Back to list

Münsterland Cup
GER Burgsteinfurt
October 26, 2019 - October 26, 2019
Required: National license

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DE GREEF Stef 1998 BEL Brussels Fencing Club
L --- inscribed
MOTTIAT Lucas 1999 BEL Brussels Fencing Club
R --- inscribed
VAN CAMPENHOUT Stef 1998 BEL Brussels Fencing Club
L --- inscribed
HOLLAND Niklas 2002 CAN OFC Bonn
R --- inscribed
MEYBERG Juan Felipe 1995 COL KTF Luitpold München
R --- inscribed
DUBISCHAR Julian 2002 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WASSENAAR Luis 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHWANNINGER Timi 1999 GER CTG Koblenz
R --- inscribed
VELLA Rosario 1998 GER CTG Koblenz
R 1.20 inscribed
VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 GER CTG Koblenz
L --- inscribed
KLEIBRINK Benjamin 1985 GER DFC Düsseldorf
L 1.1 inscribed
SAUERMANN Tim 2001 GER DFC Düsseldorf
R 1.50 inscribed
WATSON Julian 1992 GER DFC Düsseldorf
R --- inscribed
LANGHAMMER Tom 1991 GER Dresdener FC
R --- inscribed
LENK Hendrik Dion 2002 GER Dresdener FC
R 2.37 inscribed
MACHETANZ Jasper 2003 GER Dresdener FC
R 2.55 inscribed
WOLF Patrick 2003 GER Dresdener FC
R 2.68 inscribed
JOCHIMS Felix 1987 GER Dürener FC
--- inscribed
GOLLNICK Noah 2000 GER Eintracht Hildesheim
L --- inscribed
VESPER Marian Alexander 1993 GER ETUF Essen
R --- inscribed
SCHMITZ Levent 1976 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
FABINGER Nils Alexander 2002 GER FC Moers
L 1.18 inscribed
STIEREN Niklas 2000 GER FC Moers
R 2.52 inscribed
HÄßLER Arwed 2003 GER FC Schkeuditz
R 2.53 inscribed
RAITHEL Theo 2004 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
SÄNDIG Jann 2001 GER FC Schkeuditz
R 2.91 inscribed
BOROWIAK Arwen 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.11 inscribed
FAUL Paul-Luca 2002 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.15 inscribed
GOMBOS Tom 1998 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.19 inscribed
KLEIN Felix 1995 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.10 inscribed
KLEIN Luis 1999 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.2 inscribed
VEITENHEIMER Ciaran 1997 GER FC Tauberbischofsheim
R 1.6 inscribed
WRIEDT Nathan 2000 GER FC Tauberbischofsheim
L 1.40 inscribed
AHLVERS Philipp 2004 GER Fechtcentrum Halle
R 2.59 inscribed
MUSCHE Paul 2002 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
SPIELMANN Richard 2004 GER Fechtcentrum Halle
L 2.50 inscribed
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L 2.33 inscribed
TIEMANN Max 1998 GER Fencing Team Bocholt
R 1.39 inscribed
BROCKER Malte 2004 GER FG Schwerin
R --- inscribed
ENGFER Friedrich 2004 GER FG Schwerin
R --- inscribed
HAMANN Gabriel 2001 GER FG Schwerin
L 2.29 inscribed
REHDA Felix 2003 GER FG Schwerin
R --- inscribed
MEIER Richard 2001 GER FS TG Würzburg
L 1.36 inscribed
FLÖRICKE Ben 2002 GER FSC Jena
R 2.89 inscribed
LOESCHE Teo 2002 GER FSC Jena
R 1.43 inscribed
NEUMANN Jose Antolin 2001 GER FSC Jena
R 2.46 inscribed
RENARD Nolann 2004 GER FSC Jena
R --- inscribed
WIEFEL Cedric 2002 GER FSC Jena
R 2.72 inscribed
ZACHER Niklas 2003 GER FSC Jena
R 2.62 inscribed
BRAUN Fabian 1997 GER FSV Klarenthal
R 1.7 inscribed
KAUFMANN Florian 1984 GER Heidenheimer SB
R 1.48 inscribed
BRAUN Marius 1989 GER KTF Luitpold München
L 1.4 inscribed
KOLLER Korbinian 2001 GER KTF Luitpold München
R 1.21 inscribed
STEPHAN Daniel 1979 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
ZIEGON Anton 1999 GER KTF Luitpold München
R 1.22 inscribed
EVENIUS Jonathan 1992 GER MTV Giessen
R --- inscribed
OHREM Laurin 1998 GER MTV Giessen
R --- inscribed
ACKERMANN Leonardo 2000 GER MTV München
R 2.32 inscribed
FRITSCHE Jan 2001 GER MTV München
R 1.26 inscribed
OLBRICH Justus 1998 GER MTV München
L 1.17 inscribed
PEARCE Martin 2003 GER MTV München
R 2.63 inscribed
STADLBAUER Florian 2001 GER MTV München
R 1.14 inscribed
LENSCHOW Nick-Malte 2002 GER MTV Soltau
L 1.46 inscribed
BRAUN Noah 2002 GER OFC Bonn
R 1.35 inscribed
BÜTOW Leander 2001 GER OFC Bonn
R 1.31 inscribed
ENGELN Elias 2001 GER OFC Bonn
R 1.30 inscribed
HAMLESCHER Magnus 1998 GER OFC Bonn
R 1.23 inscribed
LIEBSCHER David 2002 GER OFC Bonn
R 1.13 inscribed
SANITA André 1992 GER OFC Bonn
L 1.5 inscribed
SCHMITZ Tom 2002 GER OFC Bonn
R 2.90 inscribed
SCHOPPA Dominik 1995 GER OFC Bonn
L 1.8 inscribed
SCHRAMM Nils Michael 2000 GER OFC Bonn
R 1.25 inscribed
BAIR Stephan 1975 GER PSV Stuttgart
L --- inscribed
PENZ Leonard 2003 GER PSV Stuttgart
R 2.43 inscribed
WAGNER Vincent 2004 GER PSV Stuttgart
R --- inscribed
ARNDT Justin 2003 GER Quernheimer FC
L 1.38 inscribed
DEGLER Maurice 2000 GER SC Berlin
R 2.34 inscribed
EHRICH Marlon 2002 GER SC Berlin
R 2.61 inscribed
KÖHLER Joey 2000 GER SC Berlin
R 1.49 inscribed
PRAUS Markus 2001 GER SC Berlin
R 1.24 inscribed
PUST Moritz 2002 GER SC Berlin
R 2.57 inscribed
SEMPER Leonard 2002 GER SC Berlin
L 1.41 inscribed
WESTPHAL Erik 2001 GER SC Berlin
R 2.74 inscribed
BOCK Clemens 2002 GER SV Alfeld
R --- inscribed
HASSE Malte 2002 GER SV Alfeld
R --- inscribed
BECKMANN Benedikt 2000 GER SV Angern
R 2.56 inscribed
KUSIAN Andreas 2004 GER SV Angern
R --- inscribed
STOCKHAUSEN Thorsten 1979 GER TB Burgsteinfurt
R --- inscribed
OFFERMANN Carsten 2000 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
FÖRSTER Tristan 1990 GER TG Dörnigheim
R 1.45 inscribed
FROHWEIN Moritz 2002 GER TG Dörnigheim
R 1.34 inscribed
PIELES Miles 1996 GER TG Dörnigheim
L --- inscribed
FERIZI Florian 2001 GER TG Frankenthal
L 2.40 inscribed
KAHL Alexander 1993 GER TG Hanau
R 1.9 inscribed
HEGGE Maurus 2003 GER TG Münster
L 2.25 inscribed
LÖHR Tom-Florin 2001 GER TG Münster
R 1.29 inscribed
OTT Daniel 2001 GER TG Münster
R 2.28 inscribed
VELLMANNS Leonard 2003 GER TG Münster
R 2.69 inscribed
ZELLER Markus 1999 GER TG Tuttlingen
L --- inscribed
EIDENMÜLLER Aaron 2002 GER TSG Weinheim
R 2.30 inscribed
GRÖTEKE Sebastiano 2003 GER TSG Weinheim
R 1.37 inscribed
RENNER Moritz 2001 GER TSG Weinheim
L 1.12 inscribed
RIEGER Laurenz 2002 GER TSG Weinheim
L 1.27 inscribed
SEMBACH Philipp 2003 GER TSG Weinheim
R 1.39 inscribed
ANDRITZKI Paul 1998 GER TSV Berlin-Wittenau
L --- inscribed
KAPPL Arwin-Tobias 2003 GER TSV Neu-Ulm
R --- inscribed
KLAUS Felix 2001 GER TSV Neu-Ulm
R 2.73 inscribed
BARENTHIEN Simon 2002 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
FRANKE Tim Ole 2004 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
HUBER Felix 2003 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
UHL Pascal Bernhard 2000 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
HAMPÓ Ole 2001 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
SCHMIDT Friedrich 2003 GER USC Magdeburg
R 2.48 inscribed
SCHMIDT Richard 2003 GER USC Magdeburg
R --- inscribed
KRUMSTROH Sönke 1998 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
SCHWALB Keno 1995 GER Walddörfer SV
L --- inscribed
PERELMANN Mark 1994 ISR CTG Koblenz
R 1.16 inscribed
DE JONG Nighel 2003 NED Holland Schermen
R --- inscribed
FENS Julian 1998 NED s.v. Pallas
R --- inscribed
GIACON Daniel 2000 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
HAGEN Timon 1987 NED SC Amsterdam
L --- inscribed
JANS KOHNEKE Teun 2000 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
JOEMRATI Ashwan 2002 NED Holland Schermen
R --- inscribed
POST Patrick 1995 NED s.v. Pegasus Escrime
L --- inscribed
PROMMEL Wouter 2000 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
SLUMAN Patrick 2003 NED Holland Schermen
R --- inscribed
SNIJDER Ivo 2000 NED
R --- inscribed
SPLIT Olivier 1999 NED SC Noord
R --- inscribed
VAN EGMOND Dirk Jan 1993 NED SC Amsterdam
R --- inscribed
YUNO Elisha 1997 NED Holland Schermen
L --- inscribed
VALENTIN Thibaut - FRA TSG Kaiserslautern, METZ SE R --- cancelled  
IVO Moritz - GER CTG Koblenz R --- cancelled  
RIDDER Norwin - GER Dürener FC R --- cancelled  
BRANSCHEID Gregor - GER FC Moers R 2.71 cancelled  
FAßMANN Moritz - GER FC Schkeuditz R 2.66 cancelled  
BAUKNECHT Maurice-Leon - GER FC Tauberbischofsheim L 1.48 cancelled  
KAPPUS Bastian - GER FC Tauberbischofsheim R 1.47 cancelled  
MICHEL Fabian - GER FC Tauberbischofsheim L 2.83 cancelled  
SAIFI Kiyan - GER FC Tauberbischofsheim R --- cancelled  
SAIFI Teymour - GER FC Tauberbischofsheim R 2.70 cancelled  
SEE Benedikt - GER FC Tauberbischofsheim R 2.67 cancelled  
WALTER Lennard - GER FC Tauberbischofsheim L 2.38 cancelled  
SCHÄTZKE Christoph - GER Fechtcentrum Halle R 2.45 cancelled  
DOYSCHER Vincent - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor - GER Fechtclub Radebeul L 2.58 cancelled  
KOTHIERINGER Michael - GER KTF Luitpold München R 1.47 cancelled  
DROEGE Oliver - GER MTV München R --- cancelled  
DÖRFER Laurenz - GER OFC Bonn R 1.33 cancelled  
HELLMUND Vincent - GER PSV Stuttgart R 1.32 cancelled  
MÄRKLE Clemens - GER PSV Stuttgart R --- cancelled  
MÄRKLE Felix - GER PSV Stuttgart R 2.77 cancelled  
KRÖGER Philipp - GER Quernheimer FC L --- cancelled  
KARL Julian - GER USC Bochum R --- cancelled  

130 Inscriptions, 0 pending, 23 cancelled

Referees/umpires

CN BOROWIAK Merlin GER FC Tauberbischofsheim
CN EIFLER Ulrich GER FC Tauberbischofsheim
CN FÖRSTER Arno GER TSG Weinheim
B KOSACK Maik GER SC Berlin
B KOTZMANN Klaus GER FG Schwerin
SCHAUB Anke-Theresa GER MTV München
CN STÖHR Bernd GER FSC Jena

Confirmed invitations

Official   GSCHING Wilfried GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   SÜFKE Christina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire B KNAUER Tamina GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire B SCHARF Willi GER Deutscher Fechter-Bund e.V.