Back to list

Qu B Löwe 2021
GER Bonn
November 13, 2021 - November 13, 2021
Required: National license

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DANLEE Billy 2003 BEL Brussels Fencing Club
R --- inscribed
DE GREEF Stef 1998 BEL Brussels Fencing Club
L --- inscribed
GASPERINI Loïc Sofian 2003 BEL CRE Huy
R --- inscribed
GENBRUGGE Sem 2004 BEL De Maneschermer
R --- inscribed
GEUDVERT Oscar 2004 BEL CE Les 3 armes
L --- inscribed
LAVALLÉE Damien 2002 BEL CRE Huy
R --- inscribed
LEONARD Alexandre 2003 BEL CE Les 3 armes
R --- inscribed
MOTTIAT Lucas 1999 BEL Brussels Fencing Club
R --- inscribed
NIJS Mathieu 2002 BEL CE Les 3 armes
L --- inscribed
VAN CAMPENHOUT Stef 1998 BEL Brussels Fencing Club
L --- inscribed
VANDER ELST Julien 2004 BEL Brussels Fencing Club
R --- inscribed
FILES Petar 1997 CRO MK Dubrava
R --- inscribed
KOMSIC Ivan 1990 CRO MK Dubrava
R --- inscribed
LASIC Vigo 2004 CRO MK Rapir
R --- inscribed
PROSOLI Lovro 2004 CRO MK Rapir
R --- inscribed
SPOLJAR Borna 2002 CRO MK ZSM
R --- inscribed
CHREN Simon 2001 CZE Bohemians Praha
R --- inscribed
KOLAR Simon 1989 CZE
R --- inscribed
KREJCIK Jan 1991 CZE USK Praha
R --- inscribed
HAMPO Ole 2001 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
SANITA André 1992 GER OFC Bonn
L 1.2 inscribed
VESPER Marian Alexander 1993 GER ETUF Essen
R 1.60 inscribed
SCHWANNINGER Timi 1999 GER CTG Koblenz
R 1.44 inscribed
VELLA Rosario 1998 GER CTG Koblenz
R 1.20 inscribed
VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 GER CTG Koblenz
L --- inscribed
SAUERMANN Tim 2001 GER DFC Düsseldorf
R 1.52 inscribed
VÖMEL Julius 1988 GER DFC Düsseldorf
R --- inscribed
WATSON Julian 1992 GER DFC Düsseldorf
R --- inscribed
JOCHIMS Felix 1987 GER Dürener FC
--- inscribed
FABINGER Nils Alexander 2002 GER FC Moers
L 1.12 inscribed
LENSCHOW Nick-Malte 2002 GER FC Moers
L 1.27 inscribed
STIEREN Niklas 2000 GER FC Moers
R --- inscribed
FAßMANN Moritz 2003 GER FC Schkeuditz
R 2.14 inscribed
BOSSERHOFF Nils 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 2.41 inscribed
FAUL Paul-Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.18 inscribed
HEITZ Noah 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.56 inscribed
HOFFMANN Nils 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.55 inscribed
KAPPUS Bastian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.23 inscribed
KLEIN Felix 1995 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.9 inscribed
KLEIN Luis 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.4 inscribed
LENK Hendrik Dion 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.61 inscribed
LINDNER Ruben 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.38 inscribed
MICHEL Fabian 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.57 inscribed
SAUTNER Marcel 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 2.54 inscribed
SEE Benedikt 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 2.29 inscribed
VEITENHEIMER Ciaran 1997 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.11 inscribed
WRIEDT Nathan 2000 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.33 inscribed
AHLVERS Philipp 2004 GER Fechtcentrum Halle
R 2.40 inscribed
MUSCHE Paul 2002 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
SCHÄTZKE Christoph 2000 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
SPIELMANN Richard 2004 GER Fechtcentrum Halle
L 1.47 inscribed
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 1.30 inscribed
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 2.28 inscribed
MEIER Bernhard 2003 GER FS TG Würzburg
R 1.53 inscribed
MEIER Richard 2001 GER FS TG Würzburg
L 1.48 inscribed
NEEB Jakob 2003 GER FS TG Würzburg
R 2.60 inscribed
NEUBAUER Aaron 2003 GER FSC Jena
R --- inscribed
RENARD Nolann 2004 GER FSC Jena
R 1.54 inscribed
ZACHER Niklas 2003 GER FSC Jena
R 1.49 inscribed
BRAUN Fabian 1997 GER FSV Klarenthal
R 1.8 inscribed
DÖRR Georg 1994 GER FSV Mülheim/Ruhr
R 1.58 inscribed
DETERMANN Marius 1984 GER Hamburger FC
R --- inscribed
FRÖHLICH Moritz 2003 GER Hanseatischer FC Lübeck
R 2.42 inscribed
BRAUN Marius 1989 GER KTF Luitpold München
L 1.3 inscribed
KOTHIERINGER Michael 2000 GER KTF Luitpold München
R 1.40 inscribed
DROEGE Oliver 1994 GER MTV München
L --- inscribed
FRITSCHE Jan 2001 GER MTV München
R 1.14 inscribed
OLBRICH Justus 1998 GER MTV München
L 1.24 inscribed
STADLBAUER Florian 2001 GER MTV München
R 1.16 inscribed
HAMLESCHER Magnus 1998 GER OFC Bonn
R 1.22 inscribed
LIEBSCHER David 2002 GER OFC Bonn
R 1.15 inscribed
NEUHAUS Dirk 1963 GER OFC Bonn
R --- inscribed
SCHOPPA Dominik 1995 GER OFC Bonn
L 1.6 inscribed
SCHRAMM Nils Michael 2000 GER OFC Bonn
R 1.21 inscribed
VALLERIANI Luca 1999 GER OSC Berlin
R --- inscribed
ARNDT Justin 2003 GER Quernheimer FC
L 1.59 inscribed
KÖHLER Joey 2000 GER SVA Oranienburg
R --- inscribed
FÖRSTER Tristan 1990 GER TG Dörnigheim
R 1.37 inscribed
FROHWEIN Moritz 2002 GER TG Dörnigheim
R 1.19 inscribed
BAPPERT Felix 2006 GER TG Frankenthal
R 3.81 inscribed
BAPPERT Maxim 2004 GER TG Frankenthal
R --- inscribed
FERIZI Florian 2001 GER TG Frankenthal
L 1.46 inscribed
KAHL Alexander 1993 GER TG Hanau
R 1.7 inscribed
BRAUN Noah 2002 GER TG Münster
R 1.39 inscribed
DÖRFER Laurenz 2004 GER TG Münster
R 1.13 inscribed
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster
L 1.31 inscribed
HEITMANN Leander 2005 GER TG Münster
L 2.55 inscribed
LÖHR Tom-Florin 2001 GER TG Münster
R 1.29 inscribed
OTT Daniel 2001 GER TG Münster
R 1.51 inscribed
VELLMANNS Leonard 2003 GER TG Münster
R 2.30 inscribed
ZELLER Markus 1999 GER TG Tuttlingen
L 1.43 inscribed
GRÖTEKE Sebastiano 2003 GER TSG Weinheim
R 1.41 inscribed
RENNER Moritz 2001 GER TSG Weinheim
L 1.28 inscribed
RIEGER Laurenz 2002 GER TSG Weinheim
L 1.10 inscribed
SEMBACH Philipp 2003 GER TSG Weinheim
R 1.26 inscribed
HÖRGER Lukas 1996 GER TSV Neu-Ulm
R --- inscribed
KLAUS Felix 2001 GER TSV Neu-Ulm
R --- inscribed
FRANKE Tim Ole 2004 GER TV Haueneberstein
R 2.56 inscribed
SCHMIDT Friedrich 2003 GER USC Magdeburg
R 2.27 inscribed
KRUMSTROH Sönke 1998 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
FENS Julian 1998 NED s.v. Pallas
R --- inscribed
GIACON Daniel 2000 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
JANS KOHNEKE Teun 2000 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
JOEMRATI Ashwan 2002 NED Holland Schermen
R --- inscribed
POST Patrick 1995 NED s.v. Pegasus Escrime
L --- inscribed
SNIJDER Ivo 2000 NED
R --- inscribed
VAN EGMOND Dirk Jan 1993 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
YUNO Elisha 1997 NED Holland Schermen
L --- inscribed
ZOONS Axel 2001 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
GOMBOS Tom 1998 ROU FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
ASK Henri 2003 SWE KTF Luitpold München, ÄFK Stockholm
R 1.62 inscribed
BONETTI Nils - FRA DFC Düsseldorf, VITRY FRANC R --- cancelled  
MIRBACH Maximilian - GER DFC Düsseldorf R 3.43 cancelled  
JACOBY Udo - GER Eintracht Duisburg R --- cancelled  
BAUKNECHT Maurice-Leon - GER FC Tauberbischofsheim L 2.26 cancelled  
BOROWIAK Arwen - GER FC Tauberbischofsheim R 1.17 cancelled  
WALTER Lennard - GER FC Tauberbischofsheim L 2.22 cancelled  
CRAMER Philipp - GER FG Recklinghausen R --- cancelled  
ALYOKHIN Fyodor - GER KTF Luitpold München R 3.20 cancelled  
DIESTELKAMP Niklas - GER KTF Luitpold München R 2.20 cancelled  
EIFRIG Maximilian Johannes - GER PFC Potsdam R 1.45 cancelled  
EIDENMÜLLER Aaron - GER TSG Weinheim R 2.69 cancelled  
HÖFLER Julius - GER TSG Weinheim R 2.51 cancelled  
TOTH Andries - NED Schermzaal Tóth L --- cancelled  

111 Entries, 0 pending, 13 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
C BRAUN Lara GER OFC Bonn
B FRANKEN Leo GER OFC Bonn
B FRERES Hugo BEL Fencing Belgium - FBRCE/KBFS/KBVF
B GASPER Christian GER Fédération Internationale d'Escrime
CN HERZHOFF Julius GER TSG Weinheim
CN HOSE Christian GER OFC Bonn
B KNAUER Tamina GER OFC Bonn
LIEB Marcel GER FC Tauberbischofsheim
CN LOMBERG Stefan GER TG Münster
CN MORANDI Carlotta Sophie GER FC Tauberbischofsheim
CN RICKEN Lisa GER OFC Bonn
B TENBERGEN Paul GER OFC Bonn
Name Nation Inscribed by role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   BÖHM Alexander GER Ophardt Team Sportevent
Official   SÜFKE Christina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B FRANKEN Leo GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B KNAUER Tamina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

SCHWANNINGER Jörg GER Coach Sat CTG Koblenz
SAUERMANN Silke GER Medical Sat DFC Düsseldorf
JACAK Pawel POL Coach FC Tauberbischofsheim
RUSS Nico AUT Coach Fechtcentrum Halle
FRITZLAR Uwe GER Coach Sat FSC Jena
BREUTNER Richard GER Coach Sat KTF Luitpold München
ECKSTEIN Marlin GER Coach OFC Bonn
KOTCHETKOV Nikolai GER Coach OFC Bonn
MÜLLER Andreas GER Coach OFC Bonn
NETTERSHEIM Gudrun GER Coach OFC Bonn
REICHELT Klaus GER Organizing committee OFC Bonn
GROTHKLAUS Dennis GER Coach Quernheimer FC
DEGLER Wolfram GER Coach Sat SVA Oranienburg
BAPPERT Dirk GER Coach TG Frankenthal
FERIZI Martina GER Parents TG Frankenthal
BARTETZKI Alexander GER Coach Sat TG Hanau
NOWAKOWSKI Jerzy GER Coach TG Münster
SCHMITZ Dieter Matthias GER Parents TG Münster
SELBACH Jannis GER Coach TG Münster
FOLGORI Marco ITA Coach Sat Fri TSG Weinheim
MURCH Sebastian GER Coach Sat TSV Neu-Ulm
SCHMIDT Eckhard GER Coach Sat USC Magdeburg
MOSA Maike GER Coach Walddörfer SV
FRANKE Ilsabé GER Coach Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
JUNGHANNS Richard GER Coach Deutscher Fechter-Bund e.V.
KAPPUS Anett GER Medical Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
KAPPUS Emil GER Parents Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
KELLER Isabelle GER Competition management Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
KLEIBRINK Benjamin GER Coach Sat Fri Deutscher Fechter-Bund e.V.
MAURITZ Laurin GER Coach Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
JANSEN Lena GER Coach Sat Fédération Internationale d'Escrime
PICHON Marc BEL Coach Sat Fédération Internationale d'Escrime