Back to list

Campeonato Brasileiro Interclubes Adulto
BRA São Paulo
September 22, 2022 - September 25, 2022
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KOMATSU Giulia 2007 BRA Dourado Esgrima Club
R 39 inscribed
PARO Maria 2006 BRA Dourado Esgrima Club
R 34 inscribed
ULIAN Maria 2008 BRA Dourado Esgrima Club
R 38 inscribed
GUIMARAES Maria Ieda 2000 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 17 inscribed
ABREU Isabela 1995 BRA AMK Mestre Kato
R 41 inscribed
ALVES Tabea 1989 BRA AMK Mestre Kato
R 9 inscribed
CAMARGO Fernanda 1997 BRA AMK Mestre Kato
L 15 inscribed
DIAS Aydee 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 13 inscribed
HOLDORF Bianca 1986 BRA AMK Mestre Kato
R 48 inscribed
POLO Carolina 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 70 inscribed
SCHNEN Valkiria 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 28 inscribed
SCHWANTES Lorana 1982 BRA AMK Mestre Kato
R 12 inscribed
TEIXEIRA Fabiana 1972 BRA AMK Mestre Kato
R 23 inscribed
MACEDO Vitória 2008 BRA BTC Barroca
R 43 inscribed
TELLO Cledola 1953 BRA BTC Barroca
R 36 inscribed
TELLO Marina 1983 BRA BTC Barroca
R 16 inscribed
BRECHERET Ana 1974 BRA CAP Paulistano
R 18 inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R 7 inscribed
CORREIA Mariana 2004 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
DI CUNTO Patricia 1964 BRA CAP Paulistano
R 21 inscribed
GALVAO Cecilia 1997 BRA CAP Paulistano
R 59 inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Leipzig, CAP Paulistano
R 6 inscribed
VIZEU Victoria 2004 BRA CAP Paulistano
R 2 inscribed
ZETTERMANN Renata 2000 BRA CAP Paulistano
R 4 inscribed
EMED Maria Luiza 2008 BRA CC Curitibano
R 44 inscribed
NETTO SIMEAO Amanda 1994 BRA CC Curitibano
R 1 inscribed
PORTUGAL Gabriela 2007 BRA CC Curitibano
R 25 inscribed
VIDAL Julia 1994 BRA CC Curitibano
L 69 inscribed
CANESTRARO Milena 1998 BRA CDE Rio de Janeiro
R 30 inscribed
CANALI Nicole 2000 BRA CMPR Parana
R 46 inscribed
MORAES Gabriela 2005 BRA CMPR Parana
R 26 inscribed
TEIXEIRA Pietra 2006 BRA CMPR Parana
R 35 inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 49 inscribed
OLSCHOWSKY Marilia 1991 BRA CMSP Sao Paulo
R 31 inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
DE CAMARGO Maria Rita 1991 BRA ECP Pinheiros
R 14 inscribed
MALUF Fabiana 1972 BRA ECP Pinheiros
R 47 inscribed
MANGIATERRA Laura 1965 BRA ECP Pinheiros
R 22 inscribed
MOREIRA Carolina 1976 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
NEVES Miriam 1967 BRA ECP Pinheiros
R 52 inscribed
SILVA Marcela 1994 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
ANDREAZI Janaina 1974 BRA EEAM Abel Melian
R 33 inscribed
BARDUS Michele 1976 BRA EEAM Abel Melian
R 37 inscribed
GODOI Deborah 1990 BRA EEAM Abel Melian
R 57 inscribed
TENGELMANN Daniela 1972 BRA EEAM Abel Melian
R 71 inscribed
DANTAS Bianca 1983 BRA Esgrima Rapier
R 10 inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 29 inscribed
CAVALCANTI Bianca 1995 BRA SCM Magnolia
R 32 inscribed
GUIMARAES Maria Carolina 2000 BRA SCM Magnolia
R 19 inscribed
SARAIVA Stephany 1995 BRA SCM Magnolia
R 27 inscribed
FRANCO Luciana 1974 BRA Sociedade Thalia
R 56 inscribed
DIAZ Geraldine - ARG CGB Betancourt R --- cancelled  
COVOLAN Oriete - BRA AMK Mestre Kato L 54 cancelled  
VOLACO Isabela - BRA CC Curitibano R 65 cancelled  
TAPAJOS Manuela - BRA ECP Pinheiros R --- cancelled  
MELLO Marcela - BRA SCM Magnolia R --- cancelled  
RAMOS Kelly - BRA Sociedade Thalia L 59 cancelled  
RIBAS Geovana - BRA Sociedade Thalia R 66 cancelled  
RIVAS Rossanna - BRA Sociedade Thalia R 67 cancelled  
VIANNA Rachel - BRA SSJE Sao Jorge R --- cancelled  

51 Entries, 0 pending, 9 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GUEDES Danilo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
A LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B TOLDO Ana BRA Confederação Brasileira de Esgrima
VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
ZAGROBELNY Icaro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FPE 1
ZETTERMANN Renata (2000 R)
SILVA Marcela (1994 R)
CORREIA Mariana (2004 R)
CORREIA Laura (2007 R)
BRA --- inscribed  
FPE 2
AMARAL Clara (2004 R)
VIZEU Victoria (2004 R)
DE CAMARGO Maria Rita (1991 R)
BRECHERET Ana (1974 R)
BRA --- inscribed  
FEP
MORAES Gabriela (2005 R)
SCHNEN Valkiria (2000 R)
RAMOS Kelly (1967 L)
SCHWANTES Lorana (1982 R)
BRA --- inscribed  
FEP 2
ALVES Tabea (1989 R)
CAMARGO Fernanda (1997 L)
CANALI Nicole (2000 R)
ABREU Isabela (1995 R)
BRA --- inscribed  
MINAS GERAIS
TELLO Cledola (1953 R)
TELLO Marina (1983 R)
DANTAS Bianca (1983 R)
MACEDO Vitória (2008 R)
BRA --- inscribed  
FEERJ
GUIMARAES Maria Carolina (2000 R)
GUIMARAES Maria Ieda (2000 R)
CAVALCANTI Bianca (1995 R)
SARAIVA Stephany (1995 R)
BRA --- inscribed  
BTC 2
BTC Barroca (BRA)
- --- cancelled  
CMPR
CMPR Parana (BRA)
- --- cancelled  

6 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GUEDES Danilo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
A LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B TOLDO Ana BRA Confederação Brasileira de Esgrima
VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
ZAGROBELNY Icaro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FIDELES João 1985 BRA EEAM Abel Melian
L 60 inscribed
LOPES Guilherme 2002 BRA Dourado Esgrima Club
R --- inscribed
OLIVETO Jose 1961 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 115 inscribed
ASSIS Gabriel 1997 BRA AMK Mestre Kato
R 11 inscribed
BONAMIGO Gabriel 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 16 inscribed
CAMARGO Alexandre 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 1 inscribed
CAVALHEIRO João 2005 BRA AMK Mestre Kato
R 25 inscribed
GUBERT Leopoldo 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 3 inscribed
LAZZAROTTO Fabrizio 1999 BRA AMK Mestre Kato
R 6 inscribed
NEVES Vitor 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 38 inscribed
NUNES Gustavo 1981 BRA AMK Mestre Kato
L 65 inscribed
OLIVEIRA Robinson 1963 BRA AMK Mestre Kato
R 87 inscribed
PEREIRA Francisco 1964 BRA AMK Mestre Kato
R 113 inscribed
PETRICH Pedro 2003 BRA AMK Mestre Kato
R 7 inscribed
RAMOS Pedro 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 29 inscribed
SCHWANTES Athos 1985 BRA AMK Mestre Kato
R 2 inscribed
TARTA Vinicius 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 39 inscribed
DONATO Alvaro 2000 BRA BTC Barroca
R 12 inscribed
DONATO Olavo 2002 BRA BTC Barroca
R 22 inscribed
GIFFONI Miguel 2003 BRA BTC Barroca
R 19 inscribed
HOMSI Bernardo 2007 BRA BTC Barroca
13 inscribed
MENDES Tarcisio 2001 BRA BTC Barroca
R 28 inscribed
MUGAYAR Matheus 2000 BRA BTC Barroca
R 82 inscribed
MURRAY Pedro 2006 BRA CAP Paulistano
R 79 inscribed
NOGUEIRA Heitor 2006 BRA CAP Paulistano
L 36 inscribed
PETRACHI Luiz 1968 BRA CAP Paulistano
R 37 inscribed
ACCIOLY Ricardo 1959 BRA CC Curitibano
R 129 inscribed
PETTERLE Amaury 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 17 inscribed
CIPOLATTI Mathias 2000 BRA CGB Betancourt
R 108 inscribed
HUBERT George 2004 BRA CMPR Parana
R 41 inscribed
OLIVEIRA Jose 2005 BRA CMPR Parana
R 35 inscribed
SOUZA Helio 1994 BRA CMPR Parana
R 73 inscribed
SOUZA Luciano 1973 BRA CMPR Parana
R 23 inscribed
SOUZA Matheus 2007 BRA CMPR Parana
L 50 inscribed
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 88 inscribed
ACCUNZO Fabio 1974 BRA ECP Pinheiros
R 90 inscribed
BICALHO Bernardo 2008 BRA ECP Pinheiros
R 81 inscribed
BUSNARDO Lucas 2004 BRA ECP Pinheiros
R 27 inscribed
FERREIRA Nicolas 1992 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
GRUNHAUSER Richard 1991 BRA ECP Pinheiros
L 4 inscribed
GUARNERA Giacomo 1962 BRA ECP Pinheiros
R 46 inscribed
JULIO Gabriel 1998 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R 15 inscribed
PELLEGRINO Mauricio 2002 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
SEINI Leandro 2002 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
JESUS Cesar 1990 BRA EEAM Abel Melian
R 106 inscribed
NAKASHIMA Fabio 1976 BRA EEAM Abel Melian
R 119 inscribed
SICCHIERI Bruno 1979 BRA EEAM Abel Melian
R 77 inscribed
YAMASHITA Koiti 1969 BRA EEAM Abel Melian
R 57 inscribed
OBALDIA Cesar 1958 BRA Esgrima Castillo
R 63 inscribed
ALBUQUERQUE Henrique 2002 BRA Esgrima Rapier
R 114 inscribed
ALVES Marco 1997 BRA Esgrima Rapier
R 86 inscribed
ESTEVES Thomas 1995 BRA Esgrima Rapier
R 80 inscribed
MOREIRA Carlos 1969 BRA Esgrima Rapier
R 52 inscribed
QUIRINO Henrique 1999 BRA Esgrima Rapier
R 58 inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 54 inscribed
HOFFMANN Joao 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 48 inscribed
JUCHEM Gabriel 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 61 inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 34 inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 14 inscribed
MEINE Paulo 1970 BRA GNU Nautico Uniao
R 125 inscribed
ASQUINO Lucca 2008 BRA LQ Life Quality
R 131 inscribed
BACCARAT Paulo 1983 BRA LQ Life Quality
R --- inscribed
GUEDES Fernando 2008 BRA LQ Life Quality
R 137 inscribed
SILVESTRE Pedro 2006 BRA LQ Life Quality
R 105 inscribed
AGUIAR Victor 1997 BRA SCM Magnolia
R 31 inscribed
COSTA Lucas 2000 BRA SCM Magnolia
R 75 inscribed
GUIMARÃES Edson 1997 BRA SCM Magnolia
R 18 inscribed
MUINHOS William 1993 BRA SCM Magnolia
R 40 inscribed
MUTTI João 2004 BRA SCM Magnolia
R 47 inscribed
SASAQUI Gabriel 1996 BRA SCM Magnolia
R 43 inscribed
MELANI Ronald 1976 BRA Sociedade Thalia
R 71 inscribed
ALMEIDA Carlos Humberto 1973 BRA SSJE Sao Jorge
R 107 inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA SSJE Sao Jorge
L 24 inscribed
LEMOS Ronaldo 1976 BRA SSJE Sao Jorge
R --- inscribed
MEZZACAPA Henrique 2008 BRA SSJE Sao Jorge
R 67 inscribed
NESTI Jose 1969 BRA SSJE Sao Jorge
R 122 inscribed
RIBEIRO Rafael 2006 BRA SSJE Sao Jorge
R 33 inscribed
VASCONCELLOS Leopoldo 2005 BRA SSJE Sao Jorge
R 51 inscribed
WU Nicky 2005 BRA SSJE Sao Jorge
R 20 inscribed
CUNHA Miguel - BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro L --- cancelled  
LEAL Felipe - BRA AMK Mestre Kato R 44 cancelled  
VARGAS Pedro - BRA Baldin Esgrima R --- cancelled  
HORTA Anderson - BRA BTC Barroca R 53 cancelled  
GARCIA Guilherme Luis - BRA CAP Paulistano R 30 cancelled  
MADDALOZZO Moritz - BRA CC Curitibano R 70 cancelled  
BRANDT Matheus - BRA ECP Pinheiros L 32 cancelled  
SHIMBO Heitor - BRA ECP Pinheiros R --- cancelled  
DOTTA Luca - BRA LQ Life Quality R --- cancelled  
LUDOVICO Arthur - BRA LQ Life Quality R --- cancelled  
LUDOVICO Kleber - BRA LQ Life Quality R 134 cancelled  
ROCHA Pedro - BRA LQ Life Quality R --- cancelled  
BELO Rafael - BRA Sociedade Thalia R 111 cancelled  
LENARTOVICZ Eduardo - BRA Sociedade Thalia R 137 cancelled  
MATTANA Rafael - BRA Sociedade Thalia R 126 cancelled  
MAZETTO Guilherme - BRA Sociedade Thalia R 135 cancelled  
ZOTZ Bernardo - BRA Sociedade Thalia R 93 cancelled  
ALMEIDA Carlos - BRA SSJE Sao Jorge R 108 cancelled  
BARBI Matheus - BRA SSJE Sao Jorge R 101 cancelled  
BICUDO Thomas - BRA SSJE Sao Jorge R 69 cancelled  
COSTA Eduardo - BRA SSJE Sao Jorge R 42 cancelled  

80 Entries, 0 pending, 21 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GUEDES Danilo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B GUZENSKI Taylaine BRA Confederação Brasileira de Esgrima
A LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B TOLDO Ana BRA Confederação Brasileira de Esgrima
VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
ZAGROBELNY Icaro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FPE 2
GONCALVES Eduardo (2007 L)
SEINI Leandro (2002 R)
MANGIATERRA Rafael (2004 R)
GARCIA Antonio Luis (1977 R)
BRA --- inscribed  
FPE 1
GRUNHAUSER Richard (1991 L)
JULIO Gabriel (1998 R)
FERREIRA Nicolas (1992 R)
PELLEGRINO Mauricio (2002 R)
BRA --- inscribed  
FEP
ASSIS Felipe (2005 R)
SCHWANTES Athos (1985 R)
RAMOS Pedro (2002 R)
CAMARGO Alexandre (1999 L)
BRA --- inscribed  
FEP 2
TARTA Vinicius (2000 R)
CAVALHEIRO João (2005 R)
SOUZA Helio (1994 R)
GUBERT Leopoldo (2000 R)
BRA --- inscribed  
MINAS GERAIS 2
GIFFONI Miguel (2003 R)
HORTA Anderson (1983 R)
ESTEVES Thomas (1995 R)
QUIRINO Henrique (1999 R)
ALVES Marco (1997 R)
BRA --- inscribed  
MINAS GERAIS
DONATO Alvaro (2000 R)
DONATO Olavo (2002 R)
HOMSI Bernardo (2007 )
MENDES Tarcisio (2001 R)
BRA --- inscribed  
FEERJ
MUINHOS William (1993 R)
AGUIAR Victor (1997 R)
GUIMARÃES Edson (1997 R)
SASAQUI Gabriel (1996 R)
BRA --- inscribed  
FRGE 1
JUCHEM Gabriel (2002 R)
HOFFMANN Joao (2006 R)
MEINE Paulo (1970 R)
FRANTZ Diego (1999 R)
BRA --- inscribed  
BTC1
BTC Barroca (BRA)
- --- cancelled  
BTC 3
BTC Barroca (BRA)
- --- cancelled  

8 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B GUEDES Danilo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B HOFMEISTER Vicente BRA Confederação Brasileira de Esgrima
A LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B MAROSTEGA Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PACHECO Ricardo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
QUEIROZ Isis 2006 BRA CGB Betancourt
R 33 inscribed
HOLDORF Bianca 1986 BRA AMK Mestre Kato
R 37 inscribed
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
FALCI Deise 1980 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
MURRAY Maria Luiza 2004 BRA CAP Paulistano
R 13 inscribed
PAPAIANO Laura 2002 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
ROTHFELD Silvia 1971 BRA CAP Paulistano
R 15 inscribed
GOMES Rafaella 2003 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 7 inscribed
HAUSCHILD Mariana 2001 BRA CMSP Sao Paulo
R 28 inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 33 inscribed
BULCAO Ana Beatriz 1993 BRA ECP Pinheiros
L 1 inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
GUERRA Helena 2006 BRA ECP Pinheiros
R 27 inscribed
OGATA Ana Beatriz 2007 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
PASQUALETTI Marina 2006 BRA ECP Pinheiros
14 inscribed
PASTERNAK Debora 1970 BRA ECP Pinheiros
R 25 inscribed
PASTERNAK Suzana 1970 BRA ECP Pinheiros
R 23 inscribed
TAPAJOS Manuela 2008 BRA ECP Pinheiros
R 26 inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
BALDI Valentina 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 16 inscribed
BECKER Daphne 2000 BRA GNU Nautico Uniao
R 4 inscribed
BONETTI Giovana 1999 BRA GNU Nautico Uniao
L 8 inscribed
CALAZANS Talia 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 3 inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 18 inscribed
PISTOIA Mariana 1998 BRA GNU Nautico Uniao
R 2 inscribed
TOLDO Ana 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 6 inscribed
PELUCIO Luciana 1982 BRA SSJE Sao Jorge
R 21 inscribed
MATOS Livia - BRA GNU Nautico Uniao L 17 cancelled  

27 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HOFMEISTER Vicente BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B MAROSTEGA Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PACHECO Ricardo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FPE 2
SCALABRIN Carla (1973 R)
CARVALHO Isabela (2004 R)
LAKERBAI Karina (1988 R)
MARTINS Luiza (1995 R)
QUEIROZ Isis (2006 R)
FALCI Deise (1980 R)
ROTHFELD Silvia (1971 R)
PELUCIO Luciana (1982 R)
BRA --- inscribed  
FPE 1
TROIS Karina (1997 R)
LEE Luiza (2000 R)
REIS Daiane (1996 R)
PELUCIO Luciana (1982 R)
PAPAIANO Laura (2002 R)
BULCAO Ana Beatriz (1993 L)
BRECHERET Carolina (2004 R)
HAUSCHILD Mariana (2001 R)
BRA --- inscribed  
FRGE 1
CALAZANS Talia (2002 R)
BECKER Daphne (2000 R)
TOLDO Ana (1997 R)
BONETTI Giovana (1999 L)
BRA --- inscribed  
FRGE 2
PISTOIA Mariana (1998 R)
MORAIS Marina (2006 R)
BALDI Valentina (2003 R)
BRA --- inscribed  
FEP
- --- cancelled  
CMIL
CMIL Rio de Janeiro (BRA)
- --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B HOFMEISTER Vicente BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B MAROSTEGA Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PACHECO Ricardo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AVILA Antonio Almeida 2005 BRA CAP Paulistano
R 42 inscribed
BURBERRY Alan Patrick 2006 BRA CAP Paulistano
R 41 inscribed
DE NIGRIS Giovanni 1999 BRA CAP Paulistano
R 13 inscribed
MURRAY Guilherme 2002 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
NOGUEIRA Pedro 2007 BRA CAP Paulistano
R 27 inscribed
PACHECO Ricardo 2003 BRA CAP Paulistano
R 7 inscribed
SOUZA Pierre 1990 BRA CAP Paulistano
R 10 inscribed
TOMINO Rafael 2004 BRA CAP Paulistano
R 16 inscribed
ALBANO Luan 1993 BRA CDE Rio de Janeiro
R 21 inscribed
PUGLIESI Renan 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 32 inscribed
LOBO Guilherme 2007 BRA CGB Betancourt
R 31 inscribed
LOBO Heros 1976 BRA CGB Betancourt
L 34 inscribed
LIMA Kevin 2002 BRA CMSP Sao Paulo
R 12 inscribed
TAKADA Victor 2001 BRA CMSP Sao Paulo
R 52 inscribed
TAVORA Lucas 2001 BRA CMSP Sao Paulo
R 39 inscribed
CHOLFE Theo 2006 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L 26 inscribed
GALLEAZZI Felipe 2006 BRA ECP Pinheiros
R 17 inscribed
GUARNERA Giacomo 1962 BRA ECP Pinheiros
R 38 inscribed
MARQUES Henrique 1996 BRA ECP Pinheiros
L 2 inscribed
MION Lorenzo 2004 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
MONTAGNA Pedro 2005 BRA ECP Pinheiros
R 23 inscribed
MORAIS Paulo 2003 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
MURA Andre 2005 BRA ECP Pinheiros
L 15 inscribed
SCAVASIN Fernando 1984 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
SHIMBO Heitor 1983 BRA ECP Pinheiros
R 6 inscribed
VIANNA Guilherme 2006 BRA ECP Pinheiros
R 20 inscribed
PISSATO Pedro 2003 BRA EEAM Abel Melian
L 35 inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 22 inscribed
FUMAGALLI Giorgio 2005 BRA GNU Nautico Uniao
L 28 inscribed
GASTAL Eduardo 1996 BRA GNU Nautico Uniao
R 29 inscribed
HOFMEISTER Vicente 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 19 inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 9 inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 18 inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 4 inscribed
TOLDO Guilherme 1992 BRA GNU Nautico Uniao
L 1 inscribed
VELASCO Daniel 1994 BRA GNU Nautico Uniao
R 14 inscribed
FORMAN Joao - BRA CAP Paulistano R --- cancelled  
OLIVETO Jose - BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro R --- cancelled  
MADDALOZZO Moritz - BRA CC Curitibano R 50 cancelled  
VASCONCELOS Italo - BRA CDE Rio de Janeiro R 37 cancelled  
CAMARGO Pedro - BRA GNU Nautico Uniao R 40 cancelled  
DI BARI Felipe - BRA GNU Nautico Uniao R --- cancelled  
ASQUINO Lucca - BRA LQ Life Quality R --- cancelled  

37 Entries, 0 pending, 7 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B TOLDO Ana BRA Confederação Brasileira de Esgrima
VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FPE 2
SOUZA Pierre (1990 R)
MION Lorenzo (2004 R)
DE NIGRIS Giovanni (1999 R)
TOMINO Rafael (2004 R)
BRA --- inscribed  
FPE 1
MARQUES Henrique (1996 L)
SHIMBO Heitor (1983 R)
PACHECO Ricardo (2003 R)
SCAVASIN Fernando (1984 R)
BRA --- inscribed  
FEP
ZAGROBELNY Icaro (1995 R)
ASSIS Gabriel (1997 R)
OLIVEIRA Jose (2005 R)
BONAMIGO Gabriel (1999 L)
BRA --- inscribed  
FRGE 2
HOFMEISTER Vicente (1999 R)
GASTAL Eduardo (1996 R)
MACHADO Murilo (2004 R)
FUMAGALLI Giorgio (2005 L)
BRA --- inscribed  
FRGE 1
TOLDO Guilherme (1992 L)
MAROSTEGA Pedro (1997 R)
VELASCO Daniel (1994 R)
MACHADO Jerônimo (1986 R)
BRA --- inscribed  
CDE
CDE Rio de Janeiro (BRA)
ALBANO Luan (1993 R)
PUGLIESI Renan (1990 L)
BRA --- Not enough members  
BTC1
BTC Barroca (BRA)
- --- cancelled  
CMPR 2
CMPR Parana (BRA)
- --- cancelled  

5 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
PISSATO Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B TOLDO Ana BRA Confederação Brasileira de Esgrima
VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CYRILLO Jordana 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 31 inscribed
POLO Melissa 1975 BRA AMK Mestre Kato
R 33 inscribed
FROTA Renata 1973 BRA Baldin Esgrima
L 24 inscribed
MEDEIROS Fernanda 1993 BRA Baldin Esgrima
R 21 inscribed
SCALABRIN Carla 1973 BRA Baldin Esgrima
R 18 inscribed
CHIERIGHINI Pietra 2003 BRA CAP Paulistano
R 3 inscribed
LEE Luiza 2000 BRA CAP Paulistano
R 4 inscribed
MARTINS Luiza 1995 BRA CAP Paulistano
R 17 inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R 20 inscribed
TROIS Karina 1997 BRA CAP Paulistano
R 1 inscribed
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R 7 inscribed
MORAES Gabriela 2005 BRA CMPR Parana
R 27 inscribed
TANAKA Giulia 2008 BRA CMSP Sao Paulo
R 26 inscribed
CARVALHO Isabela 2004 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
CHEN Andrea 1974 BRA ECP Pinheiros
R 16 inscribed
CHEN Isabela 2005 BRA ECP Pinheiros
R 12 inscribed
PEKELMAN Luana 2003 BRA ECP Pinheiros
R 2 inscribed
SAUAN Patricia 1975 BRA ECP Pinheiros
R 19 inscribed
ANZOLIN Carolina 1989 BRA EEAM Abel Melian
R 23 inscribed
CUNHA Isabela 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 6 inscribed
MORSCH Ana Clara 2003 BRA Lindóia Tênis Clube
R 11 inscribed
NEHRKE Eduarda 2005 BRA Lindóia Tênis Clube
R 10 inscribed
ZANESCO Barbara 1999 BRA Lindóia Tênis Clube
R 9 inscribed
GROSCHE Stephanie 1992 BRA SSJE Sao Jorge
R 30 inscribed
LAKERBAI Karina 1988 BRA SSJE Sao Jorge
R 8 inscribed
MARQUES Tamiris 1997 BRA SSJE Sao Jorge
R --- inscribed
PELUCIO Luciana 1982 BRA SSJE Sao Jorge
R 13 inscribed
REIS Daiane 1996 BRA SSJE Sao Jorge
R 14 inscribed
GASPARIN Giulia - BRA AMK Mestre Kato R 15 cancelled  
SCHNEN Valkiria - BRA AMK Mestre Kato R --- cancelled  
SANTANA Livia - BRA CMSP Sao Paulo R 22 cancelled  

28 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
TOLDO Ana BRA Confederação Brasileira de Esgrima
VASQUES Gabriel BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FPE 2
SCALABRIN Carla (1973 R)
CARVALHO Isabela (2004 R)
LAKERBAI Karina (1988 R)
MARTINS Luiza (1995 R)
BRA --- inscribed  
FPE 1
PAPAIANO Laura (2002 R)
BULCAO Ana Beatriz (1993 L)
TROIS Karina (1997 R)
LEE Luiza (2000 R)
REIS Daiane (1996 R)
PELUCIO Luciana (1982 R)
BRA --- inscribed  
FEP
MORAES Gabriela (2005 R)
ALVES Tabea (1989 R)
CYRILLO Jordana (2002 R)
SCHNEN Valkiria (2000 R)
BRA --- inscribed  
FRGE 1
ZANESCO Barbara (1999 R)
CUNHA Isabela (2004 R)
MORSCH Ana Clara (2003 R)
NEHRKE Eduarda (2005 R)
BRA --- inscribed  
SSJE Sabre Women 4
SSJE Sao Jorge (BRA)
- --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B MAROSTEGA Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PACHECO Ricardo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BONAMIGO Gabriel 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 48 inscribed
ZAGROBELNY Icaro 1995 BRA AMK Mestre Kato
R 22 inscribed
CHAN Pui 1988 BRA Baldin Esgrima
R 71 inscribed
LEÔNIDAS Furtado 2005 BRA BTC Barroca
R 27 inscribed
CHIERIGHINI Lorenzo 2005 BRA CAP Paulistano
R 9 inscribed
FACHINI Fernando 2002 BRA CAP Paulistano
R 6 inscribed
GARRIGOS Henrique 1996 BRA CAP Paulistano
L 2 inscribed
GARRIGOS Murilo 2001 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
LEE Rafael 2003 BRA CAP Paulistano
R 8 inscribed
PAIM Antonio 2006 BRA CAP Paulistano
L 30 inscribed
SALLES Fabio 2002 BRA CAP Paulistano
R 3 inscribed
SOUZA Pierre 1990 BRA CAP Paulistano
R 51 inscribed
ALEXANDRE Marcos 1994 BRA CDE Rio de Janeiro
R 18 inscribed
BENDER Rodrigo 1995 BRA CDE Rio de Janeiro
L 38 inscribed
FREIRE LEVI 1996 BRA CDE Rio de Janeiro
R 26 inscribed
MOURA Vitor 1983 BRA CDE Rio de Janeiro
R 14 inscribed
PULGA Roberto 1995 BRA CDE Rio de Janeiro
R 23 inscribed
TAKAKURA Filipe 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
R 28 inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 16 inscribed
FASTING Thomas 2004 BRA CMSP Sao Paulo
R 13 inscribed
FERREIRA André 1976 BRA CMSP Sao Paulo
R 69 inscribed
FERREIRA Pedro Luiz 2008 BRA CMSP Sao Paulo
L 36 inscribed
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 37 inscribed
BECKER Matheus 2004 BRA ECP Pinheiros
R 7 inscribed
CARVALHO Fernando 1969 BRA ECP Pinheiros
R 47 inscribed
GUARNERA Giacomo 1962 BRA ECP Pinheiros
R 39 inscribed
IKUNO Dylan 2006 BRA ECP Pinheiros
R 21 inscribed
PATTO Erico 2006 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
PEKELMAN Bruno 2000 BRA ECP Pinheiros
R 1 inscribed
PEZZI Enrico 1994 BRA ECP Pinheiros
R 4 inscribed
VASQUES Gabriel 2002 BRA ECP Pinheiros
R 12 inscribed
MEDEIROS Felipe 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 25 inscribed
SCHUBERT Lucas 2006 BRA Lindóia Tênis Clube
R 19 inscribed
WOLFF Arthur 2008 BRA Lindóia Tênis Clube
L 17 inscribed
AUGUSTO GONÇALVES Carlos 1974 BRA SSJE Sao Jorge
R 65 inscribed
CHAHDA Arthur 1992 BRA SSJE Sao Jorge
R 15 inscribed
KUI Arthur 2007 BRA SSJE Sao Jorge
R 55 inscribed
LEMOS Ronaldo 1976 BRA SSJE Sao Jorge
R --- inscribed
LOMBARDI Rafael 1998 BRA SSJE Sao Jorge
R 29 inscribed
PATTO Claudio 1973 BRA SSJE Sao Jorge
R 67 inscribed
TEIXEIRA Henrique 2004 BRA SSJE Sao Jorge
R 24 inscribed
VASCONCELOS Olegario 1960 BRA SSJE Sao Jorge
R 40 inscribed
WAINER Pedro 1996 BRA SSJE Sao Jorge
R 44 inscribed
MANCCINI Lorenzzo - BRA Baldin Esgrima R 58 cancelled  
SALIBA Renato - BRA CAP Paulistano R 11 cancelled  
VASCONCELOS Italo - BRA CDE Rio de Janeiro R 20 cancelled  
QUEIROZ Danilo - BRA CMSP Sao Paulo R --- cancelled  
SILVESTRE Pedro - BRA LQ Life Quality R --- cancelled  
BAKER Michel - BRA SSJE Sao Jorge R --- cancelled  

43 Entries, 0 pending, 6 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B MAROSTEGA Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PACHECO Ricardo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FPE 2
PATTO Erico (2006 R)
LEE Rafael (2003 R)
VASQUES Gabriel (2002 R)
GARRIGOS Henrique (1996 L)
BRA --- inscribed  
FPE 1
SALLES Fabio (2002 R)
PEKELMAN Bruno (2000 R)
PEZZI Enrico (1994 R)
GARRIGOS Murilo (2001 R)
BRA --- inscribed  
FEP
ZAGROBELNY Icaro (1995 R)
ASSIS Felipe (2005 R)
OLIVEIRA Jose (2005 R)
BONAMIGO Gabriel (1999 L)
BRA --- inscribed  
FRGE 1
SCHUBERT Lucas (2006 R)
WOLFF Arthur (2008 L)
MEDEIROS Felipe (2004 R)
BRA --- inscribed  
CDE
CDE Rio de Janeiro (BRA)
MOURA Vitor (1983 R)
VASCONCELOS Italo (1992 R)
ALEXANDRE Marcos (1994 R)
PULGA Roberto (1995 R)
BRA --- inscribed  
CDE 2
CDE Rio de Janeiro (BRA)
BENDER Rodrigo (1995 L)
FREIRE LEVI (1996 R)
TAKAKURA Filipe (1999 R)
BRA --- inscribed  
SSJE Sabre Men 1
SSJE Sao Jorge (BRA)
- --- cancelled  
SSJE Sabre Men 2
SSJE Sao Jorge (BRA)
- --- cancelled  

6 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
ANZOLIN Carolina BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B AULAR Aleska VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B GRANDON FICA Miguel Angel CHI Confederação Brasileira de Esgrima
B LIENDO Juan VEN Confederação Brasileira de Esgrima
B MAROSTEGA Pedro BRA Confederação Brasileira de Esgrima
PACHECO Ricardo BRA Confederação Brasileira de Esgrima
B VELOSSO Paulo Juan BRA Confederação Brasileira de Esgrima
XAVIER Marco BRA Confederação Brasileira de Esgrima
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Officials

ABREU Lucio BRA Coach Thu Fri Sat Sun CC Curitibano
SOUZA Luciano BRA Coach Thu Fri Sat Sun CMPR Parana
CORSETTI Marcelo BRA Coach Thu Fri Sat Sun GNU Nautico Uniao
NUNES Eduardo BRA Coach GNU Nautico Uniao
TEIXEIRA Alexandre BRA Coach GNU Nautico Uniao
ABREU Marcus BRA Coach Thu Fri Sat Sun Sociedade Thalia