Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Bielefeld
May 25, 2024 - May 26, 2024
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 20, 2024, 2:10:04 PM

Sabre Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALBERT Stella 2009 GER FC Würth Künzelsau
L 20 Inscribed
ALT Mathilda 2010 GER Mainzer TV
R 29 Inscribed
BARTH Mara 2010 GER Mainzer TV
L 27 Inscribed
BIJOK Mathilde 2007 GER TSC Eintr. Dortmund
R 11 Inscribed
BURKERT Merle 2009 GER SSG Bensheim
R --- Inscribed
CHAMPION Elizabeth 2007 GER TV Ratingen
R 14 Inscribed
DINKEL Theresa 2009 GER FR Nürnberg
R 10 Inscribed
DOLL Julia 2010 GER FR Nürnberg
R 25 Inscribed
FERENCZI Gitta 2008 GER KTF Luitpold München
R 17 Inscribed
GÄRTNER Anna 2008 GER Mainzer TV
R --- Inscribed
GELFOND Alina 2007 GER Mainzer TV
R --- Inscribed
GUBITZ Emilia 2007 GER FR Nürnberg
R 9 Inscribed
HAACK Mirja-Lena 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 4 Inscribed
HAUPT Emely 2008 GER PSV Weimar
R --- Inscribed
HERBERT Johanna 2008 GER SSG Bensheim
R --- Inscribed
HERBON Cisanne 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 3 Inscribed
KETTERER Valentine 2007 GER TSG Eislingen
R 13 Inscribed
KLOSKA Rosalie 2007 GER FR Nürnberg
R 8 Inscribed
KOHL Polina 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R 2 Inscribed
LOHBAUER Ivy 2010 GER FR Nürnberg
R 28 Inscribed
LUCAS Annika 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 24 Inscribed
MAILLY Anne-Sophie 2008 GER TSC Eintr. Dortmund
R 35 Inscribed
MIX Esther Marie 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 15 Inscribed
MUSIAL Sophia Marie Kristin 2008 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
OLSOWSKI Anna Ida 2009 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
PALLENBERG Merle 2007 GER TV Jahn Oelde
R 44 Inscribed
PODKOWIK Lara 2010 GER TSV Kenten
R 37 Inscribed
PUSKARIC Julia 2010 GER TSG Eislingen
R 30 Inscribed
REINHARDT Jill-Ronja 2008 GER TG Herford
R 21 Inscribed
REZI Luisa 2010 GER TSV Bayer Dormagen
R 26 Inscribed
RÖHRIG Marie Marleen 2008 GER TG Herford
R 33 Inscribed
SCHEIBKE Marla 2010 GER TSV Bayer Dormagen
R 19 Inscribed
SCHLAFFER Dorothea 2008 GER FC Würth Künzelsau
R 18 Inscribed
SCHNEIDER Milla 2009 GER FS Pforzheim
R --- Inscribed
SCHURR Greta 2010 GER TSG Eislingen
L 34 Inscribed
SEYHAN Selin 2009 GER Mainzer TV
R 22 Inscribed
SU Ruoshui 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 16 Inscribed
VOYTOVA Viktoria 2010 GER TSG Eislingen
R 5 Inscribed
WANG Bianca 2009 GER FR Nürnberg
R 43 Inscribed
WEILAND Mia 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 1 Inscribed
WIJAYASINGHE Yan-Yi 2008 GER FSV Mülheim/Ruhr
R --- Inscribed
WU Anna 2010 GER TSV Kenten
R 38 Inscribed
ZHOU Isabella 2010 GER TSV Bayer Dormagen
R 31 Inscribed
PABST Johanna Clara - GER TSV Bayer Dormagen L 23 Cancelled  

43 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Athlete Federation lic N R
FROESCH Anna 2010 GER Mainzer TV R GER SW - 8
HAUPT Emely 2008 GER PSV Weimar R GER TH - -

1 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BRANDT Christian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN CAMUS Jan Patrick GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN HARTMANN Kora Jasmin GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN KÜRBIS Jarl GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN LOHMANN Nico GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN NEUHÄUSER Marc GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
B PANOV Aleksey GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BÖHM Alexander GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   DERKUM Liska GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER fencingworldwide
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Ranking lists

2023 Deutsche Rangliste U17 Women's Sabre Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Schleswig-Holsteinische Ranglisten U17 Women's Sabre Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.

Sabre Women's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FR NÜRNBERG
FR Nürnberg (GER)
GER --- Inscribed
SSG BENSHEIM
SSG Bensheim (GER)
GER --- Inscribed
MAINZER TV
Mainzer TV (GER)
GER --- Inscribed
TSG EISLINGEN
TSG Eislingen (GER)
GER --- Inscribed
TSC EINTRACHT DORTMUND
TSC Eintr. Dortmund (GER)
GER --- Inscribed
STG TG HERFORD / FS BIELEFELDER TG
TG Herford (GER)
GER --- Waiting
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
GER --- Inscribed

6 Entries, 1 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BRANDT Christian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN CAMUS Jan Patrick GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN HARTMANN Kora Jasmin GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN KÜRBIS Jarl GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN NEUHÄUSER Marc GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
B PANOV Aleksey GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN SEEFELD Eric Simon GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BÖHM Alexander GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   DERKUM Liska GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER fencingworldwide
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Deutscher Fechter-Bund e.V.