Back to list

Deutsche Sparkasse am Niederrhein Meisterschaft
GER Moers
May 25, 2019 - May 26, 2019
Required: National license

Starting place allocation by quotas

All entries are made by the deadline for the waiting list. After the entry deadline, it is decided on the basis of the performance and license quota on the basis of the announced order, who in accordance with. the quota system may start. Messages can be changed and ranking list positions changed by the deadline.

Preview of the allocation of starting places


Last automatic modification of entries from waitinglist: May 20, 2019 10:25:03 AM

Foil Women's U13 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARNOLD Stella 2006 GER Chemnitzer PSV
L --- waiting
ASCHERL Emily 2006 GER TG Frankenthal
R --- inscribed
BENEDIX Martha 2006 GER Fechtclub Radebeul
R --- waiting
BIPPES Clara 2006 GER
L --- waiting
BUCHWALD Lisbeth 2006 GER Bremen 1860 Fechten
R --- inscribed
BÜHLEN Julie 2006 GER
R --- inscribed
BURT Elena 2006 GER TV Jahn Siegen
R --- inscribed
DEMEL Freya 2006 GER Darmstädter FC
R --- inscribed
DURAND Yunah 2006 GER USC Magdeburg
R --- inscribed
EGER Lilly 2006 GER SC Korb
R --- inscribed
ENGLER Eva 2006 GER FC Moers
R --- inscribed
FRANKE Lena Inken 2006 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
GAMKE Ella 2006 GER TV Markkleeberg
R --- inscribed
HEINRICHS Lea 2006 GER OFC Bonn
R --- inscribed
HOFFMANN Lina 2006 GER PSV Weimar
R --- inscribed
HÖPFL Amelie 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
HUBOLD Pia 2006 GER FSC Jena
R --- waiting
JANßEN Linnea 2006 GER Wilhelmshavener SC Fr.
R --- inscribed
KAST Lara 2006 GER TSV Neu-Ulm
R --- inscribed
KESSNER Ida 2006 GER KTF Luitpold München
R --- inscribed
KORB Leonie 2006 GER FC Konstanz
R --- waiting
KÖRNER Laura 2006 GER
R --- inscribed
KÖSE Suranur 2006 GER TSF Welzheim
R --- inscribed
KOSIN Svenja 2006 GER FC Moers
R --- inscribed
KUCHENBECKER Paula 2006 GER FC Schkeuditz
L --- inscribed
KUHRING Fanny 2006 GER SC Berlin
R --- inscribed
LOOSCHELDERS Charlotte 2006 GER VFL Merkur Kleve
R --- inscribed
LUBBE Stella 2006 GER USC Magdeburg
R --- waiting
LÜBEN Clara- Marlene 2006 GER SC Berlin
R --- inscribed
LUPA Celina 2006 GER TG Frankenthal
R --- inscribed
MEIßNER Sophia 2006 GER FC Moers
R --- inscribed
MERZ Luisa 2006 GER
R --- inscribed
METZ Thea 2006 GER TFC Hanau
R --- inscribed
MICKOLEIT Mathilda 2006 GER FG Schwerin
R --- inscribed
MÖNNIGHOFF Mara Maria 2006 GER USC Bochum
R --- inscribed
MÜLLER Annika 2006 GER FSC Jena
R --- waiting
MÜLLER Jette 2006 GER TG Münster
R --- inscribed
NYROVA Veronika 2006 GER TSV Bad Kissingen
R --- inscribed
PFOUGA Lara 2006 GER Darmstädter FC
--- waiting
RIDDER Reimut 2006 GER Dürener FC
R --- inscribed
ROHNER Emilia 2006 GER SC Berlin
R --- waiting
ROSENSTENGEL Merle 2006 GER KSV Weißwasser
L --- inscribed
ROTHE Catherine 2006 GER MTV Mainz
R --- inscribed
SALIM Leila Yasmin 2006 GER FS TV Langen
R --- inscribed
SCHÄTZLE Johanna 2006 GER TV Haueneberstein
R --- inscribed
SCHNARR Sophia 2006 GER TFC Hanau
L --- inscribed
SEIFFERT Veranika 2006 GER SC Berlin
R --- inscribed
SELMAYR Sarah 2006 GER TV Feldkirchen
R --- inscribed
STEFFEN Nele 2006 GER FC Moers
R --- inscribed
STRONGOLI Erika 2006 GER SKG Oberhöchstadt
R --- inscribed
TRAPP Rabea 2006 GER SC Korb
R --- inscribed
TROPMANN Anastasia 2006 GER FC Tauberbischofsheim
R --- inscribed
TROST Michelle 2006 GER SV Esslingen
R --- inscribed
VOGL Emily 2006 GER TV Cannstatt
R --- inscribed
BREITENFELDER Sophie Marie - GER R --- cancelled  
GEIGER Janne - GER SC Korb R --- cancelled  
SALWERK Charlotte - GER TV Haueneberstein R --- cancelled  
SCHEERER Romy - GER FC Immendingen R --- cancelled  
SCHMIDT Nadine - GER TV Haueneberstein R --- cancelled  
STIEGLMEIER Anna - GER MTV München R --- cancelled  
WALTER Leonore - GER PSV Stuttgart R --- cancelled  

45 Entries, 9 pending, 7 cancelled

Athlete Federation lic N R
BENEDIX Martha 2006 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - -
SCHNEIDER Ronja 2006 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - -
MÜLLER Jette 2006 GER TG Münster R GER WE - 2

2 Pre-entries

Referees/umpires

B BARDENHAGEN Jan GER Bayerischer Fechterverband e.V.
C BRAUN Lara GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KINZEL Jessica GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN KÖHLER Joey GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN MORANDI Carlotta Sophie GER Berliner Fechterbund e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN VAN DER KOELEN Marco GER Hessischer Fechterverband e.V.

Confirmed invitations

Official   BRAMBORA-SCHULZ Susanne GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MARKER Matthias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C BRAUN Lara GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's U14 Individual

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
ARNELA Lucia 2005 GER FC Tauberbischofsheim
R 1 inscribed
BAUER Fenja 2005 GER TG Hanau
R 30 inscribed
BERGER Julia 2005 GER SC Berlin
R 19 inscribed
BEYER Lilly Pia 2005 GER FC Fürth
R 48 inscribed
BLOECK Elisa 2005 GER FC Grunewald
R 14 inscribed
BLUM Luna 2005 GER TFC Hanau
L 9 inscribed
BOSCH Katharina 2005 GER Eintracht Hildesheim
R 33 inscribed
BRAUN Annemarie 2005 GER Eintracht Duisburg
R 17 inscribed
BUSCHE Lena 2005 GER FSV Klarenthal
L 5 inscribed
DEMEL Sara 2005 GER Darmstädter FC
R 8 inscribed
EVERS Larissa 2005 GER FC Tauberbischofsheim
L 3 inscribed
FRIS Elisabeth 2005 GER TG Neuss
R 47 inscribed
GERTLER Kim 2005 GER SC Korb
R 27 inscribed
GESCH Rubina Rose 2005 GER Quernheimer FC
R 12 inscribed
GOOSMANN Ruby 2005 GER USC Magdeburg
R --- waiting
GRÜNERT Clara Luise 2005 GER Hamburger FC
L --- inscribed
HARTFELDER Nicole 2005 GER FC Moers
R 10 inscribed
HINZMANN Charlotte 2005 GER TB Hamburg-Eilbeck
R 20 inscribed
HOFFMANN Alexia 2005 GER TB Burgsteinfurt
R 7 inscribed
HUSSUNG Aerin 2005 GER TV Homburg
R --- inscribed
ISERN Jule 2005 GER Eintracht Duisburg
R 36 inscribed
JAKOB Mia 2005 GER PSV Stuttgart
R 16 inscribed
JOERIS Tophan 2005 GER Nürnberger FC
R --- inscribed
JOHN Laura 2005 GER Eintracht Hildesheim
R 38 inscribed
KNOSALA Emily 2005 GER
R --- inscribed
KURLUS Carina Kim 2005 GER TSV Berlin-Wittenau
R 29 waiting
KUSCHE Amelie 2005 GER FSF Flawil, TV Haueneberstein
R 42 waiting
LANGE Mia 2005 GER SV Alfeld
L --- inscribed
LÄUTER Amelie 2005 GER
R 43 inscribed
MALETZ Alina 2005 GER STRASBOURG SE, TV Lahr
R 43 inscribed
MARTINI Natalie 2005 GER FS Geisingen
R --- waiting
MARX Mareille 2005 GER FSG Ruhr Wattenscheid
R 28 inscribed
OEHLER Sophia 2005 GER FSC Nordhausen
R 18 inscribed
PAVLOVA Eva 2005 GER SC Berlin
R 22 inscribed
PERL Marie 2005 GER Fechtclub Radebeul
R 35 inscribed
PLECHINGER Alina 2005 GER TSV Speyer
R --- inscribed
POPOV Maria 2005 GER TG Biberach
R --- inscribed
PRAGER Luna 2005 GER PSV Stuttgart
R 37 inscribed
RIDDER Alrun 2005 GER Dürener FC
R 13 inscribed
RUTZ Antonia 2005 GER Fechtcentrum Halle
R 31 inscribed
SCHLAUTMANN Josefine 2005 GER Fechtclub Radebeul
L 43 waiting
SCHNARR Pia 2005 GER TFC Hanau
R 11 inscribed
SCHNEIDER Emelie 2005 GER TV Jahn Siegen
R --- inscribed
SCHNEIDER Patricia 2005 GER TSV Speyer
R 3 inscribed
SCHWARZ Alaia 2005 GER
R 21 inscribed
SOULEMEZI Eleftheria 2005 GER Fechtclub München
R 32 inscribed
TSOGIDIS Christina 2005 GER KTF Luitpold München
R 23 inscribed
VALZ Helena 2005 GER FC Schkeuditz
R --- inscribed
WICHMANN Elisabeth 2005 GER Bremen 1860 Fechten
R 15 inscribed
ZWICKER Isabella 2005 GER FC Konstanz, FSF Flawil
R --- inscribed
BENGEL Johanna - GER FC Mosbach R --- cancelled  
CARSTENSEN Lina Emmi - GER TG Biberach R --- cancelled  
PAULE Tina - GER SC Korb R --- cancelled  
SERHAT Selin - GER R --- cancelled  
ZUBE Emily-Marie - GER Eintracht Hildesheim R --- cancelled  

45 Entries, 5 pending, 5 cancelled

Athlete Federation lic N R
LÄUTER Amelie 2005 GER R GER SN - -
PERL Marie 2005 GER Fechtclub Radebeul R GER SN - -
SCHLAUTMANN Josefine 2005 GER Fechtclub Radebeul L GER SN - -

3 Pre-entries

Referees/umpires

B BARDENHAGEN Jan GER Bayerischer Fechterverband e.V.
C BRAUN Lara GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KINZEL Jessica GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN KÖHLER Joey GER Hessischer Fechterverband e.V.
CN MORANDI Carlotta Sophie GER Berliner Fechterbund e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN VAN DER KOELEN Marco GER Hessischer Fechterverband e.V.

Confirmed invitations

Official   BRAMBORA-SCHULZ Susanne GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MARKER Matthias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C BRAUN Lara GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.

Foil Women's U14+U13 Team

Display list

Athlete / Team Seeding State lic
BADEN-SUED
GER --- inscribed  
BADEN-SUED 2
GER --- waiting  
WUERTTEMBERG
GER --- inscribed  
BADEN-NORD
GER --- inscribed  
SAAR
ARNELA Lucia (2005 R)
BUSCHE Lena (2005 L)
HUSSUNG Aerin (2005 R)
GER --- inscribed  
BAYERN
GER --- inscribed  
BAYERN 2
GER --- waiting  
BAYERN 3
GER --- waiting  
HESSEN
GER --- inscribed  
HESSEN 2
GER --- waiting  
THUERINGEN
GER --- inscribed  
WESTFALEN
GESCH Rubina Rose (2005 R)
HOFFMANN Alexia (2005 R)
MARX Mareille (2005 R)
MÖNNIGHOFF Mara Maria (2006 R)
GER --- inscribed  
SUED-WEST
ASCHERL Emily (2006 R)
LUPA Celina (2006 R)
ROTHE Catherine (2006 R)
GER --- inscribed  
NORDRHEIN
GER --- inscribed  
NORDRHEIN 2
GER --- waiting  
NORDRHEIN 3
GER --- waiting  
STG MAGDEBURG/HALLE
USC Magdeburg (GER)
GER --- inscribed  
BERLIN
GER --- inscribed  
BERLIN 2
GER --- waiting  
SACHSEN
GER --- inscribed  
SACHSEN 2
GER --- waiting  
EINTR. HILDESHEIM
Eintracht Hildesheim (GER)
GER --- inscribed  
BREMEN
- --- cancelled  
WUERTTEMBERG 2
- --- cancelled  

14 Entries, 8 pending, 2 cancelled

Athlete Federation lic N R
TV FELDKIRCHEN
TV Feldkirchen (GER)
- GER - GER BY Declined  
TSV BAD KISSINGEN
TSV Bad Kissingen (GER)
- GER - GER BY Declined  

0 Pre-entries

Referees/umpires

B BARDENHAGEN Jan GER Bayerischer Fechterverband e.V.
C BRAUN Lara GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
CN KINZEL Jessica GER Bayerischer Fechterverband e.V.
CN MORANDI Carlotta Sophie GER Berliner Fechterbund e.V.
CN POTRATZ Ricardo GER Fechterbund Sachsen-Anhalt e.V.
CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
B TENBERGEN Paul GER Fechterbund Saar e.V.
CN VAN DER KOELEN Marco GER Hessischer Fechterverband e.V.

Confirmed invitations

Official   BRAMBORA-SCHULZ Susanne GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Official   MARKER Matthias GER Deutscher Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire C BRAUN Lara GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.
Referee / umpire CN SAUERMANN Tim GER Rheinischer Fechter-Bund e.V.