Back to list

16. Kasseler Herkules-Degenturnier
GER Kassel
October 27, 2019 - October 27, 2019
Required: National license

Epee Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SUN Pujia 2010 CHN Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
NOUR-ELDIN Nelly 2009 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

ASCHMANN Johann GER Eintracht Frankfurt
BECKER Lilly GER FC Kassel
D BOCK Lola Marie GER FC Offenbach
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
HOFFMANN Anton GER FC Offenbach
D IXKES Tibór Leander GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
MAUTE Nicolas GER BW Schneidhain
D NÄHRING Dirk GER TV Dillenburg
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D OHL Daniel GER SSG Bensheim
PAULSFELD Alexia GER FC Kassel
SEIBEL Carolin GER TV Dillenburg
SÜVERN Elisa GER FC Kassel

Epee Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RÜHL Emma 2007 GER FC Kassel
R --- inscribed
WERNER Selina 2007 GER Darmstädter FC
--- inscribed
ASCHMANN Katharin 2008 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
CEVIKOL Eda 2007 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
SHA Chuyi 2007 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
DREYER Jana 2007 GER FC Kassel
R --- inscribed
GLASER Pauline 2008 GER FC Kassel
R --- inscribed
DAPP Ida Marie 2007 GER FC Offenbach
R --- inscribed
FRICKE Fiona 2007 GER FC Offenbach
R --- inscribed
KUNISCH Matilda 2007 GER FC Offenbach
R --- inscribed
HEINRICH Svenja 2008 GER FC Tauberbischofsheim
L --- inscribed
BODE Josephine 2007 GER MTV Saalfeld
R --- inscribed
BECKER Jorinde 2007 GER TSV Korbach
R --- inscribed
WÜSTEMANN Yasina 2007 GER TSV Korbach
R --- inscribed
NÄHRING Franziska 2007 GER TV Dillenburg
L --- inscribed
EBERL Maja 2007 GER TV Wetzlar
R --- inscribed
KOCH Hanna 2007 GER TV Wetzlar
R --- inscribed
REINHARDT Josephine 2007 GER TV Wetzlar
R --- inscribed
AYTEKIN Cagla 2007 TUR Eintracht Frankfurt
L --- inscribed

19 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

ASCHMANN Johann GER Eintracht Frankfurt
BECKER Lilly GER FC Kassel
D BOCK Lola Marie GER FC Offenbach
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
HOFFMANN Anton GER FC Offenbach
D IXKES Tibór Leander GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
MAUTE Nicolas GER BW Schneidhain
D NÄHRING Dirk GER TV Dillenburg
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D OHL Daniel GER SSG Bensheim
PAULSFELD Alexia GER FC Kassel
SEIBEL Carolin GER TV Dillenburg
SÜVERN Elisa GER FC Kassel

Epee Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RÜHL Emma 2007 GER FC Kassel
R --- inscribed
STUMPF Marie Charlotte 2005 GER
R --- inscribed
BÖHM Ella 2005 GER Darmstädter FC
--- inscribed
HUTHMANN Emily 2005 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
RIESKE Zita 2006 GER Darmstädter FC
--- inscribed
BOXHEIMER Sonja 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
CEVIKOL Eda 2007 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
LICHTL Darlene 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
SPENHOFF Leonie 2005 GER Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
BLUMENSTEIN Allegra 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
GRASSEWITZ Franziska 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
LAUERWALD Mathilda 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
DÖRR Mailin 2005 GER FC Offenbach
R --- inscribed
KUNISCH Matilda 2007 GER FC Offenbach
R --- inscribed
MENKE Hannah 2006 GER FC Offenbach
R --- inscribed
STEINER Greta 2005 GER FC Offenbach
R --- inscribed
HEINRICH Svenja 2008 GER FC Tauberbischofsheim
L --- inscribed
SCHOLZ Kira 2005 GER SSG Bensheim
R --- inscribed
HENRICH Lillian Charlize 2006 GER TV Dillenburg
L --- inscribed
AYTEKIN Cagla 2007 TUR Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
KRAMER Luisa - GER Darmstädter FC --- cancelled  
VOLHARD Ruby - GER Eintracht Frankfurt R --- cancelled  
KÜHN Nele - GER Wiesbadener FC R --- cancelled  

20 Inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

ASCHMANN Johann GER Eintracht Frankfurt
BECKER Lilly GER FC Kassel
D BOCK Lola Marie GER FC Offenbach
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
HOFFMANN Anton GER FC Offenbach
D IXKES Tibór Leander GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
MAUTE Nicolas GER BW Schneidhain
D NÄHRING Dirk GER TV Dillenburg
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D OHL Daniel GER SSG Bensheim
PAULSFELD Alexia GER FC Kassel
SEIBEL Carolin GER TV Dillenburg
SÜVERN Elisa GER FC Kassel

Epee Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GUICKING Joris 2009 GER FC Kassel
R --- inscribed
HEUSER Tobias 2009 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
MACKENSEN Jasper 2009 GER FC Kassel
R --- inscribed
TATAROV Arseny 2010 GER FC Kassel
R --- inscribed
SCHÄFER Paul 2009 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
HEJNY Emil 2010 GER Darmstädter FC
--- inscribed
RUMMLER Jean 2009 GER Darmstädter FC
--- inscribed
SCHICK Kjell 2009 GER Darmstädter FC
--- inscribed
SIKORA Noah 2010 GER Darmstädter FC
--- inscribed
LAPA Alexander 2009 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
STEIDLE Maximilian 2009 GER SportVg Feuerbach
R --- inscribed
FEY Tom 2010 GER SSG Bensheim
R --- inscribed
GIERSBACH Leonard 2009 GER TV Dillenburg
R --- inscribed

13 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

ASCHMANN Johann GER Eintracht Frankfurt
BECKER Lilly GER FC Kassel
D BOCK Lola Marie GER FC Offenbach
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
HOFFMANN Anton GER FC Offenbach
D IXKES Tibór Leander GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
MAUTE Nicolas GER BW Schneidhain
D NÄHRING Dirk GER TV Dillenburg
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D OHL Daniel GER SSG Bensheim
PAULSFELD Alexia GER FC Kassel
SEIBEL Carolin GER TV Dillenburg
SÜVERN Elisa GER FC Kassel

Epee Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
COLLING Herve 2007 BEL SC Parcival Leuven, Fechterring Hochwald
R --- inscribed
SVETEC Gabriel 2008 CRO FC Offenbach
R --- inscribed
OSTALSKIY Ivan 2007 CZE
--- inscribed
ARNOLD Aron 2008 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
GERNDT Jan 2007 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
MÜLLER Benno 2007 GER BFC Rösrath
R --- inscribed
BONRATH Arthur 2007 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
BUCHERT Leon 2007 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
BUCHERT Lukas 2007 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
HOLLSTEGGE Henrik Janis 2008 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
MÄDER Noah 2007 GER Darmstädter FC
--- inscribed
PFLUG Finn 2007 GER Darmstädter FC
--- inscribed
ZIEGLER Leo 2007 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
DENG Levi 2008 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
HERTWECK Andri 2007 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
MARTIN Jasper 2007 GER Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
MIKES Julian 2007 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
MOCK Tom 2008 GER FC Kassel
R --- inscribed
TATAROV Viktor 2007 GER FC Kassel
R --- inscribed
HOFFMANN Max 2008 GER FC Offenbach
R --- inscribed
GIANNOLO Valerio 2008 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
OTTO Bo 2007 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
HOCHGREFE Tom 2007 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
BERGNER Niklas 2007 GER MTV Saalfeld
R --- inscribed
JANSSEN Lennart 2007 GER TG Frankfurt-Höchst
R --- inscribed
DENK Mathis 2007 GER TSV Korbach
R --- inscribed
BREIDENICH Lutz 2008 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
HEINECKE Max-Julius 2007 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
CLUSEN Henri 2007 GER TV Paderborn
R --- inscribed

29 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

ASCHMANN Johann GER Eintracht Frankfurt
BECKER Lilly GER FC Kassel
D BOCK Lola Marie GER FC Offenbach
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
HOFFMANN Anton GER FC Offenbach
D IXKES Tibór Leander GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
MAUTE Nicolas GER BW Schneidhain
D NÄHRING Dirk GER TV Dillenburg
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D OHL Daniel GER SSG Bensheim
PAULSFELD Alexia GER FC Kassel
SEIBEL Carolin GER TV Dillenburg
SÜVERN Elisa GER FC Kassel

Epee Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RYAPOV Kaloyan 2005 BUL Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
MÜLLER-GEBEL Arik 2006 GER BW Schneidhain
L --- inscribed
SPANIER Vincent 2006 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
KURR Moritz 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
NOUR-ELDIN Ahmed 2006 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
GLASER Moritz 2006 GER FC Kassel
L --- inscribed
PETERS Remi Leon 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
PHILIPPI Matteo 2006 GER FC Kassel
R --- inscribed
TAUSCHER Aidan 2008 GER FC Kassel
R --- inscribed
GIANNOLO Valerio 2008 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
IXKES Tamino Gabriel Che Maria 2006 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
EHRENBERG Theo 2006 GER SSG Bensheim
L --- inscribed
WIESEMANN Thorben 2005 GER SSG Bensheim
R --- inscribed
WINKLER Fabian 2006 GER SSG Bensheim
R --- inscribed
SCHMIDT Jann-Rouven 2005 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
FARKAS Bulcsú 2005 HUN
R --- inscribed
DONATI Federico 2005 ITA Darmstädter FC
R --- inscribed
IRLEBORN Noah Leander - GER TV Gladbeck R --- cancelled  

17 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

ASCHMANN Johann GER Eintracht Frankfurt
BECKER Lilly GER FC Kassel
D BOCK Lola Marie GER FC Offenbach
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
HOFFMANN Anton GER FC Offenbach
D IXKES Tibór Leander GER Frankfurter TV
LANGNER Georg GER Eintracht Frankfurt
MAUTE Nicolas GER BW Schneidhain
D NÄHRING Dirk GER TV Dillenburg
NOUR-ELDIN Nareman GER Eintracht Frankfurt
D OHL Daniel GER SSG Bensheim
PAULSFELD Alexia GER FC Kassel
SEIBEL Carolin GER TV Dillenburg
SÜVERN Elisa GER FC Kassel