Back to list

Grand Prix
KOR Busan
March 17, 2023 - March 19, 2023

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRUGGER Lilli Maria 2000 AUT ASVÖ FC Salzburg
R --- Inscribed
CENKER Freya 1994 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
KRÄNKL Maria 1996 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
KUDLACEK Beatrice 1999 AUT FGS Stockerau
R --- Inscribed
WOHLGEMUTH Olivia 1992 AUT StLFC Graz
R --- Inscribed
CAO Ying 2001 CAN
R --- Inscribed
CAULFIELD Jane 2001 CAN
R --- Inscribed
FANG Sabrina 2005 CAN
R --- Inscribed
GUO Jessica Zi Jia 2005 CAN
L --- Inscribed
ZHANG Yunjia 2007 CAN
L --- Inscribed
PROESTAKIS Katina 2002 CHI
R --- Inscribed
CAI Yuanting 1996 CHN
L --- Inscribed
CHEN Qingyuan 1997 CHN
R --- Inscribed
FU Yiting 1996 CHN
R --- Inscribed
HU Kaiyun 2000 CHN
R --- Inscribed
HUANG Qianqian 2002 CHN
L --- Inscribed
SHI Yue 1999 CHN
R --- Inscribed
SONG Yue 2004 CHN Vango Fencing
L --- Inscribed
WANG Yingying 2001 CHN
R --- Inscribed
WANG Yuting 2001 CHN Nanjing
R --- Inscribed
XU Yundi 2000 CHN
R --- Inscribed
NEMCOVA Stepanka 2000 CZE Serm Liberec
R --- Inscribed
BRETEAU Andrea 1998 ESP CCC-M
R --- Inscribed
CASTRO Ariadna 2001 ESP CCC-M
R --- Inscribed
DIAZ ESCALONA Maria Teresa 1997 ESP CCC-M
R --- Inscribed
GAYDOS Sofia 2004 ESP
R --- Inscribed
MARINO BLANCO Maria Jesus 1993 ESP CEO-PO, Frascati Scherma
R --- Inscribed
BLAZE Anita 1991 FRA AUBERVILLIER
R --- Inscribed
BROT Coralie 1995 FRA RUEIL MALMAI
R --- Inscribed
BUTRUILLE Solene 1997 FRA NICE OGC
R --- Inscribed
CATARZI Constance 1998 FRA NICE OGC
R --- Inscribed
LACHERAY Eva 2000 FRA SOCHAUX MONT
L --- Inscribed
MARECHAL Jade 2000 FRA
R --- Inscribed
NAYL Emmie 2002 FRA LIMOGES CE
R --- Inscribed
PATRU Morgane 1998 FRA Masque de fer Lyon
R --- Inscribed
RANVIER Pauline 1994 FRA CE MELUN VAL DE SEINE
R --- Inscribed
RECHER Alice 1999 FRA PARIS ST FRA
R --- Inscribed
TAJAN Morgane 2003 FRA
R --- Inscribed
THIBUS Ysaora 1991 FRA BOURG LA REINE
R --- Inscribed
BEARDMORE Kate 1997 GBR Fighting Fit Fencing Club
R --- Inscribed
CAMPBELL Yasmin 2000 GBR SC Jesi
L --- Inscribed
BEHR Leandra 1996 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
DHUIQUE-HEIN Aliya 2001 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
EBERT Leonie 1999 GER FC Tauberbischofsheim
L --- Inscribed
SAUER Anne 1991 GER DFC Düsseldorf
R --- Inscribed
CHAN Nok Sze Daphne 2005 HKG
R --- Inscribed
CHENG Hiu Wai Valerie 1995 HKG
R --- Inscribed
CHEUNG Kimberley Vanessa 1994 HKG
R --- Inscribed
KUAN Yu Ching 1999 HKG
R --- Inscribed
LAI Hei Ching Holly 2004 HKG
R --- Inscribed
WONG Shun Yat 2007 HKG
R --- Inscribed
WU Jiawei 2002 HKG
R --- Inscribed
WU Sophia 2002 HKG
R --- Inscribed
KONDRICZ Kata 1998 HUN BHSE BUDAPEST
L --- Inscribed
BATINI Martina 1989 ITA Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
CALISSI Olga Rachele 1992 ITA CS Livorno, SC Roma
R --- Inscribed
CIPRESSA Erica 1996 ITA Scherma Mogliano, Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
CRISTINO Anna 2001 ITA Centro Sportivo Carabinieri
L --- Inscribed
FAVARETTO Martina 2001 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
MANCINI Camilla 1994 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
R --- Inscribed
MONACO Beatrice 1992 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
L --- Inscribed
PALUMBO Francesca 1994 ITA Centro Sportivo Aeronautica Militare
L --- Inscribed
ROSSINI Serena 1999 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
R --- Inscribed
SINIGALIA Martina 1995 ITA CS Mestre, Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
TANGHERLINI Elena 1998 ITA Centro Sportivo Esercito
L --- Inscribed
VOLPI Alice 1992 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
AZUMA Rio 1998 JPN
R --- Inscribed
AZUMA Sera 1999 JPN
R --- Inscribed
IIMURA Ayano 2005 JPN
R --- Inscribed
KANO Arisa 2000 JPN
L --- Inscribed
KANO Minami 1996 JPN
R --- Inscribed
KIKUCHI Komaki 1997 JPN
L --- Inscribed
MIYAWAKI Karin 1997 JPN AS Padova
R --- Inscribed
NAGASE Rino 2005 JPN
R --- Inscribed
TAKEZAWA Shiori 2002 JPN
R --- Inscribed
TSUJI Sumire 1999 JPN
R --- Inscribed
UENO Yuka 2001 JPN
R --- Inscribed
UMETSU Haruka 1998 JPN
R --- Inscribed
CHAE Songoh 1989 KOR
R --- Inscribed
CHOI Minseo 1999 KOR
R --- Inscribed
HONG Hyo Jin 1994 KOR
R --- Inscribed
HONG Sein 2002 KOR
R --- Inscribed
HONG Sena 1998 KOR
L --- Inscribed
HONG Seo In 1988 KOR
R --- Inscribed
JANG Nara 1993 KOR
L --- Inscribed
KIM Hoyeon 2002 KOR
R --- Inscribed
KIM Kiyeun 2001 KOR
R --- Inscribed
KIM Minji 2004 KOR
R --- Inscribed
KIM Sojung 1996 KOR
R --- Inscribed
KIM Solmin 2003 KOR
R --- Inscribed
LEE Chaehee 2004 KOR
R --- Inscribed
LIM Seungmin 1985 KOR
R --- Inscribed
MO Byeoli 2004 KOR
L --- Inscribed
MOON Sehee 1995 KOR
R --- Inscribed
NOH Garam 1986 KOR
L --- Inscribed
OH Hye Mi 1985 KOR
L --- Inscribed
PARK Jihee 2001 KOR
R --- Inscribed
SIM Soeun 2002 KOR
R --- Inscribed
ESTEBAN Maxine Isabel 2000 PHI
R --- Inscribed
JEGLINSKA Aleksandra 1999 POL UKS Salle de la Gdansk
L --- Inscribed
LYCZBINSKA Hanna 1990 POL KU AZS UAM Poznan
R --- Inscribed
WALCZYK-KLIMASZYK Julia 1997 POL KU AZS UAM Poznan
R --- Inscribed
ZURAWSKA Karolina 2004 POL Budowlani Torun
R --- Inscribed
PADUA Gabriela Del C. 2000 PUR
R --- Inscribed
BERTHIER Amita 2000 SGP Z Fencing
L --- Inscribed
CHEUNG Kemei 2005 SGP
R --- Inscribed
HUANG Melanie Xinyi 1983 SGP
R --- Inscribed
WONG Maxine Jie Xin 2001 SGP YMC
L --- Inscribed
SCHREIBER Ester 1997 SWE GFK Göteborg
R --- Inscribed
SCHREIBER Miriam 2002 SWE GFK Göteborg, Comini Padova
R --- Inscribed
JAMLONGPHET Jidapha 2006 THA
R --- Inscribed
RUNGRUANG Suchanart 2008 THA
R --- Inscribed
KARAMETE Irem 1993 TÜR Istanbul Hasal, SC Torino
R --- Inscribed
MYRONIUK Dariia 2001 UKR KIEW
R --- Inscribed
CHO Sabrina 2002 USA
R --- Inscribed
DESCHNER Stefani 1999 USA
R --- Inscribed
DEVORE Delphine 2001 USA
R --- Inscribed
DUBROVICH Jacqueline 1994 USA
R --- Inscribed
KIEFER Lee 1994 USA
R --- Inscribed
MASSIALAS Sabrina 1997 USA Massialas Foundation
R --- Inscribed
RHODES Zander 2003 USA
R --- Inscribed
SCRUGGS Lauren 2003 USA
R --- Inscribed
SHEN Sophia 2005 USA
R --- Inscribed
TAFFEL Sara 1995 USA
L --- Inscribed
TIEU May 2001 USA
R --- Inscribed
WEINTRAUB Maia Mei 2002 USA
R --- Inscribed
LUU Thi Thanh Nhan 1995 VIE
R --- Inscribed
NGUYEN Thi Thu Phuong 1998 VIE
R --- Inscribed

128 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SERVELLO Augusto Antonio 1999 ARG CCC-M
L --- Inscribed
ETTELT Maximilian 1995 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
LECHNER Moritz 2000 AUT StLFC Graz
R --- Inscribed
REICHETZER Tobias 1994 AUT FUM Mödling
R --- Inscribed
TOLDO Guilherme 1992 BRA GNU Nautico Uniao
L --- Inscribed
BOJANOV Boris 1999 CAN
R --- Inscribed
GU Daniel 1998 CAN
R --- Inscribed
HAMILTON Bogdan 2004 CAN
R --- Inscribed
HAY Gavin 2000 CAN
L --- Inscribed
LI Edward 2001 CAN
R --- Inscribed
LIU Patrick 2002 CAN
L --- Inscribed
PARK Jason B 2007 CAN
L --- Inscribed
CAI Jinhui 2004 CHN
L --- Inscribed
CHEN Haiwei 1994 CHN
L --- Inscribed
CHEN Ziyuan 2004 CHN
L --- Inscribed
LIANG Wenxi 2005 CHN
R --- Inscribed
MO Ziwei 1996 CHN
R --- Inscribed
QIAN Long 2000 CHN
R --- Inscribed
WU Bin 1998 CHN
L --- Inscribed
XU Jie 2002 CHN
R --- Inscribed
ZENG Zhaoran 2004 CHN
R --- Inscribed
FILES Petar 1997 CRO MK Dubrava
R --- Inscribed
SPOLJAR Borna 2002 CRO MK ZSM
R --- Inscribed
CHOUPENITCH Alexander 1994 CZE Sokol Brno, Comini Padova
R --- Inscribed
ABOUELKASSEM Alaaeldin 1990 EGY AUBERVILLIER
L --- Inscribed
ESSAM Mohamed 1994 EGY
R --- Inscribed
HAMZA Mohamed 2000 EGY
L --- Inscribed
HASSAN Mohamed 1997 EGY
R --- Inscribed
LLAVADOR Carlos 1992 ESP SAMA-M, Frascati Scherma
L --- Inscribed
PERESSINI TORREGROSA Esteban 2002 ESP
R --- Inscribed
BIBARD Tyvan 1999 FRA SANARY CE
R --- Inscribed
CHASTANET Maximilien 1996 FRA
R --- Inscribed
EDIRI Alexandre 1998 FRA MEAUX CE
R --- Inscribed
LEFORT Enzo 1991 FRA CE MELUN VAL DE SEINE
R --- Inscribed
LOISEL Pierre 1998 FRA VILLEJUIF US
R --- Inscribed
MERTINE Julien 1988 FRA RUEIL MALMAI
R --- Inscribed
PAUTY Maxime 1993 FRA ISSY MOUSQUETAIRES
R --- Inscribed
ROGER Constant 2001 FRA CE MELUN VAL DE SEINE
R --- Inscribed
ROGER Wallerand 1998 FRA CE MELUN VAL DE SEINE
R --- Inscribed
SAVIN Rafael 2000 FRA CANNES CE
R --- Inscribed
SIDO Alexandre 1996 FRA ISSY MOUSQUETAIRES
R --- Inscribed
SPICHIGER Armand 2001 FRA LYON SE
L --- Inscribed
ARCHER Kristjan 1994 GBR Newham Swords
L --- Inscribed
BIRD Harry 1998 GBR Salle Boston
R --- Inscribed
COOK Jaimie 2005 GBR Salle Holyrood
R --- Inscribed
MEPSTEAD Marcus 1990 GBR
R --- Inscribed
WILLIAMS David 2002 GBR Millfield School
L --- Inscribed
BRAUN Fabian 1997 GER FSV Klarenthal
R --- Inscribed
FAUL Paul Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
KAHL Alexander 1993 GER TG Hanau
R --- Inscribed
KLEIN Luis 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R --- Inscribed
RENNER Moritz 2001 GER TSG Weinheim
L --- Inscribed
CHAN Kyle 1990 HKG
R --- Inscribed
CHENG Tit Nam 2005 HKG
L --- Inscribed
CHEUNG Ka Long 1997 HKG
L --- Inscribed
CHEUNG Ngo Chun 2000 HKG
L --- Inscribed
CHEUNG Siu Lun 1985 HKG
R --- Inscribed
CHIU Man To 2000 HKG
R --- Inscribed
CHOI Chun Yin Ryan 1997 HKG
L --- Inscribed
CHOI Nicholas Edward 1993 HKG
R --- Inscribed
LEE Yat Long 2000 HKG
L --- Inscribed
LEUNG Chin Yu 2004 HKG
R --- Inscribed
NG Lok Wang Lawrence 1999 HKG
R --- Inscribed
YEUNG Chi Ka 1994 HKG
R --- Inscribed
DOSA Daniel 1996 HUN Torekves
L --- Inscribed
FRUHAUF Benjamin 1998 HUN Torekves
R --- Inscribed
SZEMES Gergo 2003 HUN Kunszentmiklósi Vivóegylet
L --- Inscribed
TOTH Gergely 2002 HUN Torekves
R --- Inscribed
AVOLA Giorgio 1989 ITA Scherma Modica
R --- Inscribed
BIANCHI Guillaume 1997 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
R --- Inscribed
DI TOMMASO Alessio 2001 ITA Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
FILIPPI Davide 1998 ITA Centro Sportivo Esercito
R --- Inscribed
FOCONI Alessio 1989 ITA Centro Sportivo Aeronautica Militare
R --- Inscribed
GAROZZO Daniele 1992 ITA CS Acireale, Frascati Scherma
R --- Inscribed
LOMBARDI Giulio 2002 ITA Gruppo Scherma Fiamme Gialle
L --- Inscribed
LUPERI Edoardo 1993 ITA Fiamme Oro Roma
L --- Inscribed
MACCHI Filippo 2001 ITA Fiamme Oro Roma
L --- Inscribed
MARINI Tommaso 2000 ITA Fiamme Oro Roma
R --- Inscribed
MARTINI Tommaso 2002 ITA Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
ROSATELLI Damiano 1995 ITA CS ARICCIA, Centro Sportivo Carabinieri
R --- Inscribed
ABE Yoshiki 1996 JPN
R --- Inscribed
BABA Shunsuke 2002 JPN
L --- Inscribed
IIMURA Kazuki 2003 JPN
R --- Inscribed
ITO Takuma 1998 JPN
R --- Inscribed
MATSUYAMA Kyosuke 1996 JPN
L --- Inscribed
NAGANO Yudai 1998 JPN
R --- Inscribed
NAKAMURA Taro 2000 JPN
R --- Inscribed
OISHI Riki 1994 JPN
R --- Inscribed
SAITO Toshiya 1997 JPN
R --- Inscribed
SHIKINE Takahiro 1997 JPN
R --- Inscribed
SUZUMURA Kenta 1998 JPN
R --- Inscribed
UENO Yuto 1999 JPN
R --- Inscribed
KALIYEV Tamirlan 1996 KAZ
R --- Inscribed
AN Hyeonbhin 2004 KOR
R --- Inscribed
CHOI Hyunsoo 1996 KOR
R --- Inscribed
CHOI Minseo 2000 KOR
R --- Inscribed
HA Taegyu 1989 KOR
L --- Inscribed
HEO Jun 1988 KOR
R --- Inscribed
IM Cheolwoo 1993 KOR
L --- Inscribed
JUNG Sihwan 1999 KOR
L --- Inscribed
KIM Dongsu 1992 KOR
R --- Inscribed
KIM Gyeongmu 1999 KOR
R --- Inscribed
KIM Kimin 2002 KOR
R --- Inscribed
KIM Minseo 2002 KOR
L --- Inscribed
KIM Tae Hwan 2001 KOR
R --- Inscribed
KWON Youngho 1985 KOR
L --- Inscribed
LEE Hanseok 1994 KOR
L --- Inscribed
LEE Kwanghyun 1993 KOR
R --- Inscribed
LEE Seong-Jong 1998 KOR
L --- Inscribed
LEE Younghoon 1997 KOR
L --- Inscribed
SEO Myeong Cheol 1997 KOR
R --- Inscribed
SEO Yechan 2003 KOR
R --- Inscribed
YOUN Jeonghyun 2001 KOR
R --- Inscribed
LINDINGER Simon 2001 LUX CEM Morges, SC Jesi
L --- Inscribed
CHENG Tristan Xing Han 1999 MAS
R --- Inscribed
KAMALANATHAN Kaerlan Vinod 2007 MAS
R --- Inscribed
YOONG Hans Wei Shen 2000 MAS
R --- Inscribed
ESPINOZA Joaquin 2002 PER
R --- Inscribed
KOZAK Mateusz 1999 POL
R --- Inscribed
RZADKOWSKI Andrzej 1997 POL Wroclawianie
R --- Inscribed
SIESS Michal 1994 POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu
R --- Inscribed
WOJTKOWIAK Adrian 1998 POL AZS AWF Poznan
R --- Inscribed
PADUA Carlos M. 1998 PUR
R --- Inscribed
LIM Jonathan Tzien Yih 2002 SGP Z Fencing
R --- Inscribed
NG Jet Shang Fei 1998 SGP Z Fencing
R --- Inscribed
SOH Jasper 2002 SGP ABF Singapore
R --- Inscribed
SERRI Cedrik 1991 SVK
R --- Inscribed
PANYABARAMEE Bhumrapee 2005 THA
R --- Inscribed
WANGPAISIT Notethakod 2005 THA
R --- Inscribed
CHEN Chih Chieh 2001 TPE
R --- Inscribed
CHEN Po-Han Boris 2005 TPE
R --- Inscribed
HSU Sheng-Hung Jasper 2006 TPE
R --- Inscribed
HUANG Li-Wei 2005 TPE
R --- Inscribed
HUNG Shao-Jie 2003 TPE
R --- Inscribed
KUO Chun-You 2001 TPE
R --- Inscribed
LIU Yin-Yuan 2004 TPE
R --- Inscribed
YUEH Che-Hao 2002 TPE
R --- Inscribed
POGREBNIAK Andrii 1988 UKR KIEW
L --- Inscribed
YUNES Klod 1989 UKR Lviv
R --- Inscribed
BOURTIS James 2000 USA
R --- Inscribed
CHAMLEY-WATSON Miles 1989 USA
R --- Inscribed
EMMER Chase 2004 USA
R --- Inscribed
GASSNER Ethan 2001 USA
L --- Inscribed
KELLY William 2003 USA
R --- Inscribed
KUMBLA Sidarth 1998 USA
R --- Inscribed
LOUIE Bryce 2002 USA
R --- Inscribed
MASSIALAS Alexander 1994 USA Massialas Foundation
R --- Inscribed
MEINHARDT Gerek 1990 USA
R --- Inscribed
OLIVARES Marcello 2001 USA
R --- Inscribed
OURSLER Charles 2003 USA
R --- Inscribed
NGUYEN Minh Quang 1997 VIE
L --- Inscribed
NGUYEN Truong Giang 2005 VIE
R --- Inscribed
NGUYEN Van Hai 1998 VIE
R --- Inscribed
PHAM Quoc Tai 1992 VIE
R --- Inscribed

154 Entries, 0 Pending, 0 Cancelled

Athlete Federation lic N R
VELLA Rosario 1998 GER CTG Koblenz R GER 18
KLEIN Felix 1995 GER FC Tauberbischofsheim R GER 5
DÖRFER Laurenz 2004 GER TG Münster R GER 13
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster L GER 33
LÖHR Tom-Florin 2001 GER TG Münster R GER 36

5 Pre-entries

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   JUNGHANNS Richard GER Deutscher Fechter-Bund e.V.