Back to list

Buchholzer Wespenstich
GER Buchholz in der Nordheide
February 18, 2023 - February 19, 2023
Required: National license

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHULZ Sofia 2013 DEN Varde FK
R --- Inscribed
BERGMANN Femke Elisabeth 2012 GER Harburger TB
R --- Inscribed
BERGMANN Marieke Johanna 2012 GER Harburger TB
R --- Inscribed
HABERMANN Emma Charlotte 2012 GER Bremen 1860 Fechten
L --- Inscribed
HU Pan 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
LAUDAN Ida Marlene 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
SCHRÖDER Lotta 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
TRUJILLO TEUPEL Florentina 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
PIASSEK Sophie 2012 GER FK Hannover
L --- Inscribed
RYVKIN Sophia 2012 GER FK Reemtsma
R --- Inscribed
WACHTER Angelina 2012 GER Hamburger FC
R --- Inscribed
GÖTZ Christina 2012 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
JUNKER Frieda 2012 GER SV Lok Pritzwalk
R --- Inscribed
FRÄSSDORF Greta 2013 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- Inscribed

14 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
SCHMIDT Andreas GER FC Rothenbaum
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WEINREICH Anna Chen 2011 DEN Aalborg FK
R --- Inscribed
BREINSBORG Lærke 2010 DEN Varde FK
R --- Inscribed
FROMMOLD Lotte Kassandra 2011 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.2 Inscribed
NITT Liselotte 2011 GER Wilhelmshavener SC Fr.
R 3.9 Inscribed
OEHME Annik 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.10 Inscribed
WANG Lina 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.1 Inscribed
REINHARDT Laura 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.3 Inscribed
RÄTHEL Wilhelmine 2011 GER
R --- Inscribed
KRABBE Finnja 2011 GER FC Rothenbaum
L 3.3 Inscribed
ZHU Tian Yi 2010 GER FC Rothenbaum
R 3.4 Inscribed
GAAS Sabrina 2011 GER FK Hannover
R 3.1 Inscribed
GUNKEL Joline 2011 GER FK Hannover
R 3.2 Inscribed
MINKE Lara 2011 GER FK Hannover
R 3.5 Inscribed
MYRONOVA Nika 2011 GER FK Hannover
R 3.4 Inscribed
SCHEEL Antonia 2011 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
DIKIZEYEKO Zaïna 2011 GER Kieler MTV
R --- Inscribed
SCHULZ Levke 2011 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.2 Inscribed
KAHNERT Finja 2011 GER VFL Pinneberg
L --- Inscribed
BECKER Freyja 2011 GER Der Fechtboden
R 3.11 Inscribed
LUES Thyra Maria - GER FC Rothenbaum R 3.6 Cancelled  
BRACKERT Anna - GER Walddörfer SV R 3.5 Cancelled  

19 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Niedersächsische Rangliste U13 Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2022 Hamburger Rangliste U13 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BILCIC Tea 2008 CRO Aalborg FK
R --- Inscribed
WEINREICH Anna Chen 2011 DEN Aalborg FK
R --- Inscribed
BREINSBORG Lærke 2010 DEN Varde FK
R --- Inscribed
DANILA-LEGEL Ioana Elena 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
LACHER Janne 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R 2.53 Inscribed
STANGE Sina 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.5 Inscribed
WANG Lina 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.4 Inscribed
WITT Svea Sophie 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
GAERTNER Christina 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.77 Inscribed
HERTER Alexandra 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.3 Inscribed
WEBER Johanna 2008 GER
R 2.24 Inscribed
RÄTHEL Wilhelmine 2011 GER
R --- Inscribed
KRAUSE Martha 2009 GER FC Rothenbaum
R 2.21 Inscribed
COSTANZO Jolina 2009 GER Fechtteam Hamburger Hochschulen
R 3.7 Inscribed
HENSCHEL Ella 2008 GER FK Hannover
R 2.33 Inscribed
HOLLMANN Leonie 2008 GER FK Hannover
R 2.63 Inscribed
GROßMANN Julie 2008 GER Hanseatischer FC Lübeck
L 2.48 Inscribed
SCHEEL Antonia 2011 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 2.32 Inscribed
SEIDLITZ Henriette 2009 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
BRAVIN Laura 2009 GER MTV Braunschweig
R 3.7 Inscribed
ROTTIG Paulina 2009 GER MTV Braunschweig
R 3.9 Inscribed
SCHULZ Levke 2011 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.5 Inscribed
KIRSCHSTEIN Oona 2008 GER VFL Pinneberg
R --- Inscribed
LAABS Ella Martha 2009 GER VFL Pinneberg
L 2.65 Inscribed
REINHARDT Laura - GER Blau-Weiss Buchholz R 3.13 Cancelled  
ANIOL Jona - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- Cancelled  
VON BRONEWSKI Cinja - GER TB Hamburg-Eilbeck L 3.3 Cancelled  

24 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
SCHMIDT Andreas GER FC Rothenbaum
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Niedersächsische Rangliste U15 Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2022 Hamburger Rangliste U15 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STØTTRUP Johanne Kathrine 2007 DEN Varde FK
R --- Inscribed
LACHER Janne 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.3 Inscribed
RIES Henriette 2008 GER Fechtteam Hamburger Hochschulen
R 3.12 Inscribed
FRITSCH Franziska 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.51 Inscribed
HERTER Alexandra 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.5 Inscribed
MAHUTKA Malin Ava 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.52 Inscribed
MARKMANN Franziska 2004 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.3 Inscribed
KRAUSE Frida 2005 GER FC Rothenbaum
R 2.72 Inscribed
KRAUSE Martha 2009 GER FC Rothenbaum
R 3.6 Inscribed
LOBSIGER Lilly 2006 GER FC Rothenbaum
R 3.5 Inscribed
TEMUR Duru 2007 GER FC Rothenbaum
R 3.4 Inscribed
KMELNITZKI Miriam 2003 GER FK Hannover
R 3.4 Inscribed
GRÜNERT Clara Luise 2005 GER Hamburger FC
L 2.37 Inscribed
BACH Helena Franziska 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
NAUMANN Rebekka 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
SCHMÜSER Emma 2007 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
BEITZ Hanna 2005 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.7 Inscribed
HEINTZ Amalia 2007 GER Walddörfer SV
R 3.10 Inscribed
CARLSEN ANDERSEN Thea - DEN Varde FK R --- Cancelled  
GAERTNER Christina - GER Blau-Weiss Buchholz R --- Cancelled  
GROßMANN Julie - GER Hanseatischer FC Lübeck L 2.63 Cancelled  
DIERßEN Leonie - GER TSV Winsen R 3.16 Cancelled  
JANßEN Linnea - GER Wilhelmshavener SC Fr. R --- Cancelled  
VON FINCKENSTEIN Friederike - GER Wilhelmshavener SC Fr. R --- Cancelled  

18 Entries, 0 Pending, 6 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Niedersächsische Rangliste U20 Women's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2022 Hamburger Rangliste U17 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.
2022 Hamburger Rangliste U20 Women's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAUSZUS Ben 2012 GER Harburger TB
R --- Inscribed
FROMMOLD Jelle Hektor 2013 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
HALPER Sören 2013 GER Blau-Weiss Buchholz
L --- Inscribed
HESSE Anton 2012 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
RADER Levin 2013 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
SCHEULENBURG Benjamin 2013 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
LÜCKE Ben 2013 GER
R --- Inscribed
NIEDEREICHHOLZ Lars Ole 2012 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
REINHARDT Nils 2013 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- Inscribed
SCHROEDER Henry 2012 GER FC Rothenbaum
R --- Inscribed
WU Mario Jun Long 2012 GER FK Reemtsma
R --- Inscribed
BOGENSCHNEIDER Tom Luca 2012 GER TSV Winsen
R --- Inscribed
BAUER Alexander - GER Bremen 1860 Fechten R --- Cancelled  
EL EBRASHI Sami - GER FC Rothenbaum R --- Cancelled  

12 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
SCHMIDT Andreas GER FC Rothenbaum
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HERMES Tom Fiete 2011 GER TSV Winsen
R 3.6 Inscribed
NOLTING Felix Gregor 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.1 Inscribed
SCHMIDT Moritz Johannes 2010 GER Walddörfer SV
R 3.17 Inscribed
PREUß Emil 2010 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.1 Inscribed
SIEMERS Thore 2011 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.2 Inscribed
MARKS Alexander 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.2 Inscribed
SCHNEIDER Ole 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.5 Inscribed
GASCHUTIN MAZUR Rostislav 2011 GER FK Hannover
R 3.3 Inscribed
BRÜGGE Theodor 2010 GER Hamburger FC
L 3.1 Inscribed
HANSEN Willem 2010 GER Hanseatischer FC Lübeck
R --- Inscribed
HERBERG Arien 2010 GER Kieler MTV
R --- Inscribed
HOLZ Louca 2011 GER Kieler MTV
R --- Inscribed
RIEDEL Linus 2010 GER Kieler MTV
R --- Inscribed
SEIER Emilio 2010 GER SV Lok Pritzwalk
R --- Inscribed
HEITMANN Jannik Max 2010 GER TB Hamburg-Eilbeck
L 3.3 Inscribed
BEGER Alexander 2011 GER TSV Buchholz 08
R 3.5 Inscribed
LAABS Alexander Raphael 2011 GER VFL Pinneberg
R --- Inscribed
SICHENG Kai Liu 2011 GER VFL Wolfsburg
R 3.4 Inscribed
HEINTZ Lucius 2010 GER Walddörfer SV
R 3.9 Inscribed
KNEBEL Timur 2011 GER Walddörfer SV
R 3.4 Inscribed
RUNGE Leo 2010 GER Walddörfer SV
R 3.7 Inscribed
SCHADE Noah 2011 GER Walddörfer SV
R 3.6 Inscribed
SCHÖNFELDT Finn 2011 GER Walddörfer SV
R 3.10 Inscribed
STANGE Leander - GER Bremen 1860 Fechten R 3.2 Cancelled  

23 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Niedersächsische Rangliste U13 Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2022 Hamburger Rangliste U13 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZHU Jin Yuan 2009 CHN FC Rothenbaum
R 3.4 Inscribed
AMERICO Valentino 2010 GER Harburger TB
R 3.13 Inscribed
KRUSE Jon 2009 GER Harburger TB
R 3.18 Inscribed
WANG Zimin 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L 2.38 Inscribed
BANSA Julius 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.6 Inscribed
MAHUTKA Leander Luis 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.8 Inscribed
ROHDE Julian 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.69 Inscribed
SIEMERS Jesper 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.32 Inscribed
WEIDEMANN Leon 2008 GER Eintracht Hildesheim
R 3.5 Inscribed
RÄTHEL Werner 2008 GER FC Greifswald
L 2.35 Inscribed
MARKS Alexander 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.9 Inscribed
MARKS Florian 2008 GER FC Rothenbaum
L 2.29 Inscribed
SCHNEIDER Ole 2011 GER FC Rothenbaum
R 3.14 Inscribed
FINK Alexander 2008 GER FK Hannover
L 2.23 Inscribed
BACH Marius 2009 GER
R --- Inscribed
POGOSJAN Erik 2009 GER
L --- Inscribed
RISSMANN Joel Hendrik 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.5 Inscribed
SCHULZ Rasmus 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 3.6 Inscribed
MRZLECKI Niklas 2009 GER TSV Buchholz 08
R 3.8 Inscribed
LAABS Alexander Raphael 2011 GER VFL Pinneberg
R 2.71 Inscribed
GERBERS Emil - GER Bremen 1860 Fechten R 3.4 Cancelled  
KOPP Laurens - GER Blau-Weiss Buchholz R 3.7 Cancelled  
EL EBRASHI Junes - GER FC Rothenbaum R 2.26 Cancelled  
HANSEN Henri - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- Cancelled  
HANSEN Willem - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- Cancelled  
RACHAU Samuel - GER TB Hamburg-Eilbeck L 2.56 Cancelled  

20 Entries, 0 Pending, 6 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
SCHMIDT Andreas GER FC Rothenbaum
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Niedersächsische Rangliste U15 Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2022 Hamburger Rangliste U15 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZHU Jin Yuan 2009 CHN FC Rothenbaum
R 3.7 Inscribed
EGEBERG Casper 2005 DEN Varde FK
R --- Inscribed
SCHULZ Maksymilian 2005 DEN Varde FK
R --- Inscribed
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R 2.56 Inscribed
KLOKER Henry 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.4 Inscribed
WILLEMS Tom 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R 3.2 Inscribed
MAHUTKA Leander Luis 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R 2.69 Inscribed
SCHÖPE Kai Friedrich 2006 GER
R 3.9 Inscribed
SIEMERS Jesper 2008 GER Blau-Weiss Buchholz
R 3.3 Inscribed
BERSCH Kai 2004 GER Eintracht Hildesheim
L 3.21 Inscribed
BETTELS Felix 2004 GER Eintracht Hildesheim
R 3.5 Inscribed
GLORIS Nils 2003 GER Eintracht Hildesheim
L 3.7 Inscribed
WOLTERS David 2003 GER Eintracht Hildesheim
L 3.6 Inscribed
EL EBRASHI Junes 2009 GER FC Rothenbaum
R 2.70 Inscribed
MARKS Florian 2008 GER FC Rothenbaum
L 3.4 Inscribed
MIECHIELSEN Piet 2007 GER Hamburger FC
R 3.3 Inscribed
KLÖTZER Maximilian 2006 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 2.47 Inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L 2.75 Inscribed
ESPELAGE Casper 2006 GER VFL Pinneberg
R --- Inscribed
WHITE Maximilian 2005 GER Wilhelmshavener SC Fr.
L 3.8 Inscribed
KURSTJENS-SPAICH Lucas 2007 NED Aalborg FK
--- Inscribed
CHIAM Andrew 2006 SGP Fechtteam Hamburger Hochschulen
R 3.20 Inscribed
RIES Gerrit - GER Fechtteam Hamburger Hochschulen L 3.8 Cancelled  
KNABE Alexander - GER FK Reemtsma R --- Cancelled  
HANSEN Henri - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- Cancelled  
BENZE Jonathan - GER Walddörfer SV R 3.9 Cancelled  
RANCK Christoffer - GER Walddörfer SV L 3.5 Cancelled  

22 Entries, 0 Pending, 5 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN FEY Henrik GER Hanseatischer FC Lübeck
KÖNIG Jannis GER Hanseatischer FC Lübeck
D LAABS Martin GER VFL Pinneberg
ZHUCHKOVA Natalia GER FK Hannover
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Niedersächsische Rangliste U20 Men's Foil Fechtverband Niedersachsen e.V.
2022 Hamburger Rangliste U17 Men's Foil Hamburger Fecht-Verband e.V.

Officials

JUNKER Diana GER Medical Sat SV Lok Pritzwalk
LOOSCH Janek GER Coach Sat SV Lok Pritzwalk
SEIER Enrico GER Parents Sun SV Lok Pritzwalk
BECKER Hinrich GER Coach Sun Wilhelmshavener SC Fr.
WEST Heidrun GER Coach Sun Wilhelmshavener SC Fr.