Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Eislingen
May 14, 2022 - May 15, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 9, 2022, 5:00:07 AM

Sabre Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAUER Lina 2007 GER TSG Eislingen
R 1.24 inscribed
BREER Jana 2004 GER TSC Eintr. Dortmund
R 1.27 inscribed
BRÜNJES Katharina 2005 GER TV Jahn Oelde
L 1.28 inscribed
BÜCHNER Chayenne 2004 GER FC Würth Künzelsau
R 1.14 inscribed
CADAO Leonie 2004 GER FR Nürnberg
R 1.8 inscribed
GRAUDINS Catalin 2006 GER CHARLEVILLE, MTV Mainz
R 1.32 inscribed
GRAUDINS Victoria 2005 GER CHARLEVILLE, MTV Mainz
L 1.16 inscribed
HARTMANN Kora Jasmin 2004 GER FC Würth Künzelsau
R 1.13 inscribed
HERBON Cisanne 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 2.16 inscribed
HERBON Felice 2004 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.1 inscribed
HERMANN Jasmin 2004 GER FC Würth Künzelsau
R 1.25 inscribed
HEUBEL Charlotte 2002 GER TV Wetzlar
R --- inscribed
HIRSCHFELD Anastasija 2005 GER TSG Eislingen
R 1.7 inscribed
HORNAK Alina 2003 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.9 inscribed
KOBER Josephine 2005 GER FC Würth Künzelsau
R 1.12 inscribed
KOHL Polina 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R 2.15 inscribed
KÜPPER Livia 2006 GER TSC Eintr. Dortmund
R 1.35 inscribed
KURZAWA Marisa Victoria 2006 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.17 inscribed
LANDSLEITNER Teresa 2005 GER FR Nürnberg
R 1.31 inscribed
LÜKING Johanna 2005 GER TSV Bayer Dormagen
R 2.22 inscribed
MARX Maja 2006 GER FR Nürnberg
R 1.23 inscribed
MIX Esther Marie 2008 GER SG Kaarst
R 2.32 inscribed
NEUMANN Sina 2004 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.4 inscribed
NEUNER Elyza 2006 GER FR Nürnberg
R 2.10 inscribed
NITSCHMANN Tiziana 2005 GER FC Würth Künzelsau
R 1.11 inscribed
SCHILLINGER Ylvi 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.6 inscribed
SCHLAFFER Dorothea 2008 GER FC Würth Künzelsau
R 2.20 inscribed
SCHMIDT Lara 2004 GER TV Alsfeld
R --- inscribed
SCHOCH Sophie 2003 GER MTV Mainz
R --- inscribed
SCHUSTER Finja 2008 GER TSG Eislingen
R 1.33 inscribed
SEIGNER Ruth 2006 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
STEMPER Lena 2005 GER FC Würth Künzelsau
R 1.2 inscribed
STRAUB Fanny 2003 GER FC Würth Künzelsau
R 1.10 inscribed
THOMÉ Marie 2006 GER MTV Mainz
R 1.29 inscribed
TROPMANN Abigail 2004 GER MTV Mainz
R 1.26 inscribed
WAHBY Ellinor 2002 GER TV Alsfeld
R --- inscribed
WEBER Christine Marie 2003 GER FC Würth Künzelsau
R 1.3 inscribed
WEILAND Julia 2005 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.30 inscribed
WEILAND Mia 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 2.25 inscribed
ZIOB Laura 2004 GER CTG Koblenz
R 1.5 inscribed
BUCHMANN Vivien - GER FR Nürnberg R 1.18 cancelled  
ECKSTEIN Mia - GER OFC Bonn L --- cancelled  
GEORGIEV Kalina - GER TSG Eislingen R --- cancelled  
GUBITZ Emilia - GER FR Nürnberg R 2.11 cancelled  
HUMMEL Milena - GER FC Würth Künzelsau R 1.34 cancelled  
KLOSKA Rosalie - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
KUS Jana - GER FC Würth Künzelsau R 2.17 cancelled  
KUZMIN Tais - GER FC Tauberbischofsheim R 1.21 cancelled  
MEMMLER Johanna - GER FC Tauberbischofsheim R --- cancelled  
PORATH Hannah Leah - GER OFC Bonn R --- cancelled  
SCHNIEPP Céline - GER FC Würth Künzelsau R 1.20 cancelled  

40 Entries, 0 pending, 11 cancelled

Athlete Federation lic N R
LANDSLEITNER Anna 2008 GER FR Nürnberg R GER BY - -

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN BERGER Svend GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BRANDT Florian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN FUCHS Markus GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN RAPP Simon GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN SCHAICH Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN SCHRÖDTER Robin GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   HENZE Ralf GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LAUTER Peter GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN BRANDT Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN SCHLAFFER Leon GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Sabre Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC WÜRTH KÜNZELSAU
FC Würth Künzelsau (GER)
GER --- inscribed  
TSG EISLINGEN
TSG Eislingen (GER)
GER --- inscribed  
FR NÜRNBERG
FR Nürnberg (GER)
GER --- inscribed  
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
GER --- inscribed  
MTV MAINZ
MTV Mainz (GER)
GER --- inscribed  
FC TAUBERBISCHOFSHEIM
FC Tauberbischofsheim (GER)
- --- cancelled  

5 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN BERGER Svend GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BRANDT Florian GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN RAPP Simon GER Württembergischer Fechterbund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   HENZE Ralf GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LAUTER Peter GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN BRANDT Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN SCHLAFFER Leon GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Officials

KOSCOV Vladimir BLR Coach Fechterbund Mittelrhein e.V.
EISENTRÄGER Ulrich GER Coach Sat Hessischer Fechterverband e.V.
KREIS Alexander GER Coach Sat Sun Nordbadischer Fechterbund e.V.
BOKOR Gergely HUN Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
COSTACHE Dan ROU Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LEHMANN Eero GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
BUJDOSO Gergö GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
ILIESCU Eduard ROU Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
KIRST Anton GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
FABIAN Carsten GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
BEHR Dominik GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
BIELENBERG Julian GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
CSANYI Barnabas HUN Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
MÜND Martin GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
VOYTOV Oleksandr UKR Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
VOYTOV Vitaly GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.