Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Schwerin
May 25, 2024 - May 26, 2024
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 20, 2024, 2:10:04 PM

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ACKERMANN Ben 2010 GER FSF Fechtschule Starzynski Flawil, FC Konstanz
R --- Waiting
AHLVERS Max 2009 GER Fechtcentrum Halle
R 10 Inscribed
BARZ Jonathan 2010 GER TFC Hanau
L --- Waiting
BECK János 2010 GER FS TG Würzburg
L 34 Inscribed
BEITZ Benni 2010 GER Dresdener FC
R 14 Inscribed
BESOLD Luis 2010 GER FC Fürth
L --- Waiting
BIERMANN Adrian 2010 GER SV Esslingen
R --- Inscribed
BOHL Julius 2009 GER TUS Wunstorf
R --- Waiting
BÖHME David 2010 GER TSV Neu-Ulm
R 16 Inscribed
BOTSCHNER Patrick 2010 GER PSV Stuttgart
R --- Inscribed
BRANTZ Felix 2010 GER FG Rotation Berlin
R --- Waiting
BRÜGGE Theodor 2010 GER Hamburger FC
L --- Waiting
CASENAVE Raphael 2010 GER KTF Luitpold München
R --- Waiting
CICHY Joona 2009 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
DEMANDT Heinrich 2009 GER Berliner FC
R --- Waiting
DINTNER Balthasar 2009 GER SC Berlin
R 44 Waiting
EL EBRASHI Junes 2009 GER FC Rothenbaum
R 9 Inscribed
ERTL Marvin 2010 GER FG Schwerin
R --- Inscribed
EYMER Moritz 2009 GER FG Schwerin
R --- Waiting
FELGNER Aatos 2010 GER Fechtclub Radebeul
R --- Waiting
FLACK Emil 2011 GER Freiburger TS
L --- Waiting
FRUTH Felix 2010 GER FC Fürth
L --- Inscribed
GAA Fabian 2009 GER TV Haueneberstein
R --- Waiting
GRADITO Santino 2009 GER TV Haueneberstein
R --- Waiting
GREBING Jonathan Alexander 2010 GER Fechtclub Marburg
R 23 Inscribed
GREBING Julian Richard 2009 GER Fechtclub Marburg
R 25 Inscribed
GREULE Julius 2009 GER TSV Calw
R --- Inscribed
GRÜBNAU Florian Johannes 2009 GER Duisburger FK
R 19 Waiting
GÜNTHER Hannes 2009 GER FC Oelsnitz
L 20 Inscribed
HANDSCHACK Yannick 2009 GER FZ Erfurt EnGarde
R 40 Inscribed
HANITSCH Finn-Pepe 2010 GER Fechtclub Radebeul
L --- Waiting
HANSEN Willem 2010 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
HÄßLER Malte 2009 GER FC Schkeuditz
R 24 Waiting
HEILMANN Max 2011 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Waiting
HEITMANN Jannik Max 2010 GER TB Hamburg-Eilbeck
L --- Waiting
HELMIG Andri 2011 GER TB Burgsteinfurt
L 30 Inscribed
HERBERG Arien 2010 GER Kieler MTV
R --- Waiting
HERM Anton Marius 2009 GER FG Rotation Berlin
R --- Inscribed
HESSE Anton 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Waiting
HEUDORF Vinz 2011 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Waiting
HILCKEN Emil 2010 GER FS TG Würzburg
R 15 Inscribed
HINRICHS Oskar 2010 GER SVA Oranienburg
R --- Waiting
HÖHNE Ernesto 2010 GER FC Fürth
R 36 Inscribed
HOLZ Louca 2011 GER Kieler MTV
R 49 Inscribed
HOPPE Maximilian 2010 GER TSG Kaiserslautern
R --- Inscribed
HUANG Yihang 2011 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- Inscribed
ILIN Nils 2009 GER TSG Kaiserslautern
R --- Inscribed
JOHN Tim 2009 GER Dresdener FC
R 5 Inscribed
KAMRATH Wolf Maria 2009 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
KNOCHENHAUER Moritz 2011 GER FG Merseburger Raben
R --- Waiting
KOHONEN Viljo 2009 GER FG Rotation Berlin
R 41 Waiting
KONDRATEV Vasily 2009 GER FS TG Würzburg
R 13 Inscribed
KOSTER Max 2011 GER FC Moers
R 28 Inscribed
KÖTHE Joscha 2009 GER Fechtclub Marburg
L 6 Inscribed
KUHMANN Julius 2009 GER FG Recklinghausen
R --- Waiting
LEHBERG Philipp 2009 GER MTV Ludwigsburg
R --- Inscribed
LELJAKIN Jan Adrian 2012 GER MTV Braunschweig
R --- Waiting
LODDE Leonard 2009 GER MTV Giessen
R --- Waiting
MÄDER Michel 2009 GER Freiburger TS
R 1 Inscribed
MAHUTKA Leander Luis 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3 Inscribed
MAIER Constantin 2011 GER TG Dörnigheim
R --- Inscribed
MAIER Hendrik 2010 GER KTF Luitpold München
R 22 Inscribed
MANIA Christoph 2009 GER Fechtclub Marburg
R --- Waiting
MAROSVARY Oliver 2010 GER TSV Tettnang
R --- Inscribed
MEDING Ben 2010 GER FSC Jena
R --- Waiting
MÖCKL Friedrich 2011 GER ETUF Essen
R --- Waiting
MORLOCK Felix 2010 GER TFC Hanau
R --- Waiting
NETZBAND Felix 2010 GER FG Schwerin
R --- Waiting
NIEDEREICHHOLZ Lars Ole 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
NOLTING Felix Gregor 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 32 Inscribed
NÜRNBERG Lorenz 2009 GER TG Dörnigheim
R --- Inscribed
OTTO Gustav 2010 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- Inscribed
PAGENKOPF Niklas 2009 GER FC Moers
R 4 Inscribed
PAPEZ Adam 2010 GER TV Passau
R 51 Waiting
PEERENBOOM Kiyan 2012 GER FC Moers
R --- Waiting
PELKA Ben 2011 GER TSV 1863 Herdecke
R --- Inscribed
PETERS Bjarne 2012 GER SVA Oranienburg
R --- Inscribed
PIETSCH Adrian 2009 GER FC Moers
R --- Waiting
PREUß Emil 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
PUHLMANN Felix 2009 GER SC Berlin
R 7 Inscribed
RANGER Tristan 2010 GER MTV Giessen
L --- Waiting
REIßMANN Moritz 2009 GER Fechtclub Radebeul
R --- Waiting
RISSMANN Joel Hendrik 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- Inscribed
ROSER Max 2010 GER MTV Ludwigsburg
R --- Inscribed
SCHEIBNER Boje Mattes 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Waiting
SCHIMANN Kirill 2009 GER PSV Stuttgart
R 2 Inscribed
SCHMID Erik 2011 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
SCHMITZ Meo 2010 GER Quernheimer FC
R 11 Inscribed
SCHNEIDER Mark 2009 GER Der Fechtverein.Bonn
R 39 Inscribed
SCHNEIDER Tristan 2009 GER TSV Neu-Ulm
R --- Inscribed
SCHOMAKER Tom 2011 GER FC Moers
R 47 Waiting
SCHONATH Tim Konstantin 2009 GER FG Schwerin
R 18 Waiting
SCHOSSER Finn Jakob 2009 GER MTV München
R 21 Waiting
SCHULZ Rasmus 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- Waiting
SCHULZ-LORENZ Ingmar 2010 GER OSC Berlin
R 46 Waiting
SIEMERS Thore 2011 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
STANGE Leander 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Waiting
STENGEL Mika 2009 GER Eintracht Duisburg
R --- Inscribed
SUR Benjamin 2009 GER DFC Düsseldorf
R --- Waiting
THIEME Moritz 2009 GER SC Berlin
R 26 Inscribed
TÖRÖK Bence Tibor 2009 GER Dürener FC
R 29 Inscribed
TRAUTMANN Nick 2011 GER Fechtcentrum Halle
R --- Waiting
TRIEBSWETTER Levi 2010 GER SC Berlin
R --- Inscribed
TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 GER TV Markkleeberg
R 17 Inscribed
ULBRICHT Timon 2009 GER PSV Weimar
R --- Waiting
VATTER Haydn Stig 2009 GER FG Schwerin
R 12 Inscribed
VILLAR Jonas 2011 GER Freiburger TS
R --- Inscribed
VON ERFFA Leopold 2009 GER MTV München
R 8 Inscribed
WEITAUER Anton 2011 GER FC Moers
R 36 Inscribed
WÖPPEL Julius 2009 GER FC Tauberbischofsheim
R 43 Inscribed
WUNDERLICH Theo 2010 GER Dresdener FC
R 48 Waiting
ZACHARIAS Ferdinand 2009 GER Fechtclub Radebeul
R 27 Waiting
ZHONG Oliver 2011 GER Freiburger TS
L --- Waiting
ZIMNER Fiete Julian 2009 GER Quernheimer FC
R --- Inscribed
KARAÖREN Ege Tuna 2009 TUR FC Rüsselsheim
R --- Inscribed
MADER Mads - GER MTV München R --- Cancelled  
TROCKEL Lars - GER MTV Stuttgart R --- Cancelled  

64 Entries, 51 Pending, 2 Cancelled

Athlete Federation lic N R
BÖHMER Ron 2012 GER Dresdener FC R GER SN - 13
SCHLEICHER Toni 2011 GER Dresdener FC R GER SN - 12
WIDANY Paul 2009 GER Dresdener FC R GER SN - 14
WALDSCHLÄGER Louis 2009 GER FC Schkeuditz R GER SN - 11
MEDING Ben 2010 GER FSC Jena R GER TH - 4
GEORGI Theodor 2012 GER TV Markkleeberg R GER SN - -
JÄREMO Alvin 2009 GER TV Markkleeberg R GER SN - 16

6 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BERGERT Michael GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN BOCK Clemens GER Fechtverband Niedersachsen e.V.
CN EBERT Ferdinand GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN FEY Henrik GER Südbadischer Fechterbund e.V.
CN HERMANN Marc GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN HOPPE Adrian GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN KHACHATRYAN Harutyun GER Berliner Fechterbund e.V.
CN KIECKBUSCH Jacob GER Württembergischer Fechterbund e.V.
B KOSACK Maik GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN KUKLA Ann- Sophie GER Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
CN MAYER Leonard GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN PUPPATTI Pierre FRA Württembergischer Fechterbund e.V.
CN RADICE Andrea ITA Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN RAUSCH Björn GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN STÖHR Bernd GER Thüringer Fechtverband e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   GSCHING Wilfried GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   JANDE Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MURCH Sebastian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee CN BERGERT Michael GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN KUKLA Ann- Sophie GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN LOHS Lilian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Ranking lists

2023 Württembergische Rangliste U15 Men's Foil Württembergischer Fechterbund e.V.
2023 Nordbadische Rangliste U15 Men's Foil Nordbadischer Fechterbund e.V.
2023 Sachsen-Anhalt Rangliste U15 Men's Foil Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
2023 Thüringer Rangliste U15 Men's Foil Thüringer Fechtverband e.V.
2023 Berliner Rangliste U15 Men's Foil Berliner Fechterbund e.V.
2023 Brandenburger Rangliste U15 Men's Foil Brandenburger Fechterbund e.V.
2023 Deutsche Rangliste U15 Men's Foil Deutscher Fechter-Bund e.V.
2023 Südbadische Rangliste U15 Men's Foil Südbadischer Fechterbund e.V.

Foil Men's U15 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
NIEDERSACHSEN
MAHUTKA Leander Luis (2009 R)
PREUß Emil (2010 R)
NIEDEREICHHOLZ Lars Ole (2012 R)
SIEMERS Thore (2011 R)
GER --- Inscribed
BAYERN
GER --- Inscribed
BAYERN 2
GER --- Waiting
BAYERN 3
GER --- Waiting
HESSEN
GER --- Inscribed
HESSEN 2
GER --- Waiting
BREMEN
GER --- Inscribed
HAMBURG
EL EBRASHI Junes (2009 R)
RISSMANN Joel Hendrik (2009 R)
BRÜGGE Theodor (2010 L)
SCHULZ Rasmus (2009 R)
GER --- Inscribed
WESTFALEN
GER --- Inscribed
THÜRINGEN
GER --- Inscribed
WÜRTTEMBERG
GER --- Inscribed
WÜRTTEMBERG 2
GER --- Waiting
MECKLENBURG-VORPOMMERN
VATTER Haydn Stig (2009 R)
SCHONATH Tim Konstantin (2009 R)
ERTL Marvin (2010 R)
EYMER Moritz (2009 R)
GER --- Inscribed
SACHSEN-ANHALT
AHLVERS Max (2009 R)
KAMRATH Wolf Maria (2009 R)
TRAUTMANN Nick (2011 R)
KNOCHENHAUER Moritz (2011 R)
GER --- Inscribed
SCHLESWIG-HOLSTEIN
HANSEN Willem (2010 R)
HOLZ Louca (2011 R)
HERBERG Arien (2010 R)
RIEDEL Linus (2010 R)
GER --- Inscribed
BADEN-SÜD
GER --- Inscribed
BADEN-NORD
GER --- Inscribed
SACHSEN
GER --- Inscribed
SACHSEN 2
GER --- Waiting
BERLIN
GER --- Inscribed
BERLIN 2
GER --- Waiting
NORDRHEIN
GER --- Inscribed
NORDRHEIN 2
GER --- Waiting
Team Hamburg
FC Rothenbaum (GER)
- --- Cancelled  
FG SCHWERIN
FG Schwerin (GER)
- --- Cancelled  

16 Entries, 7 Pending, 2 Cancelled

Athlete Federation lic N R
MTV MÜNCHEN
MTV München (GER)
- GER - GER BY Declined  

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BOCK Clemens GER Fechtverband Niedersachsen e.V.
CN FEY Henrik GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
CN HERMANN Marc GER Westfälischer Fechter Bund e.V.
CN HOPPE Adrian GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN KIECKBUSCH Jacob GER Württembergischer Fechterbund e.V.
B KOSACK Maik GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN KUKLA Ann- Sophie GER Landesfechtverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
CN MAYER Leonard GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN RADICE Andrea ITA Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN RAUSCH Björn GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN VALLERIANI Luca Francesco GER Berliner Fechterbund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   GSCHING Wilfried GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   JANDE Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MURCH Sebastian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee CN BERGERT Michael GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN KUKLA Ann- Sophie GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN LOHS Lilian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.