Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Bielefeld
May 25, 2024 - May 26, 2024
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 20, 2024, 2:10:05 PM

Sabre Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANGELKORTE Eren 2008 GER TV Ratingen
L 39 Inscribed
BECHSTEIN Oskar 2010 GER TG Herford
L --- Waiting
BEUL Philipp 2010 GER TV Ratingen
R --- Waiting
BRAMMER Tristan 2008 GER FSV Mülheim/Ruhr
R 42 Inscribed
BRETZ Oscar 2007 GER Mainzer TV
R 19 Inscribed
BRUNKHORST-SCOTT Theodor Henry 2008 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
DE WEERT Nico 2008 GER
R --- Inscribed
DONG Anton 2008 GER FR Nürnberg
R 46 Inscribed
DÜNGER Karl 2007 GER FC Würth Künzelsau
R 3 Inscribed
EBERHARDT Gero 2009 GER Mainzer TV
L 44 Inscribed
ELLEBRECHT Jona 2008 GER CTG Koblenz
R 57 Inscribed
ENGEL Maurice 2007 GER FC Würth Künzelsau
L 25 Inscribed
ESS Hendrik 2008 GER TV Wetzlar
R 49 Inscribed
GEPP Matti 2010 GER FS Bielefelder TG
L 52 Inscribed
GOMMEL Colin 2007 GER FC Würth Künzelsau
R 16 Inscribed
GROHMANN Jannis 2010 GER TSV Bayer Dormagen
L --- Inscribed
GROMMES Rene-Alexander 2007 GER OFC Bonn
R 41 Inscribed
GUGGENBICHLER Vincent 2008 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
HÄFNER Christopher 2010 GER FR Nürnberg
R --- Waiting
HAHN Tammo 2007 GER TV Ratingen
R 12 Inscribed
KAIMER Carl 2007 GER FSV Mülheim/Ruhr
L 18 Inscribed
KANTE Almamy 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 22 Inscribed
KREUDER Ben 2008 GER CTG Koblenz
L --- Waiting
LANZMICH Oskar 2008 GER Darmstädter FC
R 24 Inscribed
LARRES Felix 2007 GER Mainzer TV
R 8 Inscribed
LEHNERT Tobias 2008 GER TSG Eislingen
L 11 Inscribed
LIU Dominic 2009 GER OFC Bonn
R 21 Inscribed
LIU Justin 2010 GER SG Kaarst
R 27 Inscribed
LOESENBECK Mael 2009 GER FS Bielefelder TG
R --- Waiting
LÜTKEHELLWEG Lukas 2008 GER TV Jahn Oelde
R 48 Inscribed
LUTZ André 2010 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
MAKLAKOV Julian 2008 GER FS Bielefelder TG
R 1 Inscribed
MARINO Jona Matteo 2010 GER TSV Kenten
R 32 Inscribed
MATHIJSSEN Tim 2010 GER KTF Luitpold München
L --- Inscribed
MATIKKE Matthew 2010 GER TSG Eislingen
R 29 Inscribed
MOHRING Arne Mika 2007 GER TSG Eislingen
R 20 Inscribed
MOHSLER Jakob 2008 GER Darmstädter FC
R 31 Inscribed
POREISZ Hunor David 2010 GER FR Nürnberg
R --- Inscribed
SA Kai Xi 2010 GER FR Nürnberg
L --- Inscribed
SCHALL Patrick 2009 GER CTG Koblenz
L 17 Inscribed
SCHERLEITHNER Julian 2007 GER TSV Grünwald
R 43 Inscribed
SCHIFFER Matti 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 14 Inscribed
SCHIFFER Mika 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R 9 Inscribed
SCHILLER Samuel 2010 GER TV Wetzlar
R 33 Inscribed
SCHMIERER Till 2009 GER FC Würth Künzelsau
L 10 Inscribed
SCHUMACHER Gideon 2007 GER FR Nürnberg
R 4 Inscribed
SCHUMACHER Liam 2009 GER TSV Grünwald
R --- Inscribed
SCHÜTTE Noah 2007 GER FS Bielefelder TG
R --- Waiting
SEELMANN Friedrich 2009 GER Mainzer TV
L 37 Inscribed
SICHWARDT Viktor 2009 GER TG Herford
R 50 Inscribed
SIMONS Gereon 2009 GER TV Ratingen
R 34 Inscribed
SIMONS-WILLEKE Jonte 2008 GER FS Bielefelder TG
R --- Inscribed
SITZENSTUHL Maximilian 2010 GER Darmstädter FC
R --- Inscribed
SPIELBERG Severin 2009 GER FR Nürnberg
R 13 Inscribed
STAHMANN Hendrik 2008 GER FSV Mülheim/Ruhr
R --- Inscribed
STANNEK Tim 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 51 Inscribed
STEINBERG Jesko 2009 GER CTG Koblenz
R 23 Inscribed
SÜß Carlo 2007 GER FR Nürnberg
R 26 Inscribed
THIEL Alexander 2009 GER TSG Eislingen
L 30 Inscribed
THIEL Philipp 2009 GER TSG Eislingen
L 38 Inscribed
VON DER WEPPEN Tim 2007 GER TSV Bayer Dormagen
L 5 Inscribed
WALD Simon Alexander 2010 GER FR Nürnberg
R 40 Inscribed
WEBER Leonard 2008 GER TSV Bayer Dormagen
L 2 Inscribed
WEIDE Timo Caspar 2008 GER FC Lütjensee
R 60 Inscribed
WEISER Tim 2008 GER TSG Eislingen
R 6 Inscribed
WIEKHORST Kajetan 2008 GER TSG Eislingen
R 15 Inscribed
WITT Damien 2009 GER TG Herford
R --- Waiting
BULL Theodor - GER PSV Rostock R 28 Cancelled  
LEONARDI Luan - GER PSV Rostock R 44 Cancelled  
TAUSCH Luka Finn Jasper - GER PSV Rostock L 58 Cancelled  

60 Entries, 7 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AYMAN Mostafa EGY Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN BRANDT Florian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN EIFLER Nils GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN MÜLLER Max Laurin GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN NEUHÄUSER Marc GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN PERELMANN Mark ISR Fechterbund Mittelrhein e.V.
CN REIFSCHNEIDER Enrico GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN ROSHCHIN Maksym UKR Bayerischer Fechterverband e.V.
B SCHAICH Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN SOKOLOWSKI Niklas GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BÖHM Alexander GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MÜLLER Andreas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Ranking lists

2023 Deutsche Rangliste U17 Men's Sabre Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Schleswig-Holsteinische Ranglisten U17 Men's Sabre Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.

Sabre Men's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CTG KOBLENZ
CTG Koblenz (GER)
SCHALL Patrick (2009 L)
STEINBERG Jesko (2009 R)
ELLEBRECHT Jona (2008 R)
GER --- Inscribed
FR NÜRNBERG
FR Nürnberg (GER)
GER --- Inscribed
KTF LUITPOLD MÜNCHEN
KTF Luitpold München (GER)
GER --- Waiting
DARMSTÄDTER FC
Darmstädter FC (GER)
GER --- Inscribed
MAINZER TV
Mainzer TV (GER)
GER --- Inscribed
TSG EISLINGEN
TSG Eislingen (GER)
GER --- Inscribed
FC WÜRTH KÜNZELSAU
FC Würth Künzelsau (GER)
GER --- Waiting
FS BIELEFELDER TG
FS Bielefelder TG (GER)
GER --- Inscribed
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
GER --- Inscribed
TV RATINGEN
TV Ratingen (GER)
GER --- Waiting
FSV MÜLHEIM
FSV Mülheim/Ruhr (GER)
GER --- Waiting
PSV ROSTOCK
PSV Rostock (GER)
- --- Cancelled  
MITTELRHEIN
- --- Cancelled  

7 Entries, 4 Pending, 2 Cancelled

Athlete Federation lic N R
STG KTF MÜNCHEN / TSV GRÜNWALD
KTF Luitpold München (GER)
- GER - GER BY Declined  

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BONDAR Alexander GER Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
CN BRANDT Florian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN EIFLER Nils GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN MÜLLER Max Laurin GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN NEUHÄUSER Marc GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN PERELMANN Mark ISR Fechterbund Mittelrhein e.V.
CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN ROSHCHIN Maksym UKR Bayerischer Fechterverband e.V.
B SCHAICH Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN SOKOLOWSKI Niklas GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BÖHM Alexander GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MÜLLER Andreas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Deutscher Fechter-Bund e.V.