Back to list

Berlin Open
GER Berlin
September 7, 2019 - September 8, 2019
Required: National license

Epee Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
WAKONIG Katharina 1993 AUT Fechtzentrum Berlin, KAC Klagenfurt
R --- inscribed
RITAKALLIO Rilla 2001 FIN Turun Miekkailijat
R --- inscribed
ESKANDANI Roya 1989 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
STEIGER Ann-Marie 1981 GER FC Berlin Südwest
--- inscribed
SCHOLZ Susanne 1989 GER Dresdener FC
R --- inscribed
HAASE Leah 2004 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
HECKEBERG Nicola 1982 GER FC Gröbenzell
R --- inscribed
CRUSTEWITZ Annett 1974 GER FC Leipzig
R --- inscribed
HERZ Amelie 2003 GER FC Leipzig
R --- inscribed
KRAUSE Rebekka 2000 GER FC Leipzig
R --- inscribed
LAURENT Lisa 2000 GER FC Leipzig
R --- inscribed
BECKER Lilly Quilene 2002 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
ELSNER Zoe 2001 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
HOTZE Jasmin 2001 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
FÖRSTERLING Eva 1983 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
FRANKE Kerrin Eileen 1982 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
LIERS Doreen 1984 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
HAAG Almut 1978 GER MTG Wangen
R --- inscribed
DRESE Luise 2002 GER OSC Potsdam
R --- inscribed
KRAVCHENKO Margarita 1996 GER OSC Potsdam
R --- inscribed
NIEDERMEIER Katja 1969 GER SC Berlin
R --- inscribed
GIESE Victoria 2002 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
HEITHECKER Thora 2000 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
ILIC Katarina 1995 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
RÖßLER Annick 2002 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
SCHÜLER Emma 2003 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
STOLTE Caitlin - GER FC Berlin Südwest R --- cancelled  
WOITAS Babett - GER FC Leipzig R --- cancelled  
MATH Barbara - GER MTG Wangen R --- cancelled  
WAGNER Julia - GER SC Berlin L --- cancelled  

26 Inscriptions, 0 pending, 4 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN KRAUSE Dirk GER FC Leipzig
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald
WEBER Michael GER FG Rotation Berlin

Epee Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FECHTZENTRUM BERLIN
Fechtzentrum Berlin (GER)
GER --- inscribed  
TSV BERLIN-WITTENAU
TSV Berlin-Wittenau (GER)
GER --- inscribed  

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Epee Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ALIEV Khalid 2001 AZE
R --- inscribed
GARCIA NAVALÓN Cristian 1986 ESP FC Grunewald
R --- inscribed
ROSENSTOCK Michael-Boris 1964 GER Berliner FC
L --- inscribed
FISCHER Jonas 2000 GER Dresdener FC
R --- inscribed
BERGER Steven 2004 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
SCHATTENFROH Sebastian 1970 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
STAPPENBECK Maximilian 2003 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
THIELE Holger 1984 GER FC Berlin Südwest
L --- inscribed
UHLMANN Tobias 1972 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
WILLENBOCKEL Christian Tobias 1982 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
JAREK Filip 1996 GER FC Grunewald
R --- inscribed
MATSULEVITS Tristan 2003 GER FC Grunewald
R --- inscribed
SOMMER Benjamin 1975 GER FC Grunewald
R --- inscribed
BEHRENDT Michael 1975 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
GRABARCZYK Oskar 1989 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
HENNECKE Leon-Niclas 2000 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
HUTH Benjamin 1998 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
KAUBE Thomas 1974 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
NIEWIENDA Clemens 1995 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
GODOH-WADA Leiji 1977 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
KRAMER Michael 1996 GER MTG Wangen
R --- inscribed
MEER Markus 1986 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Maximilian 1998 GER MTG Wangen
L --- inscribed
FORSTNER Heinrich 1993 GER OSC Berlin
R --- inscribed
EICHLER Felix 1988 GER OSC Potsdam
L --- inscribed
KIRSCHEN Uwe 1967 GER SC Berlin
R --- inscribed
FLOHR Andy 1990 GER SV Aschersleben
R --- inscribed
HAGEN Heiko 1981 GER TG Berlin
L --- inscribed
DITHMAR Benjamin 2003 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
HOECHSMANN Thomas 1978 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
LIBEDINSKY Manuel 1998 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
MORIK Marco 1993 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
PROHL Christopher 1984 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
SCHMIDT Wilram 2002 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
VANDIEKEN Karsten 1968 GER TSV Berlin-Wittenau
L --- inscribed
GLINKA Steve 1989 GER USC Magdeburg
R --- inscribed
METZNER Andreas 1962 GER USV TU Dresden
R --- inscribed
BREADEN MADDEN Gerard 1990 IRL Dresdener FC
L --- inscribed
KULESOVS Vadims 1992 LAT FC Grunewald
R --- inscribed
AYALA Rodrigo 1972 MEX Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
BATTUMUR Batsuuri 1985 MGL
R --- inscribed
VOLKOV Andrii 1990 UKR FG Rotation Berlin
R --- inscribed
ADLER Andreas - GER SV Chemie Rodleben R --- cancelled  
SIMM Ralph - GER Dresdener FC R --- cancelled  
HÜBNER Moritz - GER FC Berlin Südwest R --- cancelled  
STOLTE Quinn - GER FC Berlin Südwest R --- cancelled  
WILDE Lutz - GER FC Berlin Südwest L --- cancelled  
JACKISCH Torsten - GER Fechtzentrum Berlin R --- cancelled  
KNOBLAU Steffen - GER Fechtzentrum Berlin R --- cancelled  

42 Inscriptions, 0 pending, 7 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN KRAUSE Dirk GER FC Leipzig
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald
WEBER Michael GER FG Rotation Berlin

Epee Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERLINER FC
Berliner FC (GER)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM BERLIN
Fechtzentrum Berlin (GER)
GER --- inscribed  
MTG WANGEN
MTG Wangen (GER)
RIST Maximilian (1998 L)
KRAMER Michael (1996 R)
MEER Markus (1986 R)
GER --- inscribed  
TG BERLIN
TG Berlin (GER)
WIEDEMANN Karsten (1977 R)
DÖRNER Andreas (1969 R)
HEINICKER Paul (1990 L)
LEHBERG Torben (1976 R)
GER --- inscribed  
TSV BERLIN-WITTENAU
TSV Berlin-Wittenau (GER)
GER --- inscribed  
USC MAGDEBURG
USC Magdeburg (GER)
CICHOSZ Matthias (1962 R)
BITTNER Daniel (1969 R)
BERGER Konstantin (2004 R)
GER --- inscribed  

6 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Foil Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
LAZAROVA Anna 1992 BUL Berliner FC
L --- inscribed
TOMOVA Ana 1995 BUL Berliner FC
L --- inscribed
HAUTALA Eva 2001 FIN Oulun Miekkailuseura
R --- inscribed
HEISKARI Vilhelmiina 2003 FIN Oulun Miekkailuseura
R --- inscribed
HONKANEN Anniina 1999 FIN Oulun Miekkailuseura
R --- inscribed
JÄRVINEN Aino 2003 FIN Oulun Miekkailuseura
--- inscribed
XU Cao 1969 GBR OSC Berlin
R --- inscribed
KICKBUSCH Karin 1979 GER Berliner FC
R --- inscribed
MÜLLER Friederike 1980 GER Berliner FC
R --- inscribed
KRAUTER Karoline 2004 GER Blau-Weiß Kleinmachnow
R --- inscribed
LINDNER Isabella 2002 GER Dresdener FC
R --- inscribed
STERZIK Linda 2000 GER Dresdener FC
R --- inscribed
REICH Nina 2003 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
BÖTTGER Sonja 2003 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
FIEDLER Jasmin 2004 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
WEGENER Marike 1993 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
KELLER Emilia 2001 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHALLER Cora Elisabeth 2003 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
SIBILLA Hannah 2003 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
THIERBACH Isabell 2004 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
WEMME Lina Elisabeth 2004 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
KUKLA Ann- Sophie 2002 GER FG Schwerin
R --- inscribed
HÖNNGER Laura Sophie 2000 GER FSC Jena
R --- inscribed
HUBOLD Lena 2001 GER FSC Jena
R --- inscribed
MÜLLER Emilie 2002 GER FSC Jena
R --- inscribed
WAND Paula Luise 2001 GER FSC Jena
R --- inscribed
MATH Barbara 1966 GER MTG Wangen
R --- inscribed
RIST Magdalena 2000 GER MTG Wangen
R --- inscribed
KINZEL Jessica 1996 GER OSC Berlin
R --- inscribed
KINZEL Josefin 1998 GER OSC Berlin
R --- inscribed
AMMER Lucy 2002 GER SC Berlin
R --- inscribed
BERNAU Ulrike 1975 GER SC Berlin
R --- inscribed
BIEDERMANN Juliane 1999 GER SC Berlin
L --- inscribed
DRECHSEL Claudia 1974 GER SC Berlin
R --- inscribed
FRITSCH Swantje 1979 GER SC Berlin
R --- inscribed
HARTMANN Leonie 2003 GER SC Berlin
R --- inscribed
KIRCHHOFF Kristin 1975 GER SC Berlin
R --- inscribed
LEWIN Martha Elisabeth 2004 GER SC Berlin
R --- inscribed
MORANDI Carlotta Sophie 2001 GER SC Berlin
L --- inscribed
REESE Stefanie 1964 GER SC Berlin
R --- inscribed
SEMPER Nelly 2004 GER SC Berlin
R --- inscribed
BECK Elena - GER Blau-Weiß Kleinmachnow R --- cancelled  
ZIEPEL Clarissa - GER Dresdener FC R --- cancelled  
BECKER Lilly Quilene - GER Fechtcentrum Halle R --- cancelled  
DRESE Luise - GER OSC Potsdam R --- cancelled  
MAYWALD Susanne - GER PFC Potsdam R --- cancelled  
PROCOPIUS Julia - GER PFC Potsdam R --- cancelled  

41 Inscriptions, 0 pending, 6 cancelled

Referees/umpires

CN EIFRIG Maximilian Johannes GER Berliner Fechterbund e.V.
HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN LANGHAMMER Tom GER Dresdener FC
CN LOESCHE Toni GER FSC Jena
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald
D WEBER Michael GER FG Rotation Berlin
CN ZACKE Martina GER SC Berlin

Foil Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OULUN MIEKKAILUSEURA
Oulun Miekkailuseura (FIN)
FIN --- inscribed  
BERLINER FC
Berliner FC (GER)
LAZAROVA Anna (1992 L)
TOMOVA Ana (1995 L)
KICKBUSCH Karin (1979 R)
MÜLLER Friederike (1980 R)
GER --- inscribed  
FC RADEBEUL 2
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
OSC BERLIN
OSC Berlin (GER)
GER --- inscribed  
SC BERLIN
SC Berlin (GER)
GER --- inscribed  

5 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Foil Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
HEISKARI Ilmari 2001 FIN Oulun Miekkailuseura
R --- inscribed
SAARELA Ilkka 2001 FIN Oulun Miekkailuseura
R --- inscribed
YLITERVO Santeri 2002 FIN Oulun Miekkailuseura
R --- inscribed
FAßMANN Moritz 2003 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
BUHLAN André 1981 GER Dresdener FC
R --- inscribed
LENK Hendrik Dion 2002 GER Dresdener FC
R --- inscribed
MACHETANZ Jasper 2003 GER Dresdener FC
R --- inscribed
SIMM Ralph 1975 GER Dresdener FC
R --- inscribed
WOLF Patrick 2003 GER Dresdener FC
R --- inscribed
SCHMITZ Levent 1976 GER FC Berlin Südwest
R --- inscribed
HÄßLER Arwed 2003 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
SÄNDIG Jann 2001 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
AHLVERS Philipp 2004 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
MUSCHE Paul 2002 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
SCHÄTZKE Christoph 2000 GER Fechtcentrum Halle
R --- inscribed
SPIELMANN Richard 2004 GER Fechtcentrum Halle
L --- inscribed
BROSCHE Tilman 2002 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
DOYSCHER Vincent 2003 GER Fechtclub Radebeul
R --- inscribed
MAUKSCH Paul 2004 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
NOWAK Hannes 2003 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 GER Fechtclub Radebeul
L --- inscribed
GOTTHARDT Maximilian 1993 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
PRACKWIESER Frederic 1991 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
BEIKÜFNER Constantin 1998 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
MIX Leonard 1994 GER FSC Cottbus
R --- inscribed
FLÖRICKE Ben 2002 GER FSC Jena
R --- inscribed
JORDAN Moritz 2001 GER FSC Jena
R --- inscribed
LOESCHE Teo 2002 GER FSC Jena
R --- inscribed
NEUMANN Jose Antolin 2001 GER FSC Jena
R --- inscribed
RENARD Nolann 2004 GER FSC Jena
R --- inscribed
STIER Franz 2002 GER FSC Jena
L --- inscribed
WIEFEL Cedric 2002 GER FSC Jena
R --- inscribed
GMEREK Marcel 1976 GER OSC Berlin
R --- inscribed
KOLBINGER Nils 1987 GER OSC Berlin
R --- inscribed
DAHMS Noah 2001 GER SC Berlin
R --- inscribed
DEGLER Maurice 2000 GER SC Berlin
R --- inscribed
EHRICH Marlon 2002 GER SC Berlin
R --- inscribed
GRUN Nils 2003 GER SC Berlin
L --- inscribed
HARMS Tyler 2004 GER SC Berlin
L --- inscribed
HELM Leander 2003 GER SC Berlin
R --- inscribed
KÖHLER Joey 2000 GER SC Berlin
R --- inscribed
PUHLMANN Kjell 2004 GER SC Berlin
R --- inscribed
PUST Moritz 2002 GER SC Berlin
R --- inscribed
URBAN Andreas 1976 GER SC Berlin
L --- inscribed
WESTPHAL Erik 2001 GER SC Berlin
R --- inscribed
BECKMANN Benedikt 2000 GER SV Angern
R --- inscribed
KUSIAN Andreas 2004 GER SV Angern
R --- inscribed
ANDRITZKI Paul 1998 GER TSV Berlin-Wittenau
L --- inscribed
WASZAK Phil 1999 GER TSV Berlin-Wittenau
R --- inscribed
CLAUSEN Nils-Jonas 1988 GER Walddörfer SV
R --- inscribed
GNYNIUK Oleksii 1980 UKR Berliner FC
R --- inscribed
SCHEIBEL Philipp - GER Fechtclub Radebeul R --- cancelled  
RAEKER Hans Martin - GER Hanseatischer FC Lübeck R --- cancelled  
EIFRIG Maximilian Johannes - GER PFC Potsdam R --- cancelled  

51 Inscriptions, 0 pending, 3 cancelled

Referees/umpires

CN EIFRIG Maximilian Johannes GER Berliner Fechterbund e.V.
HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN LANGHAMMER Tom GER Dresdener FC
CN LOESCHE Toni GER FSC Jena
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald
D WEBER Michael GER FG Rotation Berlin
CN ZACKE Martina GER SC Berlin

Foil Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
OULUN MIEKKAILUSEURA
Oulun Miekkailuseura (FIN)
FIN --- inscribed  
BERLINER FC
Berliner FC (GER)
GNYNIUK Oleksii (1980 R)
VESKIMÄE Valdur (1975 L)
BIEDERBECK Max-Marian (1987 R)
GER --- inscribed  
FC RADEBEUL
Fechtclub Radebeul (GER)
GER --- inscribed  
SC BERLIN 2
SC Berlin (GER)
GER --- inscribed  
DRESDENER FC
Dresdener FC (GER)
- --- cancelled  
ROTATION BERLIN
FG Rotation Berlin (GER)
- --- cancelled  

4 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
CN PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Sabre Women's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
PUTZAS Maria 1988 GER Berliner FC
R --- inscribed
SCHURR Nora Katharina 1992 GER Berliner FC
R --- inscribed
HELLINGER Rubina 2002 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
KÖPKE Klara 1996 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
JANSHEN Friederike 1960 GER TSG Bergedorf
R --- inscribed
ELSNER Zoe - GER Fechtzentrum Berlin R --- cancelled  

5 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Sabre Women's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERLINER FC
Berliner FC (GER)
GER --- inscribed  
FECHTZENTRUM BERLIN
Fechtzentrum Berlin (GER)
GER --- inscribed  

2 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Sabre Men's Senior Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
DEMSKI Dominik 1991 GER Berliner FC
R --- inscribed
GARBE Marc-Stephan 1967 GER Berliner FC
R --- inscribed
SACHTLEBEN Felix 1986 GER Berliner FC
R --- inscribed
WICHITILL Gert 1966 GER Berliner FC
R --- inscribed
PLOBNER Finn Erik 2002 GER Fechtzentrum Berlin
R --- inscribed
GODOH-WADA Leiji 1977 GER FG Rotation Berlin
R --- inscribed
DEGLER Wolfram 1973 GER SVA Oranienburg
R --- inscribed
JACKISCH Torsten - GER Fechtzentrum Berlin R --- cancelled  
LÖBER Mathias - GER Fechtzentrum Berlin R --- cancelled  

7 Inscriptions, 0 pending, 2 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald

Sabre Men's Senior Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BERLINER FC
Berliner FC (GER)
GER --- inscribed  

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

HAMPRECHT Bero GER OSC Berlin
PASICHNYK Gennadiy UKR FC Grunewald