Back to list

2º Torneio Adulto - 95 Anos CBE
BRA Rio de Janeiro
June 23, 2022 - June 25, 2022
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
COSTA Claudia 1962 BRA BTC Barroca
R --- inscribed
SARAIVA Stephany 1995 BRA SCM Magnolia
R 25 inscribed
PRATES Lucia 1996 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R --- inscribed
SILVA Marylin 1975 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 58 inscribed
ALVES Tabea 1989 BRA AMK Mestre Kato
R 5 inscribed
CAMARGO Fernanda 1997 BRA AMK Mestre Kato
L 16 inscribed
DIAS Aydee 2007 BRA AMK Mestre Kato
R 17 inscribed
SCHNEN Valkiria 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 19 inscribed
SCHWANTES Lorana 1982 BRA AMK Mestre Kato
R 9 inscribed
TEIXEIRA Fabiana 1972 BRA AMK Mestre Kato
R 34 inscribed
TELLO Cledola 1953 BRA BTC Barroca
R 30 inscribed
TELLO Marina 1983 BRA BTC Barroca
R 14 inscribed
BRECHERET Ana 1974 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
CORREIA Laura 2007 BRA CAP Paulistano
R 10 inscribed
CORREIA Mariana 2004 BRA CAP Paulistano
R 15 inscribed
DI CUNTO Patricia 1964 BRA CAP Paulistano
R 23 inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Leipzig, CAP Paulistano
R 13 inscribed
VIZEU Victoria 2004 BRA CAP Paulistano
R 2 inscribed
ZETTERMANN Renata 2000 BRA CAP Paulistano
R 6 inscribed
NETTO SIMEAO Amanda 1994 BRA CC Curitibano
R 1 inscribed
PORTUGAL Gabriela 2007 BRA CC Curitibano
R 28 inscribed
CANESTRARO Milena 1998 BRA CDE Rio de Janeiro
R 46 inscribed
TEIXEIRA Pietra 2006 BRA CMPR Parana
R 35 inscribed
OLIVEIRA Vania 1965 BRA CMSP Sao Paulo
R 56 inscribed
OLSCHOWSKY Marilia 1991 BRA CMSP Sao Paulo
R 21 inscribed
AMARAL Clara 2004 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
DE CAMARGO Maria Rita 1991 BRA ECP Pinheiros
R 11 inscribed
MALUF Fabiana 1972 BRA ECP Pinheiros
R 53 inscribed
MANGIATERRA Laura 1965 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
MOREIRA Carolina 1976 BRA ECP Pinheiros
R 42 inscribed
NEVES Miriam 1967 BRA ECP Pinheiros
R 62 inscribed
SILVA Marcela 1994 BRA ECP Pinheiros
R 4 inscribed
ANDREAZI Janaina 1974 BRA EEAM Abel Melian
R 39 inscribed
BARDUS Michele 1976 BRA EEAM Abel Melian
R 29 inscribed
DANTAS Bianca 1983 BRA Esgrima Rapier
R 7 inscribed
MEINE Mariana 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 37 inscribed
CAVALCANTI Bianca 1995 BRA SCM Magnolia
R 31 inscribed
KHOLMOGOROVA Ekaterina 1978 RUS CGB Betancourt
R --- inscribed
PARO Maria - BRA Dourado Esgrima Club R 22 cancelled  
GUIMARAES Maria Ieda - BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro R 32 cancelled  
ABREU Isabela - BRA AMK Mestre Kato R 18 cancelled  
CYRILLO Jordana - BRA AMK Mestre Kato R 49 cancelled  
LEE Luiza - BRA CAP Paulistano R --- cancelled  
CANALI Nicole - BRA CMPR Parana R 33 cancelled  

38 Entries, 0 pending, 6 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MARIANO Andrey 2004 BRA SCM Magnolia
R 93 inscribed
CARVALHO Murilo 2007 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 122 inscribed
DE OLIVEIRA Fernando 2006 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 105 inscribed
FAUSTINO Murillo 1997 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R --- inscribed
LEMOS Victor 2000 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 120 inscribed
OLIVETO Jose 1961 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 115 inscribed
PICARD Felipe 2000 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 107 inscribed
SCHWEIZER Yannick 1982 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 87 inscribed
SILVA André Luiz 1993 BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro
R 115 inscribed
COSTA Gabriel 1997 BRA AMAN Agulhas Negras
R 63 inscribed
ASSIS Gabriel 1997 BRA AMK Mestre Kato
R 14 inscribed
BONAMIGO Gabriel 1999 BRA AMK Mestre Kato
L 13 inscribed
CAVALHEIRO João 2005 BRA AMK Mestre Kato
R 22 inscribed
GUBERT Leopoldo 2000 BRA AMK Mestre Kato
R 3 inscribed
LAZZAROTTO Fabrizio 1999 BRA AMK Mestre Kato
R 7 inscribed
NEVES Vitor 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 28 inscribed
PEREIRA Francisco 1964 BRA AMK Mestre Kato
R 110 inscribed
PETRICH Pedro 2003 BRA AMK Mestre Kato
R 6 inscribed
RAMOS Pedro 2002 BRA AMK Mestre Kato
R 33 inscribed
SCHWANTES Athos 1985 BRA AMK Mestre Kato
R 2 inscribed
DONATO Alvaro 2000 BRA BTC Barroca
R 11 inscribed
DONATO Olavo 2002 BRA BTC Barroca
R 16 inscribed
GIFFONI Miguel 2003 BRA BTC Barroca
R 17 inscribed
HOMSI Bernardo 2007 BRA BTC Barroca
18 inscribed
HORTA Anderson 1983 BRA BTC Barroca
R 38 inscribed
MENDES Tarcisio 2001 BRA BTC Barroca
R 27 inscribed
GARCIA Guilherme Luis 1969 BRA CAP Paulistano
R 26 inscribed
MURRAY Pedro 2006 BRA CAP Paulistano
R --- inscribed
NOGUEIRA Heitor 2006 BRA CAP Paulistano
L 43 inscribed
PETRACHI Luiz 1968 BRA CAP Paulistano
R 48 inscribed
JUSTEN Marcio 1971 BRA CC Curitibano
R 97 inscribed
PETTERLE Amaury 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 10 inscribed
SIDNEY Azevedo 1997 BRA CDE Rio de Janeiro
R 20 inscribed
ABRAHAO Victor 1989 BRA CGB Betancourt
R 62 inscribed
HUBERT George 2004 BRA CMPR Parana
R 54 inscribed
OLIVEIRA Jose 2005 BRA CMPR Parana
R 41 inscribed
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 98 inscribed
BUSNARDO Lucas 2004 BRA ECP Pinheiros
R 21 inscribed
FERREIRA Nicolas 1992 BRA ECP Pinheiros
R 4 inscribed
FOGUEL Lucca 2006 BRA ECP Pinheiros
R 113 inscribed
GRUNHAUSER Richard 1991 BRA ECP Pinheiros
L 5 inscribed
JULIO Gabriel 1998 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
MANGIATERRA Rafael 2004 BRA ECP Pinheiros
R 35 inscribed
PELLEGRINO Mauricio 2002 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
SEINI Leandro 2002 BRA ECP Pinheiros
R 15 inscribed
FIDELES João 1985 BRA EEAM Abel Melian
L 45 inscribed
SICCHIERI Bruno 1979 BRA EEAM Abel Melian
R 106 inscribed
YAMASHITA Koiti 1969 BRA EEAM Abel Melian
R 39 inscribed
OBALDIA Cesar 1958 BRA Esgrima Castillo
R 83 inscribed
ALVES Marco 1997 BRA Esgrima Rapier
R 88 inscribed
ESTEVES Thomas 1995 BRA Esgrima Rapier
R 77 inscribed
MOREIRA Carlos 1969 BRA Esgrima Rapier
R 42 inscribed
QUIRINO Henrique 1999 BRA Esgrima Rapier
R 74 inscribed
MARQUES Gabriel 1998 BRA GEEN Escola Naval
96 inscribed
SANTOS Leonardo 2001 BRA GEEN Escola Naval
R 102 inscribed
LEANDRO Rosa 1972 BRA GNU Nautico Uniao
R 53 inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 12 inscribed
MEINE Paulo 1970 BRA GNU Nautico Uniao
R 75 inscribed
AGUIAR Victor 1997 BRA SCM Magnolia
R 24 inscribed
BORGES Gabriel 1975 BRA SCM Magnolia
L 81 inscribed
COSTA Lucas 2000 BRA SCM Magnolia
R 108 inscribed
GUIMARÃES Edson 1997 BRA SCM Magnolia
R 19 inscribed
MUTTI João 2004 BRA SCM Magnolia
R 92 inscribed
ROMANELLI Matheus 2001 BRA SCM Magnolia
R 44 inscribed
SASAQUI Gabriel 1996 BRA SCM Magnolia
R 25 inscribed
BICUDO Thomas 2007 BRA SSJE Sao Jorge
R 65 inscribed
BITTAR Gabriel 2007 BRA SSJE Sao Jorge
R 72 inscribed
GONCALVES Eduardo 2007 BRA SSJE Sao Jorge
L 29 inscribed
MEZZACAPA Henrique 2008 BRA SSJE Sao Jorge
R 101 inscribed
RIBEIRO Rafael 2006 BRA SSJE Sao Jorge
R 36 inscribed
VASCONCELLOS Leopoldo 2005 BRA SSJE Sao Jorge
R 47 inscribed
WU Nicky 2005 BRA SSJE Sao Jorge
R 30 inscribed
ANGULO Camilo Andres 1987 COL Esgrima Castillo
R 23 inscribed
POPE Alexandre - BRA Academia de Esgrima Rio de Janeiro R --- cancelled  
CAMARGO Alexandre - BRA AMK Mestre Kato L 1 cancelled  
LEAL Felipe - BRA AMK Mestre Kato R 46 cancelled  
ORO Lucae - BRA AMK Mestre Kato R 50 cancelled  
TARTA Vinicius - BRA AMK Mestre Kato R 37 cancelled  
MARTINS Paulo - BRA CAP Paulistano R 112 cancelled  

73 Entries, 0 pending, 6 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SANTOS Pâmela 1998 BRA AMAN Agulhas Negras
R 26 inscribed
BRECHERET Carolina 2004 BRA CAP Paulistano
R 9 inscribed
FALCI Deise 1980 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
MURRAY Maria Luiza 2004 BRA CAP Paulistano
R 15 inscribed
PAPAIANO Laura 2002 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
ROTHFELD Silvia 1971 BRA CAP Paulistano
R 21 inscribed
GOMES Rafaella 2003 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 4 inscribed
BULCAO Ana Beatriz 1993 BRA ECP Pinheiros
L 1 inscribed
FRIAS Stella 2005 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
VIANNA Gabriella 2004 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
BALDI Valentina 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 13 inscribed
BECKER Daphne 2000 BRA GNU Nautico Uniao
R 3 inscribed
BONETTI Giovana 1999 BRA GNU Nautico Uniao
L 7 inscribed
CALAZANS Talia 2002 BRA GNU Nautico Uniao
R 6 inscribed
MORAIS Marina 2006 BRA GNU Nautico Uniao
R 17 inscribed
PISTOIA Mariana 1998 BRA GNU Nautico Uniao
R 2 inscribed
TOLDO Ana 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 5 inscribed
PELUCIO Luciana 1982 BRA SSJE Sao Jorge
R 27 inscribed
STEMPNIAK Rafaela - BRA GNU Nautico Uniao R --- cancelled  

18 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HALPERN Pedro 2005 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 44 inscribed
DE NIGRIS Giovanni 1999 BRA CAP Paulistano
R 15 inscribed
MURRAY Guilherme 2002 BRA CAP Paulistano
R 11 inscribed
PACHECO Ricardo 2003 BRA CAP Paulistano
R 7 inscribed
SOUZA Pierre 1990 BRA CAP Paulistano
R 9 inscribed
TOMINO Rafael 2004 BRA CAP Paulistano
R 14 inscribed
ALBANO Luan 1993 BRA CDE Rio de Janeiro
R 19 inscribed
PUGLIESI Renan 1990 BRA CDE Rio de Janeiro
L 35 inscribed
VASCONCELOS Italo 1992 BRA CDE Rio de Janeiro
R 29 inscribed
LIAM Haire 2006 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 46 inscribed
LIMA Kevin 2002 BRA CMSP Sao Paulo
R 12 inscribed
TAVORA Lucas 2001 BRA CMSP Sao Paulo
R 34 inscribed
CHOLFE Theo 2006 BRA ECP Pinheiros
R 28 inscribed
FOSCHINI Luiz 2008 BRA ECP Pinheiros
L 33 inscribed
GALLEAZZI Felipe 2006 BRA ECP Pinheiros
R 25 inscribed
MARQUES Henrique 1996 BRA ECP Pinheiros
L 2 inscribed
MION Lorenzo 2004 BRA ECP Pinheiros
R 4 inscribed
MORAIS Paulo 2003 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
MURA Andre 2005 BRA ECP Pinheiros
L 17 inscribed
SCAVASIN Fernando 1984 BRA ECP Pinheiros
R 8 inscribed
SHIMBO Heitor 1983 BRA ECP Pinheiros
R 5 inscribed
VIANNA Guilherme 2006 BRA ECP Pinheiros
R 21 inscribed
CAMARGO Pedro 2005 BRA GNU Nautico Uniao
R 31 inscribed
FONSECA Lucas 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 27 inscribed
FONSECA Pedro 2003 BRA GNU Nautico Uniao
R 22 inscribed
FRANTZ Diego 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 23 inscribed
FUMAGALLI Giorgio 2005 BRA GNU Nautico Uniao
L 24 inscribed
HOFMEISTER Andre 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 32 inscribed
HOFMEISTER Vicente 1999 BRA GNU Nautico Uniao
R 20 inscribed
MACHADO Jerônimo 1986 BRA GNU Nautico Uniao
R 10 inscribed
MACHADO Murilo 2004 BRA GNU Nautico Uniao
R 16 inscribed
MAROSTEGA Pedro 1997 BRA GNU Nautico Uniao
R 6 inscribed
VELASCO Daniel 1994 BRA GNU Nautico Uniao
R 13 inscribed
TAKADA Victor - BRA CMSP Sao Paulo R 40 cancelled  

33 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GARCIA Florencia 1996 ARG CAP Paulistano
R --- inscribed
FROTA Renata 1973 BRA Baldin Esgrima
L 30 inscribed
MEDEIROS Fernanda 1993 BRA Baldin Esgrima
R 20 inscribed
SCALABRIN Carla 1973 BRA Baldin Esgrima
R 11 inscribed
CHIERIGHINI Pietra 2003 BRA CAP Paulistano
R 3 inscribed
LEE Luiza 2000 BRA CAP Paulistano
R 4 inscribed
SANTOS Stella 2008 BRA CAP Paulistano
R 31 inscribed
TROIS Karina 1997 BRA CAP Paulistano
R 1 inscribed
VIEIRA Camila 2008 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
OLSCHOWSKY Marilia 1991 BRA CMSP Sao Paulo
R 33 inscribed
SANTANA Livia 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 16 inscribed
CARVALHO Isabela 2004 BRA ECP Pinheiros
R 6 inscribed
CHEN Andrea 1974 BRA ECP Pinheiros
R 10 inscribed
CHEN Isabela 2005 BRA ECP Pinheiros
R 7 inscribed
PEKELMAN Luana 2003 BRA ECP Pinheiros
R 2 inscribed
SAUAN Patricia 1975 BRA ECP Pinheiros
R 24 inscribed
VIANNA Andrea 1975 BRA ECP Pinheiros
R 28 inscribed
CUNHA Isabela 2004 BRA Lindóia Tênis Clube
R 5 inscribed
MORSCH Ana Clara 2003 BRA Lindóia Tênis Clube
R 9 inscribed
NEHRKE Eduarda 2005 BRA Lindóia Tênis Clube
R 8 inscribed
LAKERBAI Karina 1988 BRA SSJE Sao Jorge
R 25 inscribed
PELUCIO Luciana 1982 BRA SSJE Sao Jorge
R 17 inscribed
REIS Daiane 1996 BRA SSJE Sao Jorge
R 18 inscribed
GASPARIN Giulia - BRA AMK Mestre Kato R 13 cancelled  
MARTINS Luiza - BRA CAP Paulistano R 29 cancelled  
VIANNA Gabriella - BRA ECP Pinheiros R --- cancelled  
MARQUES Tamiris - BRA SSJE Sao Jorge R --- cancelled  

23 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JUAREZ GOMEZ Nicolas Shiken 1993 ARG
R --- inscribed
HALPERN Pedro 2005 BRA CMIL Rio de Janeiro
R 53 inscribed
LEITE Italo 1997 BRA AMAN Agulhas Negras
R 48 inscribed
ZAGROBELNY Icaro 1995 BRA AMK Mestre Kato
R 24 inscribed
LEÔNIDAS Furtado 2005 BRA BTC Barroca
R 37 inscribed
CHIERIGHINI Lorenzo 2005 BRA CAP Paulistano
R 12 inscribed
FACHINI Fernando 2002 BRA CAP Paulistano
R 6 inscribed
GARRIGOS Henrique 1996 BRA CAP Paulistano
L 4 inscribed
GARRIGOS Murilo 2001 BRA CAP Paulistano
R 5 inscribed
LEE Rafael 2003 BRA CAP Paulistano
R 7 inscribed
SALIBA Renato 2004 BRA CAP Paulistano
R 14 inscribed
SALLES Fabio 2002 BRA CAP Paulistano
R 2 inscribed
ALEXANDRE Marcos 1994 BRA CDE Rio de Janeiro
R 15 inscribed
BENDER Rodrigo 1995 BRA CDE Rio de Janeiro
L 25 inscribed
FREIRE LEVI 1996 BRA CDE Rio de Janeiro
R 43 inscribed
MOURA Vitor 1983 BRA CDE Rio de Janeiro
R 11 inscribed
PULGA Roberto 1995 BRA CDE Rio de Janeiro
R 28 inscribed
TAKAKURA Filipe 1999 BRA CDE Rio de Janeiro
R 32 inscribed
VASCONCELOS Italo 1992 BRA CDE Rio de Janeiro
R 16 inscribed
BENTO Fellipe 2005 BRA CMSP Sao Paulo
R 19 inscribed
FASTING Thomas 2004 BRA CMSP Sao Paulo
R 10 inscribed
LEMES Fabio 1986 BRA CMSP Sao Paulo
R 30 inscribed
PATTO Erico 2006 BRA ECP Pinheiros
R 9 inscribed
PEKELMAN Bruno 2000 BRA ECP Pinheiros
R 1 inscribed
PEZZI Enrico 1994 BRA ECP Pinheiros
R 3 inscribed
VASQUES Gabriel 2002 BRA ECP Pinheiros
R 13 inscribed
ALVIM Plínio 1999 BRA GEEN Escola Naval
R 46 inscribed
FARIAS Victor 2000 BRA GEEN Escola Naval
R 59 inscribed
REIS André 2001 BRA GEEN Escola Naval
R 56 inscribed
SANTOS Leonardo 2001 BRA GEEN Escola Naval
R 54 inscribed
CHAHDA Arthur 1992 BRA SSJE Sao Jorge
R 31 inscribed
TEIXEIRA Henrique 2004 BRA SSJE Sao Jorge
R 33 inscribed
VASCONCELOS Olegario 1960 BRA SSJE Sao Jorge
R 36 inscribed
PAIM Antonio - BRA CAP Paulistano L 48 cancelled  
BOTELHO Arthur - BRA Lindóia Tênis Clube L 29 cancelled  
MEDEIROS Felipe - BRA Lindóia Tênis Clube R 26 cancelled  
SCHUBERT Lucas - BRA Lindóia Tênis Clube R 21 cancelled  
WOLFF Arthur - BRA Lindóia Tênis Clube L 22 cancelled  

33 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials