Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Eislingen
May 14, 2022 - May 15, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 10, 2022, 5:00:07 AM

Sabre Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRANDT Christian 2002 GER TSG Eislingen
R 1.15 inscribed
DICKEL Lorenz 2004 GER FS Bielefelder TG
R 1.30 inscribed
DINKEL Paul 2005 GER FR Nürnberg
R 1.20 inscribed
DÜNGER Karl 2007 GER FC Würth Künzelsau
R 1.19 inscribed
EBERHARDT Carl Malte 2005 GER MTV Mainz
L 2.9 inscribed
ECKSTEIN Marlin 2003 GER OFC Bonn
R --- inscribed
EFFELSBERG Arne Josef 2003 GER OFC Bonn
R --- inscribed
FÜRSTENAU Jannik 2003 GER Elmshorner MTV
R --- waiting
GEIGER Lars 2005 GER TSG Eislingen
L 1.8 inscribed
GORNIG Gabriel 2002 GER FSV Mülheim/Ruhr
L --- waiting
GÖTZ Maximilian 2003 GER TV Ratingen
R 1.29 inscribed
HARRISS Quin 2004 GER MTV Mainz
L --- inscribed
HEATHCOCK Antonio 2002 GER ORLEANS CE, TSG Eislingen
R 1.3 inscribed
HEATHCOCK Colin 2005 GER ORLEANS CE, TSG Eislingen
R 1.1 inscribed
HUSMANN Matthis 2006 GER TSV Bayer Dormagen
L 1.14 inscribed
JENKE Vincent 2004 GER FSV Mülheim/Ruhr
R --- inscribed
KOSKE Julius 2006 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
KRAUS Samuel 2006 GER TSV Grünwald
L 1.33 inscribed
KÜRBIS Jarl 2005 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.16 inscribed
KURZ Loris 2005 GER TSG Eislingen
R 1.41 inscribed
KUZMIN Leon 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.2 inscribed
LARRES Felix 2007 GER MTV Mainz
R 1.24 inscribed
LEHNERT Tobias 2008 GER TSG Eislingen
L 2.24 inscribed
LOHMANN Nico 2005 GER TV Ratingen
R 1.31 inscribed
LUCAS Bjarne 2005 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.22 inscribed
MAKLAKOV Julian 2008 GER FS Bielefelder TG
R 1.39 inscribed
MEKA Valentin 2003 GER TSV Bayer Dormagen
L 1.5 inscribed
METHNER Philipp-Bernd 2004 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.9 inscribed
MOHRING Arne Mika 2007 GER TSG Eislingen
R 1.36 inscribed
MÜLLER Max Laurin 2003 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.4 inscribed
NEUHÄUSER Marc 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.7 inscribed
NICKLAS Sören 2004 GER FC Würth Künzelsau
R 1.17 inscribed
NOWAK Fabian 2006 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.28 inscribed
PIECHA Robert 2003 GER OFC Bonn
L 1.6 inscribed
REIFSCHNEIDER Enrico 2006 GER FC Würth Künzelsau
R 1.32 inscribed
ROOS Nils 2006 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
SCHEJNOHA Florian 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R 2.43 inscribed
SCHENKEL Moritz 2006 GER TSV Bayer Dormagen
R 1.18 inscribed
SCHIFFER Mika 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R 2.13 inscribed
TEICHNER Tristan Maximilian 2004 GER TV Ratingen
R 1.11 inscribed
THOMÉ Simon 2004 GER MTV Mainz
R 1.25 inscribed
THUMM Tiberius 2005 GER TSG Eislingen
R 1.13 inscribed
UFERT Justus 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R 1.40 inscribed
VON DER WEPPEN Tim 2007 GER TSV Bayer Dormagen
L 2.17 waiting
WAGNER Jonas 2002 GER TV Wetzlar
R 1.23 inscribed
WAHL Louis 2004 GER TSG Eislingen
L 1.12 inscribed
WEBER Leonard 2008 GER TSV Bayer Dormagen
L 2.19 inscribed
WEISER Tim 2008 GER TSG Eislingen
R 1.21 inscribed
WIEKHORST Kajetan 2008 GER TSG Eislingen
R 1.34 inscribed
WITZKE Alessio 2005 GER Herner TC
R 2.39 inscribed
WORTMANN Max 2006 GER FS Bielefelder TG
L 1.26 inscribed
BACH Jonas - GER OFC Bonn R --- cancelled  
BUCHMANN Finn - GER FR Nürnberg R 2.3 cancelled  
ENGEL Maurice - GER FC Würth Künzelsau L 2.20 cancelled  
KRAUS Kilian - GER TSV Grünwald R 1.27 cancelled  
LUTZ Florian - GER FC Würth Künzelsau R 1.43 cancelled  
SCHNIEPP Leon - GER FC Würth Künzelsau R 1.38 cancelled  
SCHÖNHOLZ Pascal - GER TSG Eislingen L --- cancelled  

48 Entries, 3 pending, 7 cancelled

Athlete Federation lic N R
WAGNER Jonas 2002 GER TV Wetzlar R GER HE 23 1

1 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B BUJDOSO Gergö GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN RAPP Simon GER Württembergischer Fechterbund e.V.
B ROSHCHIN Ihor UKR Bayerischer Fechterverband e.V.
CN SCHAICH Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN SCHLAFFER Leon GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN WENNEMAR Bas GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   HENZE Marcel GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Ophardt Team Sportevent
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Sabre Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TSG EISLINGEN
TSG Eislingen (GER)
GER --- inscribed  
FC WÜRTH KÜNZELSAU
FC Würth Künzelsau (GER)
GER --- inscribed  
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
GER --- inscribed  
MTV MAINZ
MTV Mainz (GER)
GER --- inscribed  
FS BIELEFELDER TG
FS Bielefelder TG (GER)
GER --- inscribed  

6 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
B BUJDOSO Gergö GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
B ROSHCHIN Ihor UKR Bayerischer Fechterverband e.V.
CN SCHAICH Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN SCHLAFFER Leon GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   HENZE Marcel GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Ophardt Team Sportevent
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee CN HILGER Jakob GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

BRANDT Julian GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
BRANDT Thorsten GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
KRAUS Daniela GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
WAGNER Rolf GER Parents Hessischer Fechterverband e.V.
KREIS Alexander GER Coach Sat Sun Nordbadischer Fechterbund e.V.
BUJDOSO Imre GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MÖLLER Tom GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MÜLLER Andreas GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
SZABO Vilmos GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
BUJDOSO Gergö GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
ILIESCU Eduard ROU Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
KIRST Anton GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
MAKLAKOV Denis GER Medical Westfälischer Fechter Bund e.V.
RAPOLTI Tiberiu ROU Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
WOHLFAHRT Leonhard GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
BEHR Dominik GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
BIELENBERG Julian GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
CSANYI Barnabas HUN Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
RIEG Joachim GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
VOYTOV Oleksandr UKR Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
VOYTOV Vitaly GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.