Back to list

Südwestdeutsche Meisterschaft
GER Zweibrücken
November 16, 2019 - November 17, 2019
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GAIRING Judith 1974 GER FC Landau im ASV
L 8 inscribed
BÖHLE Letizia 2003 GER Fechtzentrum Maxdorf
L 5 inscribed
KISSEL Emily 2004 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 10 inscribed
VERST Theresa 2001 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 9 inscribed
GEISSINGER Melisa 2004 GER HC Bad Dürkheim
R 17 inscribed
STEINLAGE Emily 2002 GER HC Bad Dürkheim
L 16 inscribed
ZUKOWSKI Berit 2002 GER HC Bad Dürkheim
R 13 inscribed
ALLES Renate 1969 GER TSG Friesenheim
R 6 inscribed
BREITWIESER Carolin 1999 GER TSG Friesenheim
R 1 inscribed
TIPPELT Sonja 1969 GER TSG Friesenheim
R 3 inscribed
FLAT Diana 2003 GER TSV Speyer
R --- inscribed
KUSTER Hannah 2000 GER TSV Speyer
R 4 inscribed
VOIGT Svenja 1996 GER VT Zweibrücken
R 2 inscribed

13 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
C BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
D SCHNELL Philipp GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Epee Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HC BAD DÜRKHEIM
HC Bad Dürkheim (GER)
STEINLAGE Emily (2002 L)
ZUKOWSKI Berit (2002 R)
GEISSINGER Melisa (2004 R)
GER --- inscribed  
TSG FRIESENHEIM
TSG Friesenheim (GER)
TIPPELT Sonja (1969 R)
ALLES Renate (1969 R)
BREITWIESER Carolin (1999 R)
GER --- inscribed  

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
C BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
D SCHNELL Philipp GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KALLENBRUNNEN Mark 1999 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 4 inscribed
KOCBEK Vincenc Niclas 2002 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 23 inscribed
KREUTZ Marcel 2003 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 15 inscribed
REISER Paul 2004 GER Fechtzentrum Maxdorf
R 22 inscribed
BLUM Timo 2003 GER HC Bad Dürkheim
R 32 inscribed
DICK Timon 1998 GER HC Bad Dürkheim
R 13 inscribed
JUNG Gabriel 2004 GER HC Bad Dürkheim
R 9 inscribed
LAUE Richard 2000 GER HC Bad Dürkheim
R 3 inscribed
GASCHOTT Florian 1996 GER TG Frankenthal
R 11 inscribed
LIEBHABER Thilo 1981 GER TG Frankenthal
R 1 inscribed
PLAGA Daniel 1985 GER TSG Friesenheim
R 5 inscribed
RITTHALER Gernoth 1972 GER TSG Friesenheim
R 2 inscribed
TIPPELT Cedric 2004 GER TSG Friesenheim
R 8 inscribed
DROCHNER Carsten 1974 GER TSG Kaiserslautern
R 28 inscribed
KRIEGER-KETTERING Johannes 1984 GER TSG Kaiserslautern
R 26 inscribed
LUCZAK Maximilian 1993 GER TSG Kaiserslautern
R 14 inscribed
PLECHINGER Christian 1975 GER TSV Speyer
R 6 inscribed
PLECHINGER Ralf 1975 GER TSV Speyer
R 19 inscribed
EUSKIRCHEN Gregor 1982 GER VT Zweibrücken
L --- inscribed
KEMPE Christian 1981 GER VT Zweibrücken
R 21 inscribed
ROSSBACH Stefan 1985 GER VT Zweibrücken
R 18 inscribed
TSCHERNIG Thomas 1963 GER VT Zweibrücken
R 16 inscribed
MOKIN Alexey 1986 RUS TSV Speyer
R 7 inscribed
STAMPS Justin 1981 USA TSG Kaiserslautern
R 20 inscribed
BREUER Fabian - GER FC Landau im ASV R 17 cancelled  

24 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
C BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
D SCHNELL Philipp GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Epee Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HC BAD DÜRKHEIM
HC Bad Dürkheim (GER)
DICK Timon (1998 R)
BLUM Timo (2003 R)
LAUE Richard (2000 R)
JUNG Gabriel (2004 R)
GER --- inscribed  
TG FRANKENTHAL
TG Frankenthal (GER)
GER --- inscribed  
TSG FRIESENHEIM
TSG Friesenheim (GER)
GER --- inscribed  
TSG KAISERSLAUTERN
TSG Kaiserslautern (GER)
LUCZAK Maximilian (1993 R)
KRIEGER-KETTERING Johannes (1984 R)
DROCHNER Carsten (1974 R)
GER --- inscribed  
TSV SPEYER
TSV Speyer (GER)
GER --- inscribed  
VT ZWEIBRUCKEN
VT Zweibrücken (GER)
GER --- inscribed  

6 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
C BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
D SCHNELL Philipp GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
REEB Sarah 1993 GER TSG Kaiserslautern
L 2 inscribed
BUCHHOLTZ Charlotte 2004 GER VT Zweibrücken
R 1 inscribed
ENGELMANN Nele 2004 GER VT Zweibrücken
R --- inscribed
RUBEL Renja 2004 GER VT Zweibrücken
R --- inscribed

4 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
RAUSCH Lilli GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Foil Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VT ZWEIBRUECKEN 2
VT Zweibrücken (GER)
GER --- inscribed  

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
RAUSCH Lilli GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VALENTIN Thibaut 1996 FRA TSG Kaiserslautern, METZ SE
R 6 inscribed
BAPPERT Alexander 1997 GER TG Frankenthal
R 4 inscribed
FERIZI Florian 2001 GER TG Frankenthal
L 3 inscribed
LIEBHABER Thilo 1981 GER TG Frankenthal
R 15 inscribed
DROCHNER Carsten 1974 GER TSG Kaiserslautern
R 16 inscribed
LUCZAK Maximilian 1993 GER TSG Kaiserslautern
R 14 inscribed
BORCHERT Moritz 2004 GER TSV Bockenheim
R 10 inscribed
MOSBACH Dennis 1990 GER TSV Speyer
L 1 inscribed
PLECHINGER Christian 1975 GER TSV Speyer
R 2 inscribed
PLECHINGER Ralf 1975 GER TSV Speyer
R 8 inscribed
EUSKIRCHEN Gregor 1982 GER VT Zweibrücken
L --- inscribed
JANZEN Leonard 2002 GER VT Zweibrücken
R 13 inscribed
KNERR Emil 2001 GER VT Zweibrücken
L 5 inscribed
STAMPS Justin 1981 USA TSG Kaiserslautern
R 19 inscribed

14 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
RAUSCH Lilli GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Foil Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TG FRANKENTHAL
TG Frankenthal (GER)
GER --- inscribed  
TSG KAISERSLAUTERN 2
TSG Kaiserslautern (GER)
VALENTIN Thibaut (1996 R)
LUCZAK Maximilian (1993 R)
SILANTYEV Nikita (1989 R)
GER --- inscribed  
TSV SPEYER
TSV Speyer (GER)
GER --- inscribed  
VT ZWEIBRUCKEN
VT Zweibrücken (GER)
GER --- inscribed  
VT ZWEIBRUECKEN 2
VT Zweibrücken (GER)
- --- cancelled  

4 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

D BAPPERT Maxim GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
CN HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
RAUSCH Lilli GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PLECHINGER Christian 1975 GER TSV Speyer
R 5 inscribed
SCHNEIDER Dieter 1968 GER TSV Speyer
R 4 inscribed
SILANTYEV Nikita 1989 USA TSG Kaiserslautern
R 1 inscribed

3 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

BECK Nina GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.
HERZHOFF Julius GER Südwestdeutscher Fechtverband e.V.