Back to list

European Championships
SUI Basel
June 18, 2024 - June 23, 2024

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRAXMARER Leonore 2003 AUT FUL LINZ
R --- Inscribed
VANDINGENEN Aube 2001 BEL CER Romont, Brussels Fencing Club
R --- Inscribed
MESIĆ Ana 1998 CRO MK Zagreb
R --- Inscribed
MAVRIKIOU Irina 1984 CYP AKRITES
L --- Inscribed
BIELESZOVA Veronika 2002 CZE SC Praha
L --- Inscribed
COUFALOVA Anna 2000 CZE BELA POD BEZDEZEM
L --- Inscribed
SALIGEROVA Katerina 1999 CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary
R --- Inscribed
LARSEN Sarah 1998 DEN Trekanten København
R --- Inscribed
CISNEROS Sofia 1996 ESP CE-M
R --- Inscribed
FERNANDEZ CALLEJA Sara 1993 ESP CELC-MA
R --- Inscribed
MATEOS Maria 1998 ESP VCE-VA
R --- Inscribed
RAPOSO Dana 2002 ESP
L --- Inscribed
BELJAJEVA Julia 1992 EST Tartu Kalev
R --- Inscribed
DIFFERT Nelli 1990 EST En Garde Haapsalu
R --- Inscribed
EMBRICH Irina 1980 EST
L --- Inscribed
KIRPU Erika 1992 EST Tartu Kalev, Cds Mangiarotti
R --- Inscribed
MIKKILÄ Inka 1998 FIN Turun Miekkailijat
L --- Inscribed
SALMINEN Anna 1995 FIN Habda Helsinki
R --- Inscribed
VORNANEN Johanna Anni-Maija 1991 FIN Miekka Miehet
R --- Inscribed
VUORINEN Anna 1998 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- Inscribed
CANDASSAMY Marie-Florence 1991 FRA PARIS UC
R --- Inscribed
LOUIS MARIE Alexandra 1996 FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON
R --- Inscribed
MALLO-BRETON Auriane 1993 FRA ST GRATIEN
L --- Inscribed
VITALIS Coraline 1995 FRA LEVALLOIS
R --- Inscribed
CARON Julia 2004 GBR
L --- Inscribed
LAWSON Danielle 1998 GBR
R --- Inscribed
SICA Susan Maria 1998 GBR Ss Lazio Scherma Ariccia
L --- Inscribed
SMITH TAYLOR Katrina 1991 GBR Truro Fencing Club
R --- Inscribed
DVININA Valeriia 1993 GEO Cds Mangiarotti
R --- Inscribed
GUCHMAZOVA Maia 1991 GEO
R --- Inscribed
KORNEEVA Arina 1996 GEO
L --- Inscribed
EHLER Alexandra 1995 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- Inscribed
HESS SANCHO Gala 1998 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- Inscribed
JONAS Anna 1996 GER Heidenheimer SB
R --- Inscribed
ZITTEL Alexandra 2004 GER Heidenheimer SB
R --- Inscribed
CHATZISARANTOU Nikoletta 1997 GRE A.O.ARISTON PAIANIAS
R --- Inscribed
NASKARI Ariadni 2005 GRE A.O.ARISTON PAIANIAS
L --- Inscribed
RODOPOULOU Nefeli 2003 GRE IRIDA
R --- Inscribed
THEODOROPOULOU Andriana 2004 GRE A.O.ARISTON PAIANIAS
L --- Inscribed
DEKANY Kinga 2001 HUN AVA Bekescsaba
R --- Inscribed
GNAM Tamara 2000 HUN TSC
L --- Inscribed
MUHARI Eszter 2002 HUN BHSE BUDAPEST
L --- Inscribed
NAGY Blanka Virág 2006 HUN
L --- Inscribed
BOGDANOV Adele 2003 ISR Maccabi Maalot
R --- Inscribed
BOTVINNIK Yana 1998 ISR Club Modiin
R --- Inscribed
HECHT Dar 2000 ISR Hapoel Kfar-Saba
R --- Inscribed
YIZHAKI Yuval 2005 ISR
R --- Inscribed
FIAMINGO Rossella 1991 ITA Centro Sportivo Carabinieri
L --- Inscribed
NAVARRIA Mara 1985 ITA Centro Sportivo Esercito
R --- Inscribed
RIZZI Giulia 1989 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
SANTUCCIO Alberta 1994 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
PROSINA Sofija 2006 LAT BJSS Ridzene
R --- Inscribed
AZUKAITE Vikte 1996 LTU Gaja-Dvikova
R --- Inscribed
GRABOVSKYTE Lurde 2003 LTU Muskietininkai Klub
L --- Inscribed
MASALO Olivija 1999 LTU Gintarine spaga
R --- Inscribed
SIMKUTE Ausrine 2003 LTU Gintarine spaga
R --- Inscribed
ZENS Anna 2003 LUX CE Sud, Fechterring Hochwald
R --- Inscribed
BOONE Kelly 1992 NED Schermacademie Zair
R --- Inscribed
DE JONG Cheryl 1995 NED SC Den Bosch
R --- Inscribed
DE WIJN Day 1998 NED SC Den Bosch
R --- Inscribed
JARECKA Aleksandra 1995 POL KKS Krakow
R --- Inscribed
KLASIK Alicja 2004 POL RMKS Rybnik
L --- Inscribed
KNAPIK-MIAZGA Renata 1988 POL
L --- Inscribed
SWATOWSKA-WENGLARCZYK Martyna 1994 POL AZS AWF Katowice
L --- Inscribed
ALVIM Maria 2003 POR CST
R --- Inscribed
BONITO Fabiana 1994 POR
R --- Inscribed
PREDESCU Alexandra 1999 ROU CSA Steaua Bucuresti
L --- Inscribed
SONT Emma Ekaterina 2005 ROU CSS 3 Steaua Bucuresti
R --- Inscribed
GRIJAK Jana 1999 SRB MK Silni
L --- Inscribed
KNEZEVIC Katarina 1994 SRB MK Silni
R --- Inscribed
BRUNNER Pauline 1994 SUI SECH Chaux-de-Fonds
L --- Inscribed
FAVRE Angeline 2000 SUI FCB Bern
R --- Inscribed
FAVRE Aurore 1999 SUI FCB Bern
L --- Inscribed
KRIEGER Angela 1990 SUI FGL Luzern
R --- Inscribed
ENGDAHL Sophie 2000 SWE FFF Stockholm
R --- Inscribed
FRANSSON Emma 2002 SWE KFK Kalmar
R --- Inscribed
MAANINKA Moa 2004 SWE KF99 Kungsbacka
R --- Inscribed
ULLTJÄRN Louise 2006 SWE FFF Stockholm
R --- Inscribed
CEBE Ceren 2006 TUR
R --- Inscribed
ERTEN Nilahsen 2007 TUR
R --- Inscribed
ERTURK Aleyna 2005 TUR
R --- Inscribed
HALVACIAY Beyza 1999 TUR
L --- Inscribed
BEZHURA Dzhoan Feybi 1991 UKR
R --- Inscribed
KHARKOVA Vlada 1996 UKR Uzhgorod
R --- Inscribed
KRYVYTSKA Olena 1987 UKR
R --- Inscribed
VARFOLOMYEYEVA Darja 1999 UKR Uzhgorod
R --- Inscribed

86 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AMEZ-DROZ Léon SUI Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B BOROŠAK Mirna CRO Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B HABLÜTZEL-BÜRKI Gianna SUI Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
A PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B ROGNON Nadia SUI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Athlete   BRUNNER Pauline SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   FAVRE Angeline SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   FAVRE Aurore SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   KRIEGER Angela SUI Schweiz. Fechtverband
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 Kansallinen ranking Senior Women's Epee Suomen Miekkailu - ja 5-otteluliitto
2023 Croatian Ranking Senior Women's Epee Federation Croate d'Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Women's Epee Fédération Internationale d'Escrime

Epee Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AMEZ-DROZ Léon SUI Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B BOROŠAK Mirna CRO Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B HABLÜTZEL-BÜRKI Gianna SUI Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
A PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B ROGNON Nadia SUI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Athlete   BRUNNER Pauline SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   FAVRE Angeline SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   FAVRE Aurore SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   MOESCHLIN Noemi SUI Schweiz. Fechtverband
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) Senior Women's Epee Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Women's Epee Confédération Africaine d’Escrime

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BIRO Alexander 2001 AUT KAC Klagenfurt
R --- Inscribed
HARTMANN Sven 2004 AUT FTS Dornbirn
L --- Inscribed
MAHRINGER Josef 1997 AUT FUL LINZ
L --- Inscribed
SCHUHMANN Jan 2001 AUT GFU Graz
R --- Inscribed
HASANOV Ruslan 2001 AZE
L --- Inscribed
HOUSIEAUX Marc 1988 BEL La Maison de l'Escrime
R --- Inscribed
LOYOLA Neisser 1998 BEL CE Gaumais
R --- Inscribed
GALABOV Yordan 2002 BUL National Sport´s Academy
R --- Inscribed
ISKROV Svetlozar 1998 BUL
R --- Inscribed
IVAKIMOV Vasil 2004 BUL
R --- Inscribed
RASHAIDA Rahim 2005 BUL
R --- Inscribed
MARKOTA Vedran 2001 CRO FFF Stockholm, MK Zagreb
R --- Inscribed
ŠOLA Jakov 1999 CRO CE Braine l'Alleud, MK Split
R --- Inscribed
BERAN Jiri 1982 CZE SC Praha
R --- Inscribed
CUPR Michal 1991 CZE Slavoj Litomerice
R --- Inscribed
JURKA Jakub 1999 CZE Dukla Olomouc
L --- Inscribed
RUBES Martin 1996 CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary
R --- Inscribed
JENSEN August Lindström 2001 DEN Hellerup FK
R --- Inscribed
JØRGENSEN Patrick 1991 DEN Hellerup FK
R --- Inscribed
KONGSTAD Conrad Seibæk 1997 DEN Trekanten København
R --- Inscribed
GAVALDA Eugeni 1996 ESP SEA-T
R --- Inscribed
GONELL Gerard 2000 ESP SEA-T
L --- Inscribed
PEREIRA-RAMOS Yulen-Alexander 1995 ESP COE-M, G.S. KARDIANI
R --- Inscribed
ROMERO Juan Pedro 1992 ESP CEP-M
R --- Inscribed
ALTUNIN Valentin 2004 EST IREM
R --- Inscribed
DJATSUK Filipp 1999 EST SBSK Draakon
R --- Inscribed
PRIINITS Sten 1987 EST Helsingin Miekkailijat, En Garde Haapsalu
R --- Inscribed
SALM Markus 2004 EST Tallinna Mook
R --- Inscribed
HEINÄMAA Akseli 2002 FIN Kalpaveljet
R --- Inscribed
PAAVOLAINEN Jaakko 1996 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- Inscribed
TAURIAINEN Topias 1999 FIN Espoon Miekkailijat
R --- Inscribed
VUORINEN Niko 1989 FIN Helsingin Miekkailijat, G.S. KARDIANI
L --- Inscribed
ALLEGRE Paul 1996 FRA NEVERS CE
R --- Inscribed
BOREL Yannick 1988 FRA
R --- Inscribed
CANNONE Romain 1997 FRA COLMAR SR
R --- Inscribed
MIDELTON Luidgi 1998 FRA PETIT BOURG
R --- Inscribed
ANDREWS Benjamin 2001 GBR Plymouth Fencing Club
L --- Inscribed
BROOKE Alec 2005 GBR
L --- Inscribed
JOHNSTON Calum 1992 GBR Edinburgh University FC
L --- Inscribed
SANCHEZ-LETHEM Paul James 1994 GBR TSV Bayer 04 Leverkusen, Brixton Fencing Club
R --- Inscribed
JAVAKHISHVILI Georgii 1999 GEO
R --- Inscribed
RAZMADZE Spartak 1984 GEO
R --- Inscribed
BELLMANN Lukas 1995 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- Inscribed
BRINKMANN Marco 1997 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- Inscribed
HERZBERG Fabian 1988 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- Inscribed
UNTERHAUSER Samuel 1997 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
ANDRASFI Tibor 1999 HUN BVSC BUDAPEST
R --- Inscribed
KOCH Mate Tamas 1999 HUN VASAS Budapest
R --- Inscribed
NAGY David 1999 HUN VASAS Budapest
R --- Inscribed
SIKLOSI Gergely 1997 HUN BHSE BUDAPEST
R --- Inscribed
COHEN Yonatan 2003 ISR
L --- Inscribed
FREILICH Yuval Shalom 1995 ISR Hapoel Kfar-Saba
L --- Inscribed
SARID Alon 2006 ISR
R --- Inscribed
VILENSKY Dov Ber 2004 ISR
L --- Inscribed
CIMINI Gabriele 1994 ITA Centro Sportivo Esercito
R --- Inscribed
DI VEROLI Davide 2001 ITA Fiamme Oro Roma
L --- Inscribed
SANTARELLI Andrea 1993 ITA LUG Lugano, Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
VISMARA Federico 1997 ITA LUG Lugano, L.X.THESSALONIKIS, Gruppo Sportivo Fiamme Azzurre
R --- Inscribed
KULESOVS Vadims 1992 LAT FC Grunewald
R --- Inscribed
KALININAS Leonardas 2000 LTU
L --- Inscribed
SALOKAS Arnas 1998 LTU Gaja-Florete
R --- Inscribed
TAMOSIUNAS Mindaugas 1990 LTU
L --- Inscribed
GIANNOTTE Flavio 1995 LUX CE Sud, Acc. Scherma Marchesa Torino
R --- Inscribed
PRINZ Niklas 2001 LUX CE Sud, TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- Inscribed
BUNDALESKI Ognen 2008 MKD
L --- Inscribed
SRBINOSKI Petar 2004 MKD
R --- Inscribed
TODOROVSKI Matej 2007 MKD
R --- Inscribed
REZNIKOVICH Leonid 1968 MLT Chelsea Fencing Club
R --- Inscribed
POPOVIC Milos 1991 MNE
R --- Inscribed
DERKSEN Ruben 2000 NED s.v. Scaramouche
L --- Inscribed
TULEN Rafael 1997 NED TSV Bayer 04 Leverkusen, s.v. Scaramouche
R --- Inscribed
TULEN Tristan 1991 NED TSV Bayer 04 Leverkusen, s.v. Scaramouche
L --- Inscribed
VAN NUNEN David 1995 NED s.v. Scaramouche
R --- Inscribed
ANTKIEWICZ Mateusz 1993 POL AZS AWF Katowice
R --- Inscribed
BIELEC Maciej 1997 POL KS Szpada Wroclaw
L --- Inscribed
KOLANCZYK Wojciech 1999 POL UKS PGK Srem Mroz Manieczki
L --- Inscribed
MICHALAK Damian 1999 POL Piast Gliwice
R --- Inscribed
FRAZAO Filipe 2001 POR CAE
R --- Inscribed
FRAZAO Miguel 2002 POR CAE
R --- Inscribed
MARQUES Leonardo 2002 POR CST
R --- Inscribed
ROD Max 1993 POR La Maison de l'Escrime, EBAI
L --- Inscribed
GOLOBIC Jan 1992 SLO SS Tabor Ljubljana
L --- Inscribed
JOVANOVIC Jovan 2004 SRB
R --- Inscribed
BAYARD Alexis 1996 SUI SES Sion
L --- Inscribed
HAURI Ian 2002 SUI SEG Geneve
R --- Inscribed
HEINZER Max 1987 SUI FGK Küssnacht
R --- Inscribed
MALCOTTI Lucas 1995 SUI SES Sion
R --- Inscribed
JOHANIDES Lukas Jakub 1999 SVK BSK Bratislava
R --- Inscribed
BÄCKSTRÖM Ian 2004 SWE FFF Stockholm
R --- Inscribed
ISLAS FLYGARE Linus 1998 SWE UF Uppsala
R --- Inscribed
KELLY Christopher 2003 SWE DIF Stockholm
R --- Inscribed
SVENSSON Jonathan 1999 SWE DIF Stockholm
R --- Inscribed
EKENLER Hilmi Taha 2001 TUR Efsane Eskrim SK
R --- Inscribed
EROLCEVIK Doruk 2008 TUR
R --- Inscribed
KINALI Ugur 2003 TUR
R --- Inscribed
ÖNER Cengizhan 2006 TUR Alanya Eskrim SK
R --- Inscribed
KOSHMAN Nikita 2002 UKR KIEW
L --- Inscribed
MAKIIENKO Ievgen 1991 UKR
R --- Inscribed
STANKEVYCH Volodymyr 1995 UKR KIEW
R --- Inscribed
SVICHKAR Roman 1993 UKR Kharkiv
L --- Inscribed

100 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AMEZ-DROZ Léon SUI Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B BOROŠAK Mirna CRO Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B HABLÜTZEL-BÜRKI Gianna SUI Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
A PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B ROGNON Nadia SUI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Athlete   BAYARD Alexis SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   HAURI Ian SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   HEINZER Max SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   MALCOTTI Lucas SUI Schweiz. Fechtverband
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 Kansallinen ranking Senior Men's Epee Suomen Miekkailu - ja 5-otteluliitto
2023 Croatian Ranking Senior Men's Epee Federation Croate d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Men's Epee Confédération Africaine d’Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Men's Epee Fédération Internationale d'Escrime

Epee Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B AMEZ-DROZ Léon SUI Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B BOROŠAK Mirna CRO Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B HABLÜTZEL-BÜRKI Gianna SUI Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
A PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B ROGNON Nadia SUI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Athlete   BAYARD Alexis SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   HAURI Ian SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   HEINZER Max SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   MALCOTTI Lucas SUI Schweiz. Fechtverband
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) Senior Men's Epee Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Men's Epee Confédération Africaine d’Escrime

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MALYSHEVA Daria 2003 ARM
R --- Inscribed
BRUGGER Lilli Maria 2000 AUT ASVÖ FC Salzburg
R --- Inscribed
CENKER Freya 1994 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
GRÖSS Chiara 2003 AUT SZT Klagenfurt
R --- Inscribed
WOHLGEMUTH Olivia 1992 AUT StLFC Graz
R --- Inscribed
BLAŽIĆ Dorja 2003 CRO MK Rapir
R --- Inscribed
ILLEKOVA Michala 2005 CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem
R --- Inscribed
NEMCOVÀ Stepanka Anna 2000 CZE Serm Liberec, SC Jesi
R --- Inscribed
RUBASOVA Ema 2003 CZE Sokol Brno
R --- Inscribed
JØRGENSEN Laeticia 1999 DEN Trekanten København
R --- Inscribed
BRETEAU Andrea 1998 ESP CCC-M
R --- Inscribed
CASTRO Ariadna 2001 ESP CCC-M
R --- Inscribed
DIAZ ESCALONA Maria Teresa 1997 ESP CCC-M
R --- Inscribed
MARINO BLANCO Maria Jesus 1993 ESP CEO-PO, Frascati Scherma
R --- Inscribed
BLAZE Anita 1991 FRA AUBERVILLIER
R --- Inscribed
LACHERAY Eva 2000 FRA SOCHAUX MONT
L --- Inscribed
RANVIER Pauline 1994 FRA CE MELUN VAL DE SEINE
R --- Inscribed
THIBUS Ysaora 1991 FRA BOURG LA REINE
R --- Inscribed
BEARDMORE Kate 1997 GBR Fighting Fit Fencing Club
R --- Inscribed
CASTILLO-BERNAUS Katie 2004 GBR Wimbledon Fencing Club
R --- Inscribed
STUTCHBURY Carolina 2005 GBR Invicta FC
R --- Inscribed
TSANG Amelie 2006 GBR ZFW Fencing Club
L --- Inscribed
BEHR Leandra 1996 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
DHUIQUE-HEIN Aliya 2001 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
MORANDI Carlotta Sophie 2001 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
SAUER Anne 1991 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
GARYFALLOU Stavroula Myrsini 2006 GRE A.O.X. EGALEO
R --- Inscribed
KONTOCHRISTOPOULOU Aikaterini-Maria 1997 GRE A.O.X. EGALEO
R --- Inscribed
STAMOS Maria 2002 GRE P.A.O. ATHENS
R --- Inscribed
KONDRICZ Kata 1998 HUN BHSE BUDAPEST
L --- Inscribed
LUPKOVICS Dora 1993 HUN BHSE BUDAPEST
R --- Inscribed
MOHAMED Aida 1976 HUN UTE Budapest
L --- Inscribed
PASZTOR Flora 1998 HUN Torekves
R --- Inscribed
DRUCK Lior 2003 ISR Hapoel Kfar-Saba
L --- Inscribed
KAGAN TYAGUNOV May 2006 ISR
R --- Inscribed
KOREN Lihy Peer 2006 ISR Hapoel Kfar-Saba
R --- Inscribed
KURITZKY Gili 2008 ISR
R --- Inscribed
BATINI Martina 1989 ITA Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
ERRIGO Arianna 1988 ITA Centro Sportivo Carabinieri
L --- Inscribed
FAVARETTO Martina 2001 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
VOLPI Alice 1992 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
GONCHAROVA Veronika 1992 LUX CGDEL Luxembourg
R --- Inscribed
JELINSKA Martyna 1992 POL Budowlani Torun
R --- Inscribed
LYCZBINSKA Hanna 1990 POL KU AZS UAM Poznan
R --- Inscribed
SYNORADZKA Martyna 1988 POL AZS AWF Poznan
L --- Inscribed
WALCZYK-KLIMASZYK Julia 1997 POL KU AZS UAM Poznan
R --- Inscribed
CARIDE Marta 2001 POR SCP
L --- Inscribed
CALUGAREANU Malina 1996 ROU CSA Steaua Bucuresti
L --- Inscribed
CORBU Emilia 2002 ROU CSTA Bucuresti
R --- Inscribed
SAVEANU Anca 2000 ROU CSA Steaua Bucuresti
R --- Inscribed
CANTUCCI Gaia 2001 SVK Slavia STU Bratislava, Etruria Scherma
R --- Inscribed
ALIOGLU Nazli Ceren 2003 TUR Ankara Eskrim S.K.
L --- Inscribed
DURUKAN Almila Birce 2005 TUR
R --- Inscribed
ISBIR Alisa 2005 TUR
R --- Inscribed
KARAMETE Irem 1993 TUR Istanbul Hasal, SC Torino
R --- Inscribed
BUDENKO Kateryna 2002 UKR KIEW
R --- Inscribed
MYRONIUK Dariia 2001 UKR KIEW
R --- Inscribed
POLOZIUK Alina 2002 UKR Nikolaev
R --- Inscribed
SOPIT Olga 2003 UKR KIEW
R --- Inscribed

59 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
B PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
A SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2024 Kansallinen ranking Senior Women's Foil Suomen Miekkailu - ja 5-otteluliitto
2023 Kansallinen ranking Senior Women's Foil Suomen Miekkailu - ja 5-otteluliitto
2023 Croatian Ranking Senior Men's Foil Federation Croate d'Escrime
2023 Croatian Ranking Senior Women's Foil Federation Croate d'Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Women's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Women's Foil Confédération Africaine d’Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Women's Foil Fédération Internationale d'Escrime

Foil Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
B PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
A SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) Senior Women's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Women's Foil Confédération Africaine d’Escrime

Foil Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
B PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
A SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) Senior Men's Foil Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Men's Foil Confédération Africaine d’Escrime

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ETTELT Maximilian 1995 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
LECHNER Moritz 2000 AUT StLFC Graz
R --- Inscribed
POSCHARNIG Johannes 1990 AUT FUM Mödling
L --- Inscribed
REICHETZER Tobias 1994 AUT FUM Mödling
L --- Inscribed
DE GREEF Stef 1998 BEL Brussels Fencing Club
L --- Inscribed
GEUDVERT Oscar 2004 BEL CE Les 3 armes
L --- Inscribed
NIJS Mathieu 2002 BEL CE Les 3 armes
L --- Inscribed
VAN CAMPENHOUT Stef 1998 BEL Brussels Fencing Club
L --- Inscribed
FILEŠ Petar 1997 CRO MK Dubrava
R --- Inscribed
GOJAK Antonio 2000 CRO MK Karlovac
R --- Inscribed
PROSOLI Lovro 2004 CRO MK Dubrava
R --- Inscribed
ŠPOLJAR Borna 2002 CRO MK Dubrava
R --- Inscribed
TOFALIDES Alex 1993 CYP ZFW Fencing Club
L --- Inscribed
CHOUPENITCH Alexander 1994 CZE Sokol Brno, Comini Padova
R --- Inscribed
HOLY Lev Michael 2006 CZE Sokol Brno, Comini Padova
R --- Inscribed
TOTUSEK Marek 2002 CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem
R --- Inscribed
BRAVO Sahel 2003 ESP
R --- Inscribed
BRETEAU IANNUZZI Ignacio Guy 1999 ESP CCC-M, Frascati Scherma
R --- Inscribed
LLAVADOR FERNANDEZ Carlos 1992 ESP SAMA-M, Frascati Scherma
L --- Inscribed
PERESSINI TORREGROSA Esteban 2002 ESP
R --- Inscribed
CHASTANET Maximilien 1996 FRA
R --- Inscribed
LEFORT Enzo 1991 FRA CE MELUN VAL DE SEINE
R --- Inscribed
MERTINE Julien 1988 FRA RUEIL MALMAI
R --- Inscribed
PAUTY Maxime 1993 FRA ISSY MOUSQUETAIRES
R --- Inscribed
BIRD Harry 1998 GBR Salle Boston
R --- Inscribed
COOK Jaimie 2005 GBR Salle Holyrood
R --- Inscribed
MINOTT Kamal 1997 GBR Fencers Club London
R --- Inscribed
SOSNOV David 2006 GBR ZFW Fencing Club
L --- Inscribed
GAGANIDZE Luka 1996 GEO
R --- Inscribed
FAUL Paul Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
KAHL Alexander 1993 GER TG Hanau
R --- Inscribed
KLEIN Felix 1995 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
RIEGER Laurenz 2002 GER TSG Weinheim
L --- Inscribed
KONTOCHRISTOPOULOS Nikolaos 1992 GRE A.O.X. EGALEO
R --- Inscribed
TSIMIKLIS Yanni 2006 GRE G.E.FLORINAS
R --- Inscribed
DOSA Daniel 1996 HUN Torekves
L --- Inscribed
MIHÁLYI Andor Istvan 2002 HUN Torekves
R --- Inscribed
NEMETH Andras 1995 HUN BHSE BUDAPEST
R --- Inscribed
SZEMES Gergo 2003 HUN Kunszentmiklósi Vivóegylet
L --- Inscribed
FINSTERBUSH Ori 2003 ISR Hapoel Gilboa
R --- Inscribed
GOREN Raz 2001 ISR Hapoel Haifa
R --- Inscribed
LEMBERGER Eitan 2008 ISR Hapoel Ashkelon
R --- Inscribed
ROSENFELD Roey Eliyahu 1999 ISR Hapoel Kfar-Saba
R --- Inscribed
BIANCHI Guillaume 1997 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
R --- Inscribed
FOCONI Alessio 1989 ITA Centro Sportivo Aeronautica Militare
R --- Inscribed
MACCHI Filippo 2001 ITA Fiamme Oro Roma
L --- Inscribed
MARINI Tommaso 2000 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
BADRAK Iaroslav 1995 LTU
R --- Inscribed
DIJKSTRA Michael 2006 NED s.v. Tréville
L --- Inscribed
VAN EGMOND Dirk Jan 1993 NED SC Amsterdam
R --- Inscribed
JURKIEWICZ Jan 2000 POL Budowlani Torun
R --- Inscribed
RAJSKI Leszek 1983 POL Wroclawianie
R --- Inscribed
SIESS Michal 1994 POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu
R --- Inscribed
WOJTKOWIAK Adrian 1998 POL AZS AWF Poznan
R --- Inscribed
MACEDO Luis 2000 POR GCP
L --- Inscribed
MENEZES Duarte 2004 POR
R --- Inscribed
PEDRO Antonio 2005 POR
R --- Inscribed
PEDRO Tomas 2001 POR GCP
R --- Inscribed
CUK Veljko 2000 SRB MK Vojvodina
R --- Inscribed
BRUNNER Remi 2001 SUI CEM Morges
R --- Inscribed
STALDER Leonard 1993 SUI CEM Morges
L --- Inscribed
FAZEKAS Arpad 2004 SVK KS Samorin
R --- Inscribed
KUCHTA Leopold Marc 2003 SVK TG Dörnigheim, KS Samorin
R --- Inscribed
ASK Henri 2003 SWE KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
R --- Inscribed
ALKIS Can 2003 TUR
R --- Inscribed
CETINEL Baha Baykal 2002 TUR Altinyurt S.K.
R --- Inscribed
EYUPOGLU Alp 2002 TUR Altinyurt S.K., Cds Mangiarotti
R --- Inscribed
KULCU Turhan Berke 2000 TUR
R --- Inscribed
CHUCHUKALO Dmytro 1995 UKR KIEW
L --- Inscribed
HOIDA Danyil 2000 UKR KIEW
R --- Inscribed
POGREBNIAK Andrii 1988 UKR KIEW
L --- Inscribed
YUNES Klod 1989 UKR Lviv
R --- Inscribed

72 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BAKUM Andrii UKR Fédération Internationale d'Escrime
B BUCHS Daniel SUI Fédération Internationale d'Escrime
B CELLER Pavol SVK Fédération Internationale d'Escrime
B CIVIERO-Aivano Ambre SUI Fédération Internationale d'Escrime
B DEAMER Luke GBR Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DUL Michal POL Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B HEJRSKOV Mads-Vetli DEN Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
B MACHADO Miguel POR Fédération Internationale d'Escrime
B MADR Vilem CZE Fédération Internationale d'Escrime
B MAGE Pascal FRA Fédération Internationale d'Escrime
B MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B OSTROVSKI Denis EST Fédération Internationale d'Escrime
B PAPP Zsolt SUI Fédération Internationale d'Escrime
B PETKOVA Lazarina BUL Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
A SUH Sangwon KOR Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 Danske Udtagelses Pointlister Senior Men's Foil Dansk Fægte-Forbund
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Men's Foil Confédération Africaine d’Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Men's Foil Fédération Internationale d'Escrime

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BASHTA Anna 1996 AZE Ss Lazio Scherma Ariccia
L --- Inscribed
HUSEYNOVA Zarifa 2006 AZE
L --- Inscribed
KARIMOVA Sabina 1987 AZE
L --- Inscribed
KASPIAROVICH Palina 1996 AZE
L --- Inscribed
CORTEYN Jolien 2001 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R --- Inscribed
ATANASOVA Kalina 2006 BUL
R --- Inscribed
HRAMOVA Olga A. 1989 BUL Svechnikov
R --- Inscribed
ILIEVA Yoana 2001 BUL Svechnikov
L --- Inscribed
NEIKOVA Emma 2005 BUL
R --- Inscribed
BECHYNOVA Karolina 2004 CZE FC Würth Künzelsau, DDM serm Chomutov
L --- Inscribed
BURSIKOVA Kristina 2004 CZE Bohemians Praha
R --- Inscribed
HERNANDEZ Elena 1999 ESP SAMA-M
R --- Inscribed
MARTIN-PORTUGUES Lucia 1990 ESP
R --- Inscribed
NAVARRO Araceli 1989 ESP CE-M
R --- Inscribed
PEREZ CUENCA Celia 1994 ESP CEL-M
R --- Inscribed
APITHY-BRUNET Manon 1996 FRA ORLEANS CE
R --- Inscribed
BALZER Sara 1995 FRA STRASBOURG UC
L --- Inscribed
BERDER Cecilia 1989 FRA ORLEANS CE
R --- Inscribed
NOUTCHA Sarah 1999 FRA STRASBOURG UC
R --- Inscribed
BRIERLEY Bethany 2005 GBR The Manchester Fencing Centre
R --- Inscribed
CHART Maria 1998 GBR Truro Fencing Club
R --- Inscribed
DONNELLY-SALLOWS Keira 2007 GBR MX Fencing Club
R --- Inscribed
MAXWELL Caitlin 1999 GBR Truro Fencing Club
L --- Inscribed
JIJIEISHVILI Lika 1999 GEO FC Tbilisi
R --- Inscribed
KUVAEVA Alexandra 2007 GEO Khimki
L --- Inscribed
EIFLER Larissa 1999 GER TSV Bayer Dormagen
L --- Inscribed
FUNKE Julika 2000 GER FC Würth Künzelsau
R --- Inscribed
GETTE Elisabeth 2000 GER FC Würth Künzelsau
R --- Inscribed
STEMPER Lena 2005 GER FC Würth Künzelsau
R --- Inscribed
GEORGIADOU Despina 1991 GRE P.A.O. ATHENS
L --- Inscribed
GKOUNTOURA Theodora 1997 GRE A.O.ARISTON PAIANIAS
R --- Inscribed
MAVRIKAKI Athinais 2002 GRE A.O.ASPIDA
R --- Inscribed
PAIZI Marina 1990 GRE VICTORIA ATHENS
R --- Inscribed
BATTAI Sugar Katinka 2003 HUN Debrecen
L --- Inscribed
MARTON Anna 1995 HUN MTK
R --- Inscribed
PUSZTAI Liza 2001 HUN BVSC BUDAPEST
R --- Inscribed
SZUCS Luca 2002 HUN BVSC BUDAPEST
L --- Inscribed
BATTISTON Michela 1997 ITA Centro Sportivo Aeronautica Militare
R --- Inscribed
CRISCIO Martina 1994 ITA Fiamme Oro Roma
L --- Inscribed
MORMILE Chiara 1995 ITA Centro Sportivo Esercito
L --- Inscribed
VECCHI Irene 1989 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
R --- Inscribed
BUITENHUIS Marleen 2001 NED s.v. Porthos
L --- Inscribed
CIESLAR Zuzanna 2000 POL Zaglebiowski Klub Szerm
R --- Inscribed
KOZACZUK Malgorzata 1988 POL AZS AWF Warszawa
L --- Inscribed
MATUSZAK Sylwia 1997 POL KKSz Konin
R --- Inscribed
SKONIECZNA Daria 2002 POL AZS AWF Warszawa
R --- Inscribed
ALKAYA Begum 2005 TUR
R --- Inscribed
ERBIL Nisanur 2003 TUR
R --- Inscribed
GUNGOR Nil 2005 TUR
R --- Inscribed
UNLUDAG Deniz Selin 2001 TUR Izmir Buyuksehir Bel SK
R --- Inscribed
BAKASTOVA Yuliia 1996 UKR KIEW, Virtus Scherma Bologna
L --- Inscribed
KHARLAN Olga 1990 UKR Virtus Scherma Bologna
R --- Inscribed
KOMASHCHUK Alina 1993 UKR Netishyn
R --- Inscribed
KRAVATSKA Olena 1992 UKR Musketeer Odessa, Virtus Scherma Bologna
R --- Inscribed

54 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
A KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
A MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 Kansallinen ranking Senior Women's Sabre Suomen Miekkailu - ja 5-otteluliitto
2023 Croatian Ranking Senior Women's Sabre Federation Croate d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Women's Sabre Confédération Africaine d’Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Women's Sabre Fédération Internationale d'Escrime

Sabre Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
A KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
A MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) Senior Women's Sabre Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Women's Sabre Confédération Africaine d’Escrime

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FILEV Viktor 2004 BUL Svechnikov
R --- Inscribed
RAIKIN Dimitar 2002 BUL Svechnikov
R --- Inscribed
STOYCHEV Todor 2003 BUL Svechnikov
R --- Inscribed
CACEK Krystof 2001 CZE
R --- Inscribed
CACEK Matyáš 2005 CZE Sokol Brno
R --- Inscribed
WAGNER Filip 2005 CZE
R --- Inscribed
FERNANDEZ BLANCO Oscar 1998 ESP SAMA-M
R --- Inscribed
HERNANDEZ CABALLERO Andres 1996 ESP
R --- Inscribed
MADRIGAL Santiago 2004 ESP CE-M
R --- Inscribed
MORAN Yago 2003 ESP
R --- Inscribed
APITHY Bolade 1985 FRA DIJON CE
R --- Inscribed
PATRICE Jean-Philippe 1997 FRA TARBES ATE
L --- Inscribed
PATRICE Sebastien 2000 FRA GEMENOS
R --- Inscribed
PIANFETTI Maxime 1999 FRA TARBES ATE
R --- Inscribed
ALLEN Samuel 2004 GBR Truro Fencing Club
R --- Inscribed
HALLIWELL Barnaby 2000 GBR Shakespeare's Swords
R --- Inscribed
ALPAIDZE Mikhail 2002 GEO
L --- Inscribed
ARCHVADZE Vakhtangi 2002 GEO FC Tbilisi
R --- Inscribed
BAZADZE Beka 1989 GEO FC Kutaisi
R --- Inscribed
BAZADZE Sandro 1993 GEO FC Kutaisi
R --- Inscribed
BONAH Luis 1997 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Inscribed
KINDLER Frederic 1998 GER TSG Eislingen
R --- Inscribed
SCHLAFFER Leon 2000 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Inscribed
SZABO Matyas 1991 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Inscribed
KAFATARIDIS Dimitrios 1990 GRE A.O.ARISTON PAIANIAS
R --- Inscribed
DECSI Tamas 1982 HUN Kondorosi Vívók Sportegyesület
R --- Inscribed
GEMESI Csanad 1986 HUN GEAC Gödöllö
R --- Inscribed
RABB Krisztian 2001 HUN VASAS Budapest
L --- Inscribed
SZILAGYI Aron 1990 HUN VASAS Budapest
R --- Inscribed
KIRIMLIDIS Michalis 1986 IRL
R --- Inscribed
AGUSTSSON Gunnar Egill 1992 ISL StLFC Graz
R --- Inscribed
MATEEV Andri Nikolaysson 2000 ISL FC Reykjavik
R --- Inscribed
FRUMGARZTS David Shlomo 2003 ISR
R --- Inscribed
GOLDFELD Vladimir 2009 ISR
R --- Inscribed
CURATOLI Luca 1994 ITA Fiamme Oro Roma
L --- Inscribed
GALLO Michele 2001 ITA Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
SAMELE Luigi 1987 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
L --- Inscribed
TORRE Pietro 2002 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
GUZANOV Pavel 1989 LAT Mainzer TV
R --- Inscribed
DENKIEWICZ Benedykt 2006 POL
R --- Inscribed
HRYCIUK Szymon 2002 POL Palac Mlodziezy Katowice
R --- Inscribed
KACZKOWSKI Krzysztof 1997 POL TMS Sosnowiec
R --- Inscribed
STASIAK Olaf 2002 POL KKSz Konin
R --- Inscribed
CIDU Matei 2000 ROU CSS Unirea Iasi
R --- Inscribed
NITU Radu 2004 ROU CS RIPOSTA
R --- Inscribed
URSACHI Razvan 1998 ROU
R --- Inscribed
KRAJNC Peter 2003 SLO SAB Kamnik
R --- Inscribed
MILENKOVIC Vidan 2003 SRB
R --- Inscribed
PERROUD Adrien 1999 SUI CEF Founex
R --- Inscribed
PERROUD Rémi 2001 SUI CEF Founex
R --- Inscribed
RICHTER Axel 2005 SUI CHCH Châtelaine
R --- Inscribed
VERDIER Aurélien 1995 SUI CHCH Châtelaine
R --- Inscribed
BRODÉN Daniel 1989 SWE FFF Stockholm
R --- Inscribed
WALLENIUS Philip 1998 SWE FFF Stockholm
R --- Inscribed
ASLAN Tolga 2005 TUR
R --- Inscribed
KALENDER Muhammed Furkan 2003 TUR Bekir Yilmaz GSK
R --- Inscribed
YAMAN Furkan 2007 TUR
R --- Inscribed
YILDIRIM Enver 1995 TUR Bekir Yilmaz GSK
R --- Inscribed
LUKASHENKO Darii 2005 UKR
R --- Inscribed
STATSENKO Oleksiy 1994 UKR KIEW
R --- Inscribed
TSAP Yuriy 1992 UKR Nikolaev
R --- Inscribed
YAGODKA Andriy 1988 UKR Musketeer Odessa
R --- Inscribed
CARLSTEDT RINGIUS Daniel - SWE LUGI Lund R --- Cancelled  
ORTIZ PEÑA Victor Alejandro - SWE ÄFK Stockholm L --- Cancelled  

62 Entries, 0 Pending, 2 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
A KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
A MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 Croatian Ranking Senior Men's Sabre Federation Croate d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Men's Sabre Confédération Africaine d’Escrime
2023 FIE (unofficial) Senior Men's Sabre Fédération Internationale d'Escrime

Sabre Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
B ANDREEVA Margarita UZB Fédération Internationale d'Escrime
B BEN CHAABENE Iheb TUN Fédération Internationale d'Escrime
B DECKER Laura USA Fédération Internationale d'Escrime
B DELATTRE Jeffrey BEL Fédération Internationale d'Escrime
B DOANA Andreea ROU Fédération Internationale d'Escrime
B DOUVIS Andreas GRE Fédération Internationale d'Escrime
B DYAOKOKIN Yevgeniy KAZ Fédération Internationale d'Escrime
B GUCLUER Ilgin TUR Fédération Internationale d'Escrime
B KHALED Amr EGY Fédération Internationale d'Escrime
A KOSA Miklos HUN Fédération Internationale d'Escrime
B KOVACEVIC Miljan SRB Fédération Internationale d'Escrime
B KOVRIJNYKH Andrei RSA Fédération Internationale d'Escrime
A MARTILOTTI Luigi ITA Fédération Internationale d'Escrime
B PEYKARARA Reza IRI Fédération Internationale d'Escrime
B SAKHVADZE David GEO Fédération Internationale d'Escrime
B SCHIFFERS Alexander GER Fédération Internationale d'Escrime
B VALIYEV Fikrat AZE Fédération Internationale d'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
Official   AIRBUS Team GER fencingworldwide
Official   ANSORGE Marcel GER fencingworldwide
Official   DERKUM Liska GER fencingworldwide
Official   GLINKA Steve GER fencingworldwide
Official   LANGE Sonja GER fencingworldwide
Official   LAUTER Peter GER fencingworldwide
Official   SCHREIBER Martin GER fencingworldwide

Ranking lists

2023 FIE (unofficial) Senior Men's Sabre Fédération Internationale d'Escrime
2023 CAE extracted FIE Ranking (unofficial) Senior Men's Sabre Confédération Africaine d’Escrime