Back to list

Offene Bremer Landesmeisterschaften
GER Bremen
December 14, 2019 - December 15, 2019
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
GEBHARDT Kathrin 1970 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
HEITMANN Anne 1980 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
WITTMANN Sarah 1994 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
EBERT Natascha 1976 GER TuS Komet Arsten
R --- inscribed
LETTMANN Iris 1993 GER TV Paderborn
R --- inscribed
ANTÓN LARIOS Naciely Lizbeth 1991 MEX Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed

6 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Epee Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZA Eric 2005 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
DUBAS Martin 2006 GER FC Oldenburg
R --- inscribed

2 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

KNAP Sofia GER TB Hamburg-Eilbeck

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZA Eric 2005 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed

1 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BRAZA Eric 2005 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
BEHRMANN Jenno 2001 GER TuS Komet Arsten
R --- inscribed

2 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

KNAP Sofia GER TB Hamburg-Eilbeck

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FAQIZADAH Abdulghafar 1994 AFG ETV Hamburg
R --- inscribed
HERRMANN Elmar 1973 GER Fechtergilde Südholstein
L --- inscribed
ALBRECHT Michael 1959 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
BISCHOF Kai 1970 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
HOLZHÜTER Andreas 1976 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NOLTING Dirk 1974 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHÖRNIG Aljoscha 1995 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SEEVERS Dietrich 1953 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
DELFS Lennart 1994 GER Hamburger FC
R --- inscribed
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
STAGE Tobias 1998 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
WELSCH Wladimir 1991 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
HÄTSCHER Karsten 1988 GER HFC Bremen
R --- inscribed
BEHRMANN Jenno 2001 GER TuS Komet Arsten
R --- inscribed
ALHOMSI Adib 1992 SYR TuS Komet Arsten
R --- inscribed
KOZLOWSKI Todd 1992 USA ETV Hamburg, UF Fencing
L --- inscribed
DRÜNERT Jens - GER HFC Bremen R --- cancelled  

16 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Foil Women's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HERTER Alexandra 2009 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
WANG Lina 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SRKALOVIC Uma 2010 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
WANG Melina 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MOSKVITIN Nika 2009 GER TV Jahn Siegen
R --- inscribed

5 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAHUTKA Malin Ava 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
NECHWATAL Ida 2007 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
GÜNDEL Aurelia 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
LACHER Janne 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHÖNFELD Mathilda 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
KÖSLING Anik 2008 GER SV Angern
L --- inscribed
ROTHBAUER Emma - GER FG Rotation Berlin R --- cancelled  
MANSHOLT Carla Emma - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  

6 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Foil Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FRITSCH Franziska 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
BUCHWALD Lisbeth 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
GÜNDEL Aurelia 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
LACHER Janne 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHÖNFELD Mathilda 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WICHMANN Elisabeth 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
ARNOLD Stella 2006 GER Chemnitzer PSV
L --- inscribed
KRAUSE Frida 2005 GER FC Rothenbaum
R --- inscribed
GRÜNERT Clara Luise 2005 GER Hamburger FC
L --- inscribed
BRAMMER Annika Solveig 2005 GER HFC Bremen
R --- inscribed
KÖSLING Anik 2008 GER SV Angern
L --- inscribed
MAHUTKA Malin Ava - GER Blau-Weiss Buchholz R --- cancelled  
MANSHOLT Carla Emma - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  

11 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Foil Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KMELNITZKI Miriam 2003 GER FK Hannover
R --- inscribed
MARKMANN Franziska 2004 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
PORTH Anne Marie 2003 GER TSV Winsen
L --- inscribed
SCHREIBER Ida 2004 GER FK Hannover
R --- inscribed
WANDREI Alison 2004 GER TSV Winsen
R --- inscribed
FRITSCH Franziska 2005 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
BUCHWALD Lisbeth 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NEUMANN Marie 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
ARNOLD Stella 2006 GER Chemnitzer PSV
L --- inscribed
BÖHLAND Emely 2004 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
WICHMANN Elisabeth - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  

10 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Foil Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BUCHWALD Lisbeth 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NEUMANN Clara Sophie 2001 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NEUMANN Marie 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
MARKMANN Franziska 2004 GER Blau-Weiss Buchholz
R --- inscribed
WICHMANN Elisabeth - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  

4 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
KLEINSCHMIT Lara 1993 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NEUMANN Clara Sophie 2001 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NEUMANN Marie 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHRÖDER Jennifer 1998 GER HFC Bremen
R --- inscribed
PULVER Beate 2004 GER Kieler MTV
R --- inscribed
TRILLER Julia 1975 RUS HFC Bremen
R --- inscribed
COLSON Amandine - FRA Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  
LUFT Mareike - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  

7 Entries, 0 pending, 2 cancelled

Foil Men's U9 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
TAAPKEN Elias 2011 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed

1 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

KNAP Sofia GER TB Hamburg-Eilbeck

Foil Men's U11 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MANSHOLT Aaron 2009 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NOLTING Felix Gregor 2010 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SPECKETER Tammo 2009 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
VON RAHDEN Leo 2009 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHULZ Rasmus 2009 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
EHMKE Jakob 2009 GER TG Münster
R --- inscribed
EL EBRASHI Junes 2009 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
MAHUTKA Leander Luis - GER Blau-Weiss Buchholz R --- cancelled  

7 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

KNAP Sofia GER TB Hamburg-Eilbeck

Foil Men's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FINK Alexander 2008 GER FK Hannover
L --- inscribed
MENTE Alexander 2007 GER TSV Winsen
L --- inscribed
LICKFETT Alexis 2007 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
LOUWES Friedrich 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NIEMANN Mattis Arne 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
WANG Zimin 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
WOHLGEMUTH Jan 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
TAAPKEN Simon 2007 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
KHAN Feliks 2008 POL TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed

9 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Foil Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
MAISON Jost 2005 GER TSV Winsen
R --- inscribed
SEEMANN Paul Leopold 2006 GER TSV Winsen
L --- inscribed
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
LOUWES Friedrich 2008 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
NIEMANN Mattis Arne 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
SCHWABE Markus 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WANG Zimin 2008 GER Bremen 1860 Fechten
L --- inscribed
WOHLGEMUTH Jan 2007 GER FC Moers
R --- inscribed
BALCK Florian 2006 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
BOJE Florian 2006 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
KELLER Quentin 2006 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
MEIER-ECKHOFF Campino 2006 GER MTV Braunschweig
R --- inscribed
TAAPKEN Simon 2007 GER Wiesbadener FC
R --- inscribed
NORDMAN RID Emil 2005 SWE ÄFK Stockholm
L --- inscribed
LICKFETT Alexis - GER Bremen 1860 Fechten R --- cancelled  

15 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Referees

KNAP Sofia GER TB Hamburg-Eilbeck

Foil Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHWABE Markus 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
TEICHERT Carl 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WASSENAAR Luis 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WILLEMS Tom 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SALZ Paul Alexander 2005 GER Hanseatischer FC Lübeck
L --- inscribed
KRIENER Martin 2004 GER TB Hamburg-Eilbeck
R --- inscribed
KRAUSE Torben - GER FC Blankenese R --- cancelled  

8 Entries, 0 pending, 1 cancelled

Foil Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BISCHOF Finn 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
DUBISCHAR Julian 2002 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
MOGILIN Matvey 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
SCHWABE Markus 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
TEICHERT Carl 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WASSENAAR Luis 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WILLEMS Tom 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed

7 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CRONJAEGER Arnim 1937 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
DUBISCHAR Julian 2002 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
OLSCHEWSKI Florian 1991 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
PALM Christopher 1988 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
TEICHERT Carl 2004 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WASSENAAR Luis 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
WILLEMS Tom 2003 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
JAECKEL Christian 1975 GER FC Bremen-Nord
L --- inscribed
SCHLEUTER Dominic 1966 GER HFC Bremen
R --- inscribed
SEVAL Serkan 1994 GER Kieler MTV
R --- inscribed
LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 GER TB Hamburg-Eilbeck
L --- inscribed
BARROS Alexander 1987 POR HFC Bremen
R --- inscribed

13 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Referees

KNAP Sofia GER TB Hamburg-Eilbeck

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PUTZAS Maria 1988 GER Berliner FC
R --- inscribed
STABER Jeanine 1979 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
DRÄGER Annabell 1993 GER Kieler MTV
R --- inscribed

3 Entries, 0 pending, 0 cancelled

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARNOLD Vincent 1996 GER FC Bremen-Nord
R --- inscribed
JAECKEL Christian 1975 GER FC Bremen-Nord
L --- inscribed
BREDER Dennis 2004 GER Kieler MTV
R --- inscribed
BAUNACH Simon 1998 GER
R --- inscribed

4 Entries, 0 pending, 0 cancelled