993 RUS SVA Oranienburg
R --- Inscribed
ASK Henri 2003 SWE KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
R --- Inscribed
YUVACAN Tayga 1995 TUR SC Berlin, Altinyurt S.K.
L --- Inscribed
BUDAK Ada 2005 TUR TG Dörnigheim
R --- Inscribed
LESKOVAC Janko - CRO MK Musketiri R --- Cancelled  
VÖMEL Julius - GER DFC Düsseldorf R --- Cancelled  
ECKNER Lykko - GER Dresdener FC R --- Cancelled  
LANGHAMMER Tom - GER Dresdener FC R --- Cancelled  
BOROWIAK Arwen - GER FC Tauberbischofsheim R --- Cancelled  
SAUTNER Marcel - GER FC Tauberbischofsheim R --- Cancelled  
KOESTER Phillip - GER FK Hannover R --- Cancelled  
NEUSCHAEFER Felix - GER MTV München L --- Cancelled  
KIECKBUSCH Jacob - GER PSV Stuttgart R --- Cancelled  
ADRIAN Georg - GER Quernheimer FC R --- Cancelled  
KOLB Conrad - GER SC Berlin L --- Cancelled  
DEGLER Maurice - GER SVA Oranienburg R --- Cancelled  
KÖHLER Joey - GER SVA Oranienburg R --- Cancelled  
HOFFMANN Nils - GER TG Dörnigheim L --- Cancelled  
KIEßLING Joshua - GER TSV Neu-Ulm R --- Cancelled  
KLAUS Felix - GER TSV Neu-Ulm R --- Cancelled  

122 Entries, 0 Pending, 16 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN AHLVERS Philipp GER Fechtcentrum Halle
C ANDRITZKI Paul GER FC Tauberbischofsheim
P BERTA Gertrud HUN Fechtcentrum Halle
B CATHALAN Dominique GER Fechtcentrum Halle
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER SC Berlin
B ENACHE-MIJA Bianca GER TSG Weinheim
B FISCHER Maike GER Fechtcentrum Halle
B GSCHING Alexander GER Fechtcentrum Halle
CN HERZHOFF Julius NZL FC Tauberbischofsheim
N KHRYSTENKO Kyrylo UKR MTV München
B KNAUER Tamina GER TSG Weinheim
CN KUKLA Ann- Sophie GER Fechtcentrum Halle
CN LIPPOLD Max GER Dresdener FC
B RICKEN Lisa GER FC Moers
CN SCHALLER Cora Elisabeth GER Fechtclub Radebeul
CN SCHMIDT Friedrich GER Fechtcentrum Halle
CN TRAAR Christopher GER TG Dörnigheim
B UFTRING Niklas GER Fechtcentrum Halle
CN VAN DER KOELEN Marco GER FC Moers
CN WELTZIEN Theresa GER KTF Luitpold München
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   CLAASHEN Detlef GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   GSCHING Wilfried GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   KOSACK Maik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B PERELMANN Mark ISR Deutscher Fechter-Bund e.V.

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste Senior Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Deutsche Rangliste U20 Men's Foil Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Sächsische Rangliste U20 Men's Foil Sächsischer Fechtverband e.V.
2023 Südwestdeutsche Rangliste U17 Men's Foil Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
2023 Südwestdeutsche Rangliste U20 Men's Foil Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste Senior Men's Foil Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Sachsen-Anhalt Rangliste Senior Men's Foil Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
2023 Thüringer Rangliste U20 Men's Foil Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Thüringer Rangliste Senior Men's Foil Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Berliner Rangliste U20 Men's Foil Berliner Fechterbund e.V.
2023 Berliner Rangliste Senior Men's Foil Berliner Fechterbund e.V.
2023 Bremer Rangliste U20 Men's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
2023 Bremer Rangliste Senior Men's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
2023 Hamburger Rangliste U20 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste U20 Men's Foil Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Bayerische Rangliste Senior Men's Foil Bayerischer Fechterverband e.V.
2023 Württembergische Rangliste Senior Men's Foil Württembergischer Fechterbund e.V.
2023 Nordbadische Rangliste Senior Men's Foil Nordbadischer Fechterbund e.V.
2023 Deutsche Rangliste Senior Men's Foil Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Classement Luxembourgeoise Senior Men's Foil Fédération luxembourgeoise d'escrime
2023 Rheinische Rangliste Senior Men's Foil Rheinischer Fechter-Bund e.V.
2023 Westfälische Rangliste Senior Men's Foil Westfälischer Fechter Bund e.V.
2023 Sächsische Rangliste Senior Men's Foil Sächsischer Fechtverband e.V.
2023 Sächsische Rangliste U20 Men's Foil Sächsischer Fechtverband e.V.
2023 Südwestdeutsche Rangliste Senior Men's Foil Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste Senior Men's Foil Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Hamburger Rangliste Senior Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Brandenburger Rangliste Senior Men's Foil Brandenburger Fechterbund e.V.
2023 Hessische Rangliste Senior Men's Foil Hessischer Fechterverband e.V.
2023 Südbadische Rangliste Senior Men's Foil Südbadischer Fechterbund e.V.
2023 NRW-Rangliste Senior Men's Foil ARGE Nordrhein-Westfalen
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste U20 Men's Foil Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Mittelrheinische Rangliste U20 Men's Foil Fechterbund Mittelrhein e.V.
2023 Mittelrheinische Rangliste Senior Men's Foil Fechterbund Mittelrhein e.V.

Officials

MIRBACH Dirk GER Parents Sat DFC Düsseldorf
PLEVCAK Thomas GER Parents Sun DFC Düsseldorf
LESKOVAC Ninoslav CRO Coach Sat MK Musketiri
BINGENHEIMER Sandra GER Coach Sat Sun TSG Weinheim
MAGRO Andrea ITA Coach Sat Sun TSG Weinheim