Back to list

2023 Circuit Jeunes Lames
BEL Uccle
March 18, 2023 - March 19, 2023
Required: National license

Epee Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TRAN DUY Linh 2010 BEL CE La Dague la prime
R 3 Inscribed
LI Sheyla 2011 BEL SA Jerzy Wezowski
L 8 Inscribed
TIMMERMANS Alice 2011 BEL SA Jerzy Wezowski
R 8 Inscribed
CUCCUREDDU Teresa 2011 LUX CE Sud, Acc. Scherma Marchesa Torino
R 1 Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
D GAUTHIER Babette BEL Les Mousquetaires Cinaciens
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
N LAROMIGUIERE Valérie BEL CE Damocles
MADRE Raphael FRA CE Damocles
NICOLAS Louis BEL RCSC CEE Charleroi
PETROVIC Léna BEL Brussels Europe Fencing Forever
D RICHAUD Nathan FRA La Maison de l'Escrime
Da VAN NIEUWENHUYZE Arnaud BEL La Maison de l'Escrime
VANHASSEL Andre Antonio BEL SA Jerzy Wezowski
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U13 Women's Epee Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Epee Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VANDERHEYDEN Margaux 2008 BEL La Maison de l'Escrime
L 15 Inscribed
ROELS Kaat 2009 BEL Confrerie Gent
R 12 Inscribed
SCHMIT Faustine 2008 BEL CRE Arlon
R 4 Inscribed
BRASSEUR Valentina 2008 BEL CRE Bruxelles
R 3 Inscribed
GAUTHIER Babette 2009 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
L 2 Inscribed
BÖTING Charlotte 2010 BEL SC Latem-Deurle
R 5 Inscribed
MISZTAL Maud 2009 BEL SC Latem-Deurle
R 7 Inscribed
VAN PUT Elena 2009 BEL SC Latem-Deurle
R 11 Inscribed
DEMIRDJIEVA Boyana 2008 BUL La Maison de l'Escrime
R 16 Inscribed
NAGY Annabella 2008 HUN CE Braine l'Alleud
R 1 Inscribed
CUCCUREDDU Teresa 2011 LUX CE Sud, Acc. Scherma Marchesa Torino
R 22 Inscribed
SIMONIS Margot - BEL CRE Arlon R 6 Cancelled  
NEERMAN Anna - BEL SC Latem-Deurle R 8 Cancelled  
MAKSYMCHUK Ksenia - UKR R --- Cancelled  

11 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
Da ANCIAUX Esteban BEL CRE Bruxelles
D BOITTE Loik BEL CE Braine l'Alleud
D BRANCIFORTI Paolo Andrea ITA CE Braine l'Alleud
Da DE LIEDEKERKE Maryam BEL CRE Bruxelles
DE VILLAR Esther ESP Brussels Europe Fencing Forever
N DELCOURT Alain BEL CE Braine l'Alleud
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
Da GERARD Luna BEL Les Mousquetaires Cinaciens
Da ILLES Fanni HUN CRE Bruxelles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
MADRE Raphael FRA CE Damocles
PETROVIC Léna BEL Brussels Europe Fencing Forever
N SCHEURWEGEN Peter BEL SC Latem-Deurle
D VAN NIEUWENHUYZE Maëlia BEL La Maison de l'Escrime
D VANDER ELST Julien BEL La Maison de l'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U15 Women's Epee Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Epee Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BOILLOT Anthony 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R 11 Inscribed
BOES Siméon 2010 BEL
R 44 Inscribed
JORIS Yohan 2010 BEL CE Braine l'Alleud
7 Inscribed
MARLIÈRE Ulysse 2010 BEL CE Braine l'Alleud
R 1 Inscribed
BAEKELANDT Elias 2010 BEL Confrerie Gent
R 3 Inscribed
DE WEDER Wolf 2011 BEL Confrerie Gent
R 18 Inscribed
NIMMRICHTER Julius 2011 BEL Confrerie Gent
15 Inscribed
GARCIA Rayan 2010 BEL KSSMA Ronse
R 24 Inscribed
EMOND Maxime 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R 55 Inscribed
PAROTTE Ernest 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R 54 Inscribed
RONNBERG Florian 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R --- Inscribed
ZIZOUNE Issam 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R 19 Inscribed
BADET Nathan 2010 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
L 9 Inscribed
LEMENSE Hugo 2010 BEL RCSC CEE Charleroi
L 6 Inscribed
MONTENS Cyril 2011 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 21 Inscribed
PINSART Lilo 2010 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 2 Inscribed
ROMEO Alexandre 2011 BEL CE Les 3 armes
R 40 Inscribed
VINCENT Maxime 2011 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 14 Inscribed
FARAJI Renas 2010 BEL SA Jerzy Wezowski
R 57 Inscribed
WHYTE Oliver 2010 BEL SA Jerzy Wezowski
R 49 Inscribed
LEBLEU Mavyn 2010 FRA Les Mousquetaires Cinaciens, ARMENTIERES
R 8 Inscribed
PENSIEROSO Matteo 2011 ITA
16 Inscribed
HUTTIN Gabriel 2010 LUX CE Sud
R 12 Inscribed
DE VOOGD Zachary 2011 NED Leidsche Schermvereniging AEW
R 10 Inscribed
TROSHYN Ivan 2011 UKR Brussels Fencing Club
R 33 Inscribed
PANAIT Félix - BEL R 68 Cancelled  
DEBARSY Balthazar - BEL R 46 Cancelled  
DEFOY Edouard - BEL Les Mousquetaires Cinaciens R 5 Cancelled  

25 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
D GAUTHIER Babette BEL Les Mousquetaires Cinaciens
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
N LAROMIGUIERE Valérie BEL CE Damocles
MADRE Raphael FRA CE Damocles
NICOLAS Louis BEL RCSC CEE Charleroi
PETROVIC Léna BEL Brussels Europe Fencing Forever
D RICHAUD Nathan FRA La Maison de l'Escrime
Da VAN NIEUWENHUYZE Arnaud BEL La Maison de l'Escrime
VANHASSEL Andre Antonio BEL SA Jerzy Wezowski
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U13 Men's Epee Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Epee Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MIHAJLOV Gheoghe 2009 BEL Brussels Europe Fencing Forever
R 36 Inscribed
CHAUVIÈRE Victor 2008 BEL CE Braine l'Alleud
R 13 Inscribed
MARLIÈRE Ulysse 2010 BEL CE Braine l'Alleud
R 32 Inscribed
TYSZKA Natan 2009 BEL CE Braine l'Alleud
R 46 Inscribed
DASSONVILLE Leo 2009 BEL CE Damocles
R 35 Inscribed
DE WINTER Alexander 2008 BEL Confrerie Gent
R 1 Inscribed
ECKER Lionel 2009 BEL CRE Detaille
R 40 Inscribed
ECKER Nathan 2008 BEL CRE Detaille
R 25 Inscribed
DE BO Linus 2008 BEL CRE Detaille
R 27 Inscribed
GOEMAN Thybe 2009 BEL CRE Detaille
R --- Inscribed
GRUYAERT Matthias 2008 BEL SC Latem-Deurle
R 10 Inscribed
VAN NIEUWENHUYZE Arnaud 2009 BEL La Maison de l'Escrime
11 Inscribed
GÉRARD Anakin 2009 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 21 Inscribed
GRISOLE Aurélien 2009 BEL RCSC CEE Charleroi
R 43 Inscribed
GROLLEAU Matéo 2009 BEL RCSC CEE Charleroi
R 3 Inscribed
VAN RENTERGHEM Lars 2009 BEL SC Latem-Deurle
R 4 Inscribed
PANAGI Orestis 2008 CYP La Maison de l'Escrime, L.X.THESSALONIKIS
R 18 Inscribed
PONCET Clément 2008 FRA La Maison de l'Escrime
R 6 Inscribed
FENOUL Baptiste 2009 FRA RCSC CEE Charleroi
14 Inscribed
PALUBINSKAS Saulius 2008 LTU Brussels Fencing Club
R 44 Inscribed
DE VOOGD Zachary 2011 NED Leidsche Schermvereniging AEW
R --- Inscribed
POLYAKOV Kostyantyn 2008 UKR SA Jerzy Wezowski
L 8 Inscribed
MEIMARIDIS Alexandros - BEL Brussels Europe Fencing Forever --- Cancelled  
VAN DE VELDE Dries - BEL R 20 Cancelled  
DUCHENE David - BEL RCSC CEE Charleroi R 38 Cancelled  

22 Entries, 0 Pending, 3 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
Da ANCIAUX Esteban BEL CRE Bruxelles
D BOITTE Loik BEL CE Braine l'Alleud
D BRANCIFORTI Paolo Andrea ITA CE Braine l'Alleud
Da DE LIEDEKERKE Maryam BEL CRE Bruxelles
DE VILLAR Esther ESP Brussels Europe Fencing Forever
N DELCOURT Alain BEL CE Braine l'Alleud
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
Da GERARD Luna BEL Les Mousquetaires Cinaciens
Da ILLES Fanni HUN CRE Bruxelles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
MADRE Raphael FRA CE Damocles
PETROVIC Léna BEL Brussels Europe Fencing Forever
N SCHEURWEGEN Peter BEL SC Latem-Deurle
D VAN NIEUWENHUYZE Maëlia BEL La Maison de l'Escrime
D VANDER ELST Julien BEL La Maison de l'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U15 Men's Epee Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Epee Open U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VAN WYNSBERGHE Basile 2013 BEL CE Braine l'Alleud
R 24 Inscribed
ADAM Damien 2012 BEL CE Gaumais
R 1 Inscribed
TOULMONDE Edouard 2012 BEL CE Gaumais
R 9 Inscribed
COLLINS Martin 2012 BEL La Maison de l'Escrime
R 13 Inscribed
FERNANDES PEREIRA RODRIGUES Carlos Espar 2013 BEL La Maison de l'Escrime
R 39 Inscribed
CHARLES Mila 2013 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
L 5 Inscribed
CORNET Jeanne 2012 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 6 Inscribed
GAZIAUX Victor 2013 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 3 Inscribed
HAZARD Walter 2012 BEL
R 4 Inscribed
JORDAN Thibault 2013 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R 7 Inscribed
LEMENSE Tom 2013 BEL RCSC CEE Charleroi
L 2 Inscribed
DEMIRDJIEV Boris 2013 BUL La Maison de l'Escrime
R 30 Inscribed
FERNANDEZ-RANADA Ramon 2012 ESP CE Braine l'Alleud
R 19 Inscribed
HATOOR Lorenzo 2012 ITA La Maison de l'Escrime
R --- Inscribed
HUBAUX Jules - BEL La Maison de l'Escrime R --- Cancelled  

14 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
Da ANCIAUX Esteban BEL CRE Bruxelles
D BOITTE Loik BEL CE Braine l'Alleud
D BRANCIFORTI Paolo Andrea ITA CE Braine l'Alleud
Da DE LIEDEKERKE Maryam BEL CRE Bruxelles
DE VILLAR Esther ESP Brussels Europe Fencing Forever
N DELCOURT Alain BEL CE Braine l'Alleud
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
Da GERARD Luna BEL Les Mousquetaires Cinaciens
Da ILLES Fanni HUN CRE Bruxelles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
MADRE Raphael FRA CE Damocles
PETROVIC Léna BEL Brussels Europe Fencing Forever
N SCHEURWEGEN Peter BEL SC Latem-Deurle
D VAN NIEUWENHUYZE Maëlia BEL La Maison de l'Escrime
D VANDER ELST Julien BEL La Maison de l'Escrime
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U11 Open Epee Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ROTH Beatriz 2010 BEL Brussels Fencing Club
R 12 Inscribed
LEDOUX Angela 2011 BEL CE Woluwe
R 2 Inscribed
BONNECHÈRE Théa 2010 BEL CRE Huy
R 7 Inscribed
ORBAN Loïse 2011 BEL CRE Huy
R 6 Inscribed
KLIMASA Katrina 2010 BEL La Maison de l'Escrime
R 10 Inscribed
DE HAAN Adèle 2010 BEL SR Grande Harmonie
R 4 Inscribed
HUYGE Mira 2012 BEL
13 Inscribed
HE Xingman Bianca 2011 CHN CE Woluwe
1 Inscribed
IWERSEN Marte 2012 GER ETUF Essen
R 3 Inscribed
AGUIAR KOOLEN Saskia 2010 NED La Rapiere
R 5 Inscribed

10 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ANCIAUX Esteban BEL CRE Bruxelles
D ANDRUETAN Vladislav BEL Brussels Fencing Club
D BESLIER Clara BEL CE Damocles
D DE SMET Sébastien BEL CE Woluwe
D DELCOURT Dimitri BEL RCSC CEE Charleroi
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
B FRERES Hugo BEL CRE Huy
Da GUILLERMIN Louane FRA CE Damocles
D HALLEZ Loïc BEL CE Damocles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
D MATHIS Constance FRA SR Grande Harmonie
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U13 Women's Foil Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SALAMÉ Romane 2008 BEL CE Embourg
R 11 Inscribed
DRYBOOMS Melyn 2009 BEL CE Les 3 armes
R 16 Inscribed
LEDOUX Angela 2011 BEL CE Woluwe
R --- Inscribed
VANHERCK Océane 2008 BEL CRE Huy
R 3 Inscribed
GULYAS Anna 2008 BEL SC Parcival Leuven
R 2 Inscribed
KONAKTCHIEV Mina 2008 BEL SR Grande Harmonie
4 Inscribed
QUINTARD WYNS Jane 2008 BEL SR Grande Harmonie
19 Inscribed
SOUMAGNE Perle 2009 BEL SR Grande Harmonie
R 5 Inscribed
HE Xingman Bianca 2011 CHN CE Woluwe
6 Inscribed
BRUNETEAU Hermine 2009 FRA La Maison de l'Escrime
R 7 Inscribed
MATHIS Constance 2008 FRA SR Grande Harmonie
R 1 Inscribed
ELBERT Liliana 2009 HUN La Maison de l'Escrime
R 8 Inscribed
KAHO Emily 2009 NED SC Amsterdam
12 Inscribed

13 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D BESLIER Clara BEL CE Damocles
D DANLEE Billy BEL Brussels Fencing Club
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
D GONTIER Ninon BEL CE Damocles
Da GUILLERMIN Louane FRA CE Damocles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
N LAROMIGUIERE Valérie BEL CE Damocles
Da LEDOUX Hugues BEL CE Woluwe
N LIEGE Timothe BEL CE Damocles
Ca NICOLAS Louis BEL RCSC CEE Charleroi
RYCKAERT Jimi BEL SR Grande Harmonie
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U15 Women's Foil Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DE ANDRES Louy 2011 BEL Brussels Europe Fencing Forever
R 44 Inscribed
ABRASSART Souleymen 2010 BEL
26 Inscribed
FICHEFET Nizar 2011 BEL
R 29 Inscribed
GUEULETTE Maurice 2010 BEL Brussels Fencing Club
R 34 Inscribed
MINGUET Elliot 2011 BEL C.R.E. La Licorne
R 46 Inscribed
MOLLO Aaron 2010 BEL CE Damocles
R 12 Inscribed
NUNES PERES Leonardo 2011 BEL CE Damocles
R 37 Inscribed
MICHAUX Matteo 2012 BEL CE de Neufchateau
L 35 Inscribed
VANDIEST Théo 2011 BEL CE de Neufchateau
L 5 Inscribed
HEUTS Martin 2011 BEL CE Woluwe
11
Suspended until 22.12.2023
JANSS Max 2010 BEL CE Woluwe
R 1 Inscribed
MARKUS REITER Alexandre 2011 BEL CE Woluwe
33 Inscribed
BORTOLOTTI Baptiste 2010 BEL CRE Huy
R 10 Inscribed
DE DORMALE Guillaume 2010 BEL CRE Huy
R 30 Inscribed
DEGAILLIER Hugo 2010 BEL CRE Huy
3 Inscribed
DELCOURT Vadim 2011 BEL RCSC CEE Charleroi
2 Inscribed
GIJBELS Emile 2010 BEL Schermkring Herckenrode
R 14 Inscribed
VERBIST Lowie 2011 BEL Schermkring Herckenrode
L 7 Inscribed
VANBRABANT Lucas 2011 BEL SK Skirmjan
R 8 Inscribed
BOGAERTS Xavier 2010 BEL SR Grande Harmonie
18 Inscribed
TAZEROUALTI Yassin 2011 BEL SR Grande Harmonie
6 Inscribed
BESLIER Gabriel 2011 FRA
21 Inscribed
MESSAUT Akranatee 2011 FRA Brussels Fencing Club
28 Inscribed
PELLIZZARI Léo 2011 FRA CE Damocles
R 25 Inscribed
LOUCHET Victor 2010 FRA CE Woluwe
13 Inscribed
SIPOS Adam 2010 HUN SR Grande Harmonie
19 Inscribed
FALCIONI Stefano 2012 ITA La Maison de l'Escrime, Acc. Scherma Pinerolo
L 20 Inscribed
MARÁCZ László 2010 NED SC Amsterdam
R 15 Inscribed
MUNTEANN Vlad 2010 ROU CE Woluwe
9 Inscribed
MEIMARIDIS Aggelos - BEL R --- Cancelled  
VAN HEVEL Arthur - BEL Brussels Europe Fencing Forever L 51 Cancelled  
GRIMARD Baptiste - BEL 38 Cancelled  
SUCIC Filip - CRO Brussels Europe Fencing Forever R --- Cancelled  

28 Entries, 0 Pending, 4 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D ANCIAUX Esteban BEL CRE Bruxelles
D ANDRUETAN Vladislav BEL Brussels Fencing Club
D BESLIER Clara BEL CE Damocles
D DE SMET Sébastien BEL CE Woluwe
D DELCOURT Dimitri BEL RCSC CEE Charleroi
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
B FRERES Hugo BEL CRE Huy
Da GUILLERMIN Louane FRA CE Damocles
D HALLEZ Loïc BEL CE Damocles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
D MATHIS Constance FRA SR Grande Harmonie
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U13 Men's Foil Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ANDONI Lucian 2008 BEL Brussels Europe Fencing Forever
R 19 Inscribed
HALLEZ Loïc 2008 BEL CE Damocles
R 1 Inscribed
MEYER Nathan 2008 BEL CE Damocles
R 4 Inscribed
FOSSEPREZ Félicien 2008 BEL CE de Neufchateau
L 10 Inscribed
OLYNYK Lilian 2009 BEL CE Embourg
R 17 Inscribed
ANCIAUX Esteban 2008 BEL CRE Bruxelles
R 7 Inscribed
DECLEIRE Quentin 2008 BEL CRE Bruxelles
R 12 Inscribed
BESLIER Gabriel 2008 BEL La Maison de l'Escrime
9 Inscribed
DELCOURT Dimitri 2008 BEL RCSC CEE Charleroi
2 Inscribed
DELCOURT Vadim 2011 BEL RCSC CEE Charleroi
18 Inscribed
NICOLAS Pol 2008 BEL RCSC CEE Charleroi
R 6 Inscribed
TACQUENIER Otto 2008 BEL SC Parcival Leuven
R 15 Inscribed
JANS Martijn 2009 BEL Schermkring Herckenrode
R 5 Inscribed
PALETTA Gabriel 2008 BEL
R 22 Inscribed
BOGAERTS Xavier 2010 BEL SR Grande Harmonie
36 Inscribed
HUYGE Kamiel 2008 BEL SR Grande Harmonie
8 Inscribed
BELINIĆ Phillip 2011 CRO SC Parcival Leuven, Zagrebačka Škola Mačevanja
R 27 Inscribed
EVANS Tristan 2009 FRA CE Damocles
11 Inscribed
LEBRUN Gabriel 2009 FRA CE Damocles
R 36 Inscribed
BERTHON Jules 2009 FRA CE Européen de Bruxelles
3 Inscribed
MARÁCZ László 2010 NED SC Amsterdam
R 24 Inscribed
MEDVEDEV Martin 2009 NED SC Amsterdam
R 16 Inscribed
BEREZANSKYI Roman 2009 UKR SR Grande Harmonie
R 34 Inscribed

23 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D BESLIER Clara BEL CE Damocles
D DANLEE Billy BEL Brussels Fencing Club
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
D GONTIER Ninon BEL CE Damocles
Da GUILLERMIN Louane FRA CE Damocles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
N LAROMIGUIERE Valérie BEL CE Damocles
Da LEDOUX Hugues BEL CE Woluwe
N LIEGE Timothe BEL CE Damocles
Ca NICOLAS Louis BEL RCSC CEE Charleroi
RYCKAERT Jimi BEL SR Grande Harmonie
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U15 Men's Foil Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Foil Open U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OLIVIER Florent 2013 BEL
R 33 Inscribed
BUSUIOC Giulia 2013 BEL Brussels Fencing Club
R 44 Inscribed
DELAISSE Keyla 2013 BEL Brussels Fencing Club
R 25 Inscribed
EL BEJI Ilyes 2013 BEL Brussels Fencing Club
R 36 Inscribed
KEUKENS Nils 2012 BEL Brussels Fencing Club
R 45 Inscribed
MESSAUT Jantara 2013 BEL Brussels Fencing Club
R 15 Inscribed
ZERROUKI Nasriya 2013 BEL Brussels Fencing Club
R 38 Inscribed
MEYER Thomas 2012 BEL CE Damocles
7 Inscribed
PEETERS Amaury 2012 BEL CE Damocles
R 35 Inscribed
MICHAUX Matteo 2012 BEL CE de Neufchateau
L 4 Inscribed
VERBEEREN Adèle 2013 BEL CE Les 3 armes
R 11 Inscribed
ANDRIEUX Antoine 2012 BEL CE Woluwe
L 13 Inscribed
ANDRIEUX Quentin 2012 BEL CE Woluwe
R 12 Inscribed
JANSS Tom 2012 BEL CE Woluwe
R 5 Inscribed
VANHERCK Maximilien 2013 BEL CRE Huy
R 3 Inscribed
HUBAUX Jules 2013 BEL La Maison de l'Escrime
R 34 Inscribed
MONTOISIS Maëlle 2013 BEL RCSC CEE Charleroi
R 29 Inscribed
PUCCINI Madeleine 2013 BEL RCSC CEE Charleroi
R 14 Inscribed
BRIAND Félix 2012 BEL SR Grande Harmonie
R 8 Inscribed
NEMCOVA Ema 2012 CZE Brussels Europe Fencing Forever
R 17 Inscribed
IWERSEN Marte 2012 GER ETUF Essen
R 2 Inscribed
FREITAS DA COSTA GAGLIARDI Miguel 2012 ITA Brussels Europe Fencing Forever
R 32 Inscribed
PISCHIANZ Diana 2012 ITA Brussels Europe Fencing Forever
L 18 Inscribed
AGAMENNONE Sophia 2013 ITA La Maison de l'Escrime
R 40 Inscribed
FALCIONI Stefano 2012 ITA La Maison de l'Escrime, Acc. Scherma Pinerolo
L 6 Inscribed
KIM Gene 2012 USA TSG Kaiserslautern
L 1 Inscribed

26 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D BESLIER Clara BEL CE Damocles
D DANLEE Billy BEL Brussels Fencing Club
DURVIAUX VAN CAUWENBERGHE Arthur BEL Brussels Europe Fencing Forever
D GONTIER Ninon BEL CE Damocles
Da GUILLERMIN Louane FRA CE Damocles
D JONGEN Kian BEL CE Damocles
N LAROMIGUIERE Valérie BEL CE Damocles
Da LEDOUX Hugues BEL CE Woluwe
N LIEGE Timothe BEL CE Damocles
Ca NICOLAS Louis BEL RCSC CEE Charleroi
RYCKAERT Jimi BEL SR Grande Harmonie
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U11 Open Foil Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Sabre Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LAMBOTTE Mellyna 2010 BEL CE Namur
R 11 Inscribed
SERVRANCKX Veronika 2010 BEL Confrerie Gent
R 8 Inscribed
CALAQUE Alienor 2010 BEL La Maison de l'Escrime
4 Inscribed
VIGGRIA Juliette 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R 2 Inscribed
HERMAN Clara 2010 BEL SC Parcival Leuven
R 5 Inscribed
SPASIC Nevena 2010 BEL SC Parcival Leuven
R 7 Inscribed
MARAS Juliette 2010 BEL Confrerie Gent
R 1 Inscribed

7 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D COLAS Gaëtane BEL CE Braine l'Alleud
DE VRIES Yaël BEL La Maison de l'Escrime
D VAN INGELGEM Cyriel BEL Confrerie Gent
N VANNIEUWENBORGH Gijs BEL SC Parcival Leuven
D WIELEMANS DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG Aymeric BEL CE Braine l'Alleud
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U13 Women's Sabre Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Sabre Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAPTISTA Elodie 2009 BEL
R 6 Inscribed
COLAS Gaëtane 2008 BEL CE Braine l'Alleud
R 3 Inscribed
D'AUBIOUL Manou 2009 BEL Confrerie Gent
L 2 Inscribed
VERDEYEN Anne Lucie 2008 BEL La Maison de l'Escrime
R 5 Inscribed
VERTENTEN Florence 2008 BEL La Maison de l'Escrime
1 Inscribed
ABRAS Lucie 2008 BEL Sabre Noir
R 4 Inscribed

6 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
DE VRIES Yaël BEL La Maison de l'Escrime
N DELCOURT Alain BEL CE Braine l'Alleud
N HEMELSOET Elias BEL Confrerie Gent
N KURVERS Lester BEL Confrerie Gent
N POCHET Thierry BEL CE Namur
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U15 Women's Sabre Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Sabre Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CIULLO Livio 2011 BEL CE Braine l'Alleud
9 Inscribed
KAISIN Thibaut 2011 BEL CE Les 3 armes
R 13 Inscribed
LAGAMME Léonard 2011 BEL CE Les 3 armes
R 16 Inscribed
DE BRUYCKERE Remi 2011 BEL Confrerie Gent
R 18 Inscribed
DEHAECK Nolan 2011 BEL Confrerie Gent
R 3 Inscribed
DEMANGEAT Antonin 2010 BEL La Maison de l'Escrime
R 1 Inscribed
FONDER Florian 2011 BEL La Maison de l'Escrime
R 2 Inscribed
TACQUENIER Leon 2010 BEL SC Parcival Leuven
R 12 Inscribed
DERRIENNIC Sakhan 2010 FRA La Maison de l'Escrime
R 5 Inscribed
RASKO Yan 2011 UKR SC Parcival Leuven
R 7 Inscribed

10 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
D COLAS Gaëtane BEL CE Braine l'Alleud
DE VRIES Yaël BEL La Maison de l'Escrime
D VAN INGELGEM Cyriel BEL Confrerie Gent
N VANNIEUWENBORGH Gijs BEL SC Parcival Leuven
D WIELEMANS DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG Aymeric BEL CE Braine l'Alleud
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U13 Men's Sabre Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Sabre Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JAMSIN Jorian 2008 BEL CE Braine l'Alleud
L 2 Inscribed
SCHUSTER Victor 2009 BEL CE Braine l'Alleud
5 Inscribed
WIELEMANS DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG Aymeric 2008 BEL CE Braine l'Alleud
R 4 Inscribed
DALLA VECCHIA Matteo 2009 BEL CE Embourg
R 30 Inscribed
COLLIGNON Théo 2009 BEL CE Namur
R 25 Inscribed
DELORY Justin 2009 BEL CE Namur
R 20 Inscribed
STEVENNE Moïse 2009 BEL CE Namur
R 23 Inscribed
BEN AMMOU Mohamed 2009 BEL Confrerie Gent
L 6 Inscribed
BOSMANS Maël 2009 BEL Confrerie Gent
R 8 Inscribed
GETTEMANS Jef 2009 BEL Confrerie Gent
R 1 Inscribed
VAN INGELGEM Cyriel 2008 BEL Confrerie Gent
R 3 Inscribed
WITTOUCK Corto 2008 BEL Confrerie Gent
R 7 Inscribed
MAYEUX Jack 2009 BEL La Maison de l'Escrime
14 Inscribed
PAPALIA Tao 2008 BEL CE Embourg
9 Inscribed
THUNISSEN Alessandro 2008 BEL Sabre Noir
10 Inscribed
MASSIE Mauro 2009 BEL SG de Klauwaerts
L 12 Inscribed
FONDER Florian - BEL La Maison de l'Escrime R --- Cancelled  

16 Entries, 0 Pending, 1 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
DE VRIES Yaël BEL La Maison de l'Escrime
N DELCOURT Alain BEL CE Braine l'Alleud
N HEMELSOET Elias BEL Confrerie Gent
N KURVERS Lester BEL Confrerie Gent
N POCHET Thierry BEL CE Namur
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U15 Men's Sabre Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Sabre Open U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GETTEMANS Ferre 2012 BEL Confrerie Gent
R 1 Inscribed
VAN DAELE Lucas 2012 BEL Confrerie Gent
R 3 Inscribed
FONDER Raphaël 2013 BEL La Maison de l'Escrime
R 8 Inscribed
BRYS-METTEPENNINGEN Jax 2012 BEL SG de Klauwaerts
R 14 Inscribed

4 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by  
DE VRIES Yaël BEL La Maison de l'Escrime
N DELCOURT Alain BEL CE Braine l'Alleud
N HEMELSOET Elias BEL Confrerie Gent
N KURVERS Lester BEL Confrerie Gent
N POCHET Thierry BEL CE Namur
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Ranking lists

2022 Circuit Jeunes Lames U11 Open Sabre Fédération Francophone des Cercles d'Escrime de Belgique

Officials

DELCOURT Alain BEL Coach Sat Sun CE Braine l'Alleud
YETTOU Camille FRA Coach Sat Sun CE Braine l'Alleud
STIMART Louise BEL Coach Sun CE Namur
DE SMET Sébastien BEL Coach Sun CE Woluwe
VANHOLLEBEKE Jean-Jacques BEL Coach Sat Sun CE Woluwe
STEURBAUT Guy BEL Coach Sat Sun KSSMA Ronse
VAN NIEUWENHUYZE Olivier BEL Coach Sat Sun La Maison de l'Escrime