Back to list

Hartmann Cup
GER Heidenheim
October 30, 2021 - October 31, 2021
Required: National license

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERNARD Emmy 2005 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R --- inscribed

1 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Athlete Federation lic N R
BOXHEIMER Sonja 2005 GER Eintracht Frankfurt R GER 3
CEVIKOL Eda 2007 GER Eintracht Frankfurt R GER 27
BREUNIG Katja 2005 GER FC Hardheim-Höpfingen L GER -
HEINRICH Svenja 2008 GER FC Hardheim-Höpfingen L GER 56
THOMA Chiara 2006 GER FC Hardheim-Höpfingen L GER 67
GLASER Pauline 2008 GER FC Kassel R GER 64
GRASSEWITZ Franziska 2006 GER FC Kassel R GER 37
LAUERWALD Mathilda 2006 GER FC Kassel R GER -
RÜHL Emma 2007 GER FC Kassel R GER 50
ZWICKER Isabella 2005 GER FC Konstanz, FSF Flawil R GER 15
ENZMANN Eva 2006 GER FC Leipzig R GER 59
JIRMANN Mathilde 2006 GER FC Leipzig R GER 28
RÖSELER Josie 2005 GER FC Leipzig R GER 32
ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 GER FC Leipzig R GER 36
VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 GER FC Oelsnitz R GER 14
KINAST Frederike 2005 GER Fechtclub München R GER 33
MELTERS Elisabeth 2005 GER Fechtclub München L GER -
WALL Loreley Thais 2005 GER Fechtergilde Südholstein R GER 20
MARX Charlotte 2005 GER Fechterring Hochwald R GER 2
MIELKE Lisa Marie 2005 GER Fechtzentrum Berlin L GER 17
REINKE Sophie 2006 GER Fechtzentrum Berlin R GER 29
BIENEFELD Maya 2005 GER Fechtzentrum Solingen R GER 16
LIBRALATO Sara 2008 GER Fechtzentrum Solingen R GER 30
MEHLHAFF Maria 2007 GER Fechtzentrum Solingen R GER 48
REIHS Meika 2007 GER Fechtzentrum Solingen R GER 22
TURCHI Laura 2007 GER Fechtzentrum Solingen R GER 65
BUSCHMEIER Emilia 2007 GER FS Bielefelder TG R GER 61
EINENCKEL Charlotte 2007 GER FS Bielefelder TG R GER 66
LOESENBECK Amelie 2006 GER FS Bielefelder TG L GER 63
STEFFENS Eva 2006 GER Heidelberger FC/TSG R. R GER 1
BEHRENS Maike 2005 GER Heidenheimer SB R GER 18
BUSCH Katie 2008 GER Heidenheimer SB R GER 34
EICHHORN Franziska 2006 GER Heidenheimer SB R GER 31
NEUBER Greta 2007 GER Heidenheimer SB R GER -
NÜSSELER Lisa-Marie 2007 GER Heidenheimer SB R GER 11
TOMIC Mariella 2005 GER Heidenheimer SB R GER 6
BODE Josephine 2007 GER MTV Saalfeld R GER 26
VON ERFFA Victoria 2005 GER MTV München R GER 39
DITSCHEID Isabel 2006 GER OFC Bonn R GER 51
LEBRENZ Mia 2007 GER OFC Bonn R GER 13
STUMPF Lea Marie 2008 GER OFC Bonn R GER 25
HEISE Teska Julia 2006 GER SportVg Feuerbach R GER -
SCHOLZ Kira 2005 GER SSG Bensheim R GER 57
KALTENBACH Philine 2006 GER SV Waldkirch L GER 5
IHLN Sara 2008 GER TSB Ravensburg R GER 58
AMLER Annika 2005 GER TSF Ditzingen R GER 9
SZALAY Clara 2006 GER TSF Ditzingen R GER 8
AMIAN Laura 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 4
BERNSTEIN Viktoria 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 10
GONANO Juna 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 21
LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen L GER 19
RANK Marie Leonore 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen L GER 7
KRAUSE Leni 2008 GER TV Augsburg R GER 62
WALDMANN Victoria 2008 GER TV Augsburg R GER 38
YOOSEFI Daria 2007 GER TV Augsburg L GER 24
ILLIG Fiona 2006 GER TV Kaufbeuren R GER 12
RIEMER Jana-Ada 2006 GER TV Kaufbeuren L GER 35
DÖRING Antonia 2008 GER TV Markkleeberg R GER 42
OLSEN Nora 2007 GER TV Markkleeberg L GER 23
WEINERT Isabel 2007 GER VFL Bad Nauheim R GER 43

94 Pre-entries

Name Nation Inscribed by role
Referees
TALAN Tin GER Eintracht Frankfurt (GER) Referee
Officials
STRAUB Leon GER ATSV Saarbrücken (GER) Coach
ZENT Viktor GER Eintracht Frankfurt (GER) Coach
GUTERMUTH Martina GER Eintracht Frankfurt (GER) Coach
CSIRE Lajos GER Fecht Club Krefeld (GER) Coach
NIETHEN Jan GER Fecht Club Krefeld (GER) Coach
HERTEL Matthias GER Fechtcentrum Halle (GER) Coach
ROLOFF Carmen GER Fechtclub München (GER) Coach
MARX Stefanie GER Fechterring Hochwald (GER) Coach
MOLTER Peter GER Fechterring Hochwald (GER) Coach
COLLING Emile LUX Fechterring Hochwald (GER) Coach
WAGNER Julia GER Fechtzentrum Berlin (GER) Coach
BIENEFELD Thomas GER Fechtzentrum Solingen (GER) Coach
TYKHOMYROV Sascha UKR Fechtzentrum Solingen (GER) Coach
NOETZEL Max GER FS Bielefelder TG (GER) Coach
KNABENREICH Martin GER FS Bielefelder TG (GER) Parents
BLANK Jannis GER Heidenheimer SB (GER) Coach
EWERT Wilhelm GER Heidenheimer SB (GER) Coach
HAUCH Hans-Jürgen GER Heidenheimer SB (GER) Coach
SOZANSKI Piotr GER Heidenheimer SB (GER) Coach
STEIN Philipp GER Heidenheimer SB (GER) Coach
ZIMMERMANN Thomas GER Heidenheimer SB (GER) Coach
BINGENER Uwe DFB Lüdenscheider TV (GER) Coach
GAYK Tobias GER OFC Bonn (GER) Coach
TÒTH Gergely HUN OFC Bonn (GER) Coach
HEISE Dietmar GER SportVg Feuerbach (GER) Parents
BAUMGÄRTNER Jörg GER SportVg Feuerbach (GER) Coach
RUPPENTHAL Jörg GER SV Waldkirch (GER) Coach
KALTENBACH Andreas GER SV Waldkirch (GER) Parents
IHLN Vanessa GER TSB Ravensburg (GER) Parents
SZEGEDI Zoltán GER TSF Ditzingen (GER) Coach
KAKOSCHKE-SCHWIETZ Paul GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER) Coach
PROHL Christopher GER TSV Berlin-Wittenau (GER) Coach
MURCH Sebastian GER TV Augsburg (GER) Coach

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN TALAN Jan GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Epee Women's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Confirmed invitations

Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN TALAN Jan GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
COLLING Herve 2007 BEL SC Parcival Leuven, Fechterring Hochwald
R --- inscribed
DE LAMPER Aeneas 2005 BEL Confrerie Gent
R --- inscribed
FELTZ Flavien 2006 BEL CRE Arlon
R --- inscribed
LOEMAN Leandro 2005 BEL Confrerie Gent
R --- inscribed
SAMYN Ward 2007 BEL SC Parcival Leuven
R --- inscribed
TOCH Lars 2005 BEL Confrerie Gent
--- inscribed
VAN COPPENOLLE Nicolas 2006 BEL SC Parcival Leuven
L --- inscribed
VAN DE STEENE Adrian 2006 BEL Confrerie Gent
R --- inscribed
RANTALA Einar 2005 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- inscribed
BRANDBERG Hugo - SWE KF99 Kungsbacka R --- cancelled  
BRANDBERG Nils - SWE KF99 Kungsbacka R --- cancelled  

9 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Athlete Federation lic N R
STRAUB Max 2006 GER ATSV Saarbrücken R GER -
DENG Levi 2008 GER Eintracht Frankfurt R GER 8
HERTWECK Andri 2007 GER Eintracht Frankfurt R GER 37
MARTIN Jasper 2007 GER Eintracht Frankfurt L GER 40
MIKES Julian 2007 GER Eintracht Frankfurt R GER 21
NOUR-ELDIN Ahmed 2006 GER Eintracht Frankfurt R GER 76
HEUBERGER Marwin 2006 GER ETSV Offenburg R GER 47
NAD Viktor Matti 2006 GER FC Grunewald R GER 38
WEBER Leon 2006 GER FC Hardheim-Höpfingen R GER 53
GLASER Moritz 2006 GER FC Kassel L GER 34
ZWICKER Theodor 2008 GER FC Konstanz, FSF Flawil R GER 61
ALBRECHT Anton 2006 GER FC Leipzig R GER 52
LADEMANN Louis 2005 GER FC Leipzig R GER 35
MACHT Valentin Jannes 2005 GER FC Leipzig R GER 59
RÖSELER Felix 2007 GER FC Leipzig R GER 66
VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 GER FC Leipzig R GER 74
BESKOROVAJNYI Anton 2005 GER FC Tauberbischofsheim R GER 7
GWALANI Nayan Carl 2006 GER FC Tauberbischofsheim R GER 51
HARNACK Jonas 2006 GER FC Tauberbischofsheim R GER 86
HILPERT Philip 2005 GER FC Tauberbischofsheim R GER 60
LOCHNER Kai-Moritz 2006 GER FC Tauberbischofsheim R GER 87
MALETTA Leonard 2006 GER FC Tauberbischofsheim L GER 76
NOE Louis 2007 GER FC Tauberbischofsheim R GER 46
REINHART Raphael 2005 GER FC Tauberbischofsheim R GER -
SIGMUND Philip 2005 GER FC Tauberbischofsheim R GER 14
VELTRUP Ole 2005 GER Fecht Club Krefeld L GER 12
HILDEBRANDT Clemens 2005 GER Fechtcentrum Halle R GER 26
KUNNIG Carl 2006 GER Fechtcentrum Halle R GER -
HEIMANN Anton 2007 GER Fechtzentrum Solingen R GER 68
MACCHIANO Leandro 2007 GER Fechtzentrum Solingen L GER 76
PRINZ Jonathan Luis 2006 GER Fechtzentrum Solingen R GER 32
SCHMIDT Julian 2007 GER Fechtzentrum Solingen R GER 75
SCHRUMPF Vincent 2007 GER Fechtzentrum Solingen R GER -
STANGE Jakob 2005 GER Fechtzentrum Solingen R GER 2
WIENANDS Jeremy 2005 GER Fechtzentrum Solingen R GER 62
SCHNEIDER Tim Raymond 2005 GER FG Segeberg L GER 9
GIANNOLO Valerio 2008 GER Frankfurter TV R GER 43
GROTKAMP Paul 2006 GER FS Bielefelder TG R GER 58
KNABENREICH Julian 2005 GER FS Bielefelder TG L GER 20
BÜLAU Matthew 2005 GER Heidenheimer SB R GER 1
BUSCH Erik 2006 GER Heidenheimer SB R GER 39
BUSCH Max 2005 GER Heidenheimer SB R GER 6
JURTSCHAK Tim 2006 GER Heidenheimer SB R GER 29
KÖPF Cornelius 2007 GER Heidenheimer SB R GER 80
KÖPF Johannes 2007 GER Heidenheimer SB R GER 44
KREß Noah 2008 GER Heidenheimer SB R GER 83
KUMMER Horant 2005 GER Heidenheimer SB R GER 10
REICH Paul 2007 GER Heidenheimer SB R GER 72
RIFFEL Finn Niklas 2007 GER Heidenheimer SB R GER 89
SCHENKENGEL Joannes 2006 GER Heidenheimer SB L GER 23
SCHMUTZ Kilian 2007 GER Heidenheimer SB R GER 49
SCHULLER Stephan 2008 GER Heidenheimer SB R GER 41
WULF Lennart 2006 GER Heidenheimer SB R GER 79
ZIMMERMANN Frederik 2007 GER Heidenheimer SB R GER 15
MORLANG Kim 2007 GER Lohausener SV R GER 85
MORLANG Nick 2005 GER Lohausener SV L GER 5
BINGENER Tim 2006 GER Lüdenscheider TV R GER 71
LENNARTZ Daan 2007 GER OFC Bonn R GER 48
POHL Marc Arthur 2006 GER OFC Bonn L GER 33
KLADDE Ole 2006 GER Osnabrücker SC R GER 13
BAUMGÄRTNER Tim 2007 GER SportVg Feuerbach R GER 54
SHEHATA Hamza 2005 GER SportVg Feuerbach R GER 69
REINEKE Nepomuk 2006 GER SSV Ettal R GER 45
VON JONQUIERES Johannes 2005 GER SSV Ettal R GER 19
PETERSEN Bertil 2005 GER SV Einheit Altenburg R GER 17
PETERSEN Ole 2007 GER SV Einheit Altenburg R GER 3
RUPPENTHAL Julius 2005 GER SV Waldkirch R GER 4
STIHL Felix 2005 GER SV Waldkirch R GER 18
HOCHWALD Samuel 2005 GER TSF Ditzingen R GER 31
LENHARDT Paul 2006 GER TSF Ditzingen R GER 65
MÜLLER Benno 2007 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 28
SCHUMACHER Rafael 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 35
BECKMANN Johannes 2005 GER TSV Berlin-Wittenau R GER 69
DOBRAWA Julin 2006 GER TSV Berlin-Wittenau R GER 22
GROLLITSCH Atilla 2006 GER TV Augsburg R GER -
KRAUSE Levi 2008 GER TV Augsburg R GER 91
WINKER Leonard 2007 GER TV Augsburg R GER 30
KARNAGEL Leopold 2007 GER TV Markkleeberg R GER 50
SPREMBERG Paul 2006 GER TV Markkleeberg R GER 16
SCHMIDT Jann-Rouven 2005 GER TV Wetzlar R GER 11
BARBAS Sebastian 2008 GER VFL Bad Nauheim L GER 57
OSTALSKIY Ivan 2007 RUS Heidenheimer SB R GER -

85 Pre-entries

Name Nation Inscribed by role
Referees
BAUMANN Katrin GER FC Tauberbischofsheim (GER) Referee
Officials
BRAUN Joachim GER FC Tauberbischofsheim (GER) Coach
EIFLER Peter GER TV Wetzlar (GER) Coach

Confirmed invitations

Official   GLINKA Steve GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN TALAN Jan GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Epee Men's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic

0 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Confirmed invitations

Official   ORSCHEL Ralph-Botho GER Ophardt Team Sportevent
Referee CN TALAN Jan GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Officials

CSOBÓ Dominik HUN Coach Deutscher Fechter-Bund e.V.
SCHIFFLER Dirk GER Coach Deutscher Fechter-Bund e.V.