Back to list

Offene Hamburger Meisterschaften
GER Hamburg
December 3, 2022 - December 4, 2022
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JELINEVITS Anastassia 1984 EST ETV Hamburg
R --- inscribed
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
ROESSLER Kirsten Kaya 1962 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
STEPHAN Johanna 1993 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
HÄUSLER Chantal 2000 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
ODINIUS Clara Maria 1997 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
RECKFORT Johanna 1997 GER FC Uni Kiel
R --- inscribed
WALL Loreley Thais 2005 GER Fechtergilde Südholstein
R --- inscribed
BACHMANN Victoria Charlotte 2007 GER FG Segeberg
R --- inscribed
SCHOOF Clara 1999 GER FG Segeberg
R --- inscribed
BRÜGGE Kathie 1977 GER Hamburger FC
R --- inscribed
SCHMIDT Sina 2001 GER Hamburger FC
R --- inscribed
WERNER Kerstin 1970 GER Hamburger FC
R --- inscribed
SIYUM Denise 2000 GER MTV München
R --- inscribed
LÖHLER Lilli 2005 GER OFC Bonn
R --- inscribed
ROSENBERG Sandra Michaela 1982 GER TSG Bergedorf
R --- inscribed
LÖHLER Bärbel 1965 GER Tura Meldorf
R --- inscribed
RAMM Aileen Zoe 1999 GER Tura Meldorf
R --- inscribed
KRAKOWSKA Wiktoria 1998 POL PTG Sokol Mielec
R --- inscribed
MARINA Veletskaya 1973 RUS Fechtergilde Südholstein
R --- inscribed
ANTONIUK Sofiia 2004 UKR ETV Hamburg
R --- inscribed
KOTIUZHYNSKA Mariia 2006 UKR FC Berlin Südwest
R --- inscribed
RETTKOWSKI Sarah - GER FG Schwerin R --- cancelled  
MÜLLER Kathrin - GER TSV Buchholz 08 R --- cancelled  

22 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FAQIZADAH Abdulghafar 1994 AFG ETV Hamburg
R --- inscribed
BAKKE Simon 2002 DEN Rudersdal FK
R --- inscribed
HINZ Gerald 1965 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
BERSE Oliver 1971 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
DUSTMANN Martin 1975 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
KLEIN Jonas 1993 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
KNOBELSDORF Markus 1970 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
KOZLOWSKI Todd 1992 GER ETV Hamburg, UF Fencing
L --- inscribed
DENES David 2007 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
HAMZEH Nour Aldeen 1987 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
MIERAU Clemens 1994 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
SCHATTENFROH Sebastian 1970 GER FC Berlin Südwest
L --- inscribed
SCHULZE Marc 1996 GER FC Berlin Südwest
--- inscribed
WILDE Lutz 1968 GER FC Berlin Südwest
L --- inscribed
WILLENBOCKEL Christian Tobias 1982 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
BRAZA Eric 2005 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
STAGE Tobias 1998 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
FRIEDRICH Lukas 1997 GER FC Uni Kiel
R --- inscribed
WALL Arsenij Cornelius 2003 GER Fechtergilde Südholstein
R --- inscribed
PÖNISCH Thomas 1972 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
LANGE Magnus 2007 GER FG Segeberg
L --- inscribed
SCHNEIDER Tim Raymond 2005 GER FG Segeberg
L --- inscribed
BEIL Christian 1969 GER Hamburger FC
R --- inscribed
DELFS Lennart 1994 GER Hamburger FC
R --- inscribed
FRAUEN Finn 2002 GER Hamburger FC
R --- inscribed
WAGNER Dirk 1962 GER Hamburger FC
R --- inscribed
ESKILDSEN Mads 1998 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
HALBLEIB Nils 2004 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
LINOW Holger 1968 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
LINOW Rasmus 2001 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
GRANERT Johannes 2002 GER SV Einheit Altenburg
L --- inscribed
PAWLAK Sven 2002 GER Tura Meldorf
R --- inscribed
BERGER Matthias 1969 GER USC Magdeburg
R --- inscribed
RATTI Riccardo 1990 ITA ETV Hamburg
L --- inscribed
KULESOVS Vadims 1992 LAT FC Grunewald
R --- inscribed
GERONIMO Flavio 1996 LUX ETV Hamburg
R --- inscribed
SALAMANDRA Lev 1973 RUS FC Grunewald
L --- inscribed
VOERSAA Christian - DEN Vejle FK R --- cancelled  
ZIEBELL Olaf - GER ETV Hamburg L --- cancelled  
MÜLLER Norbert - GER TSV Buchholz 08 L --- cancelled  
CARADO Jeffrey - PHI SC Itzehoe R --- cancelled  

38 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAATZ Lena 1984 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
RAMME-ADLER Isabelle 1992 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
KRAUSE Frida 2005 GER FC Rothenbaum
R --- inscribed
SCHWANKE Virginia Angelina 2002 GER FC Rothenbaum
R --- inscribed
RECKFORT Johanna 1997 GER FC Uni Kiel
R --- inscribed
KROGGEL Katharina 1976 GER FK Hannover
R --- inscribed
GRÜNERT Clara Luise 2005 GER Hamburger FC
L --- inscribed
BACH Helena Franziska 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
GOGOLIN Kim 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
KOLLMETZ Hilke 1971 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
NAUMANN Rebekka 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
SCHMÜSER Emma 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- inscribed
DREWS Lina 1999 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
KNAP Barbara 1997 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
KNAP Sofia 2000 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MAUL Xenia 2002 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
HOFFMANN Amelie 2000 GER TSV Winsen
R --- inscribed
HEINTZ Amalia 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
RAUNISI Cecilia 1991 ITA FC Uni Kiel
L --- inscribed
ENGEL Laura Eileen - GER Harburger TB R --- cancelled  
BREDE Frederike - GER TSG Bergedorf --- cancelled  

19 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PETERS Jürgen 1963 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
KANTE Marten Bjarne 1998 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
BECHER Karl 1967 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
MARKUS Vossenberg 1970 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
BEU Lars 1963 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
ODINIUS Michael 1961 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
MAYER Leonard 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
FRIEDRICH Lukas 1997 GER FC Uni Kiel
R --- inscribed
MARWEG Timon 2000 GER FC Uni Kiel
R --- inscribed
MEYER Lars 1997 GER FC Uni Kiel
R --- inscribed
WALTER Sebastian 2007 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
BEHN Tobias 1999 GER Hamburger FC
R --- inscribed
KRAFT Fynn-Frithjof 1996 GER Hamburger FC
R --- inscribed
RIECKMANN Nels 1991 GER Hamburger FC
R --- inscribed
VOGEL Linus 2001 GER Hamburger FC
R --- inscribed
BUCHENHORST Anton 2005 GER SC Berlin
R --- inscribed
BERGMANN Immanuel 2003 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
PETERSSON LARSSON Ole 2003 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
OFFERMANN Carsten 2000 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
DETERMANN Marius Morgan 1984 GER TG Münster
R --- inscribed
ENGELHARDT Dimitri 1964 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
SCHMOLKE Claas 1965 GER VFW Oberalster
L --- inscribed
SKIBA Finn 2006 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
WALTER Anton 1999 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
BENZE Jonathan 2007 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
KRUMSTROH Sönke 1998 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
WEIMANN Dorian 2005 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
GROTE Lukas - GER DFC Düsseldorf R --- cancelled  
ZIEBELL Olaf - GER ETV Hamburg L --- cancelled  
MIECHIELSEN Piet - GER Hamburger FC R --- cancelled  
BURGHARDT Dominique Marcel - GER Harburger TB R --- cancelled  
HOHWY Fritz - GER Walddörfer SV R --- cancelled  

29 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
HAMBACH-RICHTER Rabea 1981 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
LE PHUONG Linh 1990 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
BOSCHEN Chiara 2001 GER Harburger TB
R --- inscribed
BREER Jana 2004 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
ROCA LLANOS Yanis Magdalena 2000 PER ETV Hamburg
R --- inscribed
BOTH Petra - GER ETV Hamburg R --- cancelled  
PIELSTICKER Joana - GER ETV Hamburg R --- cancelled  
STEPHAN Johanna - GER ETV Hamburg R --- cancelled  
KOLLMETZ Hilke - GER Hanseatischer FC Lübeck L --- cancelled  

6 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TAHA Omar 1995 EGY ETV Hamburg
R --- inscribed
BURKHARDT Helmar 1984 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
DEMSKI Dominik 1991 GER Berliner FC
R --- inscribed
SACHTLEBEN Felix 1986 GER Berliner FC
R --- inscribed
WICHITILL Gert 1966 GER Berliner FC
R --- inscribed
EHRHARDT Jonas 1994 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
KAMPMANN Marc-André 1994 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
ROOS Nils 2006 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
KHA Willy 1995 GER FK Reemtsma
R --- inscribed
BURGHARDT Dominique Marcel 2005 GER Harburger TB
R --- inscribed
GROSS Eduard 2005 GER Harburger TB
R --- inscribed
BERTHOLD Cornelius 1987 GER TSG Bergedorf
R --- inscribed
LÜTT Laurenz Richard 2004 GER TSG Bergedorf
R --- inscribed
NEUMANN René - GER ETV Hamburg R --- cancelled  
ZIEBELL Olaf - GER ETV Hamburg L --- cancelled  
ADEMA Richard - NED ETV Hamburg, Delft Fencing Club R --- cancelled  

14 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials