Back to list

Wappen von Hamburg
GER Hamburg
February 25, 2023 - February 26, 2023
Required: National license

Epee Women's V40 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
STREICHAN Stefanie 1974 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
ANDERSEN Tanja 1982 GER FA Singen
L --- Inscribed
SCHREUER Daniela 1978 GER FA Singen
R --- Inscribed
BRÜGGE Kathie 1977 GER Hamburger FC
R --- Inscribed
PREISSLER Sylvia 1974 GER SC Berlin
R --- Inscribed
HARGINA Silke 1981 GER TSF Ditzingen
R --- Inscribed
BORS Kerstin 1976 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- Inscribed
DÖMELAND Karen 1974 GER USC Magdeburg
R --- Inscribed
DURAND Anja 1974 GER USC Magdeburg
R --- Inscribed

10 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's V50 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GRUNOW-JENSEN Nina 1972 DEN Trekanten København
R --- Inscribed
REIMERS Gesche 1969 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
ZOPPKE Christine 1966 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
PETERS Susanne 1966 GER FG Rotation Berlin
R --- Inscribed
MARHEINEKE Carolin 1965 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- Inscribed
NIEDERMEIER Katja 1969 GER SC Berlin
R --- Inscribed
LÖHLER Bärbel 1965 GER Tura Meldorf
R --- Inscribed

7 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's V60 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KIRCHEIS Astrid 1955 GER 1. FC Quadrath-Ichendorf
R --- Inscribed
KUMMICH Angela 1954 GER FG Rotation Berlin
R --- Inscribed
BARDOWICKS Barbara 1957 GER FG Segeberg
L --- Inscribed
HEINZELMANN Dagmar 1955 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- Inscribed
BUDICH Sabine 1961 GER PSV Rostock
R --- Inscribed
TUCHEN Halka 1963 GER SV Raspo DJK Osnabrück
R --- Inscribed
ULM Renate 1957 GER TV Augsburg
R --- Inscribed

7 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's V70 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HEMPELMANN Marianne 1941 GER FG Rotation Berlin
R --- Inscribed
SCHIFFMANN Ute 1946 GER Post SV Nürnberg FA
R --- Inscribed
JANSEN Karin 1953 GER TK Hannover
R --- Inscribed
FIBRANZ Ute 1951 GER Wernigeröder SV
R --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's V40 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BEHRENDT Michael 1975 GER Fechtzentrum Berlin
R --- Inscribed
WIRTH Henning 1977 GER Heidelberger FC/TSG R.
L --- Inscribed
GÄRTNER Jens 1974 GER SC Berlin
L --- Inscribed
RAUCH Rainer 1975 GER TK Hannover
R --- Inscribed
PETRICK Kim 1975 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- Inscribed
HEGEMANN Florian 1980 GER TV Paderborn
R --- Inscribed
SCHMIDT Torben 1983 GER TV Paderborn
R --- Inscribed

7 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's V50 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HESS Alexander 1966 GER Aachener FC
R --- Inscribed
HINZ Gerald 1965 GER Elmshorner MTV
R --- Inscribed
KNOBELSDORF Markus 1970 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
VOSSENBERG Markus 1970 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
KRAJEWSKI Günther 1971 GER FC Tauberbischofsheim
--- Inscribed
HERRMANN Elmar 1973 GER Fechtergilde Südholstein
L --- Inscribed
PÖNISCH Thomas 1972 GER Fechtzentrum Berlin
R --- Inscribed
DZIONSKO Marcus 1971 GER FG Segeberg
R --- Inscribed
WELSCH Marco 1970 GER FS Pforzheim
R --- Inscribed
MARHEINEKE Torsten 1965 GER Heidelberger FC/TSG R.
L --- Inscribed
SCHMIDT Andre 1965 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- Inscribed
TRÜTZSCHLER V. FALKENSTEIN Alexander 1973 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- Inscribed
ECKE Joachim 1971 GER Melsunger TG FA
R --- Inscribed
FOTH Thomas Gerald 1964 GER PST Trier
L --- Inscribed
LINOW Holger 1968 GER SC Itzehoe
R --- Inscribed
BEHR Peter Christian 1966 GER Solinger TB
R --- Inscribed
DEUTSCH Wolfram 1967 GER Solinger TB
R --- Inscribed
EVERTZ Marc 1971 GER Solinger TB
R --- Inscribed
KÄMPER Marc 1969 GER Solinger TB
R --- Inscribed
STRICKER Stephan 1964 GER Solinger TB
R --- Inscribed
AUTZEN Olaf 1972 GER TSG Reutlingen
R --- Inscribed
STIRNWEIS Richard 1964 GER TSV Trudering
R --- Inscribed
BERGER Matthias 1969 GER USC Magdeburg
R --- Inscribed

23 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's V60 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALBRECHT Michael 1959 GER Bremen 1860 Fechten
L --- Inscribed
BURKARDT Michael 1959 GER Darmstädter FC
R --- Inscribed
LÜDERS Harald 1954 GER Darmstädter FC
R --- Inscribed
ZIEBELL Olaf 1961 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
MAHLER Hans-Michael 1959 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- Inscribed
SCHMIDT-THOMÉE Georg 1959 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- Inscribed
ARNOLD Fredrik 1963 GER MTV Stuttgart
R --- Inscribed
ZYLKA Henryk 1955 GER TG Landshut
R --- Inscribed
GERBER Frank-Helge 1957 GER TK Hannover
R --- Inscribed
MAYER Joachim 1960 GER TSG Reutlingen
R --- Inscribed
BELLMANN Achim 1957 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- Inscribed
HOOPS Joachim 1959 GER TuS Komet Arsten
R --- Inscribed
CICHOSZ Matthias 1962 GER USC Magdeburg
R --- Inscribed
BIRKENMAIER Gerhard 1963 GER VFB Friedrichshafen
L --- Inscribed

14 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's V70 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SEEVERS Dietrich 1953 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
HERBST Volkhard 1947 GER Eintracht Hildesheim
R --- Inscribed
SUCHANEK Winfried 1943 GER MTV Stuttgart
R --- Inscribed
VISSER Hans 1935 GER TV Emden
R --- Inscribed
WOLTERSDORF Friedrich 1944 GER TV Paderborn
R --- Inscribed
OSWALD Gerd 1949 GER USC München
R --- Inscribed
LOCHER Harald 1950 GER VFL Marburg FA
L --- Inscribed
TÖRÖK Gabor 1952 GER Wiesbadener FC
R --- Inscribed

8 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
B VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's V40 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
STREICHAN Stefanie 1974 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
MAIER Jennifer 1978 GER KTF Luitpold München
L --- Inscribed
SCHORMAIR Barbara 1979 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed
BURKHARDT Katja 1977 GER MTV München
R --- Inscribed
BERNAU Ulrike 1975 GER SC Berlin
R --- Inscribed
DRECHSEL Claudia 1974 GER SC Berlin
R --- Inscribed

7 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's V50 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
REIMERS Gesche 1969 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
ZOPPKE Christine 1966 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
BEHLKE Jana 1972 GER FG Recklinghausen
R --- Inscribed
STUDENT Anke 1968 GER FG Recklinghausen
L --- Inscribed
WELTZIEN Silke 1967 GER KTF Luitpold München
R --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's V60 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KIRCHEIS Astrid 1955 GER 1. FC Quadrath-Ichendorf
R --- Inscribed
KEßLING Petra 1963 GER FC Fürth
R --- Inscribed
HILGERS Britta 1960 GER OFC Bonn
R --- Inscribed
ULM Renate 1957 GER TV Augsburg
R --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's V70 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHRAMM Angelika 1950 GER FG Rotation Berlin
R --- Inscribed
JANSEN Karin 1953 GER TK Hannover
R --- Inscribed
FIBRANZ Ute 1951 GER Wernigeröder SV
R --- Inscribed

3 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's V40 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MELITA Andrej 1978 GER FC Gröbenzell
R --- Inscribed
SEEGER Martin 1983 GER SC Berlin
R --- Inscribed
PLECHINGER Christian 1975 GER TSV Speyer
R --- Inscribed
KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 GER VFW Oberalster
R --- Inscribed
LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 ROU ETV Hamburg
L --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's V50 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VOSSENBERG Markus 1970 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
JACOBY Udo 1964 GER Eintracht Duisburg
R --- Inscribed
VOSSENBERG Markus 1970 GER
L --- Inscribed
STIRNWEIS Richard 1964 GER TSV Trudering
R --- Inscribed
SCHMOLKE Claas 1965 GER VFW Oberalster
L --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's V60 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MALACHOW Alexander 1963 GER Eintracht Duisburg
R --- Inscribed
ZIEBELL Olaf 1961 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
PALM Harald 1960 GER FC Fürth
R --- Inscribed
RUCK Günther 1960 GER FC Fürth
R --- Inscribed
ZYLKA Henryk 1955 GER TG Landshut
R --- Inscribed
PFEIL Jörg 1962 GER TG Münster
R --- Inscribed
EITZ Martin 1962 GER TSV Speyer
R --- Inscribed
BÖHMER Heinrich 1955 GER TV Jahn Wolfsburg
R --- Inscribed

8 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's V70 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KONNES Manfred 1940 GER Eintracht Duisburg
R --- Inscribed
OSWALD Gerd 1949 GER USC München
R --- Inscribed
HERBST Volkhard - GER Eintracht Hildesheim R --- Cancelled  

2 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
CN KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
B MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's V40 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- Inscribed
MITNACHT Maren 1979 GER CTG Koblenz
R --- Inscribed
HAMBACH-RICHTER Rabea 1981 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
STREICHAN Stefanie 1974 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
BARTH Daniela 1979 GER Mainzer TV
R --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's V50 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
REIMERS Gesche 1969 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
ZOPPKE Christine 1966 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
GRAUDINS Gunilla 1970 GER ORLEANS CE, Mainzer TV
L --- Inscribed
THOME Nicole 1973 GER Mainzer TV
R --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's V60 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOTH Petra 1958 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed

1 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's V70 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JANSEN Karin 1953 GER TK Hannover
R --- Inscribed

1 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's V40 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHULEMANN Sven 1981 GER ETV Hamburg
R --- Inscribed
TAPPE Michael 1976 GER FS Pforzheim
R --- Inscribed
BARTH Alexander 1980 GER Mainzer TV
R --- Inscribed
GOIKHMAN Igor 1975 GER TSG Bergedorf
R --- Inscribed
LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 ROU ETV Hamburg
L --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's V50 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ULRICH Helge 1971 GER FS Pforzheim
R --- Inscribed
BERGER Svend 1968 GER Mainzer TV
R --- Inscribed
WRASE Hartmut 1966 GER TSV Bayer Dormagen
R --- Inscribed
STIRNWEIS Richard 1964 GER TSV Trudering
R --- Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's V60 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZIEBELL Olaf 1961 GER ETV Hamburg
L --- Inscribed
SCHOTTE Jörg 1958 GER FR Nürnberg
R --- Inscribed
KOBYAKOV Andrey 1962 GER OFC Bonn
R --- Inscribed
BURGHARDT Ulrich 1957 GER OFC Castrop-Rauxel
R --- Inscribed
BÖHMER Heinrich 1955 GER TV Jahn Wolfsburg
R --- Inscribed

5 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's V70 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HERBST Volkhard 1947 GER Eintracht Hildesheim
R --- Inscribed
NETTINGSMEYER Wolf 1937 GER TG Herford
R --- Inscribed

2 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
KOZLOWSKI Todd GER ETV Hamburg
MIDDELVELD Remco NED ETV Hamburg
B MOHAMED Ibraheem EGY ETV Hamburg
N VANDENBERK Florian BEL ETV Hamburg
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Officials

KIRCHEIS Hermann GER Coach Sat Sun 1. FC Quadrath-Ichendorf
RAPOLTI Tiberiu ROU Coach TG Herford