Back to list

Offene Hamburger Fecht-Meisterschaften im Einzel
GER Hamburg
December 4, 2021 - December 5, 2021
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JELINEVITS Anastassia 1984 EST ETV Hamburg
R --- inscribed
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
REIMERS Gesche 1969 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
ROESSLER Kirsten Kaya 1962 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
ODINIUS Clara Maria 1997 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
HEITMANN Anne 1980 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
WRAGE Emilie 2004 GER Fechtergilde Südholstein
R --- inscribed
BRÜGGE Kathie 1977 GER Hamburger FC
R --- inscribed
NIESALLA Heide 1972 GER Hamburger FC
R --- inscribed
VARNAY Katalin 1975 GER Hamburger FC
R --- inscribed
WERNER Kerstin 1970 GER Hamburger FC
R --- inscribed
MÜLLER Kathrin 1962 GER TSV Buchholz 08
R --- inscribed
LÖHLER Bärbel 1965 GER Tura Meldorf
R --- inscribed
EBERT Natascha 1976 GER TuS Komet Arsten
R --- inscribed
SCHMIDT Julia 1988 GER TuS Komet Arsten
R --- inscribed
KALYAPINA Daria 2003 RUS Fechtergilde Südholstein
R --- inscribed
SCHMIDT Sina - GER Hamburger FC R --- cancelled  

16 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FAQIZADAH Abdulghafar 1994 AFG ETV Hamburg
R --- inscribed
FRAUEN Finn 2002 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
FÜRSTENAU Jannik 2003 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
HINZ Gerald 1965 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
VON WOLFF Hans David 2006 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
DUSTMANN Martin 1975 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
GÄBEL Julian 1986 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
STAGE Tobias 1998 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
WELSCH Wladimir 1991 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
GODOH-WADA Leiji 1977 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
BEIL Christian 1969 GER Hamburger FC
R --- inscribed
DELFS Lennart 1994 GER Hamburger FC
R --- inscribed
SÜNDER Martin 1967 GER Hamburger FC
R --- inscribed
ESKILDSEN Mads 1998 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
HALBLEIB Nils 2004 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
LINOW Rasmus 2001 GER SC Itzehoe
R --- inscribed
BURMEISTER Andreas 1993 GER SVA Oranienburg
R --- inscribed
RATTI Riccardo 1990 ITA ETV Hamburg
L --- inscribed
GERONIMO Flavio 1996 LUX ETV Hamburg
R --- inscribed
KOZLOWSKI Todd 1992 USA ETV Hamburg, UF Fencing
L --- inscribed
ALBRECHT Michael - GER Bremen 1860 Fechten L --- cancelled  
BISCHOF Kai - GER Bremen 1860 Fechten L --- cancelled  
NOLTING Dirk - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
SCHÖRNIG Aljoscha - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
KRÜGER Ulrich - GER ETV Hamburg R --- cancelled  
HOOPS Joachim - GER TuS Komet Arsten R --- cancelled  
THIEDE Stefan - GER TuS Komet Arsten R --- cancelled  

21 Entries, 0 pending, 7 cancelled

Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
JENSEN Lene 1968 DEN Trekanten København
R --- inscribed
THORSEN Franciska Inta 2004 DEN Trekanten København
L --- inscribed
BUCHWALD Lisbeth 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WICHMANN Elisabeth 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
ZUR NIEDEN Friederike 1967 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
RAMME-ADLER Isabelle 1992 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
BRÄUNINGER Hanna 1994 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
DREWS Lina 1999 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
KNAP Sofia 2000 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MAUL Xenia 2002 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MÜLLER Kerstin 1989 GER TSV Buchholz 08
R --- inscribed
SCHWANKE Virginia Angelina 2002 GER VFL Pinneberg
R --- inscribed
MOSA Maike 2002 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
VON FINCKENSTEIN Caroline 2000 GER Wilhelmshavener SC Fr.
R --- inscribed
FENGER Filippa Dybdal - DEN Trekanten København R --- cancelled  
FRIEDRICH Anika - GER Wilhelmshavener SC Fr. R --- cancelled  

14 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LAMIDON Maxime 2001 FRA TSV Winsen
R --- inscribed
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
KANTE Marten Bjarne 1998 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHWABE Markus 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
TEICHERT Carl 2004 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
BECKER Lukas Marius 1992 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
HOHORST Philip 1996 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
BEDEROW Michael 1961 GER DFC Düsseldorf
R --- inscribed
LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
SCHLIEPER Cornelius 1966 GER SV Preußen Reinfeld, ETV Hamburg
R --- inscribed
ZIEBELL Olaf 1961 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
BEU Lars 1963 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
HAVERKAMP Thomas 1969 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
HARTMANN Markus 1992 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
WASCHIPKY Oskar 1997 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
DETERMANN Marius 1984 GER Hamburger FC
R --- inscribed
RIECKMANN Nels 1991 GER Hamburger FC
R --- inscribed
VOGEL Linus 2001 GER Hamburger FC
R --- inscribed
DLUGI Frederic 1997 GER SV Preußen Reinfeld
R --- inscribed
KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
LOGEMANN Ionel 1998 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
SCHMOLKE Claas 1965 GER VFW Oberalster
L --- inscribed
SCHNITZLER Kalle 2004 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
SKIBA Finn 2006 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
WALTER Anton 1999 GER VFW Oberalster
R --- inscribed
KRUMSTROH Sönke 1998 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
SCHWALB Keno 1995 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
WEIMANN Dorian 2005 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
CHIAM Andrew 2006 SGP Fechtteam Hamburger Hochschulen
R --- inscribed
KRÜSS Thore - GER FC Lütjensee R --- cancelled  
KNEBEL Carl - GER Walddörfer SV R --- cancelled  

30 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
HAMBACH-RICHTER Rabea 1981 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
MONTI Imke 1989 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
PIELSTICKER Joana 1989 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
REIMERS Gesche 1969 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
WEGNER Charlize 2003 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
NIESALLA Heide 1972 GER Hamburger FC
R --- inscribed
BRANDT Inga 1981 GER TSG Bergedorf
L --- inscribed
MOSA Maike - GER Walddörfer SV L --- cancelled  

8 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PRUDOVSKI Dimitri 1965 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
BURKHARDT Helmar 1984 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
EHRHARDT Jonas 1994 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
KAMPMANN Marc-André 1994 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
KOCH Christian 1988 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
MAIER Thomas 1956 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
NEUMANN René 1987 GER ETV Hamburg
R --- inscribed
ZIEBELL Olaf 1961 GER ETV Hamburg
L --- inscribed
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
REMSTEDT Leo Christopher 1998 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
ROOS Nils 2006 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
GODOH-WADA Leiji 1977 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
TORSHIZI Sina 1992 IRI ETV Hamburg
R --- inscribed

13 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Officials

BISCHOF Kai GER Parents Bremen 1860 Fechten
KENTESH Nataliya GER Coach Sun Elmshorner MTV
ROOS Steffi GER Coach Sat Sun FC Lütjensee
ARAZYAN Andranik GER Coach Sat Sun Fechtergilde Südholstein
VELETSKAYA Marina GER Parents Sat Fechtergilde Südholstein
BEHN Tobias GER Coach Sun Hamburger FC
BEN SMIDA Mohamed Aziz TUN Coach Sun Hamburger FC
BRÜGGE Kathie GER Coach Sun Hamburger FC
BÜLTEMEIER Anja GER Coach Sun Hamburger FC
EGGERT Jacqueline GER Coach Sun Hamburger FC
EINFELDT Lucas GER Coach Sun Hamburger FC
FRANZ Martin GER Coach Sat Sun Hamburger FC
GRIEM Ole GER Coach Sun Hamburger FC
GRÜNERT Clara GER Coach Sun Hamburger FC
KRAFT Fynn-Frithjof GER Coach Sun Hamburger FC
MARQUART Charlotte GER Coach Sun Hamburger FC
MIECHIELSEN Piet GER Coach Sun Hamburger FC
MÖLLER Daniela GER Coach Sun Hamburger FC
NIESALLA Heide GER Coach Sun Hamburger FC
SOUTHARD Philip GER Coach Sun Hamburger FC
VOGEL Linus GER Coach Sun Hamburger FC
WAGNER Christiane GER Coach Sun Hamburger FC
WAGNER Dirk GER Coach Sun Hamburger FC
WERNER Kerstin GER Coach Sun Hamburger FC
PURSCHE Jens GER Coach Sat TuS Komet Arsten
PAMPEL Patrick GER Coach Sat Sun Walddörfer SV