Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Nürnberg
June 22, 2024 - June 23, 2024
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: Jun 19, 2024, 10:10:02 AM

Sabre Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALLMENDINGER Ben 2011 GER FC Göppingen
R --- Waiting
ANDRES Moritz 2010 GER Darmstädter FC
R --- Waiting
BECHSTEIN Oskar 2010 GER TG Herford
L --- Waiting
BEUL Philipp 2010 GER TV Ratingen
R --- Waiting
BOTH Emil 2011 GER FR Nürnberg
R --- Waiting
CARUS Hannes 2010 GER TV Ratingen
L --- Inscribed
DEDE Anton Jonah 2011 GER ETV Hamburg
R --- Waiting
DIECKHÖFER Nicolas 2010 GER KTF Luitpold München
R 33 Inscribed
EBERHARDT Gero 2009 GER Mainzer TV
L 19 Inscribed
FALK Milo 2011 GER KTF Luitpold München
R 18 Waiting
FERENCZI Ambrus 2011 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
GANSE Jascha 2011 GER TSV Bayer Dormagen
R 37 Waiting
GÄRTNER David 2010 GER Mainzer TV
L --- Waiting
GEIß Jasper Alexej 2012 GER SG Kaarst
R --- Waiting
GEPP Matti 2010 GER FS Bielefelder TG
L --- Inscribed
GROHMANN Jannis 2010 GER TSV Bayer Dormagen
L 12 Inscribed
HÄFNER Christopher 2010 GER FR Nürnberg
R 21 Inscribed
HAMBACH Jonathan 2011 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
ILOGA BALEP Samuel Nathan 2010 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
KEßLER Jan 2010 GER TV Ratingen
R --- Waiting
KREUTZ Lennart 2011 GER SG Kaarst
R 32 Waiting
LANTELME Noah 2012 GER Darmstädter FC
R --- Waiting
LIU Dominic 2009 GER OFC Bonn
R 6 Inscribed
LIU Justin 2010 GER SG Kaarst
R 10 Inscribed
LÖSCHEN Matti 2010 GER MTV Giessen
R --- Inscribed
LUTZ André 2010 GER KTF Luitpold München
R --- Waiting
MATHIJSSEN Tim 2010 GER KTF Luitpold München
L --- Inscribed
MATIKKE Matthew 2010 GER TSG Eislingen
R 30 Inscribed
NEGRI Jakob Johann 2011 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Waiting
PFISTERER Paul 2010 GER FC Würth Künzelsau
R --- Inscribed
PHILIPP Wenzel 2010 GER TS Göppingen
R --- Inscribed
PLÜTZER Floyd 2010 GER TSV Bayer Dormagen
R 23 Waiting
POREISZ Benedek 2012 GER FR Nürnberg
R --- Waiting
POREISZ Hunor David 2010 GER FR Nürnberg
R --- Inscribed
REINHARDT Felix 2009 GER CTG Koblenz
L 35 Waiting
ROMMELFANGER Jonathan Henri 2011 GER SG Kaarst
R --- Waiting
ROTH Thomas Michael 2010 GER TV Alsfeld
R 29 Inscribed
SA Kai Xi 2010 GER FR Nürnberg
L 15 Inscribed
SACK Leander 2009 GER Herner TC
R --- Inscribed
SAHM Tim 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Waiting
SCHALL Patrick 2009 GER CTG Koblenz
L --- Waiting
SCHIFFER Matti 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 4 Inscribed
SCHILLER Samuel 2010 GER TV Wetzlar
R 7 Inscribed
SCHMIDT Michael 2010 GER TV Alsfeld
R 36 Inscribed
SCHMIERER Ben 2011 GER FC Würth Künzelsau
R 22 Inscribed
SCHMIERER Till 2009 GER FC Würth Künzelsau
L 2 Inscribed
SCHUMACHER Liam 2009 GER TSV Grünwald
R --- Waiting
SEELMANN Friedrich 2009 GER Mainzer TV
L 20 Inscribed
SICHWARDT Viktor 2009 GER TG Herford
R 34 Inscribed
SIMONS Gereon 2009 GER TV Ratingen
R 5 Inscribed
SITZENSTUHL Maximilian 2010 GER Darmstädter FC
R --- Inscribed
SPIELBERG Severin 2009 GER FR Nürnberg
R 1 Inscribed
STANNEK Tim 2009 GER TSV Bayer Dormagen
R 25 Waiting
STEFFEN Marten 2010 GER FC Lütjensee
R --- Inscribed
STEINBERG Jesko 2009 GER CTG Koblenz
R 8 Inscribed
STEINRATHS Lennart 2009 GER TV Wetzlar
L 13 Inscribed
STOLZ Vincent 2009 GER FC Würth Künzelsau
R --- Inscribed
STUMPF Oscar 2011 GER FR Nürnberg
L --- Waiting
SU Delin 2012 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Waiting
THIEL Alexander 2009 GER TSG Eislingen
L 3 Inscribed
THIEL Philipp 2009 GER TSG Eislingen
L 9 Inscribed
TIMKE Niklas 2011 GER TV Ratingen
R --- Inscribed
WALD Simon Alexander 2010 GER FR Nürnberg
R 11 Inscribed
WEISER Ben 2012 GER TSG Eislingen
R --- Waiting
WIESNET Kilian 2011 GER FR Nürnberg
R 31 Inscribed
WITT Damien 2009 GER TG Herford
R --- Inscribed
WITT Sem 2011 GER TG Herford
R --- Waiting
MÖHLER Lukas - GER FC Würth Künzelsau R 28 Cancelled  

40 Entries, 27 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BUJDOSO Gergö GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN DINKEL Paul GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN EIFLER Nils GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN HELL Tobias GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HUSMANN Matthis GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KURZAWA Marisa Victoria GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BUTSCHKAU Hartmut GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   KAWALD Olaf GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER fencingworldwide
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HARTMANN Kora Jasmin GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN MOGG Leopold GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Ranking lists

2023 Württembergische Rangliste U15 Men's Sabre Württembergischer Fechterbund e.V.
2023 Nordbadische Rangliste U15 Men's Sabre Nordbadischer Fechterbund e.V.
2023 Mecklenburg-Vorpommern Rangliste U15 Men's Sabre Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
2023 Deutsche Rangliste U15 Men's Sabre Deutscher Fechter-Bund e.V.

Sabre Men's U15 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HAMBURG
ILOGA BALEP Samuel Nathan (2010 R)
HAMBACH Jonathan (2011 R)
DEDE Anton Jonah (2011 R)
GER --- Inscribed
BAYERN
GER --- Inscribed
BAYERN 2
GER --- Waiting
BAYERN 3
GER --- Waiting
BAYERN 4
GER --- Waiting
HESSEN
GER --- Inscribed
HESSEN 2
GER --- Waiting
WÜRTTEMBERG
GER --- Inscribed
WÜRTTEMBERG 2
GER --- Waiting
NORDRHEIN
GER --- Inscribed
NORDRHEIN 2
GER --- Waiting
NORDRHEIN 3
GER --- Waiting
WESTFALEN
GER --- Inscribed
WESTFALEN 2
GER --- Waiting
SÜDWEST
GER --- Inscribed
SÜDWEST 2
GER --- Inscribed
MAINZER TV
Mainzer TV (GER)
- --- Cancelled  
MAINZER TV 2
Mainzer TV (GER)
- --- Cancelled  

8 Entries, 8 Pending, 2 Cancelled

Athlete Federation lic N R
ETV HAMBURG
ETV Hamburg (GER)
- GER - GER HH Declined  
FS BIELEFELDER TG
FS Bielefelder TG (GER)
- GER - GER WE Declined  
TG HERFORD
TG Herford (GER)
- GER - GER WE Declined  

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B BUJDOSO Gergö GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN DINKEL Paul GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN EIFLER Nils GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN HELL Tobias GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HUSMANN Matthis GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KURZAWA Marisa Victoria GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   BUTSCHKAU Hartmut GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   KAWALD Olaf GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER fencingworldwide
Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HARTMANN Kora Jasmin GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN MOGG Leopold GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

HELL Tobias GER Competition management Sat Sun FR Nürnberg
MIX Ellen Susanne GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MIX Esther Marie GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.