Back to list

Deutsche Meisterschaft
GER Bonn
May 22, 2022 - May 22, 2022
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 18, 2022, 5:00:05 AM

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 AUT FTSJF Feldkirch, Heidenheimer SB
R 1.96 inscribed
ALVES DE LIMA Carolina 2004 GER Heidenheimer SB
R 1.67 inscribed
AMLER Annika 2005 GER TSF Ditzingen
R 2.21 inscribed
BORS Kerstin 1976 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 1.49 waiting
BRACHERT Denise 1996 GER MTV München
R 1.40 inscribed
BREITWIESER Carolin 1999 GER TSG Friesenheim
R 1.31 inscribed
CRUSTEWITZ Annett 1974 GER FC Leipzig
R 1.67 inscribed
DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 GER Frankfurter TV
R 1.69 inscribed
ECKRICH Annina 1996 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 1.89 waiting
EHLER Alexandra 1995 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.2 inscribed
ENDERS Henrike 1995 GER Lüdenscheider TV
L --- inscribed
ENGEL Anne Lea 1991 GER MTV Ingolstadt, S.S. MALASPINA MASSA
L --- inscribed
FOLZ Iris 1970 GER SV Waldkirch
R 1.103 waiting
GERHARD Anita 1984 GER Fechtzentrum Berlin
R 1.94 inscribed
GIESE Victoria 2002 GER TSV Berlin-Wittenau
R 1.92 waiting
GOLDMANN Lara 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.6 inscribed
GRAF Annika 1996 GER MTV München
R 1.48 inscribed
GROLLMISCH Felicitas 2002 GER FC Leipzig
R 1.20 inscribed
HARGINA Silke 1981 GER FS Pforzheim
R 1.33 inscribed
HECKEBERG Nicola 1982 GER FC Gröbenzell
R 1.112 inscribed
HEINZ Vanessa 2000 GER Heidenheimer SB
L 1.28 inscribed
HEITHECKER Thora 2000 GER TSV Berlin-Wittenau
R 1.80 inscribed
HESS SANCHO Gala 1998 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 1.22 inscribed
HILBRIG Viktoria 2000 GER Heidenheimer SB
R 1.9 inscribed
HOHLBEIN Frauke 1962 GER EFG Essen
L 1.30 inscribed
HORNISCHER Anna 1996 GER Heidenheimer SB
L 1.7 inscribed
HÖSEL Pia Rhianna 2003 GER Mannheimer FC
R 1.86 waiting
JASKULLA Klara 2001 GER FC Leipzig
L 1.13 inscribed
JONAS Anna 1996 GER Heidenheimer SB
R 1.5 inscribed
JONAS Eva 1999 GER Eintracht Frankfurt
R 1.56 inscribed
KALTENBACH Philine 2006 GER SV Waldkirch
L 3.4 inscribed
KLINGELBERGER Fleur 1991 GER Heidelberger FC/TSG R.
L 1.27 inscribed
KOBBERGER Katrin 1993 GER TG Hanau
R --- inscribed
KÖNEMANN Wiebke 1990 GER Quernheimer FC
R 1.139 inscribed
KOZIELSKI Katharina 2003 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.24 inscribed
KRAUSE Rebekka 2000 GER FC Leipzig
R 1.76 waiting
KROLAK Lea 2002 GER FC Gröbenzell
R 2.94 waiting
LOH Pauline 2001 GER Heidenheimer SB
R 1.55 inscribed
LÖHR Lisa-Marie 2000 GER Fechtzentrum Solingen
R 1.19 inscribed
MARHEINEKE Carolin 1965 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 1.42 inscribed
MARIEN Isabel 1997 GER Fechterring Hochwald
R 1.107 inscribed
MASTHOFF Emma 2000 GER EFG Essen
R 1.29 inscribed
MAYR Franziska 1999 GER Heidenheimer SB
R 1.17 inscribed
MEIER Christina 1992 GER Quernheimer FC
R 1.132 waiting
MEIER Jana 2003 GER Quernheimer FC
R 2.41 waiting
MEIER Stefanie 1991 GER Quernheimer FC
R 1.136 waiting
MORAWIETZ Julia 1993 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.15 inscribed
MORCZYNSKI Dagmara 2003 GER FC Grunewald
R 1.75 inscribed
MÜLLER Fiona 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.53 inscribed
MULTERER Ricarda 1990 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.14 inscribed
MÜNZ Kerstin 1998 GER TSG Füssen
R 1.126 inscribed
NDOLO Alexandra 1986 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 1.1 inscribed
NEU Antonia 2003 GER Lohausener SV
R 1.79 waiting
ODINIUS Clara Maria 1997 GER FC Bremen-Nord
R 1.93 inscribed
PETERSEN Jara-Sophie 2003 GER SV Einheit Altenburg
R 1.73 inscribed
PRIMBS Vanessa 1996 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 1.82 waiting
RIEBER Friederike 1997 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- inscribed
RIEDMÜLLER Vanessa 1997 GER Heidenheimer SB
R 1.12 inscribed
SCHMAGOLD Lucca 2001 GER FC Kassel
L --- waiting
SCHOOF Clara 1999 GER FG Segeberg
R 1.78 waiting
SCHULENBURG Patricia Vera 2004 GER Heidenheimer SB
R 1.25 inscribed
SCHWARTING Stéphanie Kristina 1991 GER MTV München
R 1.43 inscribed
STAHLBERG Nadine 1996 GER Heidenheimer SB
R 1.3 inscribed
STIHL Judith 1971 GER SV Waldkirch
R --- inscribed
SÜVERN Elisa 2003 GER FC Kassel
R 1.116 waiting
THOMA Miriam 1999 GER Eintracht Duisburg
R 1.32 inscribed
ULLRICH Nina 2004 GER Eintracht Frankfurt
L 2.68 inscribed
VOGEL Leona 2002 GER Fechtclub Radebeul
R 1.74 inscribed
VON ERFFA Victoria 2005 GER MTV München
R 1.65 waiting
VON WOLFF Grete 2003 GER Elmshorner MTV
R 1.52 inscribed
WALLNER Josefine 2003 GER FC Gröbenzell
L 1.77 inscribed
WEBER Ellen 2004 GER Quernheimer FC
R 1.101 waiting
WETZKER Laura Katalin 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 1.4 inscribed
WIETHEUPER Tessa 2002 GER Osnabrücker SC
L 1.134 inscribed
WRAGE Emilie 2004 GER Fechtergilde Südholstein
R 1.91 waiting
ZERRWECK Lina 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.21 inscribed
ZIEGLER Luise 2004 GER FC Leipzig
R 1.47 inscribed
ZITTEL Alexandra 2004 GER Heidenheimer SB
R 1.18 inscribed
ZITTEL Alla 2003 GER Heidenheimer SB
R 1.23 inscribed
MAHROKH Paria 1987 IRI SSF Bonn
R 1.16 inscribed
ZENS Anna 2003 LUX CE Sud, Fechterring Hochwald
R 1.38 waiting
BÜHNER Theresa - GER SV Böblingen R 1.64 cancelled  
EL AYARI Julia - GER Eintracht Frankfurt R 1.100 cancelled  
HAHN Dorothee Sophie - GER MTV Braunschweig R 2.88 cancelled  
HÄUSLER Chantall - GER FC Tauberbischofsheim R 1.123 cancelled  
HESDAHL Joanna - GER Eintracht Frankfurt R 1.97 cancelled  
STEFFENS Emma - GER Heidelberger FC/TSG R. R 1.44 cancelled  
TEBEL-HAAS Silke - GER Freiburger TS R --- cancelled  
ZWICKER Isabella - GER FC Konstanz, FSF Flawil R 2.60 cancelled  

62 Entries, 19 pending, 8 cancelled

Athlete Federation lic N R
ZIEBELL Anna 1996 GER MTV München R GER BY - -
ESKANDANI Roya 1989 GER TSV Berlin-Wittenau R GER BE - -

0 Pre-entries

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN ADRIAN Georg GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN ANDRITZKI Paul GER Berliner Fechterbund e.V.
B BECKER Lukas Marius GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN BÜHNER Holger GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN KOLDITZ Hendrik-Kilian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
B MOHAMED Ibraheem EGY Westfälischer Fechter Bund e.V.
B NIESS Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN PALTZ Raphael GER Fechterbund Saar e.V.
C REIß Daniel GER Sächsischer Fechtverband e.V.
C ROSENBAUM Florian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN STADTER Kilian GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
B VANDENBERK Florian BEL Hessischer Fechterverband e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
PROHL Christopher GER TSV Berlin-Wittenau (GER) Coach

Confirmed invitations

Official   HENKELMANN Matthias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Ophardt Team Sportevent
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   SÜFKE Christina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B BERTRAM Tobias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B PIETSCHER Daniel GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee C ROSENBAUM Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Epee Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MTV MUENCHEN
MTV München (GER)
SCHWARTING Stéphanie Kristina (1991 R)
GRAF Annika (1996 R)
VON ERFFA Victoria (2005 R)
BRACHERT Denise (1996 R)
GER --- inscribed  
HEIDENHEIMER SB
Heidenheimer SB (GER)
GER --- inscribed  
FR HOCHWALD WADERN
Fechterring Hochwald (GER)
GER --- inscribed  
HEIDELBERGER FC/TSG R.
Heidelberger FC/TSG R. (GER)
GER --- inscribed  
FC LEIPZIG
FC Leipzig (GER)
GER --- inscribed  
QUERNHEIMER FC
Quernheimer FC (GER)
WEBER Ellen (2004 R)
MEIER Jana (2003 R)
MEIER Christina (1992 R)
KÖNEMANN Wiebke (1990 R)
GER --- inscribed  
TSV BERLIN-WITTENAU
TSV Berlin-Wittenau (GER)
GIESE Victoria (2002 R)
ESKANDANI Roya (1989 R)
HEITHECKER Thora (2000 R)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
NDOLO Alexandra (1986 L)
EHLER Alexandra (1995 R)
MULTERER Ricarda (1990 R)
GOLDMANN Lara (2002 R)
GER --- inscribed  
TV RHEYDT
Rheydter TV (GER)
GER --- inscribed  
EINTRACHT FRANKFURT
Eintracht Frankfurt (GER)
GER --- inscribed  

10 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

Category Name Nation Inscribed by
CN ADRIAN Georg GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN ANDRITZKI Paul GER Berliner Fechterbund e.V.
B BECKER Lukas Marius GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN BÜHNER Holger GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN KOLDITZ Hendrik-Kilian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
B MOHAMED Ibraheem EGY Westfälischer Fechter Bund e.V.
B NIESS Thomas GER Württembergischer Fechterbund e.V.
CN PALTZ Raphael GER Fechterbund Saar e.V.
C REIß Daniel GER Sächsischer Fechtverband e.V.
C ROSENBAUM Florian GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN STADTER Kilian GER Fechterbund Schleswig-Holstein e.V.
B VANDENBERK Florian BEL Hessischer Fechterverband e.V.
Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials

Confirmed invitations

Official   HENKELMANN Matthias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANGE Sonja GER Ophardt Team Sportevent
Official   LANGE Sonja GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   SÜFKE Christina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B BERTRAM Tobias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B PIETSCHER Daniel GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee C ROSENBAUM Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

ZEY Jakob GER Coach Bayerischer Fechterverband e.V.
WIETHEUPER Guido GER Parents Fechtverband Niedersachsen e.V.
DERMITCHEV Leonid GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
JONAS Elke GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
ZENT Viktor GER Coach Hessischer Fechterverband e.V.
GAYK Tobias GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LENNARTZ Arndt GER Medical Rheinischer Fechter-Bund e.V.
MÜLLER Andreas GER Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
NETTERSHEIM Gudrun GER Medical Rheinischer Fechter-Bund e.V.
REICHELT Klaus GER Medical Rheinischer Fechter-Bund e.V.
TÒTH Gergely HUN Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
TYKHOMYROV Sascha UKR Coach Rheinischer Fechter-Bund e.V.
LANGENBACHER Andy GER Coach Sun Südbadischer Fechterbund e.V.
SCHUMACHER Christian GER Coach Thüringer Fechtverband e.V.
GROTHKLAUS Dennis GER Coach Westfälischer Fechter Bund e.V.
HAUCH Hans-Jürgen GER Coach Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
SOZANSKI Piotr GER Coach Sun Württembergischer Fechterbund e.V.
SZEGEDI Zoltan GER Coach Sun Württembergischer Fechterbund e.V.