Back to list

Heidenheimer Pokal
GER Heidenheim
May 12, 2022 - May 13, 2022

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAY COLOMBANO Emmanuel 1985 ARG
R --- inscribed
GUSMAN Agustin Adolfo 1998 ARG
R --- inscribed
LUGONES RUGGERI Jesus Andres 1991 ARG ANGERS SCO
R --- inscribed
PALAZZI Giuliano Franco 2001 ARG Clement Fencing Academy
L --- inscribed
TACCANI Alessandro 1992 ARG
R --- inscribed
CROOK Jacob 2003 AUS
R --- inscribed
CROOK Lachlan 1998 AUS
R --- inscribed
LABAKI Samuel 2004 AUS
R --- inscribed
BERKTOLD Samuel 2001 AUT FTS Dornbirn
R --- inscribed
BIRO Alexander 2001 AUT KAC Klagenfurt
R --- inscribed
MAHRINGER Josef 1997 AUT FUL Linz
L --- inscribed
SCHUHMANN Jan 2001 AUT GFU Graz
R --- inscribed
GULIYEV Barat 2002 AZE
R --- inscribed
HASANOV Ruslan 2001 AZE
L --- inscribed
BERNARD Florian 1991 BEL La Maison de l'Escrime
R --- inscribed
FÉROT Francois Xavier 1991 BEL CE Gaumais
R --- inscribed
HOUSIEAUX Marc 1988 BEL CE Braine l'Alleud
R --- inscribed
HUSSON Geoffroy 1993 BEL La Maison de l'Escrime
R --- inscribed
KEMP Nicolas 2001 BEL CRE Arlon
R --- inscribed
LOYOLA Neisser 1998 BEL CE Gaumais
R --- inscribed
OROZCO David 1983 BEL CE Braine l'Alleud
R --- inscribed
PONCIN Nicolas 1998 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
R --- inscribed
ROUDBAR Samuel 1998 BEL Les Mousquetaires Cinaciens
L --- inscribed
VERWAAL Crijn 1999 BEL Confrerie Gent
R --- inscribed
CAMARGO Alexandre 1999 BRA AMK Mestre Kato
L --- inscribed
GUBERT Leopoldo 2000 BRA AMK Mestre Kato
R --- inscribed
LAZZAROTTO Fabrizio 1999 BRA AMK Mestre Kato
R --- inscribed
BLAIS-BELANGER Marc-Antoine 1995 CAN
L --- inscribed
DEGUCHI Nicolas 2003 CAN
R --- inscribed
FRENCH Dylan 1997 CAN
R --- inscribed
GALLAGHER PELLETIER Samuel 1987 CAN
R --- inscribed
LEE Wesley 2003 CAN
R --- inscribed
ZHANG Nicholas 2006 CAN
R --- inscribed
DU Jiaming 1997 CHN
R --- inscribed
LAN Minghao 1996 CHN
R --- inscribed
LIU Yongchuang 1999 CHN
R --- inscribed
MA Xiao 2001 CHN
R --- inscribed
WANG Zijie 1996 CHN
L --- inscribed
YU Lefan 1998 CHN
R --- inscribed
YU Siming 2001 CHN
L --- inscribed
CACERES CASTELLANOS Mario Estiben 1995 COL
R --- inscribed
CAMPOS ZARATE Andres Felipe 1983 COL
R --- inscribed
CASTILLO GUTIERREZ Juan Andres 2001 COL
R --- inscribed
GONZALEZ Alexander 1986 COL
R --- inscribed
ROA RODRIGUEZ Hernando 1995 COL
R --- inscribed
RODRIGUEZ QUEVEDO John Edison 1991 COL ST GRATIEN
L --- inscribed
BALCAR Josef 1998 CZE TJ Lokomotiva Teplice
R --- inscribed
BERAN Jiri 1982 CZE SC Praha
R --- inscribed
CAPEK Martin 1983 CZE SC Praha
R --- inscribed
CUPR Michal 1991 CZE Slavoj Litomerice
R --- inscribed
HOYER Martin 1967 CZE
R --- inscribed
JURKA Jakub 1999 CZE Dukla Olomouc
L --- inscribed
PAVLIK Matyas 2000 CZE SC Praha
R --- inscribed
RUBES Martin 1996 CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary
R --- inscribed
SALZER Matej 2001 CZE SC Praha
R --- inscribed
DU PLESSIS DE RICHELIEU Jakob 2005 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
JENSEN August Lindstrom 2001 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
JØRGENSEN Patrick 1991 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
KNUDSEN Kenneth 1997 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
KONGSTAD Conrad Seibæk 1997 DEN Trekanten København
R --- inscribed
VON DER OSTEN Frederik 1993 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
ELSAYED Ahmed 1998 EGY
R --- inscribed
ELSAYED Mohamed 2003 EGY
R --- inscribed
ELSOKKARY Ahmad 1997 EGY
L --- inscribed
YASSEEN Mohamed 2004 EGY
L --- inscribed
YASSER Ahmed 2002 EGY
L --- inscribed
BARGUES Manuel 1995 ESP SAES-BU
R --- inscribed
CALDERON Diego 2000 ESP COE-M
R --- inscribed
CASADO Elias 1991 ESP
R --- inscribed
FABREGAT Angel 1996 ESP SEA-T
R --- inscribed
GONELL Gerard 2000 ESP SEA-T
L --- inscribed
ROMERO Juan Pedro 1992 ESP CEP-M
R --- inscribed
BOBROV Ilian 2000 EST SBSK Draakon
R --- inscribed
ESKOV Ruslan 1998 EST Tartu Kalev
L --- inscribed
MURUMAA Mathias 2005 EST Tallinna Mook
R --- inscribed
PRIINITS Sten 1987 EST En Garde Haapsalu
R --- inscribed
SALM Juri 1984 EST
R --- inscribed
TAFENAU Kasper 2003 EST Tallinna Mook
R --- inscribed
TOBIAS Erik 2004 EST SBSK Draakon
R --- inscribed
GRÄSBECK Gunnar 1993 FIN Habda Helsinki, TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
JUTILA Julius 2001 FIN Habda Helsinki
L --- inscribed
PAAVOLAINEN Jaakko 1996 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- inscribed
TAURIAINEN Topias 1999 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
VUORINEN Niko 1989 FIN Helsingin Miekkailijat, G.S. KARDIANI
L --- inscribed
ALLEGRE Paul 1996 FRA NEVERS CE, SES Sion
R --- inscribed
BARDENET Alexandre 1990 FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON
R --- inscribed
BILLA Gaetan 2000 FRA DAX SE
L --- inscribed
BOREL Yannick 1988 FRA
R --- inscribed
CANNONE Romain 1997 FRA COLMAR SR
R --- inscribed
CHOTIN Titouan 2001 FRA DOUAI CE
R --- inscribed
FAVA Alex 1989 FRA ST GRATIEN
R --- inscribed
GALLY Aymerick 1997 FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON
R --- inscribed
JEAN JOSEPH Kendrick 2001 FRA
R --- inscribed
LOPEZ POURTIER Nelson 1995 FRA ST GRATIEN
R --- inscribed
NGUEFACK Lilian 1999 FRA BRON
R --- inscribed
PHILIPPE Arthur 1999 FRA ST GRATIEN
L --- inscribed
ALLEN Gregory 1972 GBR Haverstock Fencing Club
L --- inscribed
COOPER Matthew 1998 GBR Wingerworth Fencing Club
R --- inscribed
GROVER Elliott 1994 GBR TSV Bayer 04 Leverkusen, Haverstock Fencing Club
L --- inscribed
JOHNSTON Calum 1992 GBR Edinburgh University FC
L --- inscribed
SANCHEZ-LETHEM Paul James 1994 GBR TSV Bayer 04 Leverkusen, Brixton FC
R --- inscribed
SHEPHERD Billy 2000 GBR Skipton Fencing Club
R --- inscribed
THOMSON Campbell 1993 GBR
L --- inscribed
WOOLLARD Jonathan 1992 GBR Heriot Watt University F
R --- inscribed
BEHRENDT Michael 1975 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
BELLMANN Lukas 1995 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
BITSCH Peter 1996 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- inscribed
BODOCZI Nikolaus 1993 GER FC Offenbach
R --- inscribed
BONGARD Louis 2000 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
BRINKMANN Marco 1997 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
GUDERA Jonas 1999 GER Heidelberger FC/TSG R.
L --- inscribed
HERZBERG Fabian 1988 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
HOCH André 1998 GER FC Tauberbischofsheim
L --- inscribed
KULOZIK Julian 1997 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- inscribed
MESZAROS Maximilian 1998 GER FC Offenbach
R --- inscribed
MÜLLER Dean 2000 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
MURRU Fabio 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
REIN Stephan 1988 GER Heidenheimer SB
L --- inscribed
RIEBLINGER Fabian 1999 GER TV Augsburg
R --- inscribed
SCHMIDT Richard 1992 GER FC Tauberbischofsheim
L --- inscribed
SCHMIER Robert 1994 GER Heidelberger FC/TSG R.
R --- inscribed
UNTERHAUSER Samuel 1997 GER FC Tauberbischofsheim
L --- inscribed
VELTRUP Paul 2001 GER Fecht Club Krefeld
L --- inscribed
WECKERLE Tobias 2000 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
CHAU Chak Hin Nicholas 1995 HKG
R --- inscribed
FONG Hoi Sun 1993 HKG
R --- inscribed
HO Hon Kiu 2000 HKG
R --- inscribed
HO Wai Hang 1996 HKG
R --- inscribed
LAI Clarence Ka Tsun 1991 HKG
L --- inscribed
LAU Ho Chuen 2000 HKG
R --- inscribed
NG Ho Tin 1996 HKG
L --- inscribed
ANDRASFI Tibor 1999 HUN BVSC BUDAPEST
R --- inscribed
BAKOS Balint 1997 HUN VASAS Budapest
L --- inscribed
BANYAI Zsombor 1996 HUN VASAS Budapest
L --- inscribed
BARTKO Levente 2002 HUN MTK
R --- inscribed
BERTA Daniel 1994 HUN BHSE BUDAPEST
L --- inscribed
BUTA Levente 1996 HUN VASAS Budapest
L --- inscribed
FENYVESI Csaba 1996 HUN VASAS Budapest
R --- inscribed
HAMILTON-MEIKE Jonathan 2002 HUN VASAS Budapest
R --- inscribed
KESZTHELYI Zsombor 2002 HUN AVA Bekescsaba
R --- inscribed
KOCH Mate Tamas 1999 HUN VASAS Budapest
R --- inscribed
NAGY David 1999 HUN VASAS Budapest
R --- inscribed
SIKLOSI Gergely 1997 HUN BHSE BUDAPEST
R --- inscribed
SINGH Udaivir 1995 IND
R --- inscribed
BESKIN Grigori 1987 ISR FFF Stockholm
R --- inscribed
COHEN Yonatan 2003 ISR
L --- inscribed
FREILICH Yuval Shalom 1995 ISR Hapoel Kfar-Saba
L --- inscribed
GALPER Stanislav 1999 ISR Maccabi Jerusalem
L --- inscribed
HANINA Saar 1993 ISR Maccabi Maalot
R --- inscribed
RAZ Ori 1997 ISR Hapoel Kfar-Saba
R --- inscribed
ARMALEO Filippo 2002 ITA C. Pompilio Genova
L --- inscribed
BUZZACCHINO Gianpaolo 1999 ITA CATANIA SCHERMA
L --- inscribed
CIMINI Gabriele 1994 ITA CS Pisa Di Ciolo
R --- inscribed
CUOMO Valerio 1998 ITA CS Partenopeo
R --- inscribed
DI VEROLI Davide 2001 ITA G. VERNE SCHERMA
L --- inscribed
GAROZZO Enrico 1989 ITA L.X.THESSALONIKIS
R --- inscribed
MENCARELLI Simone 2003 ITA TOISE
R --- inscribed
PAOLINI Giacomo 1998 ITA CS Forlivese
R --- inscribed
PIATTI Enrico 2002 ITA Pro Novara Scherma
R --- inscribed
SANTARELLI Andrea 1993 ITA
R --- inscribed
TAGLIARIOL Matteo 1983 ITA
R --- inscribed
VALLOSIO Andrea 1992 ITA
R --- inscribed
VISMARA Federico 1997 ITA LUG Lugano, L.X.THESSALONIKIS
R --- inscribed
FURUTA Ikuo 1997 JPN
R --- inscribed
ITO Inochi 1990 JPN
L --- inscribed
KANO Koki 1997 JPN
R --- inscribed
KOMATA Akira 1998 JPN
R --- inscribed
MASUDA Yohito 1999 JPN
L --- inscribed
MATSUMOTO Ryu 2002 JPN
R --- inscribed
MINOBE Kazuyasu 1987 JPN
L --- inscribed
MURAYAMA Kentaro 1998 JPN
R --- inscribed
OYA Kensuke 2002 JPN
L --- inscribed
SAITO Kenji 2000 JPN
R --- inscribed
YAMADA Masaru 1994 JPN
R --- inscribed
ALEXANIN Dmitriy 1991 KAZ
L --- inscribed
ALIMZHANOV Elmir 1986 KAZ
R --- inscribed
KURBANOV Ruslan 1991 KAZ
R --- inscribed
PAVLOV Kiril 2001 KAZ
L --- inscribed
SERTAY Yerlik 1998 KAZ
R --- inscribed
SHARLAIMOV Vadim 1996 KAZ
R --- inscribed
JANG Hyomin 1996 KOR
R --- inscribed
JEONG Seyun 1998 KOR
R --- inscribed
KIM Jaewon 1998 KOR
L --- inscribed
KIM Myeongki 1998 KOR
R --- inscribed
KWEON Youngjun 1987 KOR
R --- inscribed
LEE Seunghyun 1997 KOR
R --- inscribed
PARK Sangyoung 1995 KOR
R --- inscribed
SON Taejin 1996 KOR
L --- inscribed
ABED Faisal 1998 KSA
R --- inscribed
AL DAWOOD Zakaria 1987 KSA
R --- inscribed
ALHUSSAIN Ahmad Abbas I. 1996 KSA
R --- inscribed
ALTAYAB Ahmad 1997 KSA
R --- inscribed
SALOKAS Arnas 1998 LTU Gaja-Florete
R --- inscribed
GIANNOTTE Flavio 1995 LUX CE Sud
R --- inscribed
PRINZ Niklas 2001 LUX TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
EL HAOUARI Abdelkarim 1993 MAR
R --- inscribed
ELKORD Houssam 1993 MAR LEVALLOIS
L --- inscribed
ROGER Zacharie Herve 1995 MAR ESCRIME RODEZ AVEYRON
R --- inscribed
REZNIKOVICH Leonid 1968 MLT Chelsea Fencing Club
R --- inscribed
GUNPUT Satya 1991 MRI Leon Paul Epee Club
R --- inscribed
DERKSEN Ruben 2000 NED s.v. Scaramouche
L --- inscribed
SCHANZLEH Thom 1990 NED Schermacademie Zair
L --- inscribed
TULEN Rafael 1997 NED s.v. Scaramouche
R --- inscribed
TULEN Tristan 1991 NED s.v. Scaramouche
L --- inscribed
VAN GAMEREN Axl 1993 NED Schermacademie Zair
R --- inscribed
ANTKIEWICZ Mateusz 1993 POL AZS AWF Katowice
R --- inscribed
BIELEC Maciej 1997 POL KS Szpada Wroclaw
R --- inscribed
DZIURA Stanislaw 2004 POL PTG Sokol Mielec
R --- inscribed
KARDASZEWICZ Jan 2001 POL
R --- inscribed
KOLANCZYK Wojciech 1999 POL UKS PGK Srem Mroz Manieczki
L --- inscribed
KOSTKA Karol 1986 POL AZS AWF Krakow
R --- inscribed
LUBIENIECKI Wojciech 1999 POL PTG Sokol Mielec
R --- inscribed
NOGANOWICZ Karol 2001 POL WKS Kolejarz Wroclaw
R --- inscribed
OPALKA Michal 1997 POL KS Szpada Wroclaw
R --- inscribed
ZAWROTNIAK Radoslaw 1981 POL AZS AWF Krakow
L --- inscribed
ROD Max 1993 POR La Maison de l'Escrime, EBAI
L --- inscribed
KOK Kieron Zi Hua 2004 SGP
R --- inscribed
SHEE Tim Zhe Guang 2004 SGP
R --- inscribed
SHEUM Bron 2000 SGP
R --- inscribed
SOBOCAN Rok 1971 SLO
R --- inscribed
AEBERSOLD Alban 2004 SUI SEG Geneve
R --- inscribed
BAYARD Alexis 1996 SUI SES Sion
L --- inscribed
BONFERRONI Gabriel 1999 SUI SEG Geneve
R --- inscribed
BROCHARD Théo 2003 SUI SECH Chaux-de-Fonds
L --- inscribed
DAGANI Elia 1998 SUI LUG Lugano
R --- inscribed
ERBETTA Diego 2002 SUI CAL Lausanne
L --- inscribed
FAVRE Hadrien 2001 SUI FCB Bern
R --- inscribed
HAURI Ian 2002 SUI SEG Geneve
R --- inscribed
HEINZER Max 1987 SUI FGK Küssnacht
R --- inscribed
MALCOTTI Lucas 1995 SUI SES Sion
R --- inscribed
NIGGELER Michele 1992 SUI LUG Lugano
R --- inscribed
OSWALD Charles-Eric 1996 SUI CEB Biel/Bienne
R --- inscribed
DUDUC Alex 1997 SVK BSK Bratislava
R --- inscribed
JOHANIDES Lukas Jakub 1999 SVK BSK Bratislava
R --- inscribed
BÄCKSTRÖM Ian 2004 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
KELLY Christopher 2003 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
MATTSSON Axel 1998 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
STYMNE Jakob 1996 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
SVENSSON Jonathan 1999 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
VANAVICHITRA Tadchewin 2001 THA
L --- inscribed
DERKACH Andriy 2001 UKR Kharkiv
R --- inscribed
GORBACHUK Yevgeniy 1998 UKR Kharkiv
R --- inscribed
KOSHMAN Nikita 2002 UKR KIEW
L --- inscribed
MAKIIENKO Ievgen 1991 UKR
R --- inscribed
MATEVOSOV Artem 1998 UKR Lviv
R --- inscribed
REIZLIN Igor 1984 UKR
R --- inscribed
STANKEVYCH Volodymyr 1995 UKR KIEW
R --- inscribed
SVYSTIL Vitaliy 1999 UKR Lviv
R --- inscribed
SYCH Yan 1996 UKR Kharkiv
R --- inscribed
TARANENKO Yuriy 1994 UKR KIEW
R --- inscribed
TROFYMENKO Pavel 2001 UKR KIEW
R --- inscribed
TYMOSHENKO Ruslan 1990 UKR
R --- inscribed
HADDAD Justin 2002 USA
R --- inscribed
HADZIC Alen 1991 USA
R --- inscribed
KUSHNERIK Ethan 2003 USA
L --- inscribed
LANGE Henry 1998 USA
L --- inscribed
MCDOWALD Curtis 1996 USA
R --- inscribed
MOORE Shomari 1998 USA
R --- inscribed
PISKOVATSKOV Jonathan 2000 USA
R --- inscribed
RAMIREZ Yeisser 1986 USA
R --- inscribed
SCHUMACHER Cooper 1994 USA
L --- inscribed
SZAPARY Tristan 2001 USA
L --- inscribed
THEIN-SANDLER Adrien 1999 USA
R --- inscribed
YOO Justin 1997 USA
R --- inscribed
ZAGORUIKO ZYKOV Ivan 1998 USA
R --- inscribed
GASCON Willian 1995 VEN
R --- inscribed
LIMARDO Francisco 1987 VEN
R --- inscribed
LIMARDO GASCON Ruben 1985 VEN
L --- inscribed
LIMARDO Jesus 1996 VEN
R --- inscribed
LUGO Grabiel 1996 VEN
R --- inscribed
MONCADA Alejandro 2001 VEN
R --- inscribed
APERS Matthew - BEL CE Gaumais R --- cancelled  

271 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Athlete Federation lic N R
DEHN Julius 2000 GER EFG Essen R GER 91
HUSEMANN Luca 1999 GER EFG Essen R GER 39
DERGAY David 2004 GER FC Offenbach R GER 82
KELPE Bendix 2003 GER FC Tauberbischofsheim R GER 50
KLEINER Lukas 2000 GER FC Tauberbischofsheim R GER 42
TREBIS Michael 2003 GER FC Tauberbischofsheim R GER 26
BAKAY Sedat 2002 GER Heidelberger FC/TSG R. R GER 27
HEISE Max 2001 GER Heidelberger FC/TSG R. R GER 49
BLUM Jakob 2001 GER Heidenheimer SB R GER 80
FENDT Lucas 1999 GER Heidenheimer SB R GER 38
FRÖSCHL Lucas 1998 GER Heidenheimer SB R GER 34
BIRKENMAIER Marco 1999 GER TSG Reutlingen R GER 44
BELLMANN Achim 1957 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 135
KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 GER TSV Bayer 04 Leverkusen R GER 22

18 Pre-entries

Name Nation Inscribed by Role
Referees
Officials
DERGAY Rostislav GER FC Offenbach (GER) Coach
CSIRE Lajos GER Fecht Club Krefeld (GER) Coach
MÜLLER Henrik GER FS Bielefelder TG (GER) Coach
OLLAGNON Didier GER Heidelberger FC/TSG R. (GER) Coach

Confirmed invitations

Athlete   AEBERSOLD Alban SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   BAYARD Alexis SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   BONFERRONI Gabriel SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   BROCHARD Théo SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   DAGANI Elia SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   ERBETTA Diego SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   FAVRE Hadrien SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   HAURI Ian SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   HEINZER Max SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   MALCOTTI Lucas SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   NIGGELER Michele SUI Schweiz. Fechtverband
Athlete   OSWALD Charles-Eric SUI Schweiz. Fechtverband
Official   BUTSCHKAU Hartmut GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   JANDE Thomas GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   LANG Daniel SUI Schweiz. Fechtverband
Official   SCHREIBER Martin GER Ophardt Team Sportevent
Referee B BROSCHEID Frederik GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B DRESCHER Tim GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B ECKL Kristin GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B HAENSCHKE Louis Albert GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B HENKELMANN Matthias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee A MARCHET Alexander GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B MAUNZ Florian GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B MÜNNIX Jens GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee B WEIDENHAMMER Noël GER Deutscher Fechter-Bund e.V.