Back to list

Nordrhein-Westfalen Mannschaftsmeisterschaft
GER Düren
March 7, 2020 - March 8, 2020
Required: National license

Epee Women's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
BIENEFELD Maya (2005 R)
SCHICKER Jana (2004 R)
REIHS Alina Victoria (2004 R)
BLÖMER Ladina (2006 R)
GER --- inscribed  
QUERNHEIMER FC
Quernheimer FC (GER)
ARNDT Fabienne (2004 R)
MEIER Jana (2003 R)
ADRIAN Maria (2003 R)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
MÜLLER Fiona (2004 R)
JÜTTEN Svenja (2004 R)
KOTTUSCH Constanze (2003 L)
AMIAN Laura (2005 R)
GER --- inscribed  
FC QUADRATH-ICHENDORF
1. FC Quadrath-Ichendorf (GER)
- --- cancelled  
BFC ROESRATH
BFC Rösrath (GER)
- --- cancelled  
FECHTZENTRUM SOLINGEN 2
Fechtzentrum Solingen (GER)
- --- cancelled  

3 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Epee Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
BIENEFELD Maya (2005 R)
REIHS Alina Victoria (2004 R)
SCHICKER Maike (2002 R)
SCHICKER Jana (2004 R)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
GOLDMANN Lara (2002 R)
JÜTTEN Svenja (2004 R)
KOTTUSCH Constanze (2003 L)
MÜLLER Fiona (2004 R)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM SOLINGEN 2
Fechtzentrum Solingen (GER)
- --- cancelled  

2 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Epee Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC QUADRATH-ICHENDORF
1. FC Quadrath-Ichendorf (GER)
MICHELS Denise (1992 R)
KIRCHEIS Astrid (1955 R)
KAPAROVSKA Ceyda (1999 R)
GER --- inscribed  
AACHENER FC
Aachener FC (GER)
KREUZAHLER Rosa (1998 R)
GIMPLE Sophia (1998 R)
JAGUSCH Jana Lou (1998 R)
FORNACON Rebecca (1973 L)
BÖHM Charlotte (2000 R)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
LUDOLF Julia (1998 R)
MORAWIETZ Julia (1993 R)
GOEDEJOHANN Noa Cosima (1999 R)
SPIERZAK Luisa Emilia (1999 R)
GER --- inscribed  
TV HOFFNUNGSTHAL
TV Hoffnungsthal (GER)
MARCHET Monica (1977 L)
SCHLÜTER Corinna (1973 R)
GOHLKE Kathrin (1973 R)
RUYTERS Amrei (1986 R)
GER --- inscribed  

4 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

L BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal
D PAULY Michael GER Aachener FC

Epee Men's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BFC ROESRATH
BFC Rösrath (GER)
PINKERT Jan (2004 R)
KOCH Hermann (2004 R)
MANTOVA Matteo (2004 R)
GER --- inscribed  
FC KREFELD
Fecht Club Krefeld (GER)
NAGEL Keanu (2003 R)
BÖHMER Philipp (2004 R)
ARNHOLD Timon (2004 R)
EICHER Tristan (2004 R)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
KOLDITZ Ian-Etienne (2004 R)
KIRCHNER Tim (2003 R)
GERHARTZ Benedict (2003 R)
SCHULZ Tobias (2004 L)
GER --- inscribed  

4 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Epee Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC KREFELD
Fecht Club Krefeld (GER)
VELTRUP Paul (2001 L)
HEIMSOETH Clemens (2000 R)
NAGEL Keanu (2003 R)
BÖHMER Philipp (2004 R)
GER --- inscribed  
BFC ROESRATH
BFC Rösrath (GER)
PINKERT Jan (2004 R)
KOCH Hermann (2004 R)
MANTOVA Matteo (2004 R)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
GER --- inscribed  
BAYER LEVERKUSEN
TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
KOLDITZ Hendrik-Kilian (2002 R)
KOLDITZ Ian-Etienne (2004 R)
KIRCHNER Tim (2003 R)
PRINZ Niklas (2001 R)
GER --- inscribed  
FC KREFELD 2
Fecht Club Krefeld (GER)
- --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Epee Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
AACHENER FC
Aachener FC (GER)
GEFFROY Stefan (1990 R)
HESS Alexander (1966 R)
ERKENS Roman (2000 R)
REIßMEIER Manuel (1976 R)
GER --- inscribed  
FC DUREN
Dürener FC (GER)
MUSCHENICH Carsten (1976 L)
FLOSDORF Niclas (1996 L)
WINHOVEN Kai (1968 R)
GER --- inscribed  
HERNER TC
Herner TC (GER)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
HESSE Jonas (1989 R)
BAUM Stephan (1981 R)
STORK Christian (1980 R)
GER --- inscribed  

4 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

L BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal
D PAULY Michael GER Aachener FC

Foil Women's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STG DUISBURG/KLEVE
LOOSCHELDERS Charlotte (2006 R)
BRAUN Annemarie (2005 R)
ISERN Jule (2005 R)
GER --- inscribed  
FC DUREN
Dürener FC (GER)
RIDDER Alrun (2005 R)
RIDDER Reimut (2006 R)
BRIEM Samira (2006 R)
GER --- inscribed  
FC MOERS
FC Moers (GER)
POLOTZEK Viviana (2004 R)
HARTFELDER Nicole (2005 R)
PETERS Rabea (2003 R)
WETZLING Amelie (2004 R)
GER --- inscribed  
FC DUEREN 2
Dürener FC (GER)
- --- cancelled  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
- --- cancelled  

3 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

D THÖNNES Ronja GER VFL Merkur Kleve

Foil Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC MOERS
FC Moers (GER)
RUERS Merle (2002 L)
PACHMANN Celine (2003 R)
HARTFELDER Nicole (2005 R)
POLOTZEK Viviana (2004 R)
GER --- inscribed  
FC DUREN
Dürener FC (GER)
RICKEN Lisa (2002 R)
RIDDER Felicia (2000 L)
RIDDER Cordula (2003 R)
RIDDER Alrun (2005 R)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
SCHNEEGANS Anne Sophie (2000 R)
VOGEL Ainhoa (2001 L)
CLARKE Genevieve (2002 R)
GER --- inscribed  
FC MOERS 3
FC Moers (GER)
- --- cancelled  

3 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Foil Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC DUREN
Dürener FC (GER)
RICKEN Lisa (2002 R)
RIDDER Cordula (2003 R)
RIDDER Felicia (2000 L)
SCHOLL Patricia (1964 R)
GER --- inscribed  
DFC DUSSELDORF
DFC Düsseldorf (GER)
GER --- inscribed  
FC MOERS
FC Moers (GER)
RUERS Merle (2002 L)
KLOCKHAUS Emily (2003 R)
PACHMANN Celine (2003 R)
HARTFELDER Nicole (2005 R)
POLOTZEK Viviana (2004 R)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
SCHNEEGANS Anne Sophie (2000 R)
VOGEL Ainhoa (2001 L)
CLARKE Genevieve (2002 R)
STEPHAN Mona (1999 R)
GER --- inscribed  
FC DUEREN 2
Dürener FC (GER)
- --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Foil Men's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC MOERS
FC Moers (GER)
POLOTZEK Simon (2006 R)
HILBRANDT Alexander (2005 R)
JOBST Maximilian (2005 L)
HAGENE Emmanuel (2005 R)
GER --- inscribed  
BFC ROESRATH
BFC Rösrath (GER)
- --- cancelled  
FC MOERS 2
FC Moers (GER)
- --- cancelled  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
- --- cancelled  

1 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

D THÖNNES Ronja GER VFL Merkur Kleve

Foil Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC DUREN
Dürener FC (GER)
RIDDER Norwin (2002 R)
SCHEURMANN-KETTNER Paul (2004 R)
MÜLLER Jaan (2003 R)
BOES Emil (2005 L)
GER --- inscribed  
FC MOERS
FC Moers (GER)
FABINGER Nils Alexander (2002 L)
BRANSCHEID Gregor (2001 R)
STIEREN Niklas (2000 R)
GER --- inscribed  
DFC DUSSELDORF
DFC Düsseldorf (GER)
SAUERMANN Tim (2001 R)
SEEMANN Felix (2003 R)
THÖNNES Jorge (2004 R)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
HOLLAND Niklas (2002 R)
LIEBSCHER David (2002 R)
ENGELN Elias (2001 R)
DÖRFER Laurenz (2004 R)
GER --- inscribed  
FC DUEREN 2
Dürener FC (GER)
- --- cancelled  
FC MOERS 4
FC Moers (GER)
- --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Foil Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FC MOERS
FC Moers (GER)
STIEREN Niklas (2000 R)
FABINGER Nils Alexander (2002 L)
BRANSCHEID Gregor (2001 R)
GER --- inscribed  
DFC DUSSELDORF
DFC Düsseldorf (GER)
SAUERMANN Tim (2001 R)
SEEMANN Felix (2003 R)
THÖNNES Jorge (2004 R)
VÖMEL Julius (1988 R)
GER --- inscribed  
FC DUREN
Dürener FC (GER)
MUES GENANNT KOERS Lucas (1992 R)
LY Hong Phat (1989 R)
RIDDER Norwin (2002 R)
RIDDER Michael (2008 )
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
HOLLAND Niklas (2002 R)
LIEBSCHER David (2002 R)
ENGELN Elias (2001 R)
DÖRFER Laurenz (2004 R)
GER --- inscribed  
FC MOERS 2
FC Moers (GER)
- --- cancelled  
KOLNER FK
Kölner FK (GER)
- --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Sabre Women's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
WALDER Greta (2003 R)
KUSIAN Miriam (2004 R)
WEILAND Julia (2005 R)
LÜKING Johanna (2005 R)
GER --- inscribed  

1 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Sabre Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TuRa Büderich
TuRa Büderich (GER)
GER --- inscribed  
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
- --- cancelled  
BAYER DORMAGEN 2
TSV Bayer Dormagen (GER)
- --- cancelled  

1 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Sabre Men's U17 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
PELZ Jarnu (2005 R)
GÖTZ Maximilian (2003 R)
LOHMANN Nico (2005 R)
GER --- inscribed  
FSV MULHEIM
FSV Mülheim/Ruhr (GER)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
MÜLLER Max Laurin (2003 R)
PIECHA Robert (2003 L)
ECKSTEIN Marlin (2003 R)
GER --- inscribed  
BAYER DORMAGEN
TSV Bayer Dormagen (GER)
- --- cancelled  

3 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal

Sabre Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FSV MULHEIM
FSV Mülheim/Ruhr (GER)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM SOLINGEN
Fechtzentrum Solingen (GER)
SCHMITZ Peter (2001 R)
DISLER Julian (2001 R)
SEEFELD Eric Simon (2001 R)
GER --- inscribed  
OFC BONN
OFC Bonn (GER)
HÜLSHÖRSTER Jan Ole (1996 R)
KOBYAKOV Andrey (1962 R)
MÜLLER Max Laurin (2003 R)
ECKSTEIN Marlin (2003 R)
GER --- inscribed  
FSV MUELHEIM 2
FSV Mülheim/Ruhr (GER)
- --- cancelled  
TuRa Büderich
TuRa Büderich (GER)
- --- cancelled  

3 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

BERTRAM Susanne GER TV Hoffnungsthal