Back to list

Zymo Cup 2023
GER Moers
February 11, 2023 - February 12, 2023
Required: National license

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LUO Theresa Wanrui 2012 CHN TG Münster
R 5 Inscribed
DOMURAD Kasia 2012 GER Der Fechtverein.Bonn
R --- Inscribed
BRITO Carlota 2012 GER DFC Düsseldorf
R 1 Inscribed
MÜHLEISEN Katharina 2013 GER Dürener FC
R 10 Inscribed
BEERMANN Cecilia 2012 GER ETUF Essen
R 12 Inscribed
D'ANJOU Laura 2013 GER FC Moers
R 14 Inscribed
GROTHOFF Flora 2012 GER FC Moers
L --- Inscribed
GROTHOFF Maja 2012 GER FC Moers
R --- Inscribed
KOMP Ella 2012 GER FC Moers
L 6 Inscribed
NOWAK Nora Ilona 2013 GER FC Moers
R 16 Inscribed
ZENZOUL Zahra Mouna 2013 GER FC Moers
R 9 Inscribed
BECKS Leandra 2012 GER FG Recklinghausen
L --- Inscribed
PAASCHE Emma Charlotte 2012 GER FG Recklinghausen
R --- Inscribed
FRIBUS Victoria 2012 GER TB Burgsteinfurt
R 15 Inscribed
MILLER Lina 2012 GER TB Burgsteinfurt
R 4 Inscribed
PASTUSHENKO Lisa 2012 GER TSV 1863 Herdecke
R 7 Inscribed
CHRISTIAENS Selina 2012 GER TV Jahn Siegen
R 3 Inscribed
FISCHENICH Felizitas Doris Maria 2012 GER TV Jahn Siegen
R 12 Inscribed
SBOUI Sirin 2012 GER TV Jahn Siegen
R 10 Inscribed
FEDISHYNA Varvara 2012 UKR TG Münster
R 7 Inscribed

20 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 BASSINE Kenza GER Der Fechtverein.Bonn
D FLOSDORF Niclas GER Dürener FC
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
CN SAUERMANN Tim GER DFC Düsseldorf
M1 TIETZ Carlo GER FG Recklinghausen
D TRUSKAWA Maarten GER Hasper FC
D WEBER Kilian GER DFC Düsseldorf
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FROMMOLD Lotte Kassandra 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
GERLITZ Alexandra 2011 GER Der Fechtverein.Bonn
R --- Inscribed
JUNG Katharina 2011 GER DFC Düsseldorf
R 6 Inscribed
GRÜBNAU Linda 2011 GER Duisburger FK
R 15 Inscribed
TARTLER Johanna 2010 GER Dürener FC
L 12 Inscribed
KLECKER Amelia 2010 GER ETUF Essen
R 9 Inscribed
OEHME Chelsea 2010 GER ETUF Essen
R --- Inscribed
ABENDROTH Marie 2011 GER FC Moers
R 14 Inscribed
REINDL Alva 2010 GER FC Moers
L 1 Inscribed
VASILOPOULUS Maya 2011 GER FC Moers
R 7 Inscribed
KRANZ Mia Lianne 2011 GER TB Burgsteinfurt
R 3 Inscribed
DIERKES Ava Louisa 2011 GER TG Münster
R 12 Inscribed
SPINZIG Johanna 2011 GER TG Münster
R 5 Inscribed
BRUMMEL Luna Mira 2010 GER TSV 1863 Herdecke
R 4 Inscribed
MILAZZO Elena 2010 GER TSV 1863 Herdecke
R 8 Inscribed
COLSMAN Antonia 2010 GER TV Jahn Siegen
R 2 Inscribed

16 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 BASSINE Kenza GER Der Fechtverein.Bonn
D FLOSDORF Niclas GER Dürener FC
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
CN SAUERMANN Tim GER DFC Düsseldorf
M1 TIETZ Carlo GER FG Recklinghausen
D TRUSKAWA Maarten GER Hasper FC
D WEBER Kilian GER DFC Düsseldorf
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HE Xingman Bianca 2011 CHN CE Woluwe
--- Inscribed
STANGE Sina 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
BASSINE Kenza 2008 GER Der Fechtverein.Bonn
R 5 Inscribed
ESTRADA GARCIA DE CORTAZAR Eva 2008 GER Der Fechtverein.Bonn
R 14 Inscribed
WEISSKIRCHEN Diana 2009 GER Der Fechtverein.Bonn
R 4 Inscribed
STRÜNCK Miriam 2008 GER DFC Düsseldorf
R 7 Inscribed
TAMAKI Tilda 2009 GER DFC Düsseldorf
R 8 Inscribed
WIESSNER Franka 2008 GER DFC Düsseldorf
R 10 Inscribed
LOSEMANN Lenja 2008 GER Duisburger FK
R --- Inscribed
CÜPPER Miriam 2008 GER Dürener FC
R 26 Inscribed
HAMMERATH Silva 2008 GER Dürener FC
R 11 Inscribed
ABENDROTH Teresa 2009 GER FC Moers
R 3 Inscribed
BOC Mai Ly 2009 GER FC Moers
R --- Inscribed
HILBRANDT Katharina 2009 GER FC Moers
R --- Inscribed
KOSIN Lena 2008 GER FC Moers
L 1 Inscribed
REINDL Alva 2010 GER FC Moers
L 2 Inscribed
SCHOMAKER Viktoria 2009 GER FC Moers
R 13 Inscribed
SINGLE Chiara 2008 GER Kölner FK
R 8 Inscribed
PECKERT Carlotta 2009 GER OFC Bonn
R 6 Inscribed
MAYER Cecile 2008 GER Quernheimer FC
R 19 Inscribed
BONSINGNORE Chloé 2008 GER TG Münster
R 22 Inscribed
DIERKES Jule Josefine 2009 GER TG Münster
R 12 Inscribed
KAPUSTA Ida 2008 GER TG Münster
R 15 Inscribed
SCHEIWE Aurelia 2009 GER TG Münster
R 17 Inscribed
BRENNER Rahel 2008 GER TV Jahn Siegen
R 18 Inscribed
DORNSEIFF Lena 2008 GER TV Jahn Siegen
R 16 Inscribed
FISCHENICH Johanna 2009 GER TV Jahn Siegen
R 26 Inscribed
LANGE Anna Sophie 2009 GER TV Jahn Siegen
R 20 Inscribed
MOSKVITIN Nika 2009 GER TV Jahn Siegen
R 22 Inscribed
KRANZ Mia Lianne - GER TB Burgsteinfurt R --- Cancelled  
SPINZIG Johanna - GER TG Münster R --- Cancelled  

29 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 DAVID Erik GER FG Recklinghausen
M1 GROTEFELD Uma Rebekka GER DFC Düsseldorf
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
CN METHNER Clarissa GER DFC Düsseldorf
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NEIß Bent GER Der Fechtverein.Bonn
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
M1 SCHNEIDER Mark GER Der Fechtverein.Bonn
D SCHUMACHER Noah GER TG Münster
D TRUSKAWA Maarten GER TG Münster
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
D WILMSMEYER Tom GER TG Münster
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JOUILI Amira 2007 GER Der Fechtverein.Bonn
R 2.16 Inscribed
SCHNEIDER Alexandra 2006 GER Der Fechtverein.Bonn
R 2.14 Inscribed
WIESSNER Franka 2008 GER DFC Düsseldorf
R 1.85 Inscribed
CÜPPER Miriam 2008 GER Dürener FC
R 2.17 Inscribed
HAMMERATH Silva 2008 GER Dürener FC
R 2.13 Inscribed
RIDDER Reimut 2006 GER Dürener FC
R 1.55 Inscribed
WEYERMANN Freya 2007 GER Dürener FC
R 1.46 Inscribed
ABENDROTH Teresa 2009 GER FC Moers
R 1.54 Inscribed
BOC Mai Ly 2009 GER FC Moers
R 1.67 Inscribed
HILBRANDT Katharina 2009 GER FC Moers
R 1.47 Inscribed
KOSIN Lena 2008 GER FC Moers
L 1.44 Inscribed
SCHOMAKER Viktoria 2009 GER FC Moers
R 1.80 Inscribed
VÖLKER Linn Marie 2007 GER FC Moers
L 1.5 Inscribed
BEHLKE Ronja 2007 GER FG Recklinghausen
R 1.71 Inscribed
ENGEL Hanna 2007 GER Kölner FK
R 1.66 Inscribed
MAYER Cecile 2008 GER Quernheimer FC
R 2.11 Inscribed
MILAZZO Sara 2007 GER TSV 1863 Herdecke
R --- Inscribed
BORYSOVA Ahlaia 2008 UKR OFC Bonn
L 2.2 Inscribed

18 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 BASSINE Kenza GER Der Fechtverein.Bonn
D FLOSDORF Niclas GER Dürener FC
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
CN SAUERMANN Tim GER DFC Düsseldorf
M1 TIETZ Carlo GER FG Recklinghausen
D TRUSKAWA Maarten GER Hasper FC
D WEBER Kilian GER DFC Düsseldorf
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GELISSEN Lopke 2005 BEL Schermkring Herckenrode
R --- Inscribed
HARTFELDER Nicole 2005 GER FC Moers
R 1.24 Inscribed
KLOCKHAUS Emily 2003 GER DFC Düsseldorf
R 1.18 Inscribed
RIDDER Alrun 2005 GER Dürener FC
R 1.61 Inscribed
WEYERMANN Freya 2007 GER Dürener FC
R 1.60 Inscribed
VÖLKER Linn Marie 2007 GER FC Moers
L 1.22 Inscribed
BEHLKE Ronja 2007 GER FG Recklinghausen
R --- Inscribed
ADRIAN Maria 2003 GER Quernheimer FC
R 1.28 Inscribed
HOFFMANN Alexia 2005 GER TB Burgsteinfurt
R 2.11 Inscribed
REISEWITZ Isabell Maria 2003 GER TG Münster
R --- Inscribed
BORYSOVA Ahlaia 2008 UKR OFC Bonn
L 2.2 Inscribed
RIDDER Reimut - GER Dürener FC R 2.13 Cancelled  

11 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 DAVID Erik GER FG Recklinghausen
M1 GROTEFELD Uma Rebekka GER DFC Düsseldorf
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
CN METHNER Clarissa GER DFC Düsseldorf
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NEIß Bent GER Der Fechtverein.Bonn
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
M1 SCHNEIDER Mark GER Der Fechtverein.Bonn
D SCHUMACHER Noah GER TG Münster
D TRUSKAWA Maarten GER TG Münster
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
D WILMSMEYER Tom GER TG Münster
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MEYER Marianne 1995 FRA DFC Düsseldorf, GUEBWILLER
--- Inscribed
RUERS Merle 2002 GER FC Moers
L 1.44 Inscribed
BECK Clara 1993 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
KLOCKHAUS Emily 2003 GER DFC Düsseldorf
R 1.25 Inscribed
RICKEN Lisa 2002 GER Dürener FC
R 1.34 Inscribed
RIDDER Alrun 2005 GER Dürener FC
R 2.19 Inscribed
VÖLKER Linn Marie 2007 GER FC Moers
L 2.12 Inscribed
ADRIAN Maria 2003 GER Quernheimer FC
R 2.8 Inscribed
SCHÄFER Nadine 2002 GER Quernheimer FC
R 2.15 Inscribed
NEUMANN Clara Sophie 2001 GER TG Münster
R 2.10 Inscribed
LE CLAIRE Florence 1993 GER USC Bochum
R 2.11 Inscribed
CZEGLEDY Edina 1978 HUN DFC Düsseldorf
L --- Inscribed
GELISSEN Lopke - BEL Schermkring Herckenrode R --- Cancelled  

12 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 BASSINE Kenza GER Der Fechtverein.Bonn
D FLOSDORF Niclas GER Dürener FC
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
CN SAUERMANN Tim GER DFC Düsseldorf
M1 TIETZ Carlo GER FG Recklinghausen
D TRUSKAWA Maarten GER Hasper FC
D WEBER Kilian GER DFC Düsseldorf
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FROMMOLD Jelle Hektor 2013 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
METTIN Karl 2012 GER Der Fechtverein.Bonn
R --- Inscribed
STURM Edin 2012 GER Der Fechtverein.Bonn
R 12 Inscribed
GERZEN Paul 2013 GER Dürener FC
R 8 Inscribed
LEUBERT Luke 2012 GER Dürener FC
L 13 Inscribed
SEVENHECK Kangxi 2012 GER Dürener FC
R 3 Inscribed
GRAF Max 2012 GER Eintracht Duisburg
L 10 Inscribed
GROOS Benedikt 2013 GER Eintracht Duisburg
R 17 Inscribed
BOC Thung Minh 2013 GER FC Moers
R --- Inscribed
DEBSKI Oskar 2013 GER FC Moers
R 9 Inscribed
KARBOWNIK Damian 2012 GER FC Moers
R 18 Inscribed
LOHMANN Lasse 2013 GER FC Moers
L --- Inscribed
MÜLLER Philipp 2013 GER FC Moers
R 6 Inscribed
PEERENBOOM Kiyan 2012 GER FC Moers
R 2 Inscribed
REINDL August 2012 GER FC Moers
R 7 Inscribed
SCHORN Nicolas 2012 GER FC Moers
R 11 Inscribed
THIEMEL Jakob 2012 GER FC Moers
L 1 Inscribed
WIEDNER Luca 2013 GER FC Moers
R --- Inscribed
BÜDDEKER Vincent 2013 GER FG Recklinghausen
L --- Inscribed
KENTRUP Johann 2012 GER TB Burgsteinfurt
R 5 Inscribed
BÜDENBENDER Tom 2012 GER TSV 1863 Herdecke
R --- Inscribed
GIEBELER Friedrich 2012 GER TV Jahn Siegen
R 16 Inscribed
NEUMANN Matteo Paul 2013 GER TV Jahn Siegen
L 15 Inscribed
WAGENER Jakob 2013 GER TV Jahn Siegen
R 4 Inscribed

24 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 DAVID Erik GER FG Recklinghausen
M1 GROTEFELD Uma Rebekka GER DFC Düsseldorf
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
CN METHNER Clarissa GER DFC Düsseldorf
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NEIß Bent GER Der Fechtverein.Bonn
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
M1 SCHNEIDER Mark GER Der Fechtverein.Bonn
D SCHUMACHER Noah GER TG Münster
D TRUSKAWA Maarten GER TG Münster
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
D WILMSMEYER Tom GER TG Münster
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STANGE Leander 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
SAVENKO Daniel 2011 GER Der Fechtverein.Bonn
R --- Inscribed
SCHRÖDER Kolja 2010 GER Der Fechtverein.Bonn
R --- Inscribed
SCHMAUS Silvan 2011 GER DFC Düsseldorf
R 7 Inscribed
CUYPERS Felix 2010 GER Dürener FC
R 18 Inscribed
DE MERODE Tassilo 2011 GER Dürener FC
R 36 Inscribed
GERZEN Nikolai 2011 GER Dürener FC
R 20 Inscribed
HANKE Mats Henri 2010 GER Dürener FC
R 11 Inscribed
MAßMANN Jesse 2011 GER Dürener FC
R 12 Inscribed
VON LONSKI Gerrit 2011 GER Dürener FC
R 34 Inscribed
HORSTMANN Edgar 2011 GER ETUF Essen
R 8 Inscribed
MÖCKL Friedrich 2011 GER ETUF Essen
R 13 Inscribed
WISINSKI Jakob 2010 GER ETUF Essen
R --- Inscribed
D'ANJOU Vincent 2010 GER FC Moers
R 10 Inscribed
ELLER Dominik 2011 GER FC Moers
R 37 Inscribed
KOSTER Max 2011 GER FC Moers
R 4 Inscribed
SCHOMAKER Tom 2011 GER FC Moers
R 6 Inscribed
WEITAUER Anton 2011 GER FC Moers
R 5 Inscribed
KURSCHEID Wulf 2011 GER Kölner FK
R 30 Inscribed
HELMIG Andri 2011 GER TB Burgsteinfurt
R 3 Inscribed
MAIER Constantin 2011 GER TG Dörnigheim
R --- Inscribed
ALT Janosch 2011 GER TG Münster
R 22 Inscribed
PELKA Ben 2011 GER TSV 1863 Herdecke
R 2 Inscribed
SCHÜRMANN Lasse 2011 GER TSV 1863 Herdecke
R --- Inscribed
BOERMANS Emil Johan 2010 GER TV Jahn Siegen
R 23 Inscribed
DIETZ Lorenz Kasper 2010 GER TV Jahn Siegen
R 28 Inscribed
HERZEN Theo 2011 GER TV Jahn Siegen
L 24 Inscribed
HOFFMANN Deniz Devin 2011 GER TV Jahn Siegen
R 9 Inscribed
HORCHLER Timo Maximilian 2010 GER TV Jahn Siegen
R 13 Inscribed
KLAUSNITZER Vincent Khirawan 2010 GER TV Jahn Siegen
R 31 Inscribed
LANGE Linus Henry 2011 GER TV Jahn Siegen
R 21 Inscribed
WILLEMEN Remco 2010 NED
R --- Inscribed

32 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 DAVID Erik GER FG Recklinghausen
M1 GROTEFELD Uma Rebekka GER DFC Düsseldorf
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
CN METHNER Clarissa GER DFC Düsseldorf
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NEIß Bent GER Der Fechtverein.Bonn
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
M1 SCHNEIDER Mark GER Der Fechtverein.Bonn
D SCHUMACHER Noah GER TG Münster
D TRUSKAWA Maarten GER TG Münster
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
D WILMSMEYER Tom GER TG Münster
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
NEIß Bent 2008 GER Der Fechtverein.Bonn
R 4 Inscribed
SCHNEIDER Mark 2009 GER Der Fechtverein.Bonn
R 8 Inscribed
CICHY Joona 2009 GER DFC Düsseldorf
R 23 Inscribed
GRÜBNAU Florian Johannes 2009 GER Duisburger FK
R 16 Inscribed
TÖRÖK Bence Tibor 2009 GER Dürener FC
R 13 Inscribed
BEERMANN Zacharias 2009 GER ETUF Essen
R --- Inscribed
DÖRPINGHAUS Philipp 2009 GER FC Moers
R 10 Inscribed
KLITZING Jan Lasse 2008 GER FC Moers
L 2 Inscribed
KOSTER Max 2011 GER FC Moers
R 7 Inscribed
PIETSCH Adrian 2009 GER FC Moers
R 15 Inscribed
SCHOMAKER Tom 2011 GER FC Moers
R --- Inscribed
THIEMEL Erik 2009 GER FC Moers
R 14 Inscribed
WEITAUER Anton 2011 GER FC Moers
R 8 Inscribed
GEIER Florentin 2008 GER Kölner FK
L 5 Inscribed
SCHMITZ Meo 2010 GER Quernheimer FC
R 11 Inscribed
HELMIG Andri 2011 GER TB Burgsteinfurt
R --- Inscribed
PETRI Daniel 2008 GER TB Burgsteinfurt
R 3 Inscribed
PFEIL Arne 2008 GER TG Münster
R 21 Inscribed
KANDLER Jaron 2008 GER TSV 1863 Herdecke
R 18 Inscribed
LELITTKO Eddie 2009 GER TSV 1863 Herdecke
R 19 Inscribed
GROß Maximilian Daniel 2009 GER TV Jahn Siegen
R 20 Inscribed
KOK Tigo 2008 NED
R --- Inscribed
MEDVEDEV Martin 2009 NED SC Amsterdam
R --- Inscribed

23 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 BASSINE Kenza GER Der Fechtverein.Bonn
D FLOSDORF Niclas GER Dürener FC
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
CN SAUERMANN Tim GER DFC Düsseldorf
D TRUSKAWA Maarten GER Hasper FC
D WEBER Kilian GER DFC Düsseldorf
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERG Mateo 2007 GER FC Moers
R --- Inscribed
BRITO Lucas 2007 GER DFC Düsseldorf
R 1.25 Inscribed
GLANZMANN Sammy 2007 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
KUBLIN Anton 2007 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
KUNKEL Jakob 2007 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
LORENZ Tico 2007 GER Dürener FC
R 2.19 Inscribed
NITTRITZ Sebastian 2007 GER Dürener FC
R 2.26 Inscribed
TÖRÖK Bence Tibor 2009 GER Dürener FC
R 1.111 Inscribed
DÖRPINGHAUS Philipp 2009 GER FC Moers
R 1.88 Inscribed
KLITZING Jan Lasse 2008 GER FC Moers
L 1.55 Inscribed
PAGENKOPF Niklas 2009 GER FC Moers
R 1.71 Inscribed
PIETSCH Adrian 2009 GER FC Moers
R 1.86 Inscribed
THIEMEL Erik 2009 GER FC Moers
R 1.98 Inscribed
TIETZ Carlo 2007 GER FG Recklinghausen
R 1.104 Inscribed
TRUSKAWA Maarten 2007 GER Hasper FC
R 1.56 Inscribed
OTTO Justus 2007 GER OFC Bonn
R 1.49 Inscribed
OTT Maxim 2007 GER TG Münster
R 1.59 Inscribed
PUND Tammo 2006 GER TG Münster
R 1.40 Inscribed
SCHUMACHER Noah 2007 GER TG Münster
L 1.79 Inscribed
WILMSMEYER Tom 2006 GER TG Münster
R 1.74 Inscribed
SIMONOV Andrii 2008 UKR OFC Bonn
R 2.5 Inscribed
KOZACHOK Oleksandr 2006 UKR TG Münster
R 2.25 Inscribed
GRÜBNAU Florian Johannes - GER Duisburger FK R --- Cancelled  
WOLFSDORFF Claude Oliver - GER Duisburger FK R --- Cancelled  

22 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 DAVID Erik GER FG Recklinghausen
M1 GROTEFELD Uma Rebekka GER DFC Düsseldorf
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
CN METHNER Clarissa GER DFC Düsseldorf
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NEIß Bent GER Der Fechtverein.Bonn
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
M1 SCHNEIDER Mark GER Der Fechtverein.Bonn
D SCHUMACHER Noah GER TG Münster
D TRUSKAWA Maarten GER TG Münster
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
D WILMSMEYER Tom GER TG Münster
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALLAERT Gilles 2005 BEL De Maneschermer
R --- Inscribed
BARBY Henrik 2007 GER FC Moers
L 1.7 Inscribed
MEHNER Laureano 2007 GER FC Moers
R 1.38 Inscribed
WILLEMS Tom 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
BRITO Lucas 2007 GER DFC Düsseldorf
R 2.14 Inscribed
WOLFSDORFF Claude Oliver 2006 GER Duisburger FK
R 2.24 Inscribed
LORENZ Tico 2007 GER Dürener FC
R 2.26 Inscribed
STUBENRAUCH Bartolomé 2004 GER Eintracht Duisburg
R 2.23 Inscribed
HAGENE Emmanuel 2005 GER FC Moers
R 1.44 Inscribed
PAGENKOPF Niklas 2009 GER FC Moers
R --- Inscribed
DAVID Erik 2005 GER FG Recklinghausen
R 2.21 Inscribed
HERMANN Marc 2005 GER Hasper FC
R 2.16 Inscribed
TRUSKAWA Maarten 2007 GER Hasper FC
R --- Inscribed
TRUSKAWA Marian 2005 GER Hasper FC
R 2.15 Inscribed
OTTO Justus 2007 GER OFC Bonn
R 2.22 Inscribed
SIMONOV Andrii 2008 UKR OFC Bonn
R 2.19 Inscribed
NITTRITZ Sebastian - GER Dürener FC R 2.25 Cancelled  
MARX Finn - GER TG Münster R --- Cancelled  

16 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 BASSINE Kenza GER Der Fechtverein.Bonn
D FLOSDORF Niclas GER Dürener FC
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
CN SAUERMANN Tim GER DFC Düsseldorf
D TRUSKAWA Maarten GER Hasper FC
D WEBER Kilian GER DFC Düsseldorf
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BONETTI Nils 1994 FRA DFC Düsseldorf, VITRY FRANC
R 2.31 Inscribed
BARBY Henrik 2007 GER FC Moers
L 1.24 Inscribed
ZYBER Johannes 1982 GER FC Moers
R --- Inscribed
GROTE Lukas 1997 GER DFC Düsseldorf
R 2.32 Inscribed
SAUERMANN Tim 2001 GER DFC Düsseldorf
R 1.41 Inscribed
VÖMEL Julius 1988 GER DFC Düsseldorf
R 2.23 Inscribed
WALTER Jörg 1985 GER DFC Düsseldorf
R 2.21 Inscribed
WOLFSDORFF Claude Oliver 2006 GER Duisburger FK
R 2.33 Inscribed
JOCHIMS Felix 1987 GER Dürener FC
2.16 Inscribed
RIDDER Norwin 2002 GER Dürener FC
R --- Inscribed
STUBENRAUCH Bartolomé 2004 GER Eintracht Duisburg
R 2.17 Inscribed
HAGENE Emmanuel 2005 GER FC Moers
R 2.11 Inscribed
POLOTZEK Simon 2006 GER FC Moers
R 1.35 Inscribed
WIEDNER Jonas 1982 GER FC Moers
R --- Inscribed
STUDENT Mika 2005 GER FG Recklinghausen
L 2.8 Inscribed
SOMMERFELD Björn 1998 GER FS Gummersbach
R --- Inscribed
HERMANN Marc 2005 GER Hasper FC
R 2.15 Inscribed
LORENZ David 1996 GER OFC Castrop-Rauxel
R --- Inscribed
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster
L 1.34 Inscribed
LÖHR Tom-Florin 2001 GER TG Münster
R 1.37 Inscribed
OTT Daniel 2001 GER TG Münster
R 2.10 Inscribed
WILLEMEN Berend 2006 NED
R --- Inscribed
FLOSDORF Niclas - GER Dürener FC L 2.18 Cancelled  
TRUSKAWA Maarten - GER Hasper FC R --- Cancelled  
DETERMANN Marius Morgan - GER TG Münster R 2.20 Cancelled  

22 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ADRIAN Maria GER Quernheimer FC
M1 DAVID Erik GER FG Recklinghausen
M1 GROTEFELD Uma Rebekka GER DFC Düsseldorf
CN HERMANN Marc GER TSV 1863 Herdecke
D HOFFMANN Alexia GER TB Burgsteinfurt
CN METHNER Clarissa GER DFC Düsseldorf
D MUSCHENICH Carsten GER Dürener FC
M1 NEIß Bent GER Der Fechtverein.Bonn
M1 NITTRITZ Sebastian GER Dürener FC
M1 SCHNEIDER Mark GER Der Fechtverein.Bonn
D SCHUMACHER Noah GER TG Münster
D TRUSKAWA Maarten GER TG Münster
M1 WEYERMANN Freya GER Dürener FC
D WILMSMEYER Tom GER TG Münster
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Referee CN RICKEN Lisa GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Officials

BRITO Pablo ESP Parents Sat Sun DFC Düsseldorf
KOTCHETKOV Nikolai GER Coach Sat Sun DFC Düsseldorf
PLEVCAK Thomas GER Parents Sat Sun DFC Düsseldorf