Back to list

Lahn Cup
GER Marburg
February 1, 2020 - February 2, 2020
Required: National license

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FRITSCHE Rica 2009 GER KSV Weißwasser
L --- inscribed
WEIGAND Sara Marie 2009 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
ZANNER Aurelie 2009 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
ABILGAARD Lynn 2009 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
ABENDROTH Teresa 2009 GER FC Moers
R --- inscribed
LATYPOVA Evelina 2009 GER FC Moers
--- inscribed
SCHOMAKER Viktoria 2009 GER FC Moers
R --- inscribed
STERNBERG Lya 2010 GER FC Offenbach
R --- inscribed
WANZKE Sara 2010 GER FC Offenbach
R --- inscribed
GROSCHE Martha 2009 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
REINSCH Rahel 2009 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
GERICKE Elisabeth 2010 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
PORSCHKE Eva 2010 GER FSC Cottbus
L --- inscribed
SCHÄFER Sienna Emilia 2009 GER FZ Erfurt EnGarde
R --- inscribed
MEIßNER Laurina 2009 GER SC Berlin
R --- inscribed
SCHÖTTLER Ella 2010 GER SC Berlin
R --- inscribed
JÜNGLING Josephine 2009 GER TFC Hanau
R --- inscribed
KRAFT Vivian 2009 GER TSG Weinheim
R --- inscribed
WALL Alexandra 2009 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed

19 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

BALZEREIT David GER VFL Marburg FA
BRAND Nina GER VFL Marburg FA
L BRÜGGEMANN Ekkehard GER TFC Hanau
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER ekays Fechtsport
FÖRSTER Tristan GER TG Dörnigheim
CN GASSAN Tim GER FSC Cottbus
CN HERZHOFF Julius GER ekays Fechtsport
HORNE Lukas GER ekays Fechtsport
CN HOSE Christian GER ekays Fechtsport
D INERLE Lukas GER VFL Marburg FA
CN KINZEL Jessica GER ekays Fechtsport
CN RICKEN Lisa GER Dürener FC
ROSENSTENGEL Emma GER KSV Weißwasser
SCHMIDT Friedrich GER ekays Fechtsport
SCHMIDT Richard GER ekays Fechtsport
CN TÜRKIS Daniel GER ekays Fechtsport
ZSCHÄTZSCH Daniel GER MTV Giessen

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CUI Xiyan 2008 CHN FS TV Langen
L --- inscribed
WEYERMANN Freya 2007 GER Dürener FC
R --- inscribed
GUTZKE Lena 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
HARTMANN Ariane 2007 GER FC Moers
L --- inscribed
KOSIN Lena 2008 GER FC Moers
L --- inscribed
SCHOMAKER Franziska 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
ÖZTÜRK Selma 2007 GER FC Offenbach
R --- inscribed
SCHEUERMANN Mia 2007 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
RANFT Abby 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BRANDT Paula 2008 GER MTV Giessen
R --- inscribed
OHREM Muriel 2008 GER MTV Giessen
R --- inscribed
FISCHER Marie 2007 GER OSC Berlin
R --- inscribed
HAUPT Emely 2008 GER PSV Weimar
R --- inscribed
KÖSLING Anik 2008 GER SV Angern
L --- inscribed
BAAS Svenja 2007 GER TFC Hanau
R --- inscribed
LOBE MANGA Laetitia 2007 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
JENSEN Julia 2008 GER TSG Weinheim
R --- inscribed
FRIGEWSKI Joy 2007 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
BARKHOLZ Amelie 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HERWIG Finja Malu 2007 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HERWIG Merle 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
KRÖPELIN Fenja 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HUBER Julia - GER FC Offenbach R --- cancelled  

22 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

BALZEREIT David GER VFL Marburg FA
BRAND Nina GER VFL Marburg FA
L BRÜGGEMANN Ekkehard GER TFC Hanau
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER ekays Fechtsport
FÖRSTER Tristan GER TG Dörnigheim
CN GASSAN Tim GER FSC Cottbus
CN HERZHOFF Julius GER ekays Fechtsport
HORNE Lukas GER ekays Fechtsport
CN HOSE Christian GER ekays Fechtsport
D INERLE Lukas GER VFL Marburg FA
CN KINZEL Jessica GER ekays Fechtsport
CN RICKEN Lisa GER Dürener FC
ROSENSTENGEL Emma GER KSV Weißwasser
SCHMIDT Friedrich GER ekays Fechtsport
SCHMIDT Richard GER ekays Fechtsport
CN TÜRKIS Daniel GER ekays Fechtsport
ZSCHÄTZSCH Daniel GER MTV Giessen

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARNOLD Stella 2006 GER Chemnitzer PSV
L --- inscribed
DEMEL Freya 2006 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
DEMEL Sara 2005 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
IHRIG Mia 2006 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
KUPFER Hannah 2005 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
MICOL Louise 2005 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
RIDDER Alrun 2005 GER Dürener FC
R --- inscribed
RIDDER Reimut 2006 GER Dürener FC
R --- inscribed
ENGLER Eva 2006 GER FC Moers
R --- inscribed
GUTZKE Lena 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
HARTMANN Ariane 2007 GER FC Moers
L --- inscribed
KOSIN Lena 2008 GER FC Moers
L --- inscribed
MEIßNER Sophia 2006 GER FC Moers
R --- inscribed
VÖLKER Linn Marie 2007 GER FC Moers
L --- inscribed
RANFT Abby 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHLAUTMANN Josefine 2005 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SALIM Leila Yasmin 2006 GER FS TV Langen
R --- inscribed
ROSENSTENGEL Merle 2006 GER KSV Weißwasser
L --- inscribed
BERGER Julia 2005 GER SC Berlin
R --- inscribed
BERTTRAM POMBO Laura 2006 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
BERTTRAM POMBO Sophie 2008 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
STRONGOLI Erika 2006 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
KÖSLING Anik 2008 GER SV Angern
L --- inscribed
BAAS Svenja 2007 GER TFC Hanau
R --- inscribed
BLUM Luna 2005 GER TFC Hanau
L --- inscribed
METZ Thea 2006 GER TFC Hanau
R --- inscribed
SCHNARR Pia 2005 GER TFC Hanau
R --- inscribed
SCHNARR Sophia 2006 GER TFC Hanau
L --- inscribed
BAUER Fenja 2005 GER TG Hanau
R --- inscribed
JENSEN Julia 2008 GER TSG Weinheim
R --- inscribed
BARKHOLZ Amelie 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HERWIG Finja Malu 2007 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HERWIG Merle 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
KRÖPELIN Fenja 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
FROMMER Smilla - GER Darmstädter FC R --- cancelled  
PFOUGA Lara - GER Darmstädter FC --- cancelled  
KOSIN Svenja - GER FC Moers R --- cancelled  
TOLDI Tímea - GER FC Rüsselsheim R --- cancelled  
DZIEIA Emma - GER TG Hanau R --- cancelled  

34 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Referees

BALZEREIT David GER VFL Marburg FA
BRAND Nina GER VFL Marburg FA
L BRÜGGEMANN Ekkehard GER TFC Hanau
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER ekays Fechtsport
CN GASSAN Tim GER FSC Cottbus
HANEWALD Simeon GER MTV Giessen
CN HERZHOFF Julius GER ekays Fechtsport
HORNE Lukas GER ekays Fechtsport
CN HOSE Christian GER ekays Fechtsport
D INERLE Lukas GER VFL Marburg FA
CN KINZEL Jessica GER ekays Fechtsport
CN RICKEN Lisa GER Dürener FC
ROSENSTENGEL Emma GER KSV Weißwasser
D SCHMIDT Marie GER ekays Fechtsport
TRAAR Norman GER ekays Fechtsport
CN TÜRKIS Daniel GER ekays Fechtsport

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HECKROTH Felix 2009 GER MTV Giessen
R --- inscribed
KORELL Morten 2010 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
DÖRPINGHAUS Philipp 2009 GER FC Moers
R --- inscribed
KLEFFMANN Linus 2010 GER FC Moers
L --- inscribed
SCHORN Maximilian 2009 GER FC Moers
R --- inscribed
BRÜCKMANN Bjarne 2010 GER FC Offenbach
R --- inscribed
FERREIRA GONCLAVES Cristiano 2010 GER FC Offenbach
R --- inscribed
KÖTHE Joscha 2009 GER FC Rüsselsheim
L --- inscribed
FELGNER Aatos 2010 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LODDE Leonard 2009 GER MTV Giessen
R --- inscribed
RANGER Tristan 2010 GER MTV Giessen
L --- inscribed
SCHULZ-LORENZ Ingmar 2010 GER OSC Berlin
R --- inscribed
ATHENSTEDT Malcolm 2009 GER PSV Weimar
L --- inscribed
CUI Liam 2010 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
NÜRNBERG Lorenz 2009 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
OBERBECK Falk-Leander 2010 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
GREBING Jonathan Alexander 2010 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
GREBING Julian Richard 2009 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
LOCAYEF Luiz 2009 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
MANIA Christoph 2009 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
KARAÖREN Ege Tuna 2009 TUR FC Rüsselsheim
R --- inscribed
ALAOUI Wassim - GER Darmstädter FC R --- cancelled  
NEUMANN Raphael - GER FC Offenbach R --- cancelled  
BRÜCK Nathanael - GER SKG Oberhöchstadt R --- cancelled  
BRÜCK Nicolas - GER SKG Oberhöchstadt R --- cancelled  
WEISE Vincent - GER TG Hanau R --- cancelled  

21 Entries, 0 pending, 5 cancelled

Referees

BALZEREIT David GER VFL Marburg FA
BRAND Nina GER VFL Marburg FA
L BRÜGGEMANN Ekkehard GER TFC Hanau
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER ekays Fechtsport
CN GASSAN Tim GER FSC Cottbus
HANEWALD Simeon GER MTV Giessen
CN HERZHOFF Julius GER ekays Fechtsport
HORNE Lukas GER ekays Fechtsport
CN HOSE Christian GER ekays Fechtsport
D INERLE Lukas GER VFL Marburg FA
CN KINZEL Jessica GER ekays Fechtsport
CN RICKEN Lisa GER Dürener FC
ROSENSTENGEL Emma GER KSV Weißwasser
D SCHMIDT Marie GER ekays Fechtsport
TRAAR Norman GER ekays Fechtsport
CN TÜRKIS Daniel GER ekays Fechtsport

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SCHMIDT Konrad 2007 GER USC Magdeburg
R --- inscribed
AHRENS Konstantin 2008 GER Darmstädter FC
--- inscribed
BELOUANAS Mehdi 2007 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
DIEBALL Hennes 2008 GER Darmstädter FC
--- inscribed
KONRADI Jonas 2008 GER Darmstädter FC
--- inscribed
LEE Matteo 2008 GER Darmstädter FC
--- inscribed
BARBY Henrik 2007 GER FC Moers
L --- inscribed
JOBST Alexander 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
KLEFFMANN Justus 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
KLITZING Jan Lasse 2008 GER FC Moers
L --- inscribed
MEHNER Laureano 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
WOHLGEMUTH Jan 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
KILINC Harun 2008 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
MAJCHROWICZ Szymon 2008 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
RIECKE Leonard 2008 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
BERGERT Michael 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BRETSCHNEIDER Emil 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
GUßMANN Moritz Paul 2007 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
HAUKE Dominique 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Adrian 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Duncan 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
NEMAT Malte 2008 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
WALTHER Witas 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LUND Claus 2007 GER FSC Cottbus
L --- inscribed
MAYER Milan 2007 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
WALTER Raphael 2008 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
WALTER Sebastian 2007 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
SCHNABEL Lennart 2007 GER FSC Jena
L --- inscribed
BRANDT Noah 2008 GER MTV Giessen
L --- inscribed
OTTO Justus 2007 GER OFC Bonn
R --- inscribed
KRIEGS Sonny 2008 GER OSC Berlin
R --- inscribed
RITTER Valentin 2008 GER PFC Potsdam
L --- inscribed
BÖTTCHER Arne-Friedrich 2007 GER PSV Weimar
R --- inscribed
KOLB Conrad 2008 GER SC Berlin
L --- inscribed
DISTEL Finn 2007 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
JANSEN Arvid 2008 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
OSTER Jan-Niklas 2007 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
BECKMANN Otto 2007 GER SV Angern
R --- inscribed
FAITZ Theodor 2007 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
SCHACK Benedict 2008 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
WOSCH Clemens 2007 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
FRITZ Johann 2008 GER TSB Schwäbisch Gmünd
R --- inscribed
MITTELSTAEDT Joel Manolis 2008 GER TSG Weinheim
L --- inscribed
KIEL Antonio 2007 GER TSV Leinfelden
R --- inscribed
BURGER Matthis 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HERWIG Quentin 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
KRÖPELIN Joscha 2007 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
RUST Philipp 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
KAHL Hannes 2008 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
TAAPKEN Simon 2007 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
GRAULIG Jonas - GER FSC Jena R --- cancelled  
HOLDER Julius - GER SKG Oberhöchstadt R --- cancelled  
PARENTE Jonah - GER TG Hanau L --- cancelled  

50 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees

BALZEREIT David GER VFL Marburg FA
BRAND Nina GER VFL Marburg FA
L BRÜGGEMANN Ekkehard GER TFC Hanau
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER ekays Fechtsport
FÖRSTER Tristan GER TG Dörnigheim
CN GASSAN Tim GER FSC Cottbus
CN HERZHOFF Julius GER ekays Fechtsport
HORNE Lukas GER ekays Fechtsport
CN HOSE Christian GER ekays Fechtsport
D INERLE Lukas GER VFL Marburg FA
CN KINZEL Jessica GER ekays Fechtsport
CN RICKEN Lisa GER Dürener FC
ROSENSTENGEL Emma GER KSV Weißwasser
SCHMIDT Friedrich GER ekays Fechtsport
SCHMIDT Richard GER ekays Fechtsport
CN TÜRKIS Daniel GER ekays Fechtsport
ZSCHÄTZSCH Daniel GER MTV Giessen

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ZANNER Raoul 2006 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
KRAUTER Theodor 2005 GER Blau-Weiß Kleinmachnow
R --- inscribed
RAU Theo 2005 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
BOES Emil 2005 GER Dürener FC
L --- inscribed
BARBY Henrik 2007 GER FC Moers
L --- inscribed
HAGENE Emmanuel 2005 GER FC Moers
R --- inscribed
JOBST Alexander 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
JOBST Maximilian 2005 GER FC Moers
L --- inscribed
KLEFFMANN Justus 2008 GER FC Moers
R --- inscribed
KLITZING Jan Lasse 2008 GER FC Moers
L --- inscribed
MEHNER Laureano 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
WOHLGEMUTH Jan 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
KILINC Harun 2008 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
RIECKE Leonard 2008 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
BERGERT Michael 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
BRETSCHNEIDER Emil 2008 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HAUKE Dominique 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Adrian 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
HOPPE Duncan 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
JÜRGENSEN Johannes 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MAYWALD Paul 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SCHREIBER Felix 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
TIPPMER Paul 2006 GER Dresdener FC
R --- inscribed
WALTHER Witas 2007 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
ZISTL Killian 2005 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
LUND Claus 2007 GER FSC Cottbus
L --- inscribed
MAYER Milan 2007 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
WALTER Raphael 2008 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
WALTER Sebastian 2007 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
OTTO Justus 2007 GER OFC Bonn
R --- inscribed
HOLDER Julius 2008 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
HOLDER Marc 2005 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
BECKMANN Otto 2007 GER SV Angern
R --- inscribed
KESSLER Erik 2005 GER TFC Hanau
R --- inscribed
LORENZ Thies 2005 GER TFC Hanau
R --- inscribed
OCKENFELS Robert 2006 GER TFC Hanau
L --- inscribed
FAITZ Philip 2005 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
VON QUAST Maximilian 2006 GER TG Dörnigheim
R --- inscribed
EICHLER Phil 2006 GER TV Neu Isenburg
R --- inscribed
REKOW Jan Moritz 2006 GER TV Neu Isenburg
R --- inscribed
BURGER Matthis 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HAHN Ansgar Thoralf Rune 2005 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
HERWIG Quentin 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
KRÖPELIN Joscha 2007 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
LUDWIG Daniel 2006 GER VFL Marburg FA
L --- inscribed
NICZYPORUK Samuel 2006 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
RUST Philipp 2008 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
SEIDEL Fabian Emanuel 2005 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
STETZKA Vincent 2005 GER VFL Marburg FA
R --- inscribed
BEIERER Henri 2005 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
TAAPKEN Simon 2007 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
ERBELDINGER Anton - GER PFC Potsdam R --- cancelled  

51 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

BALZEREIT David GER VFL Marburg FA
BRAND Nina GER VFL Marburg FA
L BRÜGGEMANN Ekkehard GER TFC Hanau
CN EIFRIG Maximilian Johannes GER ekays Fechtsport
CN GASSAN Tim GER FSC Cottbus
HANEWALD Simeon GER MTV Giessen
CN HERZHOFF Julius GER ekays Fechtsport
HORNE Lukas GER ekays Fechtsport
CN HOSE Christian GER ekays Fechtsport
D INERLE Lukas GER VFL Marburg FA
CN KINZEL Jessica GER ekays Fechtsport
CN RICKEN Lisa GER Dürener FC
ROSENSTENGEL Emma GER KSV Weißwasser
D SCHMIDT Marie GER ekays Fechtsport
TRAAR Norman GER ekays Fechtsport
CN TÜRKIS Daniel GER ekays Fechtsport