Back to list

Heinz-Dieter Brockmann Gedächtnisturnier
GER Osnabrück
September 16, 2023 - September 17, 2023
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JELINEVITS Anastassia 1984 EST ETV Hamburg
R 3.10 Inscribed
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R 1.93 Inscribed
HACKMACK Laura 1992 GER
R --- Inscribed
VAN VLIET Jonna-Deva 2006 GER FC Oldenburg
R 2.3 Inscribed
WALL Loreley Thais 2005 GER Fechtergilde Südholstein
R 1.85 Inscribed
WRAGE Emilie 2004 GER Fechtergilde Südholstein
R 1.52 Inscribed
SCHMIDT Charlotte 1999 GER FG Segeberg
R --- Inscribed
SCHOOF Clara 1999 GER FG Segeberg
R 1.118 Inscribed
BOUEKE VELÁSQUEZ Sarai 2004 GER FS Bielefelder TG
R 3.11 Inscribed
MEIER Jana 2003 GER FS Bielefelder TG
R 1.40 Inscribed
FREYBERG Catherina 1986 GER Osnabrücker SC
R 2.20 Inscribed
TEPE Sina 2004 GER Osnabrücker SC
R 2.14 Inscribed
WIETHEUPER Tessa 2002 GER Osnabrücker SC
L 1.76 Inscribed
HECK Heike 1964 GER SV Vorwärts Nordhorn
R 2.10 Inscribed
VELETSKAYA Marina 1973 RUS Fechtergilde Südholstein
R --- Inscribed
ARAZYAN Elen - ARM Fechtergilde Südholstein L --- Cancelled  
PÖTTKER Heike - GER SV Vorwärts Nordhorn R 2.7 Cancelled  
BORS Kerstin - GER TSV Bayer 04 Leverkusen L 1.98 Cancelled  

15 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN HÖWEKENMEIER Simon GER Osnabrücker SC
CN WALL Arsenij Cornelius GER Fechtergilde Südholstein
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste Senior Women's Epee Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Bremer Rangliste Senior Women's Epee Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
2023 Schleswig-Holsteinische Ranglisten Senior Women's Epee Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
2023 Schleswig-Holsteinische Ranglisten Senior Women's Epee Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VERWAAL Crijn 1999 BEL Confrerie Gent
R --- Inscribed
ALBRECHT Michael 1959 GER Bremen 1860 Fechten
L 2.1 Inscribed
HINZ Gerald 1965 GER Elmshorner MTV
R 1.63 Inscribed
BRAZA Eric 2005 GER FC Bremen-Nord
R 2.5 Inscribed
DOBSON John 1977 GER FC Bremen-Nord
R 2.4 Inscribed
GARNATZ Ryan Philip 2007 GER
L 2.6 Inscribed
KRAUS Sascha 1984 GER FC Bremen-Nord
L 1.77 Inscribed
WOLFTEICH Stefan 1991 GER FC Oldenburg
R 1.65 Inscribed
WALL Arsenij Cornelius 2003 GER Fechtergilde Südholstein
R 1.157 Inscribed
LANGE Jesper 2007 GER FG Segeberg
R --- Inscribed
LANGE Magnus 2007 GER FG Segeberg
L --- Inscribed
SCHNEIDER Tim Raymond 2005 GER FG Segeberg
L 1.69 Inscribed
STADTER Armin 1961 GER FG Segeberg
R --- Inscribed
HORSTBRINK Moritz 2004 GER FS Bielefelder TG
R 1.90 Inscribed
KIRCHNER Tim 2003 GER FS Bielefelder TG
R 1.53 Inscribed
DELFS Lennart 1994 GER Hamburger FC
R 1.75 Inscribed
THELEN Christian 1988 GER MTV Braunschweig
R 1.67 Inscribed
HELLMICH Konrad 2008 GER Osnabrücker SC
R 2.14 Inscribed
HÖWEKENMEIER Simon 2005 GER Osnabrücker SC
L 2.13 Inscribed
KLADDE Ole 2006 GER Osnabrücker SC
R 2.4 Inscribed
ESKILDSEN Mads 1998 GER Sport-Club Itzehoe
R 1.126 Inscribed
LINOW Holger 1968 GER Sport-Club Itzehoe
R --- Inscribed
LINOW Rasmus 2001 GER Sport-Club Itzehoe
R 1.141 Inscribed
KAMBACH Linus 2003 GER SV Vorwärts Nordhorn
R 1.122 Inscribed
KIEHL Elian 2006 GER SV Vorwärts Nordhorn
R 2.18 Inscribed
RAUCH Rainer 1975 GER TK Hannover
R 1.48 Inscribed
FRANCO Jacopo Samuele 2006 GER TSC Eintr. Dortmund
R 3.29 Inscribed
BELLMANN Achim 1957 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.80 Inscribed
VOß Thilo 1987 GER TV Paderborn
R 1.179 Inscribed
BERGER Matthias 1969 GER USC Magdeburg
R 1.70 Inscribed
CICHOSZ Matthias 1962 GER USC Magdeburg
R 3.5 Inscribed
CARADO Jeffrey 1975 PHI Sport-Club Itzehoe
R --- Inscribed
PETROV Pavel 1985 RUS TSV Bayer 04 Leverkusen, NightFencingLeague
R --- Inscribed
MARHEINEKE Torsten - GER Heidelberger FC/TSG R. L 1.175 Cancelled  
ADRIAN Georg - GER Quernheimer FC R 3.10 Cancelled  
VORMWEG Elias - GER TK Hannover R 1.105 Cancelled  

33 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN BERNZEN Henrik GER Osnabrücker SC
CN POLNER David GER Osnabrücker SC
D TEPE Sina GER Osnabrücker SC
CN WALL Loreley Thais GER Sport-Club Itzehoe
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2023 Niedersächsische Rangliste Senior Men's Epee Fechtverband Niedersachsen e.V.
2023 Bremer Rangliste Senior Men's Epee Landesfachverband Fechten Bremen e.V.
2023 Schleswig-Holsteinische Ranglisten Senior Men's Epee Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
2023 Schleswig-Holsteinische Ranglisten Senior Men's Epee Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.

Officials

KLADDE Michael GER Parents Sat Sun Osnabrücker SC
PAGALOV Mered SWE Coach Sat Sun Osnabrücker SC