Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Rüsselsheim
May 14, 2022 - May 15, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 10, 2022, 5:00:05 AM

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AMIAN Laura 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 8 inscribed
AMLER Annika 2005 GER TSF Ditzingen
R 2 inscribed
BECKER Jorinde 2007 GER TSV Korbach
R --- inscribed
BEHRENS Maike 2005 GER Heidenheimer SB
R 26 inscribed
BERNSTEIN Viktoria 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 18 inscribed
BIENEFELD Maya 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 6 inscribed
BODE Josephine 2007 GER MTV Saalfeld
R 16 inscribed
BRECHLIN Merle 2006 GER FG Segeberg
R --- waiting
BREHMER Mia 2008 GER Elmshorner MTV
L --- inscribed
BROCKMANN-KREGER Carlotta 2005 GER FSG Warendorf
R --- waiting
BRÜCKNER Johanna 2005 GER OSC Berlin
R --- inscribed
BUSCH Katie 2008 GER Heidenheimer SB
R 42 inscribed
CEVIKOL Eda 2007 GER Eintracht Frankfurt
R 11 inscribed
DÖRING Antonia 2008 GER TV Markkleeberg
R 39 inscribed
DÖRR Mailin 2005 GER FC Offenbach
R 38 inscribed
EICHHORN Franziska 2006 GER Heidenheimer SB
R 41 inscribed
FRAHM Emilie 2006 GER TSF Ditzingen
R 61 inscribed
FRICKE Fiona 2007 GER FC Offenbach
R 28 inscribed
FRIEDEMANN Clara 2007 GER MTV München
R --- inscribed
GLAAS Alwina 2007 GER VFL Bad Nauheim
R --- waiting
GLASER Pauline 2008 GER FC Kassel
R 69 inscribed
GONANO Juna 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 19 inscribed
GRASSEWITZ Franziska 2006 GER FC Kassel
R 44 inscribed
HAUK Eva 2007 GER Frankfurter TV
R 58 inscribed
HEINRICH Svenja 2008 GER FC Hardheim-Höpfingen
L 49 inscribed
HEISE Teska Julia 2006 GER SportVg Feuerbach
R --- inscribed
HELMRATH Antonia 2007 GER OSC Berlin
R --- inscribed
HENRICH Lillian Charlize 2006 GER TV Dillenburg
L 35 inscribed
HENSE Jolina 2007 GER FC Leipzig
R --- inscribed
HUSSUNG Aerin 2005 GER TV Homburg
R --- inscribed
ILLIG Fiona 2006 GER TV Kaufbeuren
R 14 inscribed
JACOBS LEON Maria Isabella 2005 GER OSC Berlin
L --- inscribed
JIRMANN Mathilde 2006 GER FC Leipzig
R 36 inscribed
KAHL Grit 2006 GER Dresdener FC
R 46 inscribed
KALTENBACH Philine 2006 GER SV Waldkirch
L 7 inscribed
KINAST Frederike 2005 GER Fechtclub München
R 55 inscribed
KLAUSER Tizia 2007 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
KLOETER Frederika 2007 GER OFC Bonn
R 73 inscribed
KNAPP Vanessa 2006 GER Dresdener FC
R 72 inscribed
KOLBUSA Lucy Lena 2006 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
KORB Charlotte 2008 GER VFL Bad Nauheim
R --- waiting
KRAUSE Leni 2008 GER TV Augsburg
R 59 inscribed
KUNISCH Matilda 2007 GER FC Offenbach
R 37 inscribed
LÄMMLER Charis 2005 GER TG Schwenningen
R --- inscribed
LEBRENZ Mia 2007 GER OFC Bonn
R 21 inscribed
LIBRALATO Sara 2008 GER Fechtzentrum Solingen
R 30 inscribed
LICHTL Darlene 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
LOESENBECK Amelie 2006 GER FS Bielefelder TG
L 71 inscribed
LORR Clara 2008 GER VFL Bad Nauheim
R --- waiting
LUKAS Lisa 2006 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- inscribed
LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 17 inscribed
LÜTZENKIRCHEN Sara 2007 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 75 inscribed
MAIER Mara 2005 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
MARX Charlotte 2005 GER Fechterring Hochwald
R 3 inscribed
MEHLHAFF Maria 2007 GER Fechtzentrum Solingen
R 48 inscribed
MEYER Fiona 2006 GER SV 1860 Minden
R 74 inscribed
MIELKE Lisa Marie 2005 GER Fechtzentrum Berlin
L 13 inscribed
MIRBACH Lili 2006 GER TSG Reutlingen
R 64 inscribed
MORGEN Daria 2008 GER VFL Bad Nauheim
R --- waiting
NEUBER Greta 2007 GER Heidenheimer SB
R 47 inscribed
NORDMEYER Emma 2007 GER TV Augsburg
R --- inscribed
NÜSSELER Lisa-Marie 2007 GER Heidenheimer SB
R 15 inscribed
OBERTHÜR Emma 2008 GER TSG Friesenheim
R --- inscribed
OLSEN Nora 2007 GER TV Markkleeberg
L 9 inscribed
PAHLOW Johanna 2005 GER TG Schwenningen
R --- inscribed
RANK Marie Leonore 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 5 inscribed
REIHS Meika 2007 GER Fechtzentrum Solingen
R 33 inscribed
REINKE Sophie 2006 GER Fechtzentrum Berlin
R 31 inscribed
RIEMER Jana-Ada 2006 GER TV Kaufbeuren
L 43 inscribed
RÖSELER Josie 2005 GER FC Leipzig
R 29 inscribed
SCHACHERBAUER Madeleine 2007 GER TSG Reutlingen
R 78 inscribed
SCHOLZ Kira 2005 GER SSG Bensheim
R 69 inscribed
SCHUBERT Lina 2007 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
SHA Chuyi 2007 GER Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
STEFFENS Eva 2006 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 1 inscribed
STERNBERG Ina 2008 GER FC Offenbach
R 27 inscribed
STUMPF Lea Marie 2008 GER OFC Bonn
R 25 inscribed
SZALAY Clara 2006 GER TSF Ditzingen
R 12 inscribed
TCHANG Pauline 2005 GER ATSV Saarbrücken
R --- inscribed
THOMA Chiara 2006 GER FC Hardheim-Höpfingen
L 77 inscribed
TURCHI Laura 2007 GER Fechtzentrum Solingen
R 52 inscribed
VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 GER FC Oelsnitz
R 23 inscribed
VON ERFFA Victoria 2005 GER MTV München
R 53 inscribed
WALDMANN Victoria 2008 GER TV Augsburg
R 34 inscribed
WALL Loreley Thais 2005 GER Fechtergilde Südholstein
R 24 inscribed
WEINERT Isabel 2007 GER VFL Bad Nauheim
R 40 inscribed
WERNER Sasha Diane 2006 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- inscribed
WINKER Paula 2008 GER TV Augsburg
R --- inscribed
YOOSEFI Daria 2007 GER TV Augsburg
L 22 inscribed
ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 GER FC Leipzig
R 32 inscribed
ZWICKER Isabella 2005 GER FC Konstanz, FSF Flawil
R 20 inscribed
BACHMANN Victoria Charlotte - GER FG Segeberg R --- cancelled  
BOXHEIMER Sonja - GER Eintracht Frankfurt R 4 cancelled  
EINENCKEL Charlotte - GER FS Bielefelder TG R 51 cancelled  
HAAG Rosa-Lina - GER TSF Ditzingen R --- cancelled  
HUBERICH Lisa - GER SV Waldkirch R --- cancelled  
LAUERWALD Mathilda - GER FC Kassel R 65 cancelled  
MASINDE Malaika - GER R --- cancelled  
SANDER Lisa-Sophie - GER MTV Braunschweig R --- cancelled  
STIERL Anna - GER Fechtzentrum Maxdorf R --- cancelled  
TOMIC Mariella - GER Heidenheimer SB R 10 cancelled  
VAN VLIET Jonna-Deva - GER FC Oldenburg R --- cancelled  

85 Entries, 6 pending, 11 cancelled

Athlete Federation lic N R
BUßMANN Janna 2007 GER FC Leipzig R GER SN - 12
JANA Marlene 2008 GER FC Leipzig R GER SN - -
MAIER Paula-Marlen 2006 GER FC Leipzig R GER SN 63 16
SCHWEZ Lina Marie 2008 GER FC Leipzig R GER SN - 24
SEIDEL Lavinia Lucina 2007 GER FC Leipzig R GER SN - -
WESTPHAL Sharona 2006 GER FC Leipzig R GER SN 62 15
GAMKE Ella 2006 GER TV Markkleeberg R GER SN - -
PEDRETTI Silvia 2007 ITA MTV München R GER BY - 10

6 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN BENDER Simon GER Berliner Fechterbund e.V.
CN BERNSTEIN Katharina GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN BRAND Andreas GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN ETTENGRUBER Marcel GER Bayerischer Fechterverband e.V.
B GROPPER Johanna GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN OTT Janosch GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN TALAN Jan GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN TALAN Romeo GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN WEISE Max GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN WRAGE Emilie GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
ROSENBAUM Florian GER Fechtzentrum Berlin (GER) Referee
Officials
WAGNER Julia GER Fechtzentrum Berlin (GER) Coach
WAGNER Andre GER Fechtzentrum Berlin (GER) Coach
MIELKE Achim GER Fechtzentrum Berlin (GER) Parents
MIELKE Regina GER Fechtzentrum Berlin (GER) Parents
MIELKE Stephan GER Fechtzentrum Berlin (GER) Parents

Confirmed invitations

Official   KNOBLOCH Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LAHN Katarina GER Ophardt Team Sportevent
Official   LAHN Katarina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN BAUMANN Katrin GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN ETTENGRUBER Marcel GER Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee B GROPPER Johanna GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN TALAN Jan GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Epee Women's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HEIDENHEIMER SB
Heidenheimer SB (GER)
GER --- inscribed  
TSF DITZINGEN
TSF Ditzingen (GER)
GER --- inscribed  
STG TV KAUFBEUREN/MTV MÜNCHEN
GER --- inscribed  
TV AUGSBURG
TV Augsburg (GER)
GER --- waiting  
EINTRACHT FRANKFURT
Eintracht Frankfurt (GER)
AYTEKIN Cagla (2007 L)
BOXHEIMER Sonja (2005 R)
CEVIKOL Eda (2007 R)
SHA Chuyi (2007 L)
GER --- inscribed  
FC OFFENBACH
FC Offenbach (GER)
GER --- inscribed  
VFL BAD NAUHEIM
VFL Bad Nauheim (GER)
GER --- waiting  
STG HARDHEIM-HOEPFINGEN / TAUBERBISCHOFSHEIM
GER --- inscribed  
STG SÜDHOLSTEIN/ELMSHORN
ARAZYAN Elen (2006 L)
WALL Loreley Thais (2005 R)
LÖHLER Lilli (2005 R)
GER --- inscribed  
FC LEIPZIG
FC Leipzig (GER)
GER --- inscribed  
STG Markkleeberg/Oelsnitz
FC Oelsnitz (GER)
GER --- waiting  
OSC BERLIN
OSC Berlin (GER)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
GER --- waiting  
SV WALDKIRCH
SV Waldkirch (GER)
- --- cancelled  

11 Entries, 4 pending, 1 cancelled

Athlete Federation lic N R
MTV MUENCHEN
MTV München (GER)
- GER - GER BY Declined  
TV KAUFBEUREN
TV Kaufbeuren (GER)
- GER - GER BY Declined  
TV Markkleeberg
TV Markkleeberg (GER)
- GER - GER SN Declined  

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN BENDER Simon GER Berliner Fechterbund e.V.
CN BERNSTEIN Katharina GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN ETTENGRUBER Marcel GER Bayerischer Fechterverband e.V.
B GROPPER Johanna GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN OTT Janosch GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN STEFFENS Emma GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN TALAN Jan GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN TALAN Romeo GER Sächsischer Fechtverband e.V.
CN WRAGE Emilie GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   KNOBLOCH Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LAHN Katarina GER Ophardt Team Sportevent
Official   LAHN Katarina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN BAUMANN Katrin GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN ETTENGRUBER Marcel GER Bayerischer Fechterverband e.V.
Referee B GROPPER Johanna GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee CN TALAN Jan GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

BRACHT Andrea GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
CIVAN Özlem GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
KLAUSER Natalie GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
RIEBLINGER Fabian GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
RODE Viktoria GER Parents Bayerischer Fechterverband e.V.
SEDLMAIR-HÖRMANN Monica GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
SCHIFFLER Dirk GER Coach Sat Deutscher Fechter-Bund e.V.
DIETER Hussung GER Parents Fechterbund Saar e.V.
HUSSUNG Carmelinda GER Parents Fechterbund Saar e.V.
MARX Marco GER Parents Fechterbund Saar e.V.
MARX Stefanie GER Parents Fechterbund Saar e.V.
MARX Valentino GER Coach Fechterbund Saar e.V.
TCHANG Valerie FRA Parents Fechterbund Saar e.V.
ARAZYAN Andranik ARM Coach Sat Sun Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
RICHTER Wolf-Gunter GER Coach Sat Sun Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
STADTER Armin GER Coach Sat Sun Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
WALL Marina GER Parents Sat Sun Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
BRÖCHER Hannah GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
DERMITCHEV Leonid GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
EHRINGHAUS Elena GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
ERENBURG Wladislav GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
FRICKE Mario GER Parents Sat Sun Hessischer Fechterverband e.V.
GLASER Sabine GER Parents Hessischer Fechterverband e.V.
GUTERMUTH Martina GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
JONAS Elke GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
KONDRING Philipp GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
PETROVICI Gabriel Adrian ROU Coach Hessischer Fechterverband e.V.
ZENT Viktor GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
BISCHOF-HEINRICHS Hubert GER Coach Sat Sun Nordbadischer Fechterbund e.V.
MAUNZ Florian GER Coach Sat Nordbadischer Fechterbund e.V.
STRZALKA Mariusz GER Coach Sat Nordbadischer Fechterbund e.V.
BIENEFELD Thomas GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
GAYK Tobias GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
KAKOSCHKE-SCHWIETZ Paul GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LIBERATO Enrico GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LIBRALATO Anneta GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
REIHS Emil GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
TYKHOMYROV Sascha UKR Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
BÜTTNER Christian GER Coach Sat Sun Sächsischer Fechtverband e.V.
FANKHÄNEL Rico GER Coach Sat Sun Sächsischer Fechtverband e.V.
FIEDLER Jörg GER Coach Sat Sun Sächsischer Fechtverband e.V.
VON BOGENDORFF Leslie GER Parents Sächsischer Fechtverband e.V.
ALLES Renate GER Coach Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
NILLIUS Fabian GER Coach Sat Sun Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
SCHUMACHER Christian GER Coach Thüringer Fechtverband e.V.
ADRIAN Georg GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
BROCKMANN-KREGER Eva GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
MAIER Jutta GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
MAIER Michael GER Parents Westfälischer Fechter Bund e.V.
MÜLLER Henrik GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
ZIMMERMANN Michael GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
HAUCH Hans-Jürgen GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
SOZANSKI Piotr GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
STEIN Philipp GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
SZEGEDI Zoltan GER Coach Sat Sun Württembergischer Fechterbund e.V.