Back to list

Nordic Youth Championships
NOR Sandefjord
October 19, 2019 - October 20, 2019

Epee Women's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
VIDEBÆK CHRISTENSEN Julie 2005 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
PALLASVESA Inka 2005 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
ULLTJÄRN Louise 2006 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
WESTMAN Elda 2006 SWE MF19 Malmö
R --- inscribed
RENDA Eden Rose 2005 USA FFF Stockholm
R --- inscribed

5 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Athlete Federation lic N R
TALLIS Claribella 2006 NOR Njård Fekting R NOR 2
HELLEBØ Elsa 2006 NOR Njård Fekting R NOR 3
SELINGER Mie 2006 NOR Njård Fekting R NOR 1
INGEBRIGSTEN USTAD Nora 2005 NOR Trondheim FK R NOR 7

4 Preinscriptions

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Women's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CHILD Melissa Steinicke 2004 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
VIDEBÆK CHRISTENSEN Julie 2005 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
STILLER Natalja 2004 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
PALLASVESA Inka 2005 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
NISKALA Viena 2003 FIN Habda Helsinki
--- inscribed
VEHVILÄINEN Vilma 2004 FIN Turun Miekkailijat
R --- inscribed
ATTELLESEY Inaas 2005 SWE MF19 Malmö
R --- inscribed
HOLM Lärke 2004 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
FREDÉN Anna 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
MUMM Alice 2003 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
EKMAN Ingrid 2003 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
SCHULTZ Stina 2004 SWE FKA Trollhättan
R --- inscribed
SENNERLIN HOLM Engla 2004 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
KRANSFORS Filippa 2003 SWE KF99 Kungsbacka
R --- inscribed
MAANINKA Moa 2004 SWE KF99 Kungsbacka
R --- inscribed
ULLTJÄRN Louise 2006 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
WESTMAN Elda 2006 SWE MF19 Malmö
R --- inscribed

17 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Athlete Federation lic N R
TALLIS Claribella 2006 NOR Njård Fekting R NOR -
HELLEBØ Elsa 2006 NOR Njård Fekting R NOR -
NUKSA Armina 2003 NOR Njård Fekting NOR 2
SELINGER Mie 2006 NOR Njård Fekting R NOR -
INGEBRIGSTEN USTAD Nora 2005 NOR Trondheim FK R NOR 10
STRUCK Henrike 2004 NOR Trondheim FK NOR 3

6 Preinscriptions

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Women's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
CHILD Melissa Steinicke 2004 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
STILLER Natalja 2004 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
STILLER Zarina 2002 DEN Glostrup FK
R --- inscribed
JAAKKOLA Outi 2001 FIN Espoon Miekkailijat
L --- inscribed
SAAVALAINEN Hannah 2001 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
SOHLBERG Oona 2002 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
RITAKALLIO Rilla 2001 FIN Turun Miekkailijat
R --- inscribed
NISKALA Viena 2003 FIN Habda Helsinki
--- inscribed
PÖYSTI Laura 2002 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- inscribed
TERHO Liisa 2002 FIN Kalpaveljet
R --- inscribed
VEHVILÄINEN Vilma 2004 FIN Turun Miekkailijat
R --- inscribed
ATTELLESEY Inaas 2005 SWE MF19 Malmö
R --- inscribed
EKMAN Alice 2002 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
FREDÉN Anna 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
MUMM Alice 2003 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
ABU EID TJULIN Selma 2002 SWE FFF Stockholm
L --- inscribed
EKMAN Ingrid 2003 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
ENGDAHL Sophie 2000 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
HEDBERG Olivia 2002 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
SCHULTZ Stina 2004 SWE FKA Trollhättan
R --- inscribed
CARLANDER Elias 2001 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
SENNERLIN HOLM Engla 2004 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
WRAMNER Natalie 2001 SWE GoFK Visby
R --- inscribed
KRANSFORS Filippa 2003 SWE KF99 Kungsbacka
R --- inscribed
MAANINKA Moa 2004 SWE KF99 Kungsbacka
R --- inscribed
FRANSSON Emma 2002 SWE KFK Kalmar
R --- inscribed
HANSSON Sofia 2000 SWE KFK Kalmar
R --- inscribed
THIM Lovisa 2001 SWE UF Uppsala
R --- inscribed
AAGAARD Amalie - DEN Dragon Sport Fencing R --- cancelled  

28 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Athlete Federation lic N R
FRIVIK Mia 2000 NOR Njård Fekting NOR 7
FRIVIK Victoria 2000 NOR Njård Fekting NOR 9
NUKSA Armina 2003 NOR Njård Fekting NOR 5
STRUCK Henrike 2004 NOR Trondheim FK NOR 6

4 Preinscriptions

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Women's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FINLAND
JAAKKOLA Outi (2001 L)
RITAKALLIO Rilla (2001 R)
PÖYSTI Laura (2002 R)
SOHLBERG Oona (2002 R)
FIN --- inscribed  

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Men's U15 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
REDLICH Tobias Anon 2005 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
VØLUND Jonas 2006 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
FRIIS MADSEN Benjamin 2005 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
OXHOLM WAGNER Alec 2005 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
DU PLESSIS DE RICHELIEU Jakob 2005 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
PAASKESEN Viggo Kragh 2005 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
VIIDIK Renar 2006 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
SARASTE Onni 2005 FIN Kalpaveljet
--- inscribed
PAHKALA Peik 2005 FIN Kyrkslätt IF/UR33
R --- inscribed
POCSI Tomi 2006 SWE DIF Stockholm
L --- inscribed
FORSMAN Emil 2005 SWE FKC Karlskrona
L --- inscribed
BRANDBERG Hugo 2005 SWE KF99 Kungsbacka
R --- inscribed
HJORTSMARKER Knut 2005 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
BOUMEDIENNE Sami 2005 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
POURMAND Liam 2005 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
RASIN Erik 2006 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
PERSSON TÖRN Caspian 2005 SWE YFK Ystad
R --- inscribed
VOERSAA Christian - DEN Vejle FK R --- cancelled  

17 Inscriptions, 0 pending, 1 cancelled

Athlete Federation lic N R
DE VITA Gianmaria 2006 ITA Stavanger FK NOR 5
STOUSLAND Jacob 2005 NOR Nøtterøy FK R NOR -
MOE LUMB Tristan 2005 NOR Njård Fekting NOR 10
DRAUGEDALEN Emil 2005 NOR Nøtterøy FK L NOR 1
FURENES Filip 2005 NOR Stavanger FK NOR 7
KRASIKOVAS Emilis 2005 NOR Stavanger FK R NOR 3
NORDTVEIT Didrik 2005 NOR Stavanger FK L NOR 4
WITTNER Jørgen 2006 NOR Trondheim FK R NOR 11

8 Preinscriptions

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Men's U17 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
REDLICH Tobias Anon 2005 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
VØLUND Jonas 2006 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
FRIIS MADSEN Benjamin 2005 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
OXHOLM WAGNER Alec 2005 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
BÆKMAND Nicky 2004 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
BRANDES Magnus 2004 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
DIEMER Alfred 2003 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
DU PLESSIS DE RICHELIEU Jakob 2005 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
PAASKESEN Viggo Kragh 2005 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
SANDORFF Andreas 2004 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
CHRISTENSEN Valdemar Ditlev 2003 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
CLAUSEN Sofus Rekdal 2004 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
VIIDIK Renar 2006 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
AFANASSIEV Nikita 2003 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
KUHTA Marko 2003 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
LEHTINEN Kasper 2003 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
RANTANEN Joona 2003 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
KARLSSON Neo 2004 FIN Helsingin Miekkailijat
--- inscribed
SANI Ville 2003 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- inscribed
KYKKÄNEN Robert 2003 FIN Porvoon Miekkailijat
R --- inscribed
ASK Theo 2004 SWE AFiL Lund
R --- inscribed
PALMQVIST Elias 2003 SWE AFiL Lund
R --- inscribed
ENGSTRAND Theodor 2003 SWE ARA Helsingborg
R --- inscribed
TUNKLEV Edmund 2003 SWE ARA Helsingborg
R --- inscribed
BECKEMAN Erik 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
FAGERSTEDT Jakob 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
FRIDMAN Milton 2004 SWE DIF Stockholm
L --- inscribed
KELLY Christopher 2003 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
POCSI Tomi 2006 SWE DIF Stockholm
L --- inscribed
STÅHL Gösta 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
WIBERG Carl 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
POUSETTE Charlie 2004 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
FORSMAN Emil 2005 SWE FKC Karlskrona
L --- inscribed
FRIDH Simon 2003 SWE FKC Karlskrona
L --- inscribed
MANCEWICZ Mikolaj 2003 SWE GoFK Visby
R --- inscribed
ERIKSSON Isak 2003 SWE I2 Karlstad
R --- inscribed
BRANDBERG Hugo 2005 SWE KF99 Kungsbacka
R --- inscribed
HJORTSMARKER Knut 2005 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
ULLTJÄRN Julius 2004 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
BOUMEDIENNE Sami 2005 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
NORDENSKJÖLD Frans 2004 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
POURMAND Liam 2005 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
POURMAND Nima 2004 SWE LöFK Lidingö
R --- inscribed
NYHOLM Adam 2003 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
ISLAS FLYGARE Lucas 2004 SWE UF Uppsala
R --- inscribed
KUTTI David 2003 SWE WFF Örebro
R --- inscribed
SEIKO Pontus 2004 SWE WFF Örebro
R --- inscribed
PERSSON TÖRN Caspian 2005 SWE YFK Ystad
R --- inscribed

48 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Athlete Federation lic N R
DE VITA Gianmaria 2006 ITA Stavanger FK NOR 20
WALLE Henrik Christopher 2004 NOR Njård Fekting NOR 12
DRAUGEDALEN Elias 2003 NOR Nøtterøy FK R NOR 1
DRAUGEDALEN Emil 2005 NOR Nøtterøy FK L NOR 8
HEIBERG Kasper Mathisen 2004 NOR Nøtterøy FK R NOR 11
BAKKE Alexander 2003 NOR Stavanger FK R NOR 10
FURENES Filip 2005 NOR Stavanger FK NOR 16
KRASIKOVAS Emilis 2005 NOR Stavanger FK R NOR 13
NORDTVEIT Didrik 2005 NOR Stavanger FK L NOR 15
SKOGERBOE Andreas 2003 NOR Stavanger FK NOR 9
WITTNER Jørgen 2006 NOR Trondheim FK R NOR -

11 Preinscriptions

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Men's U20 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BÆKMAND Nicky 2004 DEN Hellerup FK
R --- inscribed
BRANDES Magnus 2004 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
DIEMER Alfred 2003 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
SANDORFF Andreas 2004 DEN Hellerup FK
L --- inscribed
CHRISTENSEN Valdemar Ditlev 2003 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
CLAUSEN Sofus Rekdal 2004 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
LOMHOLT Sebastian 2002 DEN KFK Kalundborg
R --- inscribed
AFANASSIEV Nikita 2003 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
KUHTA Marko 2003 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
LEHTINEN Kasper 2003 FIN Espoon Miekkailijat
--- inscribed
PIRHONEN Petri 2002 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
RANTANEN Joona 2003 FIN Espoon Miekkailijat
R --- inscribed
HEINÄMAA Akseli 2002 FIN Kalpaveljet
R --- inscribed
JUTILA Julius 2001 FIN Helsingin Miekkailijat
L --- inscribed
KARLSSON Neo 2004 FIN Helsingin Miekkailijat
--- inscribed
SANI Ville 2003 FIN Helsingin Miekkailijat
R --- inscribed
KALLIO Matias 2001 FIN Kalpaveljet
R --- inscribed
PAHKALA Pyry 2002 FIN Kyrkslätt IF/UR33
R --- inscribed
KYKKÄNEN Robert 2003 FIN Porvoon Miekkailijat
R --- inscribed
OJALA Tuomas 2001 FIN Turun Miekkailijat
R --- inscribed
KLAVENESS Andreas 2002 NOR Bygdø FK
R --- inscribed
ENGSTRAND Theodor 2003 SWE ARA Helsingborg
R --- inscribed
TUNKLEV Edmund 2003 SWE ARA Helsingborg
R --- inscribed
ARONOWITSCH Zeev 2002 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
BECKEMAN Erik 2004 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
FRIDMAN Milton 2004 SWE DIF Stockholm
L --- inscribed
KELLY Christopher 2003 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
NYMAN Filip 2002 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
POUSETTE Hugo 2001 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
SONTAGH Jakob 2002 SWE DIF Stockholm
R --- inscribed
SOLEHAV André 2002 SWE FFF Stockholm
R --- inscribed
ÅMOT HANSEN Simon 2000 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
FRIDH Simon 2003 SWE FKC Karlskrona
L --- inscribed
LINDQUIST Eric 2002 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
RODIONOV Albert 2001 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
TORESTEN Mikael 2002 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
MANCEWICZ Mikolaj 2003 SWE GoFK Visby
R --- inscribed
ERIKSSON Isak 2003 SWE I2 Karlstad
R --- inscribed
ULLTJÄRN Gabriel 2000 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
ULLTJÄRN Julius 2004 SWE LFK Linköping
R --- inscribed
NORRMAN Henrik 2001 SWE MF19 Malmö
R --- inscribed
VON POST Joel 2001 SWE MFFG Malmö
R --- inscribed
NYHOLM Adam 2003 SWE FKC Karlskrona
R --- inscribed
ERIKSSON Filip 2000 SWE UF Uppsala
L --- inscribed
ISLAS FLYGARE Lucas 2004 SWE UF Uppsala
R --- inscribed
KUTTI David 2003 SWE WFF Örebro
R --- inscribed

46 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Athlete Federation lic N R
BROBAKKEN Marcus Vokes 2002 NOR Njård Fekting L NOR 5
DAHLBO Benjamin 2001 NOR Njård Fekting R NOR 2
WALLE Henrik Christopher 2004 NOR Njård Fekting NOR -
DRAUGEDALEN Elias 2003 NOR Nøtterøy FK R NOR 18
HEIBERG Kasper Mathisen 2004 NOR Nøtterøy FK R NOR 36
LUNDBERG Sondre 2002 NOR Nøtterøy FK NOR -
SOMMERNES Herman Elguren 2001 NOR Nøtterøy FK NOR 27
BAKKE Alexander 2003 NOR Stavanger FK R NOR 14
EEG Svend Markus 2000 NOR Stavanger FK R NOR 6
FLO Andreas 2002 NOR Stavanger FK R NOR 20
SKOGERBOE Andreas 2003 NOR Stavanger FK NOR 19

11 Preinscriptions

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet

Epee Men's U20 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
FINLAND
HEINÄMAA Akseli (2002 R)
JUTILA Julius (2001 L)
OJALA Tuomas (2001 R)
KALLIO Matias (2001 R)
FIN --- inscribed  

1 Inscriptions, 0 pending, 0 cancelled

Referees/umpires

AABECH Nina DEN Dansk Fægte-Forbund
LAZER Daniel SWE Svenska Fäktförbundet
LINDE Birgitta SWE Svenska Fäktförbundet
OLSEN Johannes Kristian DEN Dansk Fægte-Forbund
POUSETTE Harald SWE Svenska Fäktförbundet