Back to list

Bonn Visio Cup
GER Bonn
December 14, 2019 - December 15, 2019
Required: National license

Epee Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SANDER Tabea 2009 GER EFG Essen
R --- inscribed
WEBER Antonia 2009 GER EFG Essen
R --- inscribed
NOUR-ELDIN Nelly 2009 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
KRAHMER Emely 2009 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
ARI Elizan 2010 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
GANGEL Martha 2009 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
KOLDITZ Lilian-Fabienne 2009 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
KOLDITZ Olivia-Sarah 2009 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
KOLLOCH Marit 2010 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
LUCKENBACH Emilie 2009 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
COLAK Nisa 2010 GER TSV Hagen
R --- inscribed

11 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

D COLE Jascha GER TV Dillenburg
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
C GROPPER Johanna GER EFG Essen
SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BENABBOU Shirin 2003 GER Düsseldorfer FV
R --- inscribed
BORGHS Louise 2005 GER EFG Essen
R --- inscribed
BOXHEIMER Sonja 2005 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
EL AYARI Julia 2003 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
KRÜGER Eléa 2003 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
MÄRZHÄUSER Gioia 2003 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
NOUR-ELDIN Nareman 2004 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
ULLRICH Clara 2004 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
ULLRICH Nina 2004 GER Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
LÖHLER Lilli 2005 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
VON WOLFF Anna Julia 2004 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
VON WOLFF Grete 2003 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
SÜVERN Elisa 2003 GER FC Kassel
R --- inscribed
BOCK Lola Marie 2003 GER FC Offenbach
R --- inscribed
METZNER Romy 2004 GER FC Offenbach
R --- inscribed
NEU Antonia 2003 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
BIENEFELD Maya 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
BLÖMER Ladina 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
LANGER Franziska 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
LIETO Alyssa 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
REIHS Alina Victoria 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SCHAEFER Lisa Marie 2003 GER Fechtzentrum Solingen
L --- inscribed
SCHICKER Jana 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
MAIER Mara 2005 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
BINGENER Margo 2003 GER Lüdenscheider TV
R --- inscribed
STEFFENS Emma 2003 GER Mannheimer FC
R --- inscribed
DIECKMANN Freya 2004 GER OFC Bonn
R --- inscribed
ERNST Sophie Alizee 2003 GER OFC Bonn
R --- inscribed
KUPFERSCHMID Nora 2003 GER OFC Bonn
L --- inscribed
MEIER Jana 2003 GER Quernheimer FC
R --- inscribed
HOLLÄNDER Charlotte 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
PACHUR Julia 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
AMIAN Laura 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
BERNSTEIN Viktoria 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
GRUPE Mia 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
HUSMANN Lena 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
PFEIFFER Nina 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
SCHULZ Marie 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
SEIBEL Carolin 2004 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
COUROUBLE Joelle - GER Lüdenscheider TV R --- cancelled  
FISCHER Julia - GER OFC Bonn R --- cancelled  
KOTTUSCH Constanze - GER TSV Bayer 04 Leverkusen L --- cancelled  

39 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

D COLE Jascha GER TV Dillenburg
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
C GROPPER Johanna GER EFG Essen
SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach

Epee Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BÖHM Charlotte 2000 GER Aachener FC
R --- inscribed
MAYER Elin 2000 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
BENABBOU Shirin 2003 GER Düsseldorfer FV
R --- inscribed
ULLRICH Nina 2004 GER Eintracht Frankfurt
L --- inscribed
VON WOLFF Anna Julia 2004 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
VON WOLFF Grete 2003 GER Elmshorner MTV
R --- inscribed
PAULSFELD Alexia 2002 GER FC Kassel
R --- inscribed
BOCK Lola Marie 2003 GER FC Offenbach
R --- inscribed
DERGAY Anna-Maria 2002 GER FC Offenbach
R --- inscribed
METZNER Romy 2004 GER FC Offenbach
R --- inscribed
WINKELMANN Denise 2002 GER FC Offenbach
R --- inscribed
BIENEFELD Maya 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
KINDEL Rabea 2002 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
LANGER Franziska 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
LANGER Mia Sophie 2000 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
LIETO Alyssa 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
REIHS Alina Victoria 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SCHAEFER Lisa Marie 2003 GER Fechtzentrum Solingen
L --- inscribed
SCHICKER Jana 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SCHICKER Maike 2002 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
WIRTH ZUR OSTEN Klara 2002 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
SCHULENBURG Patricia Vera 2004 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
KETTLING Lotte 2000 GER Herner TC
R --- inscribed
BINGENER Margo 2003 GER Lüdenscheider TV
R --- inscribed
COUROUBLE Joelle 2004 GER Lüdenscheider TV
R --- inscribed
NAGLER Julia 2002 GER Lüdenscheider TV
R --- inscribed
LOHSE Freda 2000 GER MTV Minden
R --- inscribed
BRAUCKMANN Anna 2002 GER Neusser SV
R --- inscribed
GÖDDE Ella 2001 GER OFC Bonn
R --- inscribed
KUPFERSCHMID Nora 2003 GER OFC Bonn
L --- inscribed
MEIER Jana 2003 GER Quernheimer FC
R --- inscribed
JÜTTEN Svenja 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
KOTTUSCH Constanze 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
MÜLLER Fiona 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
PFEIFFER Nina 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
PRINZ Nele 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
EL AYARI Julia - GER Eintracht Frankfurt R --- cancelled  
NEU Antonia - GER Fecht Club Krefeld R --- cancelled  
DIECKMANN Freya - GER OFC Bonn R --- cancelled  
ERNST Sophie Alizee - GER OFC Bonn R --- cancelled  
FISCHER Julia - GER OFC Bonn R --- cancelled  
WEDEL Floria - GER OFC Bonn R --- cancelled  
BERNSTEIN Viktoria - GER TSV Bayer 04 Leverkusen R --- cancelled  
DICK Carina - GER Wuppertaler FC R --- cancelled  

37 Entries, 0 pending, 8 cancelled

Referees/umpires

D COLE Jascha GER TV Dillenburg
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
D SEMENYUK Tymofiy GER BFC Rösrath
ULLRICH Clara GER Eintracht Frankfurt

Epee Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
STREIT Mauritz 2009 GER BFC Rösrath
R --- inscribed
SCHÄFER Paul 2009 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
SCHLENKHOFF Levi 2009 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
HEJNY Emil 2010 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
RUMMLER Jean 2009 GER Darmstädter FC
--- inscribed
SCHICK Kjell 2009 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
SIKORA Noah 2010 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
TATAROV Arseny 2010 GER FC Kassel
R --- inscribed
BRYCHCY Anton 2009 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
MEIER Benno 2010 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
MICZKO Marcus 2009 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
PRINZ Jaron Linus 2010 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
TELL Luis 2009 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
ZIMMERMANN Maxim 2010 GER FSG Warendorf
R --- inscribed
WEBER Henning 2009 GER Lohausener SV
R --- inscribed
ESEN Keyan Can 2009 GER TSV Hagen
R --- inscribed
HOFSOMMER Tristan 2009 GER TSV Hagen
R --- inscribed
HOBERG Emil 2010 GER TV Hoffnungsthal
R --- inscribed
KNEILE Michel 2009 GER TV Hoffnungsthal
R --- inscribed
HARRENGA Karl 2009 GER Wuppertaler FC
R --- inscribed
MITTAG Max - GER TSV Hagen R --- cancelled  
WITT Silas - GER TSV Hagen L --- cancelled  
GIERSBACH Leonard - GER TV Dillenburg R --- cancelled  

20 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

D COLE Jascha GER TV Dillenburg
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
D SEMENYUK Tymofiy GER BFC Rösrath
ULLRICH Clara GER Eintracht Frankfurt

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RYAPOV Kaloyan 2005 BUL Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
KOCH Hermann 2004 GER BFC Rösrath
R --- inscribed
MANTOVA Matteo 2004 GER BFC Rösrath
R --- inscribed
PINKERT Jan 2004 GER BFC Rösrath
R --- inscribed
SCHNEIDER Julian 2004 GER BFC Rösrath
R --- inscribed
MÜLLER-GEBEL Yorck 2003 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
WOSCHNAGG Karl 2003 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
DITTMAR Max 2004 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
BETZ Tim Lukas 2004 GER EFG Essen
R --- inscribed
ASCHMANN Johann 2003 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
ATTA Leopold 2004 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
LANGNER Georg 2004 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
REINING Riccardo 2003 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
RIEGER Joshua 2004 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
BERGER Steven 2004 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
BESKOROVAINYI Anton 2005 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
STOLTE Quinn 2004 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
DERGAY David 2004 GER FC Offenbach
R --- inscribed
KUHN Lukas 2004 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
QUABECK Julian 2005 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
ARNHOLD Timon 2004 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
BÖHMER Philipp 2004 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
BRYCHCY Jakob 2004 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
EICHER Tristan 2004 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
KRAHMER Eryk 2006 GER Fecht Club Krefeld
L --- inscribed
MANTZAVINOS Lukas 2003 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
VELTRUP Ole 2005 GER Fecht Club Krefeld
L --- inscribed
DETEMBLE Alexander 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
HÖLLER Vincent Maurice 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
KRAUSE Julius Friedrich 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
MEIER Kassian 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
PRINZ Jonathan Luis 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SATURNO Luca 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SPIERZAK Lorenz 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
STANGE Jakob 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
WIENANDS Jeremy 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
WOLFERTZ Marius 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
LÜNGEN Leo Eugen 2003 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
MORLANG Nick 2005 GER Lohausener SV
L --- inscribed
BINGENER Tim 2006 GER Lüdenscheider TV
R --- inscribed
LOHSE Friedrich 2004 GER MTV Minden
R --- inscribed
FRANCO Jacopo Samuele 2006 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
POETEN Falk 2004 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
POETEN Niels Hagen 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
LUCKENBACH Nick 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
SCHUMACHER Rafael 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
TACHRIFET Safouane 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
MEIER Niklas 2004 GER TSV Hagen
R --- inscribed
EHRINGHAUS Mika 2004 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
NÄHRING Till 2004 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
SCHMIDT Jann-Rouven 2005 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
DONATI Federico 2005 ITA Darmstädter FC
R --- inscribed
SPEKER Oskar - GER EFG Essen R --- cancelled  
METHE Jan Philip - GER FC Kassel R --- cancelled  
KAMPWERTH Paul - GER FS Bielefelder TG R --- cancelled  
KNABENREICH Julian - GER FS Bielefelder TG L --- cancelled  
WINTER Maximilian - GER FS Bielefelder TG R --- cancelled  
SCHULZ Tobias - GER TSV Bayer 04 Leverkusen L --- cancelled  

52 Entries, 0 pending, 6 cancelled

Referees/umpires

D COLE Jascha GER TV Dillenburg
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach
D SEMENYUK Tymofiy GER BFC Rösrath
ULLRICH Clara GER Eintracht Frankfurt

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LI Zongji 2004 CHN Düsseldorfer FV
R --- inscribed
FISCHER Marcel 2000 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
TRIESCHMANN Thristan 2002 GER BW Schneidhain
R --- inscribed
THELEN Johannes 2000 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
REINING Riccardo 2003 GER Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
DERGAY David 2004 GER FC Offenbach
R --- inscribed
BÖHMER Philipp 2004 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
BRYCHCY Jakob 2004 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
GEHL Sebastian 2002 GER Fecht Club Krefeld
R --- inscribed
DETEMBLE Alexander 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
KRAUSE Julius Friedrich 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
MEIER Kassian 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SATURNO Luca 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
SPIERZAK Lorenz 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R --- inscribed
IXKES Tassilo Che Maria 2001 GER Frankfurter TV
R --- inscribed
FAST Cedrik Henry 2002 GER FS Bielefelder TG
R --- inscribed
HENEKA DIAZ Christian 2002 GER OFC Bonn
R --- inscribed
SCHMITT SPELLMANN Jonas 2000 GER Quernheimer FC
R --- inscribed
HOLLÄNDER Leonhard 2000 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
POETEN Niels Hagen 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R --- inscribed
KIRCHNER Tim 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R --- inscribed
SCHULZ Tobias 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L --- inscribed
GÄNZ Paul 2002 GER TSV Korbach
L --- inscribed
EHRINGHAUS Mika 2004 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
NÄHRING Till 2004 GER TV Dillenburg
R --- inscribed
FROESE Linus 2002 GER TV Neheim
R --- inscribed
RÖDER Marius 2002 GER TV Paderborn
L --- inscribed
SACKERMANN Jonas 2002 GER Wuppertaler FC
R --- inscribed
WOSCHNAGG Karl - GER BW Schneidhain R --- cancelled  
VON SCHROEDER Aaron - GER FS Bielefelder TG R --- cancelled  
BITTERLING Julius Paul - GER OFC Bonn R --- cancelled  

28 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

D COLE Jascha GER TV Dillenburg
FISCHER Marcel GER BW Schneidhain
C GROPPER Johanna GER EFG Essen
SCHMIDT Marko Kurt GER FC Offenbach