Back to list

INT. Zeppelin-Turnier
GER Friedrichshafen
September 21, 2019 - September 22, 2019
Required: National license

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARAZYAN Elen 2006 ARM Fechtergilde Südholstein
L --- inscribed
CHEVAUX Lena 2005 AUT FTS Dornbirn
--- inscribed
GRABHER Konstanze 2004 AUT FTS Dornbirn
R --- inscribed
RÜDISSER Ronja 2004 AUT FTS Dornbirn
R --- inscribed
SCHWENDINGER Fabienne 2003 AUT FTS Dornbirn
R --- inscribed
KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 AUT Heidenheimer SB, FTS Dornbirn
56 inscribed
GIORDANO Ginevra 2005 BRA FC Berlin Südwest, CAP Paulistano
R --- inscribed
FRAHM Emilie 2006 GER TSF Ditzingen
R 110 inscribed
FREY Luisa 2006 GER Fechtakademie Ravensburg
R 106 inscribed
KRAUTTER Julia Sophie 2003 GER Fechtakademie Ravensburg
L --- inscribed
BOXHEIMER Sonja 2005 GER Eintracht Frankfurt
R 49 inscribed
EL AYARI Julia 2003 GER Eintracht Frankfurt
R 33 inscribed
KRÜGER Eléa 2003 GER Eintracht Frankfurt
R 58 inscribed
NOUR-ELDIN Nareman 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 87 inscribed
ULLRICH Clara 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 93 inscribed
ULLRICH Nina 2004 GER Eintracht Frankfurt
L 18 inscribed
LÖHLER Lilli 2005 GER Elmshorner MTV
R 60 inscribed
VON WOLFF Anna Julia 2004 GER Elmshorner MTV
R 65 inscribed
VON WOLFF Grete 2003 GER Elmshorner MTV
R 29 inscribed
BRÜCKNER Johanna 2005 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
HAASE Leah 2004 GER FC Berlin Südwest
R 24 inscribed
STOLTE Caitlin 2004 GER FC Berlin Südwest
R 45 inscribed
WALLNER Josefine 2003 GER FC Gröbenzell
L 54 inscribed
MORCZYNSKI Dagmara 2003 GER FC Grunewald
R 55 inscribed
SÜVERN Elisa 2003 GER FC Kassel
R 31 inscribed
ZWICKER Isabella 2005 GER FC Konstanz, FSF Flawil
R 32 inscribed
FROMMOLT Emily 2004 GER FC Leipzig
L 19 inscribed
HENSE Nicoletta 2004 GER FC Leipzig
R 48 inscribed
HERZ Amelie 2003 GER FC Leipzig
R 30 inscribed
MENDE Marah 2004 GER FC Leipzig
R 20 inscribed
NAUMANN Josy 2005 GER FC Leipzig
R 108 inscribed
STUMPF Celine 2004 GER FC Leipzig
R 109 inscribed
ZIEGLER Luise 2004 GER FC Leipzig
R 26 inscribed
ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 GER FC Leipzig
R 95 inscribed
POTTMEIER Franca 2004 GER FC Oelsnitz
L --- inscribed
KOZIELSKI Katharina 2003 GER FC Tauberbischofsheim
R 3 inscribed
MEIßNER Katrin 2003 GER FC Tauberbischofsheim
R 6 inscribed
ZERRWECK Lina 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L 1 inscribed
WALL Loreley Thais 2005 GER Fechtergilde Südholstein
R 63 inscribed
WRAGE Emilie 2004 GER Fechtergilde Südholstein
R 91 inscribed
HAAS Chiara 2004 GER Fechterring Hochwald
R 72 inscribed
MARX Charlotte 2005 GER Fechterring Hochwald
R 14 inscribed
MIELKE Lisa Marie 2005 GER Fechtzentrum Berlin
L 88 inscribed
BIENEFELD Maya 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 42 inscribed
BLÖMER Ladina 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 85 inscribed
LIETO Alyssia 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 96 inscribed
REIHS Alina Victoria 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 43 inscribed
SCHAEFER Lisa Marie 2003 GER Fechtzentrum Solingen
L 100 inscribed
SCHICKER Jana 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 59 inscribed
RANK Marie Leonore 2005 GER FS Pforzheim
L 102 inscribed
ALBRECHT Giulia 2003 GER Heidenheimer SB
R 5 inscribed
ALVES DE LIMA Carolina 2004 GER Heidenheimer SB
R 9 inscribed
BEHRENS Maike 2005 GER Heidenheimer SB
R 90 inscribed
EICHHORN Franziska 2006 GER Heidenheimer SB
R 103 inscribed
JELITTO Jenny 2003 GER Heidenheimer SB
R 105 inscribed
KARSTEN Anna 2004 GER Heidenheimer SB
R 4 inscribed
RÖLLER Jade Josephine 2005 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
SCHULENBURG Patricia Vera 2004 GER Heidenheimer SB
R 7 inscribed
TOMIC Mariella 2005 GER Heidenheimer SB
R 15 inscribed
ZITTEL Alexandra 2004 GER Heidenheimer SB
R 8 inscribed
ZITTEL Alla 2003 GER Heidenheimer SB
R 10 inscribed
COUROUBLE Joelle 2004 GER Lüdenscheider TV
R 16 inscribed
HÖSEL Pia Rhianna 2003 GER Mannheimer FC
R 67 inscribed
STEFFENS Emma 2003 GER Mannheimer FC
R 28 inscribed
STEFFENS Eva 2006 GER Mannheimer FC
R 51 inscribed
ARNDT Fabienne 2004 GER Quernheimer FC
R 34 inscribed
MEIER Jana 2003 GER Quernheimer FC
R 35 inscribed
TUTTLA Jennifer 2005 GER Rheydter TV
R 22 inscribed
THIELE Emma 2004 GER SFV Oschatz
R 99 inscribed
HAGER Melissa 2004 GER SV Böblingen
R --- inscribed
KOIOU Raphaelia 2004 GER SV Böblingen
R 36 inscribed
PETERSEN Jara-Sophie 2003 GER SV Einheit Altenburg
R 13 inscribed
KALTENBACH Philine 2006 GER SV Waldkirch
L 52 inscribed
PFAADT Katharina 2005 GER SV Waldkirch
R --- inscribed
DING Sibylle 2003 GER TG Biberach
R 76 inscribed
SAUER Lea 2004 GER TG Schweinfurt
R 41 inscribed
VÖLKER Paula 2004 GER TG Schweinfurt
R 38 inscribed
LÄMMLER Charis 2005 GER TG Schwenningen
R 98 inscribed
PAHLOW Johanna 2005 GER TG Schwenningen
R 86 inscribed
SCHATTON Sarah 2003 GER TG Schwenningen
R 71 inscribed
HOLLÄNDER Charlotte 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R 97 inscribed
AMLER Annika 2005 GER TSF Ditzingen
R 50 inscribed
HAAG Rosa-Lina 2006 GER TSF Ditzingen
R 61 inscribed
KLAUS Emiliy 2005 GER TSF Ditzingen
R 104 inscribed
KLEUKER Dan 2005 GER TSF Ditzingen
R 107 inscribed
SZALAY Clara 2006 GER TSF Ditzingen
R 112 inscribed
THOLEN Janneke 2004 GER TSF Ditzingen
R 62 inscribed
WIRTH Emilia 2005 GER TSF Ditzingen
R 111 inscribed
WIRTH Melina 2003 GER TSF Ditzingen
L 113 inscribed
GECKELER Ann-Sophie 2003 GER TSG Reutlingen
R 44 inscribed
LUMMERZHEIM Tamara 2004 GER TSG Reutlingen
R 66 inscribed
SCHILL Sophie 2003 GER TSG Reutlingen
R 101 inscribed
AMIAN Laura 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 53 inscribed
BERNSTEIN Viktoria 2006 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 92 inscribed
JÜTTEN Svenja 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 17 inscribed
KOTTUSCH Constanze 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 23 inscribed
LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 57 inscribed
MÜLLER Fiona 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 11 inscribed
PFEIFFER Nina 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 89 inscribed
PRINZ Nele 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 25 inscribed
BRUMANN Sarah 2004 GER TV Augsburg
R 12 inscribed
SCHMID Linda 2003 GER TV Augsburg
R 37 inscribed
TOBIAS Hannah 2003 GER TV Augsburg
R --- inscribed
ILLIG Fiona 2006 GER TV Kaufbeuren
R 94 inscribed
ZENS Anna 2003 LUX CE Sud, Fechterring Hochwald
R 2 inscribed
CARADO Keona Rose 2003 PHI SC Itzehoe
R 64 inscribed
KLEINERT Lilly-Eleonore - AUT Heidenheimer SB, FTS Dornbirn 56 cancelled  
ZERLAUTH Anna Lea - AUT FTS Dornbirn R --- cancelled  
BENABBOU Shirin - GER Düsseldorfer FV R 68 cancelled  
KUSSMAUL Anastasia - GER Düsseldorfer FV R 82 cancelled  
TOUMI Sarah-Lisa - GER Düsseldorfer FV R 39 cancelled  
AMUSER Janina - GER Fechtzentrum Solingen R 69 cancelled  
RAPP Mia - GER TSF Ditzingen R --- cancelled  
BERNSTEIN Katharina - GER TSV Bayer 04 Leverkusen R 74 cancelled  
SCHMID Sarah - GER TSV Oberammergau R --- cancelled  
POHL Lilian - GER TV Kaufbeuren R 75 cancelled  

106 Inscriptions, 0 pending, 10 cancelled

Referees/umpires

BÜHNER Theresa GER Eintracht Frankfurt
GROPPER Johanna GER TSV Bayer 04 Leverkusen
MONSCHEIN Julia AUT VFB Friedrichshafen
SCHULZE Finn GER TSG Reutlingen
TALAN Romeo GER FC Leipzig

confirmed invitations

Official ANSORGE Marcel GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official BECKER Lukas Marius GER Deutscher Fechter-Bund e.V.

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HARTMANN Sven 2004 AUT FTS Dornbirn
L --- inscribed
ROHNER Stefan 2004 AUT FTS Dornbirn
--- inscribed
RYAPOV Kaloyan 2005 BUL Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
ENDLÉ Filip 2003 FRA VAUREAL, Eintracht Frankfurt
R --- inscribed
MILLER Nico 2006 GER VFB Friedrichshafen
R 114 inscribed
RUNG David 2005 GER Fechtakademie Ravensburg
R 93 inscribed
SHEHATA Hamza 2005 GER SportVg Feuerbach
R 88 inscribed
WOSCHNAGG Karl 2003 GER BW Schneidhain
R 66 inscribed
SPEKER Oskar 2004 GER EFG Essen
R 19 inscribed
ATTA Leopold 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 96 inscribed
LANGNER Georg 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 90 inscribed
REINING Riccardo 2003 GER Eintracht Frankfurt
R 57 inscribed
RIEGER Joshua 2004 GER Eintracht Frankfurt
R 17 inscribed
HEUBERGER Marwin 2006 GER ETSV Offenburg
R 84 inscribed
BERGER Steven 2004 GER FC Berlin Südwest
R 43 inscribed
BESKOROVAINYI Anton 2005 GER FC Berlin Südwest
R 30 inscribed
STOLTE Quinn 2004 GER FC Berlin Südwest
R 73 inscribed
NAD Viktor Matti 2006 GER FC Grunewald
R 94 inscribed
HÖCKE Wilhelm 2004 GER FC Leipzig
L 91 inscribed
LADEMANN Louis 2005 GER FC Leipzig
R 85 inscribed
MICHALSKI Christoph 2004 GER FC Leipzig
R 39 inscribed
PRZIKOPP Martin 2003 GER FC Leipzig
R 67 inscribed
DERGAY David 2004 GER FC Offenbach
R 10 inscribed
KUHN Lukas 2004 GER FC Rüsselsheim
R --- inscribed
HILPERT Philip 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 99 inscribed
KELPE Bendix 2003 GER FC Tauberbischofsheim
R 9 inscribed
KOZIELSKI Kevin 2004 GER FC Tauberbischofsheim
L 14 inscribed
LOCHNER Kai-Moritz 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
MALETTA Leonard 2006 GER FC Tauberbischofsheim
L --- inscribed
REINHART Raphael 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
SIGMUND Philip 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 92 inscribed
WEGNER Moritz 2004 GER FC Tauberbischofsheim
R 53 inscribed
ARNHOLD Timon 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 28 inscribed
BÖHMER Philipp 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 37 inscribed
BRYCHCY Jakob 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 49 inscribed
EICHER Tristan 2004 GER Fecht Club Krefeld
R 25 inscribed
NAGEL Keanu 2003 GER Fecht Club Krefeld
R 1 inscribed
VELTRUP Ole 2005 GER Fecht Club Krefeld
L 52 inscribed
HILDEBRANDT Clemens 2005 GER Fechtcentrum Halle
R 72 inscribed
HONEKAMP Jan Josef 2003 GER Fechtcentrum Halle
R 95 inscribed
JÄGER Adrian 2004 GER Fechtcentrum Halle
L 113 inscribed
PLISCHKE Dennis 2005 GER Fechtclub Radebeul
R 54 inscribed
WALL Arsenij Cornelius 2003 GER Fechtergilde Südholstein
R 64 inscribed
BARTH Mathis 2004 GER Fechterring Hochwald
R 123 inscribed
KORSTEN Sebastian- Teiwei 2005 GER Fechterring Hochwald
R 108 inscribed
MARX Valentino 2003 GER Fechterring Hochwald
L 24 inscribed
SCHWITZER Benjamin 2003 GER Fechtverein Heidelberg
R 13 inscribed
DETEMBLE Alexander 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 26 inscribed
MEIER Kassian 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 7 inscribed
PRINZ Jonathan Luis 2006 GER Fechtzentrum Solingen
R 105 inscribed
SATURNO Luca 2003 GER Fechtzentrum Solingen
R 87 inscribed
SPIERZAK Lorenz 2004 GER Fechtzentrum Solingen
R 12 inscribed
STANGE Jakob 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 20 inscribed
WIENANDS Jeremy 2005 GER Fechtzentrum Solingen
R 60 inscribed
LUTHER Nicolas 2003 GER FG Segeberg
R 44 inscribed
ANTONI Benedict 2005 GER HC Bad Dürkheim
R 106 inscribed
JUNG Gabriel 2004 GER HC Bad Dürkheim
R 98 inscribed
SIEWERT Darius 2004 GER Heidelberger FC/TSG R.
R 50 inscribed
BOORZ Jonas 2003 GER Heidenheimer SB
L 6 inscribed
BREKER Henri 2003 GER Heidenheimer SB
R 5 inscribed
BÜLAU Matthew 2005 GER Heidenheimer SB
R 3 inscribed
BUSCH Erik 2006 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
BUSCH Max 2005 GER Heidenheimer SB
R 31 inscribed
EBERHARDT Max 2003 GER Heidenheimer SB
R 15 inscribed
JURTSCHAK Tim 2006 GER Heidenheimer SB
R 120 inscribed
KUMMER Gernot 2003 GER Heidenheimer SB
R 40 inscribed
KUMMER Horant 2005 GER Heidenheimer SB
R 97 inscribed
LOSS Pierre-Maxime 2005 GER Heidenheimer SB
R --- inscribed
NOTHELFER Janik 2003 GER Heidenheimer SB
R 59 inscribed
RENZ Dominik 2004 GER Heidenheimer SB
R 29 inscribed
RITZ Janik 2004 GER Heidenheimer SB
R 21 inscribed
RUST Sven 2003 GER Heidenheimer SB
R 69 inscribed
SCHENKENGEL Benedict 2004 GER Heidenheimer SB
L 8 inscribed
SCHENKENGEL Joannes 2006 GER Heidenheimer SB
L --- inscribed
VOGEL Vince 2004 GER Heidenheimer SB
R 11 inscribed
WULF Lennart 2006 GER Heidenheimer SB
R 115 inscribed
MORLANG Nick 2005 GER Lohausener SV
L 18 inscribed
TREBIS Michael 2003 GER Mannheimer FC
R 2 inscribed
BERNZEN Henrik 2003 GER Osnabrücker SC
R 65 inscribed
MIDDENDORF Justus 2003 GER Osnabrücker SC
R 41 inscribed
MÜLLER Yannis 2003 GER Osnabrücker SC
R 104 inscribed
HALBLEIB Nils 2004 GER SC Itzehoe
R 89 inscribed
KREUZ Adrian 2004 GER SV Böblingen
R 124 inscribed
SCHÄFER Jona 2005 GER SV Böblingen
R --- inscribed
RUPPENTHAL Julius 2005 GER SV Waldkirch
R 47 inscribed
SPRINGER Simon 2006 GER SV Waldkirch
R --- inscribed
STIHL Felix 2005 GER SV Waldkirch
R 61 inscribed
POETEN Falk 2004 GER TSC Eintr. Dortmund
R 86 inscribed
POETEN Niels Hagen 2003 GER TSC Eintr. Dortmund
R 48 inscribed
HEUER Marc 2005 GER TSF Ditzingen
R 62 inscribed
HOCHWALD Samuel 2005 GER TSF Ditzingen
R 83 inscribed
LENHARDT Jan-Philipp 2004 GER TSF Ditzingen
R 45 inscribed
ROSENMAYER Valentin 2003 GER TSF Ditzingen
L 35 inscribed
SZALAY Ben 2003 GER TSF Ditzingen
R 74 inscribed
TIPPELT Cedric 2004 GER TSG Friesenheim
R 102 inscribed
GECKELER Nico Leon 2006 GER TSG Reutlingen
L 118 inscribed
HEUSEL Leopold 2005 GER TSG Reutlingen
R 112 inscribed
IMMER Jaron 2005 GER TSG Reutlingen
R 100 inscribed
KAZMAIER Julius 2003 GER TSG Reutlingen
R 42 inscribed
KUNATH Florian 2005 GER TSG Reutlingen
R 116 inscribed
KUNATH Maximilian 2003 GER TSG Reutlingen
R 110 inscribed
LEONHARDT Mathis 2004 GER TSG Reutlingen
R 121 inscribed
RÖHM Nils 2003 GER TSG Reutlingen
R 32 inscribed
ZAISER Jonas 2004 GER TSG Reutlingen
L 107 inscribed
GERHARTZ Benedict 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 16 inscribed
HAHNEL Thore 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 55 inscribed
KIRCHNER Tim 2003 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 23 inscribed
KOLDITZ Ian-Etienne 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 4 inscribed
SCHULZ Tobias 2004 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
L 38 inscribed
SCHUMACHER Rafael 2005 GER TSV Bayer 04 Leverkusen
R 101 inscribed
DITHMAR Benjamin 2003 GER TSV Berlin-Wittenau
R 68 inscribed
VON JONQUIERES Johannes 2005 GER TSV Oberammergau
R 63 inscribed
BEHNKE Otto 2003 GER TV Augsburg
R 70 inscribed
GREITER Leo 2003 GER TV Augsburg
R 111 inscribed
SUCHERT Theo 2004 GER TV Augsburg
R 109 inscribed
ZU STOLBERG Ferdinand 2003 GER TV Augsburg
R 103 inscribed
EHRINGHAUS Mika 2004 GER TV Dillenburg
R 27 inscribed
NÄHRING Till 2004 GER TV Dillenburg
R 117 inscribed
SCHMIDT Jann-Rouven 2005 GER TV Dillenburg
R 56 inscribed
EBERT Ferdinand 2003 GER TV Markkleeberg
R 33 inscribed
SPREMBERG Paul 2006 GER TV Markkleeberg
R 34 inscribed
BERGER Konstantin 2004 GER USC Magdeburg
R 58 inscribed
KNÖR Dario 2006 GER VFB Friedrichshafen
R 119 inscribed
KUHLMANN Cornelius 2004 GER VFB Friedrichshafen
R 122 inscribed
JENTZSCH Lennox - GER FC Leipzig R --- cancelled  
MACHT Valentin Jannes - GER FC Leipzig R --- cancelled  
ZIENOW Janne - GER FC Leipzig R --- cancelled  
KUNISCH Henri - GER FC Offenbach R --- cancelled  
ABILGAARD Raphael - GER Fecht Club Krefeld R --- cancelled  
KRAHMER Eryk - GER Fecht Club Krefeld L --- cancelled  
ULBRICHT Vincent - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
KRAUSE Julius Friedrich - GER Fechtzentrum Solingen R 80 cancelled  
SCHNEIDER Tim Raymond - GER FG Segeberg L --- cancelled  
FIP Johannes - GER Osnabrücker SC R 77 cancelled  
FRESEN Benedikt - GER Quernheimer FC R --- cancelled  
DEIßLER Florian - GER TG Schweinfurt R --- cancelled  
HEßDÖRFER Nils - GER TG Schweinfurt R --- cancelled  
PERING Julius - GER TSV Berlin-Wittenau R 79 cancelled  
ARBOGAST Felix - GER R --- cancelled  
KRAMER Michael - GER TV Augsburg R 36 cancelled  
SUPE Talu - GER TV Augsburg L --- cancelled  

124 Inscriptions, 0 pending, 17 cancelled

Referees/umpires

BAUMANN Katrin GER FC Tauberbischofsheim
BÜHNER Theresa GER Eintracht Frankfurt
GROPPER Johanna GER TSV Bayer 04 Leverkusen
HÄUSLER Chantall GER FC Tauberbischofsheim
LANGEN Andreas GER MTV Saalfeld
REISS Daniel GER FC Leipzig

confirmed invitations

Official ANSORGE Marcel GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official BECKER Lukas Marius GER Deutscher Fechter-Bund e.V.