Back to list

Bayerische Meisterschaften
GER Weilheim
February 8, 2020 - February 9, 2020
Required: National license

Epee Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HOLLAND-MORITZ Ruby Carla 2010 GER SSV Ettal
R --- inscribed
NORDMEYER Helene 2010 GER TV Augsburg
R --- inscribed
ROLOFF Alexandra 2009 GER TV Augsburg
R --- inscribed
NOLTENIUS Johanne - GER ASV Ortenburg R --- cancelled  

3 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

FRITSCHE Jan GER MTV München
KLEINER Stefan GER TV Kaufbeuren
E KRAMER Michael GER TV Augsburg
CN MANS Rianne GER FC Gröbenzell
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
PEARCE Martin GER MTV München
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg
CN TALAN Tin GER TV Augsburg
ZARUBA Leo-Valery GER SGS Erlangen

Confirmed invitations

Official   JESKE Philipp GER Bayerischer Fechterverband e.V.

Epee Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAMET Selma 2008 GER FC Gröbenzell
L 9 inscribed
UTZMEIER Frieda 2008 GER FC Gröbenzell
R 8 inscribed
CIVAN Tuana 2008 GER SSV Ettal
R 4 inscribed
WITHERS Nomi Claire 2008 GER TG Schweinfurt
R 6 inscribed
BOS PASCUAL Anne 2008 GER TSV Weilheim
R 10 inscribed
KLAUSER Tizia 2007 GER TSV Weilheim
R 11 inscribed
KRAUSE Leni 2008 GER TV Augsburg
R 5 inscribed
RAUER Hanna 2007 GER TV Augsburg
R 13 inscribed
WALDMANN Victoria 2008 GER TV Augsburg
R 2 inscribed
WINKER Paula 2008 GER TV Augsburg
R 3 inscribed
YOOSEFI Daria 2007 GER TV Augsburg
L 1 inscribed
SUPE Aylin - GER TV Augsburg R 7 cancelled  

11 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
D SCHMID-PFAUS Anja GER TV Augsburg
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg

Epee Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KINAST Frederike 2005 GER Fechtclub München
R 11 inscribed
WITTEVEEN Kaiya 2005 GER Fechtclub München
R 20 inscribed
VON ERFFA Victoria 2005 GER MTV München
R 5 inscribed
CIVAN Tuana 2008 GER SSV Ettal
R 14 inscribed
EL-QARM Hannin 2006 GER TG Schweinfurt
R 19 inscribed
RITTER Erin 2005 GER TG Schweinfurt
R 9 inscribed
LECHLER Anna 2005 GER TSV Ansbach
R 17 inscribed
LECHLER Marie 2006 GER TSV Ansbach
R --- inscribed
KIRMSER Anaïs 2005 GER TSV Trudering
R 6 inscribed
BÜNNING Aenne 2006 GER TSV Weilheim
R 10 inscribed
REUTHNER Johanna 2005 GER TSV Weilheim
R 12 inscribed
KRAUSE Leni 2008 GER TV Augsburg
R 8 inscribed
KRÜGER Jasmin 2006 GER TV Augsburg
R 16 inscribed
WALDMANN Victoria 2008 GER TV Augsburg
R 4 inscribed
WINKER Paula 2008 GER TV Augsburg
R 7 inscribed
YOOSEFI Daria 2007 GER TV Augsburg
L 1 inscribed
ILLIG Fiona 2006 GER TV Kaufbeuren
R 2 inscribed
RIEMER Jana-Ada 2006 GER TV Kaufbeuren
L 3 inscribed
SUPE Aylin - GER TV Augsburg R 15 cancelled  

18 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

FRITSCHE Jan GER MTV München
KLEINER Stefan GER TV Kaufbeuren
E KRAMER Michael GER TV Augsburg
CN MANS Rianne GER FC Gröbenzell
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
PEARCE Martin GER MTV München
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg
CN TALAN Tin GER TV Augsburg
ZARUBA Leo-Valery GER SGS Erlangen

Confirmed invitations

Official   JESKE Philipp GER Bayerischer Fechterverband e.V.

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
SILVESTRO Laura 2003 GER FC Gröbenzell
L 6 inscribed
WALLNER Josefine 2003 GER FC Gröbenzell
L 2 inscribed
SCHMID Sarah 2003 GER SSV Ettal
R 9 inscribed
GIL AUSTEL Maira Alegria 2004 GER TG Schweinfurt
R 11 inscribed
SAUER Lea 2004 GER TG Schweinfurt
R 5 inscribed
VÖLKER Paula 2004 GER TG Schweinfurt
R 3 inscribed
BOS PASCUAL Maria 2003 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
BÜNNING Aenne 2006 GER TSV Weilheim
R 12 inscribed
REUTHNER Johanna 2005 GER TSV Weilheim
R 10 inscribed
BRUMANN Sarah 2004 GER TV Augsburg
R 1 inscribed
SCHMID Linda 2003 GER TV Augsburg
R 4 inscribed
ILLIG Fiona 2006 GER TV Kaufbeuren
R 7 inscribed
RIEMER Jana-Ada 2006 GER TV Kaufbeuren
L 8 inscribed

13 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
D SCHMID-PFAUS Anja GER TV Augsburg
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HECKEBERG Nicola 1982 GER FC Gröbenzell
R 7 inscribed
WALLNER Josefine 2003 GER FC Gröbenzell
L 11 inscribed
BOHNE Annika 1998 GER FC Regensburg
R 16 inscribed
TAFEL Sibylle 1966 GER Fechtclub München
R 21 inscribed
BAUMGÄRTNER Bianca 1980 GER MTV München
R 30 inscribed
BIEBER Stephanie 1991 GER MTV München
R 2 inscribed
BRACHERT Denise 1996 GER MTV München
R 4 inscribed
FELDMAIER Manuela 1960 GER MTV München
R 20 inscribed
HENKELMANN Claudia 1978 GER MTV München
R 6 inscribed
KROLAK Lea 2002 GER MTV München
R 19 inscribed
ROBERT Karla 2003 GER MTV München
R 29 inscribed
SCHIFFMANN Ute 1946 GER Post SV Nürnberg FA
R 13 inscribed
LOWACK Helena 1982 GER SGS Erlangen
R 3 inscribed
SIMMEN Michelle 1998 GER SGS Erlangen
R --- inscribed
STAHL Nadine 1994 GER SGS Erlangen
R 15 inscribed
FREISL Patricia 2000 GER SSV Ettal
R 9 inscribed
HOLLERBACH Marcella 1996 GER TSG Füssen
R 34 inscribed
MÜNZ Kerstin 1998 GER TSG Füssen
R 5 inscribed
WIESMÜLLER Angelika 1966 GER TSG Füssen
R 25 inscribed
WIGGERS Ann-Kathrin 1993 GER TSV Hof
L 8 inscribed
BOS PASCUAL Maria 2003 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
BRUMANN Sarah 2004 GER TV Augsburg
R 14 inscribed
LÖFLATH Amelie 2002 GER TV Augsburg
R 12 inscribed
DIETZ Bianca 1983 GER TV Kaufbeuren
R --- inscribed
TYROLLER Theresa 1993 GER TV Kaufbeuren
R --- inscribed
LÜTH Marie 1996 GER USC München
R 33 inscribed
MENZEL Marion 1994 GER USC München
R 1 inscribed
BALACESCU Livia 1992 ROU Fechtclub München
R 27 inscribed
DARIA Faletssky 1998 RUS TV Augsburg
R --- inscribed
KAMENISCAKOVA Ida 1983 SVK SV Wangen
R 10 inscribed
ASANGER Sophie - GER FC Gröbenzell R --- cancelled  
TOBIAS Nina - GER TV Augsburg R --- cancelled  
SCHALLENKAMMER Lisa - GER VFL Kaufering L 24 cancelled  

30 Entries, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

FRITSCHE Jan GER MTV München
KLEINER Stefan GER TV Kaufbeuren
E KRAMER Michael GER TV Augsburg
CN MANS Rianne GER FC Gröbenzell
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
PEARCE Martin GER MTV München
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg
CN TALAN Tin GER TV Augsburg
ZARUBA Leo-Valery GER SGS Erlangen

Confirmed invitations

Official   JESKE Philipp GER Bayerischer Fechterverband e.V.

Epee Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAZRAANI Vincent 2009 GER MTV München
R --- inscribed
REINEKE Franz 2009 GER SSV Ettal
L --- inscribed
HARTMANN Felix Ayotunde 2009 GER TG Schweinfurt
L --- inscribed
MARGULL Nils 2009 GER TG Schweinfurt
R --- inscribed
WEIGEL Nick 2009 GER TG Schweinfurt
L --- inscribed
ABBING Jano 2009 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
SCHNURR Frederik 2009 GER TV Augsburg
R --- inscribed
VON SALDERN Felix 2009 GER TV Augsburg
R --- inscribed
ANTONOV Michael 2009 GER TV Kaufbeuren
R --- inscribed
EULER Jakob 2010 GER TV Kaufbeuren
L --- inscribed
LUTZENBERGER Marcos 2010 GER TV Kaufbeuren
R --- inscribed

11 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

FRITSCHE Jan GER MTV München
KLEINER Stefan GER TV Kaufbeuren
E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
PEARCE Martin GER MTV München
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg
CN TALAN Tin GER TV Augsburg
ZARUBA Leo-Valery GER SGS Erlangen

Confirmed invitations

Official   JESKE Philipp GER Bayerischer Fechterverband e.V.

Epee Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
RUDOLPH Ferdinand 2008 GER MTV München
R 6 inscribed
ZHEREB Ilja 2007 GER TG Schweinfurt
R --- inscribed
GILG Jakob 2007 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
KRANAWETTER Lukas 2008 GER TSV Weilheim
R 9 inscribed
KALCH Elias 2007 GER TV Augsburg
R 8 inscribed
KRAUSE Levi 2008 GER TV Augsburg
L 2 inscribed
PENNER Jan Gustav 2008 GER TV Augsburg
R 3 inscribed
VON SALDERN Niklas 2007 GER TV Augsburg
R 4 inscribed
WINKER Leonard 2007 GER TV Augsburg
R 1 inscribed
BROWARZYK Dante 2007 GER TV Kaufbeuren
L 5 inscribed

10 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
D SCHMID-PFAUS Anja GER TV Augsburg
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg

Epee Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HARTWIG Albert 2005 GER FC Gröbenzell
R 6 inscribed
QUAST Christopher 2006 GER FC Gröbenzell
R --- inscribed
TEICHMANN Julius 2005 GER Fechtclub München
R --- inscribed
REINECKE Jonas 2006 GER MTV München
R 14 inscribed
BRUNNER Maximilian 2005 GER SSV Ettal
R 8 inscribed
REINEKE Nepomuk 2006 GER SSV Ettal
R 3 inscribed
VON JONQUIERES Johannes 2005 GER SSV Ettal
R 1 inscribed
LEITL Johannes 2005 GER TSV Weilheim
R 4 inscribed
FITZ Simon 2005 GER TV Augsburg
L 7 inscribed
GROLLITSCH Atilla 2006 GER TV Augsburg
R 10 inscribed
KRAUSE Levi 2008 GER TV Augsburg
L 5 inscribed
WINKER Leonard 2007 GER TV Augsburg
R 2 inscribed
BROWARZYK Dante 2007 GER TV Kaufbeuren
L 12 inscribed
RUDOLPH Ferdinand - GER MTV München R --- cancelled  

13 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

FRITSCHE Jan GER MTV München
KLEINER Stefan GER TV Kaufbeuren
E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
PEARCE Martin GER MTV München
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg
CN TALAN Tin GER TV Augsburg
ZARUBA Leo-Valery GER SGS Erlangen

Confirmed invitations

Official   JESKE Philipp GER Bayerischer Fechterverband e.V.

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HANEL Moritz 2004 GER Fechtclub München
R 8 inscribed
TATZKO Jonte Finn 2004 GER Nürnberger FC
R 1 inscribed
REINEKE Nepomuk 2006 GER SSV Ettal
R 10 inscribed
VON JONQUIERES Johannes 2005 GER SSV Ettal
R 3 inscribed
DEIßLER Maximilian 2003 GER TG Schweinfurt
R 9 inscribed
HEßDÖRFER Nils 2003 GER TG Schweinfurt
R 17 inscribed
LEITL Johannes 2005 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
BEHNKE Otto 2003 GER TV Augsburg
R 4 inscribed
GREITER Leo 2003 GER TV Augsburg
R 20 inscribed
KRAMER Michael 2003 GER TV Augsburg
R 2 inscribed
MAYER Ramon 2004 GER TV Augsburg
R --- inscribed
SUCHERT Theo 2004 GER TV Augsburg
R 11 inscribed
ZU STOLBERG Ferdinand 2003 GER TV Augsburg
R 5 inscribed
THOMASINI Nico 2004 GER TV Kaufbeuren
R 16 inscribed
PEDROTTI Tobia 2003 ITA TV Kaufbeuren
L 7 inscribed
ZIMMERMANN Felix - GER TSV Trudering R 13 cancelled  

15 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
D SCHMID-PFAUS Anja GER TV Augsburg
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TESAR Rüdiger 1966 AUT SGS Erlangen, HSV Wr.Neustadt
R 9 inscribed
ARZUL Cedric 1979 FRA MTV Ingolstadt
L 56 inscribed
OBERMEYER Florian 1984 GER ASV Ortenburg
L --- inscribed
PETERS Tamino 2001 GER FC Gröbenzell
R 18 inscribed
PICHLMEIER Martin 1980 GER FC Gröbenzell
R 11 inscribed
BRUMMER Andreas 1990 GER FC Regensburg
R 21 inscribed
WAGNER Jürgen 1963 GER FC Regensburg
R 25 inscribed
SALONIKIDIS Petrus 1973 GER Fechtclub München
R 45 inscribed
LEDWA Aljoscha 1989 GER MTV Ingolstadt
L 17 inscribed
HARTIG Michael 1967 GER MTV München
R 16 inscribed
HENNINGSEN John 1993 GER MTV München
R 22 inscribed
KRAUSE Michael 1971 GER MTV München
R 10 inscribed
LÖHNERT Jonas 1994 GER MTV München
R 8 inscribed
MOSTER Sebastian 1981 GER MTV München
R 27 inscribed
ROBERT Jan 1970 GER MTV München
R 36 inscribed
RUSCH Harald 1966 GER MTV München
R 24 inscribed
STOERRLE Christopher 1988 GER MTV München
R 3 inscribed
WALDMÜLLER Leonhard 1991 GER Musketier Marktredwitz
R --- inscribed
SCHIRRMEISTER Ricardo 1993 GER Post SV Nürnberg FA
R 32 inscribed
SWADZBA Thaddäus 1987 GER SGS Erlangen
R 47 inscribed
ETTENGRUBER Marcel 1998 GER SSV Ettal
R 20 inscribed
ZYLKA Henryk 1955 GER TG Landshut
R 57 inscribed
BOS Marc 1971 GER TSV Weilheim
R 46 inscribed
MARTIN Armin 1967 GER TSV Weilheim
R --- inscribed
MARTIN Daniel 1993 GER TSV Weilheim
R 48 inscribed
BEHNKE Otto 2003 GER TV Augsburg
R --- inscribed
KRAMER Michael 2003 GER TV Augsburg
R 30 inscribed
RIEBLINGER Fabian 1999 GER TV Augsburg
R 5 inscribed
RIEBLINGER Manuel 1999 GER TV Augsburg
R 7 inscribed
ZU STOLBERG Ferdinand 2003 GER TV Augsburg
R --- inscribed
BAEDEKER Frank 1966 GER TV Ingolstadt
L 2 inscribed
EULER Conrad 1977 GER TV Kaufbeuren
R 34 inscribed
HAUMAYR Felix 2002 GER TV Kaufbeuren
L 40 inscribed
KLEINER Stefan 1995 GER TV Kaufbeuren
R 13 inscribed
GÄRTNER Andreas 1969 GER USC München
L 26 inscribed
LONZER Michael 1967 GER USC München
R 14 inscribed
MARKUS Daniel 1967 GER USC München
R 6 inscribed
MAY Richard 1959 GER USC München
R 37 inscribed
MENZEL Wolfgang 1996 GER USC München
R 4 inscribed
TALAN Jan 2000 GER USC München
R 1 inscribed
SZAMOSI Balint 1986 HUN FC Regensburg
R 23 inscribed
MÁRTA Levente 1996 HUN USC München
R --- inscribed
POLISHCHUK Denys 1988 UKR FC Regensburg
R 15 inscribed
NAGEL Dominik - GER FC Gröbenzell R 12 cancelled  
GHERLEA Dorin - GER TV Passau R --- cancelled  

43 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

FRITSCHE Jan GER MTV München
KLEINER Stefan GER TV Kaufbeuren
E KRAMER Michael GER TV Augsburg
MARTIN Armin GER TSV Weilheim
PEARCE Martin GER MTV München
E REINEKE Nepomuk GER SSV Ettal
E REUTHNER Johanna GER TSV Weilheim
E REUTHNER Wolfgang GER TSV Weilheim
D ROLOFF Carmen GER Fechtclub München
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
E SCHMID Sarah GER SSV Ettal
CN SCHWARZ Maximilian GER FC Gröbenzell
TALAN Romeo GER TV Augsburg
CN TALAN Tin GER TV Augsburg
ZARUBA Leo-Valery GER SGS Erlangen

Confirmed invitations

Official   JESKE Philipp GER Bayerischer Fechterverband e.V.