Back to list

Buchholzer Wespenstich
GER Buchholz in der Nordheide
February 10, 2024 - February 11, 2024
Required: National license

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHULZ Sofia 2013 DEN Varde FK
R 3 Inscribed
TRIEBSCH Tabea 2014 GER FC Rothenbaum
R 4 Inscribed
HASSELMANN Ann-Sophie 2013 GER SVA Oranienburg
R 2 Inscribed
DIETZE Emma 2014 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 5 Inscribed
FRÄSSDORF Greta 2013 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 1 Inscribed
PUGACEV Diana 2013 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- Inscribed

6 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D DIERßEN Leonie GER Hamburger FC
MAHUTKA Malin Ava GER Blau-Weiss Buchholz
D MARKS Florian GER FC Rothenbaum
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
D ROHDE Julian GER Blau-Weiss Buchholz
D SALZ Paul Alexander GER Blau-Weiss Buchholz
SCHEMMERLING Julian GER Kieler MTV
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SIEMERS Jesper GER Blau-Weiss Buchholz
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
TIEDEMANN Jan GER FC Rothenbaum
D VON POBLOTZKI Julia GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Norddeutsche Hansepokalserie U11 Women's Foil Tournament Series

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SPOHR Leonie 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.35 Inscribed
LAUDAN Ida Marlene 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.12 Inscribed
SCHRÖDER Lotta 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.13 Inscribed
FROMMOLD Lotte Kassandra 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.8 Inscribed
HABERMANN Emma Charlotte 2012 GER Bremen 1860 Fechten
L 3.2 Inscribed
HU Pan 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.10 Inscribed
TRUJILLO TEUPEL Florentina 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.9 Inscribed
GAUCH Emilia 2011 GER FC Ratzeburg
R 3.23 Inscribed
KNORR Rieke 2011 GER FC Ratzeburg
R 3.28 Inscribed
KRABBE Finnja 2011 GER FC Rothenbaum
L 3.1 Inscribed
GAAS Sabrina 2011 GER FK Hannover
R 3.19 Inscribed
GIAKOUMATOU Ioli 2012 GER FK Hannover
R 3.33 Inscribed
GUNKEL Joline 2011 GER FK Hannover
R 3.3 Inscribed
MINKE Lara 2011 GER FK Hannover
R 3.32 Inscribed
MYRONOVA Nika 2011 GER FK Hannover
R 3.31 Inscribed
PIASSEK Sophie 2012 GER FK Hannover
L 3.27 Inscribed
BRAUN Marla 2012 GER Hamburger FC
R 3.33 Inscribed
DÖRNER Annabelle 2011 GER Hamburger FC
L 3.6 Inscribed
WACHTER Angelina 2012 GER Hamburger FC
R 3.21 Inscribed
SCHEEL Antonia 2011 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 3.11 Inscribed
DIKIZEYEKO Zaïna 2011 GER Kieler MTV
R 3.15 Inscribed
JUNKER Frieda 2012 GER SV Lok Pritzwalk
R 3.4 Inscribed
LAST Julienne 2011 GER SVA Oranienburg
R 3.7 Inscribed
SCHULZ Levke 2011 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.5 Inscribed
KAHNERT Finja 2011 GER VFL Pinneberg
L 3.14 Inscribed
FORTHMANN Lisbeth - GER FC Lütjensee R --- Cancelled  
THÖRNER Emma - GER FC Lütjensee R --- Cancelled  
HEUMANN Maya - GER FC Rothenbaum R --- Cancelled  

25 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
AUGUSTIN Clemens GER Kieler MTV
CN BISCHOF Finn GER Blau-Weiss Buchholz
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D KLAGES Axel GER TC Hameln
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
PICKARDT Lars GER Hamburger FC
D RUSS Nico AUT Fechtcentrum Halle
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste U13 Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Norddeutsche Hansepokalserie U13 Women's Foil Tournament Series
2023 Hamburger Rangliste U13 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Bremer Rangliste U13 Women's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUNKEL Joline 2011 GER FK Hannover
R 1.38 Inscribed
KOTHE Mia 2010 GER ASC Göttingen
R 1.44 Inscribed
SCHEEL Antonia 2011 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 1.2 Inscribed
TEGLAS Timea 2009 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 1.37 Inscribed
GAERTNER Christina 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 1.6 Inscribed
HERTER Alexandra 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 1.3 Inscribed
OEHME Annik 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 1.20 Inscribed
REINHARDT Laura 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 1.4 Inscribed
FROMMOLD Lotte Kassandra 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R 1.27 Inscribed
HABERMANN Emma Charlotte 2012 GER Bremen 1860 Fechten
L 1.8 Inscribed
HU Pan 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 1.28 Inscribed
TRUJILLO TEUPEL Florentina 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 1.17 Inscribed
VOIGT Hannah 2009 GER FC Berlin Südwest
R 1.29 Inscribed
STEMICH Leonie 2009 GER FC Ratzeburg
R 1.24 Inscribed
CHEN Joella 2009 GER FC Rothenbaum
R 1.19 Inscribed
HEUMANN Maya 2012 GER FC Rothenbaum
R --- Inscribed
KRABBE Finnja 2011 GER FC Rothenbaum
L 1.13 Inscribed
ZHU Tian Yi 2010 GER FC Rothenbaum
R 1.25 Inscribed
GAAS Sabrina 2011 GER FK Hannover
R 1.9 Inscribed
DÖRNER Annabelle 2011 GER Hamburger FC
L 1.22 Inscribed
PIEUCHOT CORRA Éliane 2010 GER Hamburger FC
R 1.45 Inscribed
SEIDLITZ Henriette 2009 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 1.18 Inscribed
HARCENKO Julia 2010 GER Kieler MTV
R 1.36 Inscribed
WEßNIGK Clara Malin 2010 GER Kieler MTV
R 1.12 Inscribed
BRAVIN Laura 2009 GER MTV Braunschweig
R 1.23 Inscribed
HOFFMANN Pia Laura 2010 GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
R 1.49 Inscribed
STOLZENHAIN Tarja 2009 GER SV Preußen Reinfeld
L 1.48 Inscribed
SCHULZ Levke 2011 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 1.16 Inscribed
WANG Melina 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 1.1 Inscribed
LAABS Ella Martha 2009 GER VFL Pinneberg
L 1.5 Inscribed
GODT Johanna - GER Bremen 1860 Fechten L 1.35 Cancelled  
WANG Lina - GER Bremen 1860 Fechten R 1.7 Cancelled  
KAHNERT Finja - GER VFL Pinneberg L --- Cancelled  
BRACKERT Anna - GER Walddörfer SV R 1.32 Cancelled  

30 Entries, 0 Pending, 4 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D DIERßEN Leonie GER Hamburger FC
MAHUTKA Malin Ava GER Blau-Weiss Buchholz
D MARKS Florian GER FC Rothenbaum
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
D ROHDE Julian GER Blau-Weiss Buchholz
D SALZ Paul Alexander GER Blau-Weiss Buchholz
SCHEMMERLING Julian GER Kieler MTV
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SIEMERS Jesper GER Blau-Weiss Buchholz
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
TIEDEMANN Jan GER FC Rothenbaum
D VON POBLOTZKI Julia GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste U15 Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Norddeutsche Hansepokalserie U15 Women's Foil Tournament Series
2023 Hamburger Rangliste U15 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Bremer Rangliste U15 Women's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RATZ Victoria Sophia Barbara 2004 AUT ASVÖ FC Salzburg, TB Hamburg-Eilbeck
L 3.6 Inscribed
STØTTRUP Johanne Kathrine 2007 DEN Varde FK
R --- Inscribed
LÜNING Paula 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
FRITSCH Franziska 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.3 Inscribed
HERTER Alexandra 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.5 Inscribed
MAHUTKA Malin Ava 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.31 Inscribed
REINHARDT Laura 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.6 Inscribed
DANILA-LEGEL Ioana Elena 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.8 Inscribed
GODT Johanna 2009 GER Bremen 1860 Fechten
L 3.6 Inscribed
STANGE Sina 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.1 Inscribed
WANG Lina 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.3 Inscribed
KRAUSE Frida 2005 GER FC Rothenbaum
R 2.37 Inscribed
KRAUSE Martha 2009 GER FC Rothenbaum
R 2.61 Inscribed
TEMUR Duru 2007 GER FC Rothenbaum
R 3.5 Inscribed
FISCHER Elena 2010 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
TAUBITZ Elina Annalena 2007 GER Fechtcentrum Halle
R 2.29 Inscribed
GRÜNERT Clara Luise 2005 GER Hamburger FC
L 2.30 Inscribed
GOGOLIN Kim 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
GROßMANN Julie 2008 GER Hanseatischer FC Lübeck
L 2.50 Inscribed
NAUMANN Rebekka 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
SCHMÜSER Emma 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
VANIS Maya 2008 GER MTV Soltau
R 3.8 Inscribed
BEITZ Hanna 2005 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.9 Inscribed
METZ Thea 2006 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 2.33 Inscribed
WANG Melina 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.7 Inscribed
DIERßEN Leonie 2006 GER TSV Winsen
R 3.4 Inscribed
OEHME Annik - GER Blau-Weiss Buchholz R --- Cancelled  
LACHER Janne - GER Bremen 1860 Fechten R 3.2 Cancelled  
SHUBAR Sena - GER SV Grün-Weiss Delmenhorst L --- Cancelled  

26 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
AUGUSTIN Clemens GER Kieler MTV
CN BISCHOF Finn GER Blau-Weiss Buchholz
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D KLAGES Axel GER TC Hameln
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
PICKARDT Lars GER Hamburger FC
D RUSS Nico AUT Fechtcentrum Halle
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste U20 Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Hamburger Rangliste U20 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Hamburger Rangliste U17 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Bremer Rangliste U17 Women's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BANSEMER Viljo 2014 GER Blau-Weiss Buchholz
R 28 Inscribed
GERLACH Tristan 2013 GER Blau-Weiss Buchholz
L 4 Inscribed
REINHARDT Nils 2013 GER Blau-Weiss Buchholz
R 7 Inscribed
FROMMOLD Jelle Hektor 2013 GER Bremen 1860 Fechten
R 2 Inscribed
KRABBE Junes 2014 GER FC Rothenbaum
L 11 Inscribed
GRABER Niklas 2013 GER FK Hannover
R 23 Inscribed
KORTSTOCK Tristan 2014 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 6 Inscribed
VILLHAUER Erik 2013 GER Hanseatischer FC Lübeck
L 1 Inscribed
SCHERLIESS Jasper 2013 GER Kieler MTV
R 10 Inscribed
KÖRNER Till 2013 GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
R 30 Inscribed
VON POBLOTZKI Jakob 2013 GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
R 3 Inscribed
KANWISCHER Bjarne Joshua Emil 2014 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 17 Inscribed
LEMMER Max 2013 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 5 Inscribed
PROSCH Helge 2013 GER TB Hamburg-Eilbeck
L 12 Inscribed
KAHNERT Erik 2013 GER VFL Pinneberg
L 8 Inscribed
NOLTING Fabian Simon - GER Bremen 1860 Fechten R 26 Cancelled  
BUSCH Julius - GER FK Hannover R --- Cancelled  
ZIMMERMANN ALVAREZ Tillmann - GER Hanseatischer FC Lübeck R 15 Cancelled  

15 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D DIERßEN Leonie GER Hamburger FC
MAHUTKA Malin Ava GER Blau-Weiss Buchholz
D MARKS Florian GER FC Rothenbaum
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
D ROHDE Julian GER Blau-Weiss Buchholz
D SALZ Paul Alexander GER Blau-Weiss Buchholz
SCHEMMERLING Julian GER Kieler MTV
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SIEMERS Jesper GER Blau-Weiss Buchholz
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
TIEDEMANN Jan GER FC Rothenbaum
D VON POBLOTZKI Julia GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Norddeutsche Hansepokalserie U11 Men's Foil Tournament Series

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KUTZ Paul 2012 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 3.35 Inscribed
NIEDEREICHHOLZ Lars Ole 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.5 Inscribed
SIEMERS Thore 2011 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.26 Inscribed
HESSE Anton 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.11 Inscribed
SCHEIBNER Lasse Krischan 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.21 Inscribed
STANGE Leander 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.3 Inscribed
BUSSE Sidney-Liam 2011 GER FC Lütjensee
R 3.42 Inscribed
EL EBRASHI Sami 2012 GER FC Rothenbaum
R 3.13 Inscribed
MARKS Alexander 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.6 Inscribed
SCHNEIDER Ole 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.1 Inscribed
SCHROEDER Henry 2012 GER FC Rothenbaum
R 3.10 Inscribed
GASCHUTIN MAZUR Rostislav 2011 GER FK Hannover
R 3.30 Inscribed
WU Mario Jun Long 2012 GER FK Reemtsma
R 3.14 Inscribed
BRÜGGE Konrad 2012 GER Hamburger FC
R 3.12 Inscribed
BREEDE Mads Johann 2012 GER Kieler MTV
R 3.17 Inscribed
HOLZ Louca 2011 GER Kieler MTV
R 3.2 Inscribed
LELJAKIN Jan Adrian 2012 GER MTV Braunschweig
R 3.7 Inscribed
ZABEL Ben 2011 GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
R 3.22 Inscribed
SCHEFFLER Alexander 2012 GER SV Preußen Reinfeld
R 3.32 Inscribed
ALBRECHT Felix 2012 GER TC Hameln
R 3.37 Inscribed
BOGENSCHNEIDER Tom Luca 2012 GER TSV Winsen
R 3.15 Inscribed
HERMES Tom Fiete 2011 GER TSV Winsen
R 3.31 Inscribed
LAABS Alexander Raphael 2011 GER VFL Pinneberg
R 3.16 Inscribed
SICHENG Kai Liu 2011 GER VFL Wolfsburg
R 3.39 Inscribed
KNEBEL Timur 2011 GER Walddörfer SV
R 3.4 Inscribed
KHAN Jared - GER FC Rothenbaum R 3.24 Cancelled  
WOLLMER Maxime - GER Hanseatischer FC Lübeck R 3.35 Cancelled  
PETERS Bjarne - GER SVA Oranienburg R 3.9 Cancelled  

25 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
AUGUSTIN Clemens GER Kieler MTV
CN BISCHOF Finn GER Blau-Weiss Buchholz
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D KLAGES Axel GER TC Hameln
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
PICKARDT Lars GER Hamburger FC
D RUSS Nico AUT Fechtcentrum Halle
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste U13 Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Norddeutsche Hansepokalserie U13 Men's Foil Tournament Series
2023 Hamburger Rangliste U13 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Bremer Rangliste U13 Men's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZHU Jin Yuan 2009 CHN FC Rothenbaum
R 3.3 Inscribed
HERBERG Arien 2010 GER Kieler MTV
R 3.14 Inscribed
NIEDEREICHHOLZ Lars Ole 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.39 Inscribed
PREUß Emil 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.11 Inscribed
SIEMERS Thore 2011 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.52 Inscribed
HESSE Anton 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.18 Inscribed
NOLTING Felix Gregor 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.4 Inscribed
STANGE Leander 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.25 Inscribed
IHNS Magnus 2010 GER FC Ratzeburg
R 3.35 Inscribed
LORENZ Theo 2010 GER FC Ratzeburg
R 3.37 Inscribed
MARKS Alexander 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.10 Inscribed
SCHNEIDER Ole 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.9 Inscribed
SCHROEDER Henry 2012 GER FC Rothenbaum
R 3.16 Inscribed
BRANTZ Felix 2010 GER FG Rotation Berlin
R 3.28 Inscribed
WU Mario Jun Long 2012 GER FK Reemtsma
R 3.49 Inscribed
BRÜGGE Konrad 2012 GER Hamburger FC
R 3.49 Inscribed
BRÜGGE Theodor 2010 GER Hamburger FC
L 3.6 Inscribed
OBERSTEBRINK Casper 2010 GER Hamburger FC
R 3.26 Inscribed
PENK Willem Ole 2010 GER Hamburger FC
R 3.51 Inscribed
HANSEN Willem 2010 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 3.24 Inscribed
BORNIER Levi Matisse 2011 GER Kieler MTV
R 3.53 Inscribed
DROCHNER Raphael 2009 GER Kieler MTV
R 3.21 Inscribed
HOLZ Louca 2011 GER Kieler MTV
R 3.8 Inscribed
HUSS Lucas 2010 GER Kieler MTV
R 3.45 Inscribed
RIEDEL Linus 2010 GER Kieler MTV
R 3.12 Inscribed
WOELK Benne 2009 GER Kieler MTV
R 3.17 Inscribed
LELJAKIN Jan Adrian 2012 GER MTV Braunschweig
R 3.41 Inscribed
KOLDEWEYH Marco 2010 GER SV Preußen Reinfeld
R 3.13 Inscribed
SCHEFFLER Patrick 2010 GER SV Preußen Reinfeld
R 3.36 Inscribed
HASSELMANN Sean Lucas 2009 GER SVA Oranienburg
R 3.7 Inscribed
HEITMANN Jannik Max 2010 GER TB Hamburg-Eilbeck
L 3.15 Inscribed
RISSMANN Joel Hendrik 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.1 Inscribed
SCHULZ Rasmus 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.2 Inscribed
CIPTOKUSUMO Syamil Dermawan Musa 2010 INA TK Hannover
R --- Inscribed
SCHEIBNER Lasse Krischan - GER Bremen 1860 Fechten R 3.43 Cancelled  
KHAN Jared - GER FC Rothenbaum R 3.29 Cancelled  
LAABS Alexander Raphael - GER VFL Pinneberg R --- Cancelled  

34 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D DIERßEN Leonie GER Hamburger FC
MAHUTKA Malin Ava GER Blau-Weiss Buchholz
D MARKS Florian GER FC Rothenbaum
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
D ROHDE Julian GER Blau-Weiss Buchholz
D SALZ Paul Alexander GER Blau-Weiss Buchholz
SCHEMMERLING Julian GER Kieler MTV
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SIEMERS Jesper GER Blau-Weiss Buchholz
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
TIEDEMANN Jan GER FC Rothenbaum
D VON POBLOTZKI Julia GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste U15 Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Norddeutsche Hansepokalserie U15 Men's Foil Tournament Series
2023 Hamburger Rangliste U15 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Bremer Rangliste U15 Men's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAMMANN Laurens 2006 GER TSV Winsen
L 3.8 Inscribed
EHRLING Paul 2006 GER ASC Göttingen
R 3.16 Inscribed
MARGGRAF Lars 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.16 Inscribed
KOPP Laurens 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.9 Inscribed
MAHUTKA Leander Luis 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.39 Inscribed
ROHDE Julian 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.13 Inscribed
SIEMERS Jesper 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.6 Inscribed
KLOKER Henry 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.3 Inscribed
NOLTING Felix Gregor 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.4 Inscribed
WANG Zimin 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L 3.2 Inscribed
EL EBRASHI Junes 2009 GER FC Rothenbaum
R 2.71 Inscribed
MARKS Florian 2008 GER FC Rothenbaum
L 2.67 Inscribed
AHLVERS Max 2009 GER Fechtcentrum Halle
R 2.63 Inscribed
KUNERT Benwick 2008 GER Fechtcentrum Halle
L --- Inscribed
THETMEYER Lucas 2006 GER Fechtcentrum Halle
R --- Inscribed
FINK Alexander 2008 GER FK Hannover
L 2.66 Inscribed
MIECHIELSEN Piet 2007 GER Hamburger FC
R 3.3 Inscribed
KLÖTZER Maximilian 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 2.41 Inscribed
SALZ Paul Alexander 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- Inscribed
GRAEFE Lukas 2007 GER Kieler MTV
R --- Inscribed
MEIER-ECKHOFF Campino 2006 GER MTV Braunschweig
R 3.5 Inscribed
JANKOWIAK Alex 2008 GER MTV Soltau
L 3.15 Inscribed
PLEPI Patricius 2007 GER MTV Soltau
R --- Inscribed
EHLERS Jordan Sidney 2005 GER SV Grün-Weiss Delmenhorst
R 3.7 Inscribed
HASSELMANN Marc André 2008 GER SVA Oranienburg
R --- Inscribed
RISSMANN Joel Hendrik 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.6 Inscribed
SCHULZ Rasmus 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.7 Inscribed
KLAGES Lasse 2006 GER TC Hameln
R 3.11 Inscribed
MIES Sven Frederik 2007 GER TC Hameln
R 3.10 Inscribed
MAISON Jost 2005 GER TSV Winsen
R 2.43 Inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L 2.26 Inscribed
ESPELAGE Casper 2006 GER VFL Pinneberg
R --- Inscribed
CHIAM Andrew 2006 SGP Fechtteam Hamburger Hochschulen
R --- Inscribed
SCHULZ Maksymilian - DEN Varde FK R --- Cancelled  
WEIDEMANN Leon - GER Eintracht Hildesheim R 3.18 Cancelled  
BISCHOF Finn - GER Bremen 1860 Fechten R 2.23 Cancelled  
GERBERS Emil - GER Bremen 1860 Fechten R 3.6 Cancelled  

33 Entries, 0 Pending, 4 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
AUGUSTIN Clemens GER Kieler MTV
CN BISCHOF Finn GER Blau-Weiss Buchholz
CN BOCK Clemens GER Bremen 1860 Fechten
D KLAGES Axel GER TC Hameln
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
D MOGILIN Matvey GER Blau-Weiss Buchholz
PICKARDT Lars GER Hamburger FC
D RUSS Nico AUT Fechtcentrum Halle
SCHMID Andreas GER FC Rothenbaum
D SPÖTHE Maximilian GER Blau-Weiss Buchholz
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste U20 Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Hamburger Rangliste U17 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Hamburger Rangliste U20 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2023 Bremer Rangliste U17 Men's Foil Landesfachverband Fechten Bremen e.V.

Officials

EINFELDT Lucas GER Coach Sat Sun Hamburger FC
WAGNER Christiane GER Coach Sun Hamburger FC
WAGNER Dirk GER Coach Sun Hamburger FC
GAWRISCH Dieter GER Coach Sun SV Lok Pritzwalk