Back to list

Nürnberger Trichter
GER Nürnberg
October 16, 2021 - October 17, 2021
Required: National license

Sabre Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUS Timea 2011 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
PAULSEN Luisa 2011 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
MARINCAU Maria 2011 GER MTV Mainz
R --- inscribed
NATTUVETTY Maja 2012 GER MTV Mainz
R --- inscribed
BERGER Elena 2011 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
UMLAUF Liv 2012 GER TSG Eislingen
R --- inscribed

6 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Sabre Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALBERT Stella 2009 GER FC Würth Künzelsau
L --- inscribed
DINKEL Theresa 2009 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LOHBAUER Ivy 2010 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
MEINHARDT Diana 2010 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
ABRAHAMS Josephine 2009 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
BARTH Mara 2010 GER MTV Mainz
R --- inscribed
MAAS Greta-Sofie 2009 GER MTV Mainz
R --- inscribed
HASSIL Anna 2010 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
PUSKARIC Julia 2010 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
PUSKARIC Laura 2009 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
SCHURR Greta 2010 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
VOYTOVA Viktoria 2010 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
MEYER Tilda 2010 GER TSV Grünwald
R --- inscribed
RUF Vanessa - GER FR Nürnberg R --- cancelled  

13 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Sabre Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALBERT Stella 2009 GER FC Würth Künzelsau
L --- inscribed
HUMMEL Milena 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
KUS Jana 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
BOTOS Panka Sofia 2007 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
DOLL Julia 2010 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
SCHLAFFER Dorothea 2008 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
BUI Laura 2008 GER FR Nürnberg
L --- inscribed
DINKEL Theresa 2009 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
GUBITZ Emilia 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
KLOSKA Rosalie 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LANDSLEITNER Anna 2008 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LANDSLEITNER Greta 2008 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
FERENCZI Gitta 2008 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
KETTERER Valentine 2007 GER MMX Fecht Club Pforzheim
R --- inscribed
GERING Anjuli 2008 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
MIX Esther Marie 2008 GER SG Kaarst
R --- inscribed
BIJOK Mathilde 2007 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
BAUER Lina 2007 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
GEORGIEV Kalina 2007 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
SCHURR Greta 2010 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
SCHUSTER Finja 2008 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
VOYTOVA Viktoria 2010 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
HERBON Cisanne 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R --- inscribed
KOHL Polina 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R --- inscribed
WEILAND Mia 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R --- inscribed
CHAMPION Elizabeth 2007 GER TV Ratingen
R --- inscribed
LOHBAUER Ivy - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
MEINHARDT Diana - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
RUF Vanessa - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
HECKEL Evelin - GER TV Achern FA R --- cancelled  

26 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Sabre Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZHAO Ellen 2006 CHN FS Bielefelder TG
R --- inscribed
ZHAO Yiye 2007 CHN FS Bielefelder TG
R --- inscribed
MITNACHT Emma 2005 GER CTG Koblenz
R --- inscribed
HUMMEL Milena 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
KUS Jana 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
SCHNIEPP Céline 2005 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
BOTOS Panka Sofia 2007 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
SCHLAFFER Dorothea 2008 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
WINTER Sophie 2006 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
GUBITZ Emilia 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
KLOSKA Rosalie 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LANDSLEITNER Anna 2008 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LANDSLEITNER Greta 2008 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LANDSLEITNER Teresa 2005 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
MARX Maja 2006 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
NEUNER Elyza 2006 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
BUNTKIRCHEN Judith 2006 GER MTV Mainz
L --- inscribed
GRAUDINS Catalin 2006 GER CHARLEVILLE, MTV Mainz
R --- inscribed
THOMÉ Marie 2006 GER MTV Mainz
R --- inscribed
TSCHERNOV Alice 2006 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
MIX Esther Marie 2008 GER SG Kaarst
R --- inscribed
BIJOK Mathilde 2007 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
BAUER Lina 2007 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
GEORGIEV Kalina 2007 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
HIRSCHFELD Anastasija 2005 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
SCHUSTER Finja 2008 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
CHAMPION Elizabeth 2007 GER TV Ratingen
R --- inscribed
GERING Anjuli - GER Nürnberger FC R --- cancelled  

27 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUTSCHI Eva-Maria 2000 AUT SU Wien 9
R --- inscribed
GERMANAZ Axelle 1994 FRA FR Nürnberg
R --- inscribed
BÜCHNER Chayenne 2004 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
BÜRKERT Anna-Lena 1999 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
HARTMANN Kora Jasmin 2004 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
SCHNIEPP Céline 2005 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
STRAUB Fanny 2003 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
WINTER Sophie 2006 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
CADAO Leonie 2004 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
LANDSLEITNER Teresa 2005 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
MARX Maja 2006 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
NEUNER Elyza 2006 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
VON GIERKE Indira 1997 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
BARTH Daniela 1979 GER MTV Mainz
R --- inscribed
THOME Nicole 1973 GER MTV Mainz
R --- inscribed
GRIMM Ulla 1980 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
GSCHOSSMANN Chiara 2003 GER TSV Grünwald
R --- inscribed
SCHMIDT Carina - GER MMX Fecht Club Pforzheim L --- cancelled  
TROPMANN Abigail - GER MTV Mainz R --- cancelled  

17 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Sabre Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BIRK Noah 2012 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
KÖNIG Vincent 2012 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
ALLMENDINGER Ben 2011 GER FC Göppingen
R --- inscribed
ZAIß Joshua 2011 GER FC Lütjensee
R --- inscribed
MÖHLER Lukas 2011 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
SCHMIERER Ben 2011 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
MEINHARDT Deniel 2012 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
BOTH Emil 2011 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
SINDBERT Ruben 2012 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
STUMPF Oscar 2011 GER Nürnberger FC
L --- inscribed
WIESNET Kilian 2011 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
WEISER Ben 2012 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
LÖSCHBURG Marlon 2011 GER TSV Grünwald
R --- inscribed
TIMKE Niklas 2011 GER TV Ratingen
R --- inscribed
MÜLLER Aidi - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
RUF Jannis - GER FR Nürnberg R --- cancelled  

14 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Sabre Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZHAO Zhi Long 2009 CHN FS Bielefelder TG
R --- inscribed
SCHALL Patrick 2009 GER CTG Koblenz
L --- inscribed
STEINBERG Jesko 2009 GER CTG Koblenz
R --- inscribed
HAUFF Samuel 2009 GER FC Göppingen
R --- inscribed
THIEL Alexander 2009 GER FC Göppingen
L --- inscribed
THIEL Philipp 2009 GER FC Göppingen
L --- inscribed
SCHMIERER Till 2009 GER FC Würth Künzelsau
L --- inscribed
SCHOBER Moritz 2009 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
STOLZ Vincent 2009 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
DE COLLE Federico 2010 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
GORDON Linus 2010 GER FR Nürnberg
L --- inscribed
HÄFNER Christopher 2010 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
HEINRICH Daniel 2009 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
POREISZ Hunor David 2010 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SPIELBERG Severin 2009 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
WALD Simon Alexander 2010 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
REIMER Leopold 2009 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
LIU Justin 2010 GER SG Kaarst
R --- inscribed
KÖRNER Adrian 2009 GER TSG Eislingen
--- inscribed
TROTT Marlon 2009 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
AUDI Vincent 2010 GER TSV Grünwald
L --- inscribed
SCHLEHUBER Marlon 2010 GER TSV Grünwald
R --- inscribed
EBERHARDT Gero - GER MTV Mainz L --- cancelled  
SEELMANN Friedrich - GER MTV Mainz R --- cancelled  
KAYSER Fridolin - GER Nürnberger FC L --- cancelled  

22 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Sabre Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LANZMICH Oskar 2008 GER Darmstädter FC
--- inscribed
HAUFF Samuel 2009 GER FC Göppingen
R --- inscribed
THIEL Alexander 2009 GER FC Göppingen
L --- inscribed
THIEL Philipp 2009 GER FC Göppingen
L --- inscribed
DÜNGER Karl 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
SCHMIERER Till 2009 GER FC Würth Künzelsau
L --- inscribed
SCHNIEPP Leon 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
BANKHOFER Justus 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SCHUMACHER Gideon 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SPIELBERG Severin 2009 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SÜß Carlo 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
MAKLAKOV Julian 2008 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
REIMER Leopold 2009 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
ROSIN Jonathan 2007 GER MMX Fecht Club Pforzheim
R --- inscribed
BRETZ Oscar 2007 GER MTV Mainz
R --- inscribed
LARRES Felix 2007 GER MTV Mainz
R --- inscribed
BARBUL Patrik 2008 GER TS Göppingen
--- inscribed
KOSMATIN Kostja Nikola 2008 GER TS Göppingen
R --- inscribed
LEHNERT Tobias 2008 GER TSG Eislingen
L --- inscribed
MOHRING Arne Mika 2007 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
WEISER Tim 2008 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
ERMERT Johannes 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R --- inscribed
SCHEJNOHA Florian 2008 GER TSV Bayer Dormagen
R --- inscribed
SCHIFFER Mika 2007 GER TSV Bayer Dormagen
R --- inscribed
VON DER WEPPEN Tim 2007 GER TSV Bayer Dormagen
L --- inscribed
WEBER Leonard 2008 GER TSV Bayer Dormagen
L --- inscribed
GUGGENBICHLER Vincent 2008 GER TSV Grünwald
R --- inscribed
SCHERLEITHNER Julian 2007 GER TSV Grünwald
R --- inscribed
DE COLLE Federico - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
GORDON Linus - GER FR Nürnberg L --- cancelled  
HÄFNER Christopher - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
HEILAND Simion - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
HEINRICH Daniel - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
WALD Simon Alexander - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
EBERHARDT Gero - GER MTV Mainz L --- cancelled  
MELLINGER DEL CAMPO Noel - GER MTV Mainz R --- cancelled  
SEELMANN Friedrich - GER MTV Mainz R --- cancelled  
WEPPNER Philip - GER MTV Mainz R --- cancelled  

28 Entries, 0 pending, 10 cancelled

Sabre Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DÜNGER Karl 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
REIFSCHNEIDER Enrico 2006 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
SCHNIEPP Leon 2007 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
WEBER Alessio 2005 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
BANKHOFER Justus 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
BRENDJES Luis 2006 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SCHUMACHER Gideon 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SÜß Carlo 2007 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
MAKLAKOV Julian 2008 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
WORTMANN Max 2006 GER FS Bielefelder TG
L --- inscribed
TSCHERNOV Denis 2006 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
BARBUL Patrik 2008 GER TS Göppingen
--- inscribed
KURZ Loris 2005 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
MOHRING Arne Mika 2007 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
SCHÖNHOLZ Pascal 2005 GER TSG Eislingen
L --- inscribed
THUMM Tiberius 2005 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
WEISER Tim 2008 GER TSG Eislingen
R --- inscribed
KRAUS Samuel 2006 GER TSV Grünwald
L --- inscribed
SHPOLYANSKYY Arthur 2005 UKR Nürnberger FC
L --- inscribed
HEILAND Simion - GER FR Nürnberg R --- cancelled  
LITZENBURGER Hugo - GER KTF Luitpold München L --- cancelled  
EBERHARDT Carl Malte - GER MTV Mainz L --- cancelled  
LARRES Felix - GER MTV Mainz R --- cancelled  

19 Entries, 0 pending, 4 cancelled

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
REIMER Maximilian 1990 AUT SU Wien 9
R --- inscribed
KALTER Felix 2001 GER CTG Koblenz
L --- inscribed
LUTZ Florian 2004 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
NICKLAS Sören 2004 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
REIFSCHNEIDER Enrico 2006 GER FC Würth Künzelsau
R --- inscribed
WEBER Alessio 2005 GER Fechtteam Nürnberg
R --- inscribed
SCHOTTE Jörg 1958 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
SCHUHMANN Dominik 1997 GER FR Nürnberg
R --- inscribed
DICKEL Lorenz 2004 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
SOKOLOWSKI Niklas 1999 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
BLUMHOFER John 2000 GER MMX Fecht Club Pforzheim
R --- inscribed
GIRRBACH Michael 1965 GER MMX Fecht Club Pforzheim
R --- inscribed
BERGER Svend 1968 GER MTV Mainz
R --- inscribed
HARRISS Quin 2004 GER MTV Mainz
L --- inscribed
THOMÉ Simon 2004 GER MTV Mainz
R --- inscribed
HEBERLING Jonas 1995 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
GOPKO Georg 2004 GER TG Worms
R --- inscribed
SCHNEIDER Dieter 1968 GER TSV Speyer
R --- inscribed
RUDAKOV Alexey 1985 RUS TSG Eislingen
R --- inscribed
ROSHCHIN Maksym 2004 UKR FR Nürnberg, Nikolaev
R --- inscribed
SILANTYEV Nikita 1989 USA TSG Kaiserslautern
R --- inscribed
MÜNSTER Marc - GER KTF Luitpold München L --- cancelled  
SALLER Emanuel - GER KTF Luitpold München R --- cancelled  
TAPPE Michael - GER MMX Fecht Club Pforzheim R --- cancelled  
BUJDOSO Gergö - GER MTV Mainz R --- cancelled  
HAHN Lukas - GER MTV Mainz R --- cancelled  

21 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Officials

KOSCOV Vladimir BLR Coach CTG Koblenz
SCHALL Stefanie GER Parents CTG Koblenz
STEINBERG Frauke GER Parents CTG Koblenz
LANZMICH Silke GER Parents Darmstädter FC
BIELENBERG Julian GER Coach FC Würth Künzelsau
CSANYI Barnabas HUN Coach FC Würth Künzelsau
GÄBELEIN Michael GER Coach FC Würth Künzelsau
DOBRIN Lucian George ROU Coach Fechtteam Nürnberg
ANZENBERGER Birgit GER VIP FR Nürnberg
BRENDJES Christina GER Volunteers FR Nürnberg
BRENDJES Ralf GER Volunteers FR Nürnberg
BURGER Thomas GER VIP FR Nürnberg
CADAO Antje GER Volunteers FR Nürnberg
COLOMBO Ester ITA Volunteers FR Nürnberg
CUCATI Riccardo ITA Coach FR Nürnberg
DAHLBERG Rita GER Press / TV FR Nürnberg
DINKEL Thomas GER Organizing committee FR Nürnberg
ECKARDT Carsten GER VIP FR Nürnberg
FICHTINGER Franziska GER VIP FR Nürnberg
FISCHER Inge GER Volunteers FR Nürnberg
HÄFNER Michael GER Volunteers FR Nürnberg
HAULER Andreas GER Sales staff FR Nürnberg
HELL Tobias GER Organizing committee FR Nürnberg
HIERL Thomas GER VIP FR Nürnberg
KONTOU Eleni GRE Medical FR Nürnberg
LANDSLEITNER Bernd GER Medical FR Nürnberg
LANDSLEITNER Sara GER Medical FR Nürnberg
MARX Birgit GER Volunteers FR Nürnberg
MARX Uwe GER Volunteers FR Nürnberg
MORITZ Gerrit GER VIP FR Nürnberg
PAULSEN Laura GER Volunteers FR Nürnberg
PETERKA Marina GER Sales staff FR Nürnberg
PORST Daniel GER Press / TV FR Nürnberg
ROHRER Sven GER Coach FR Nürnberg
ROSHCHIN Ihor UKR Coach FR Nürnberg
SCHUMACHER Sven GER Volunteers FR Nürnberg
SINGER Georgia GER Volunteers FR Nürnberg
SÖLLA Lothar GER VIP FR Nürnberg
SPIELBERG Gudrun GER Volunteers FR Nürnberg
SÜß Hannes GER Competition management FR Nürnberg
TRINKL Cornelia GER VIP FR Nürnberg
WALD Armin GER Medical service FR Nürnberg
WEKWART Albert GER Technician FR Nürnberg
ZAISS Stephan GER Parents FR Nürnberg
MAKLAKOV Denis GER Coach FS Bielefelder TG
SOKOLOWSKI Niklas GER Coach FS Bielefelder TG
KUBANEK Franziska GER Coach KTF Luitpold München
MÜNSTER Marc GER Coach KTF Luitpold München
BUJDOSO Gergö GER Coach MTV Mainz
ILIESCU Eduard ROU Coach MTV Mainz
GRIMM Ulla GER Coach Nürnberger FC
KOLLOCH Peter GER Coach Nürnberger FC
PRECHTL Hanns GER Coach Nürnberger FC
LIU Hao GER Parents SG Kaarst
TAREK MOHAMED MANSOUR Ayman EGY Coach TSC Eintr. Dortmund
BAUER Alexander GER Parents TSG Eislingen
ENGEL Julia GER Parents TSG Eislingen
KEDZIORA-WEISER Barbara GER Parents TSG Eislingen
MOHRING Martina GER Parents TSG Eislingen
MÜND Martin GER Coach TSG Eislingen
RIEG Joachim GER Coach TSG Eislingen
VOYTOV Oleksandr UKR Coach TSG Eislingen
VOYTOV Vitaly GER Coach TSG Eislingen
WEISER Tobias GER Parents TSG Eislingen
MÖLLER Tom GER Coach TSV Bayer Dormagen
KRAUS Daniela GER Coach TSV Grünwald
WEIDEMANN Heike GER Parents TSV Grünwald
CHAMPION Zinaida GER Parents TV Ratingen
TIMKE Ines GER Parents TV Ratingen
LETSCHER Alexander GER Coach TV Achern FA